Joi,
28.01.2021
Innorat
Acum
-1°C

Johannis despre dosarul Apostu: Afecteaza grav imaginea orasului

Primarul Klaus Johannis a comentat astăzi efectele pe care le poate avea ancheta Direcţiei Naţionale ANticorupţie în care sunt implicaţi mai mulţi oameni de afaceri, printre care şi Ilie Carabulea, dar şi prim-procurorul Florin Apostu. "Această situaţie afectează grav imaginea oraşului, mai ales dacă în presa naţională se discută despre un dosar grav de corupţie. Nu comentez în rest, nu am date, nu am niciun fel de date suplimentare", a declarat Johannis. Prim-procurorul Parchetului Judecătoriei Sibiu, Florin Apostu şi ofiţerul SRI Tiberiu Popescu au fost arestaţi preventiv, în urmă cu dopuă săptămâni, cei doi fiind acuzaţi de fapte de corupţie. Lui Florin Apostu i se aduc 12 capete de acuzare, cum ar fi luare şi dare de mită, şantaj, fals, iar ofiţerului SRI Tiberiu Popescu, trei capete de acuzare. Omul de afaceri sibian Ilie Carabulea ar fi invinuit în acelaşi dosar, el fiind acuzat ca i-ar fi dat mită prim-procurorului Florin Apostu o maşină, potrivit avocatului lui Florin Apostu.

Comentarii

30 comentarii

sorin

Acum 10 ani

sa vezi, klausi, cand te-or salta pe tine ce mai sifonata o sa fie imaginea orasului si cum s-or face de cacao fraierii care te-au votat!
Raspunde

tot sorin

Acum 10 ani

si bine ai zis \"ca in presa nationala se discuta despre un dosar grav de coruptie\". astia din presa locala tac ca scroafa in cucuruz, ca-s manjiti si ei!
Raspunde

Guru

Acum 10 ani

Deci mi se pare exemplara reactia lui. Nu stiu Sorine ce ai tu de criticat.
Raspunde

mda

Acum 10 ani

toata treaba asta a fost facuta tocmai ca sa afecteze imaginea orasului si tocmai ca sa nu fie propus premier, piratulul este mai malefic decat va imaginati
Raspunde

yyy

Acum 10 ani

mai \"Guru\"....cum ziceai ca e reactia neamtului??? EXEMPLARA???? vai de tine ce orbit esti de prostie!!! da sa il ridice o data si pe neamtul asta DNA-ul ca si-a umplut deja buzunarele! noua ne trebuie sasi si unguri la conducere...ca romani competenti....nu mai avem!
Raspunde

lol

Acum 10 ani

daca e vreo problema in oras sau un scandal nu vezi politie comunitara ca stau aia la tine acasa ca tampitii sa iti pazeasca **** ***** ******
Raspunde

diogene

Acum 10 ani

lol, esti un nesimtit si un redus .
Raspunde

ss

Acum 10 ani

Ba, sasule, tu vezi-ti naiba de indatoririle tale de edil. Ai facut un mare rahat cu trei sensuri giratorii la Libertatea, ca ai gatuit toata circulatia! Acum vin din zona si se circula ca dracu! Rusciorului este blocata in intregime pe sensul de mers viaduct calea ferata- podul de peste Cibin, iar podul este si el blocat. Sasul daca nu-i prost nu-i sas! Unde ai vazut tu, in Germania aia de o tot iei ca model, trei giratorii pe 200 de metri, zevzecule!
Raspunde

@ss

Acum 10 ani

NU e de mirare ca e gatuit tronsonul respectiv. Sunt convins ca strazile astea au fost reconfigurate si dotate cu sensuri giratorii tocmai pentru fluidizarea traficului. Al traficului \"normal\" care va exista dupa inaugurarea centurii! Cat timp o sa mai fie tirurile prin oras poti sa-ti indrepti injuriile unei adrese mai portocalii!
Raspunde

gigi contra

Acum 10 ani

Noroc ca bunul simt (ca om) si abilitatea ( ca om politic) il opresc pe primar sa raspunda la toate rahaturile aruncate spre el (giratorii, nationalitatea necorespunzatoare, coruptie, orice mai vine la gura prostilor).... de ce prosti? pai simplu democratia presupune ca fiecare cetatean e posesorul unei parti din puterea de decizie; prin vot se deleaga aceasta putere unui reprezentant care apoi o foloseste in actul de decizie. Politicienii (alesi) sunt deci exact expresia abilitatii noastre de a decide cui dam puterea noastra. In aceasta logica, a scuipa toata ziua alesii e echivalent cu a-ti recunoaste lipsa de responsabilitate si abilitate in a face alegeri. Asa ca mergeti la vot (si daca se poate nu direct din crasma) si puneti cate un Iohannis in toate posturile din tara si atunci veti carcoti din apartamente mai calde, de pe strazi mai verzi si cu politie/DNA care cauta infractori, nu circ, etc. Apostu sa primeasca ce merita... Lui Uca ii doresc sa aiba parte de atata corectitudine in judecarea cauzei sale, de cata corectitudine a dat el dovada in activitatea sa de avocat. daca Ilie Carabulea a mituit, atunci sa plateasca ca oricare infractor care merge la puscarie pentru trei gaini. Nu mai trebuie spus ca Iohannis face cinste orasului iar Apostu....nu. Asta e clar! Poate mai vreti sa va aduceti aminte de un primar care iesea cu greu din striptease dimineata ca sa urce in masina primariei... Condurat ii zicea parca... Cine uita nu merita!!!
Raspunde

carmen pro

Acum 10 ani

Ce o sa mai spui domnule gigi contra atunci cand prin ce o sa dea pe trompeta apostu se va ajunge si la idolul tau, iohANUS?
Raspunde

pro carmen pro

Acum 10 ani

Si ce o sa zici tu Carmen daca nu?
Raspunde

112

Acum 10 ani

limbajul folosit mai sus de anumiti indivizi arata nivelul redus de cultura, sau mai bine zis lipsa de cultura si bun simt, limbaj specific vecinilor lui johanis si anume psd-istilor, care in afara de a injura si vorbi murdar altceva nu stiu.
Raspunde

YYY

Acum 10 ani

mai \"gigi contra\"...tu conduci in oras?mergi la Real ...si toate celelalte centre comerciale din incinta? nu ai observat nimic? nu ti se pare nimic anormal???daca intr-adevar nu ti se pare nimic anormal in ceea ce priveste infrastructura din acea zona, atunci pot sa spun cu cea mai mare convingere ca esti o persoana NAIVA...-ca sa nu folosesc alt termen; ori o persoana apropiata a acestui MARE SI MINUNAT PRIMAR!
Raspunde

aha

Acum 10 ani

Nu cumva Apostu e oltean?
Raspunde

gigi contra

Acum 10 ani

dreptul la replica.... ca asa e corect, nu? carmen pro, sa stii ca am fost prezent in cercuri unde bugetarii se plangeau de sarcina trasata de la Bucuresti privind linsarea lui Iohannis...i-au cautat in coarne PSD-ul atunci cand a refuzat sa li se alature, au continuat si PD-L la fel...cu toate armele bugetare atintite asupra lui. Crede-ma ca daca era ceva cu care sa-l rastigneasca, o faceau... Pentru YYY: traficul rutier intr-un oras nu e prerogativa primarului....e deplasat sa spui ca e prost primarul pentru ca se circula greu sau ca sunt prea multe sensuri giratorii. Modelul e luat din alte parti si is va dovedi utilitatea atunci cand centura Sibiului va prelua traficul de tranzit. Nu sunt naiv dar apreciez un personaj politic care lupta atat cu ideile preconcepute ale noastre (faptul ca e sas n-ar trebui nici macar amintit atunci cand e judecat ca administrator), cat si cu mintile incinse de propaganda celor specializati in asa ceva ( si care nu stiu sa faca ceva constructiv), apreciez ca dupa atatia ani (si regimuri) s-a uzat si idolul unora (Basescu) si altii, ai altora (Iliescu, Constantinescu, Crin, mai jos Cindrea, Ariton, etc, etc) iar Iohannis e inca frumos la loc de cinste in sondaje, preferinte de vot, reputatie internationala (nationala nu, ca noi suntem destepti de stam la coada dupa ajutoare furate tot de la noi). Asa ca il apreciez ca personaj politic si ma doare sa vad cum latrati fara rost (iar eu stiu si ce spuneti si de unde v-au fost induse in golul de sub par). Dra asat e, e democratie si libertatea de expresie e la moda ( ca si coada la ajutoare si absenteismul la vot). Cine uita, nu merita!!!
Raspunde

YYY

Acum 10 ani

bine \"Gigi Contra\"...continua tu sa crezi ca organizarea unui astfel de COLOS comercial ....nu a fost una din \"PREROGATIVELE\" marelui GOSPODAR AL ORASULUI SIBIU!!!!totusi sa ne spui si noua...celor nestiutori...de unde a fost luat \"modelul\"....!vad ca esti informat...daca afirmi anumite lucruri.
Raspunde

vistea de sus

Acum 10 ani

sorin pe klaus no sal ia nimeni pt k nu a jucat murdar asa ca nu mai vorbiti daca nu stiti
Raspunde

gigi contra

Acum 10 ani

pentru YYY. sensurile giratorii (ca despre ele vorbeam) sunt un model de organizare a zonelor din orase vechi ale caror infrastructuri rutiere sunt pre-existente si nu suporta multe modificari. Sunt considerate auto-regulatoare in trafic fata de semafoare care nu tin cont de traficul la un moment dat ci de un program prestabilit. Modelul cel mai la indemana este Viena (oras mare cu cladiri vechi) dar toate orasele care nu au fost construite in comunism ( demoland orice statea in cale) au trebuit sa se adapteze la situatia din teren. Zona comerciala are o buba dar care se va vindeca odata cu iesirea la B-dul M.Viteazul si cu darea in folosire a centurii. Insist in continuare asupra faptului ca nu primarul este cel care dispune cum se organizeaza sensurile giratorii si traficul rutier in general. despre mangementul in administratie putem vorbi cat vrei dar nu ar trebui sa o facem apeland mereu la numele/calitatiile/defectele primarului (de acum) al Sibiului.
Raspunde

ha,ha

Acum 10 ani

Ma gigi contra, tu esti chiar Johannis, batu-te Dumnezeu de ghidus! Se vede dupa exprimare si argumente. Chiar asa se resimte criza in Primarie ca te-ai apucat sa comentezi tu in locul propagnadistilor tai platiti de sibieni?
Raspunde

Lu

Acum 10 ani

Constructia acelui colos comercial la marginea orasului a fost bineinteles o eroare. Astfel s-a rapit sansa centrului orasului sa devina o zona comerciala cu adevarat atractiva. Str. N. Balcescu, ca zona pietonala, ar fi avut potentialul sa devina o alee comerciala mult mai rafinata decat este la momentul actual. Cu mici exceptii, comerciantii de acolo nu ar avea ce cauta in centrul unui oras cu o planificare teritoriala inteligenta. Ma tem insa ca Primaria Sibiu nu a avut vreun cuvant de spus cand s-a decis constructia Promenada tocmai la marginea orasului. O decizie foarte proasta din cel putin doua motive: moartea Centrului si traficul infiorator de la intrarea in municipiu. Pentru Selimbar a fost o mana cereasca, evident, dar pentru Sibiu e o adevarata capcana. Si aici se poate reveni la tema foarte actuala de incorporare a comunelor limitrofe in administrarea Sibiului. Lucru imposibil deocamdata. Interesele \"micilor\" primari sunt inca prea mari!
Raspunde

gigi pro

Acum 10 ani

Strazi verzi, draga gigi contra? Vai de mine! Nu cumva si transport verde?
Raspunde

gigi contra

Acum 10 ani

da, \"ha, ha\", esti un tip perspicace si foarte bine pregatit...aproape un geniu. M-ai prins :-) Vezi, de aia nu merge treaba in tara asta...pentru ca toti idiotii se cred Sherlock Holmes si profsionistii nu mai pot respira de \"destepti\" care isi striga parerea. Acceptai si voi astia care au mereu dreptate, ca mai exista si alte pareri, nu neaparat mai bune, doar diferite... \"gigi pro\"...da, si transport verde daca se poate, de ce nu?
Raspunde

ss

Acum 10 ani

Ce transport verde, papagalule, ca boul de Klaus a desfiintat troleul, in timp ce alte orase investesc bani grei pentru transportul electric, silentios si nepoluant! Sictir, du-te si pupa-l in curul ala gras pe banditul tau preferat!
Raspunde

spoof

Acum 10 ani

Pentru \"intelighentii\" care isi dau cu parerea despre cit de prost e Johannis si cum a organizat el defectuos amplasamentul supermarketului Real and Co.: magazinele alea sint pe teritoriul Selimbarului! Johannis e primar la Sibiu! Folositi-va creierele, fratilor! Cu siguranta ca Johannis nu e deloc incintat ca magazinele alea s-au construit acolo dintr-un motiv foarte simplu: desi magazinele alea fac practic 100% din profit de pe urma sibienilor ele platesc taxe si impozite doar Selimbarului! Nu mai zic de problemele de trafic ca le stie toata lumea.
Raspunde

punctul pe i

Acum 10 ani

E bine sa se faca justitie adevarata in Romania, pana la capat, sa se sparga mafia si clanurile, care se bazeaza in cea mai mare parte pe procurori si sefii judecatorilor. Acest lucru il poate face doar presedintele Romaniei si sefii serviciilor de informatii, daca ar dori si daca nu sprijina ei insisi mafia si marile clanuri, de tipul celui din Sibiu.
Raspunde

ha ha

Acum 10 ani

ce presedinte sa faca ordine in tara?pai e nebun sa se aresteze singur?...ha ha.... ps: viata lunga si fericita in tara basmelor si a desteptilor
Raspunde

Arh.Mihail

Acum 10 ani

Mai draga,ss.Esti un bou medieval.precis din Marginime si care,de cand ai ajuns in Sibiu sari peste liniile de tranvai ca sa nu te curentezi.Deci ar trebui sa te bucuri ca nu mai exista.Puti din gura de atita Cacat cat manci de se simte pana aici la 1400 km.Pune-ti poza pe Net sa te vedem Incornoratule.Adresa nu trebuie pentru ca oricum cobor curand si pe toata marginimea de cacat va trimit la locul vostru inGrajdurile Voastre.
Raspunde

Arh. Gavril

Acum 10 ani

Ba retardatule de Mihail, esti imbecil din nastere sau ai dobandit boala pe parcurs de la prea multa laba si lins cururi sasesti?
Raspunde

mugur

Acum 10 ani

Da ce aveti oameni cu primarul?ceilalti inaintasi au fost mai buni?!.Nu-i tin partea dar din 2 rele aleg cel mai mic.
Raspunde