Sâmbătă,
16.08.2025
Cer Senin
Acum
29°C

Cum a fost ”uschit” un politist de nervii prim-procurorului Apostu

Stenogramele din dosarul Apostu scot la iveală și influența pe care prim-procurorul parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu o avea – sau pretindea că o are – pe lângă alte instituții, cum ar fi Poliția Sibiu.
Astfel, într-o discuție telefonică înregistrată în august 2010 între Florin Apostu și un anume Doru Virgil Neamțu, magistratului îi este cerut să intervină în favoarea Ramonei Râșniță, proprietara unui salon de comsetică din Cluj, care a fost prinsă de polițiștii sibieni conducând mașina sub influența băuturilor alcoolice (1,15 la mie alcoolemie).
În cadrul discuției cu Neamțu despre situația Ramonei Râșniță, Apostu povestește și despre un episod în care a fost cercetat din cauza unui polițist. Apostu susține că a vorbit, atunci, cu șeful de atunci al Poliției județene, Lucian Muntean (foto), pentru a-l muta din Sibiu pe respectivul polițist.


Neamțu Virgil Doru: Începe o săptămână, cum procedăm, ce se întâmplă?
Apostu Florin Nicușor: Las-o dracu, să vină...
NVD: Va veni la tine, nu?
AFN: Nu ea, că mă doare în p..ă. Tre să vină dosarul.
NVD: Nu ea, dosarul. Și?
AFN: Te anunț io.
NVD: Îi spui, îi scrii? Că nu îi cazul de urmărire penală.
AFN: Nu, că te reclamă p..a.  Las să își facă bucătăria lor. După aia, zici că... cum mi-au zis unii, cum (neinteligibil) mă f...t în ea, te-a făcut și (neinteligibil) la DNA. Polițistul de acolo. Da', la Prefectură și io bou, că m-am luat după el, trebuia să-l las în pace. Informația că... că el se duce singur, că nu are voie, că nu are voie că tre să fie doi și-l ține până îi trece alcoolemia. Îl prinde la șapte seara, îl aduce dimineața la cinci. Îl duce la sânge... și sigură că iese... Și le-o zis, uite, bă, dăm așa, te... nu știu ce, dar tre să mergem. Te costă atâta, dar io pun mâna pe telefon și zic ”bă, da ce dracu faci tu, cu dosarul?. Trimite-l în p..a mea, odată”. Că grăbea ăsta. să facă ci banii vopsiți, cu nu știu ce și s-a prins. Și mi-a făcut el plângere, adică nu, au cercetat ăștia, și în cadrul a ceea ce au dat ei de la Serviciul lor intern, de nu știu ce, zice ”da, mă, da uite că un procuror” și nu știu ce și mă ceartă.... Zic, ”mă, vezi că pun mâna pe tine”. I-am zis, ăsta, era Munteanu, i-am zis ”mută-l în p...a mea de aicea, să nu îl mai văd, că dacă mă întâlnesc cu el cred că îi f..t una”. Și l-a dat, nu știu pe unde, cred că pe la Dumbrăveni. Zic ”să nu îl mai văd aicea, mută-l, să îl f..t în gură”. Deși, dacă ești deștept, pășteai ușor, și tot îl făceai dacă vroiai. Dar, el nu. Mă, ce să zic, așa că nu tre să îmi zici nimica. Să facă... ce tre să facă ei?

În fața judecătoarei de la Constanța, Ramona Râșniță a declarat că, de fapt, a apelat la sfatul lui Florin Apostu. Potrivit ei, în urma faptului că a fost depistată sub influența băuturilor alcoolice, ”și-a ispășit pedeapsa”, adică a plătit o amendă de 1.000 de lei, plus alte 100 de lei taxe de dosar.

 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

10 comentarii

acrst

Acum 14 ani

nu exista procuror cinstit. toti procurorii ar trebui sa fie impuscati
Raspunde

pt acrst

Acum 14 ani

Doamne cat de imbecil poti sa fi..
Raspunde

marcic

Acum 14 ani

@ IP 82.208.157.18 idiotule, conjunctivul verbului a fi la a 2-a prezent se scrie cu 2 i! agramatu\' da lectii
Raspunde

marcic

Acum 14 ani

@ IP 82.208.157.18 idiotule, conjunctivul verbului a fi la a 2-a prezent se scrie cu 2 i! agramatu\' da lectii
Raspunde

@marcic

Acum 14 ani

Esti bou! (corect din punct de vedere logico-gramatical si pe deasupra si corespunzator realitatii)
Raspunde

@marcic

Acum 14 ani

Esti bou! (corect din punct de vedere logico-gramatical si pe deasupra si corespunzator realitatii)
Raspunde

@marcic

Acum 14 ani

retardatule, invata Limba Romana, omul a scris corect, numai ca tu ca un tigan jegos nu ai de unde sa sti
Raspunde

ribl

Acum 14 ani

@ IP 92.85.209.14 toti agramatii ca tine trebuie impuscati. ,,sa sti\"...
Raspunde

esti pacalici

Acum 14 ani

Ai mai descoperit ceva traiane? hahaha nu mai e subtire dosaru? cum e acuma?
Raspunde

un bou

Acum 14 ani

bine-nteles ca Munteanu e sef la Bucuresti iar Tarnu (intermediarul la toate) sta tot la varf... baieti, nu ati dat in cap la monstru, doar l-ati scarpinat :-) Daca taci si servesti pe toata lumea, n-ai cum sa nu cazi in picioare... Apostu s-a lacomit, de aia vorbim de el... si de altii nu!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus