Vineri,
17.09.2021
Partial Noros
Acum
22°C

Johannis: eutanasierea nu e o ipoteza de lucru

Primarul municipiului Sibiu, Klaus Johannis, nu ia în considerare eutanasierea ca o metodă de lucru în problema gestionării câinilor fără stăpân din orașul Sibiu. Aflat în direct la emisiunea Pulsul Adevărului, primarul consideră că metoda aleasă și pusă în practică la Sibiu, cea de sterilizare, adopție sau returnare în teritoriu este singura care poate da roade. „Eutanasierea nu este și nu va fi o ipoteză de lucru. Am stabilit încă de acum câțiva ani cum dorim să rezolvăm problema, am construit un centru pentru câinii fără stăpân în Dealul Gușteriței, tocmai ca sa nu deranjeze. Continuăm consecvent cum am început”, spune Klaus Johannis.

Comisia de Administrație a Camerei Deputaților a avizat favorabil la începutul acestei săptămâni, cu 16 voturi pentru și 6 împotrivă modificarea legii pentru protecția animalelor. Modificarea oferă administrațiilor locale posibilitatea de a opta între programe de sterilizare-returnare, cum se întâmplă la Oradea și Sibiu sau eutanasiere, metode utilizate în București, Arad, Brașov și multe alte localități. În același timp, varianta trimisă spre vot în plen anulează orice posibilitate ca ONG-urile să poată supraveghea modul în care se face eutanasierea câinilor. „Pur procedural, fără să vorbim de conținutul legii, mi se pare o inițiativă bună că treburile locale sunt lăsate pe seama comunității locale. Trăim într-o țară unde Guvernul și Parlamentul au impresia că ei trebuie să rezolve de la București problemele comunităților locale fiindcă noi, din provincie, nu suntem în stare”, mai spune Johannis.

Programul de sterilizare a câinilor fără stăpân a început în anul 2008. Trei fundații au făcut în acești ani sterilizări gratuite, Vier Pfoten, Pferd und Hund și Animal Life, numărul câinilor sterilizați fiind deja de peste 2000. „Avem parteneriate foarte bune cu ONG-urile, împreună cu ei am elaborat strategia, împreună o punem în practică și nu cred că e cazul să mergem înapoi la discuția inițială. Faptul că sunt mulți câini în Sibiu nu este nicio surpriză, am știut de la bun început că problema nu se va rezolva nici într-o săptămână, nici într-o lună, nici într-un an. E o abordare modernă, umană, însă până apar rezultate notabile vor trece ani de zile”, mai spune primarul Sibiului. „Este evident că sunt mai puțini câini în oraș, sunt mult mai puțini câini agresivi, pentru că aici există mai multe excepții care sunt acceptabile și discutate cu toți partenerii, acești câini foarte agresivi dispar pur și simplu pentru că nu putem risca să îi trimitem înapoi în comunitate”, adaugă Johannis.

Proiectul de modificare a legii pentru protecția animalelor va fi votat în plenul Camerei Deputaților la începutul săptămânii viitoare.

Bogdan Brylynski

de Bogdan Brylynski

Editor
Telefon:
0722 227 297

Comentarii

37 comentarii

cata

Acum 10 ani

\"dispar pur si simplu\" Hahaha..buna asta.
Raspunde

Cristi

Acum 10 ani

Este incredibil. Avem langa bloc peste 10 caini in fiecare zi (o haita adevarata cu lider si tot tacamul) toti cu cercel albastru in ureche. Domnule primar, cine ne despagubeste pentru atacurile lor? Avem prieteni care au fost atacati de haita cand incercau sa urce in masina, am fost atacati noi locatarii de cateva ori. Ne este frica sa lasam copiii sa se joace afara. Eutanasiere nu, adaposturi nu ca nu sunt bani, de adoptat nu adopta aproape nimeni, dar toata lumea ii iubeste. Am pretentia sa se gaseasca macar o solutie adevarata in Sibiul asta. Cainii sunt cu miile in Sibiu, strazi neasfaltate cu sutele, mizerie in cartiere cat cuprinde, deratizare nu se face ca nu sunt bani, dezinsectie nu se face ca nu sunt bani (suntem plini de tantari si capuse), toaletarea spatiilor verzi doar in centru, parcari nu se fac, dar se ridica masini, iluminat nu am avut vreo 2 luni in toamna, vezi doamne nu i-a dat boc bani, dar in schimb primarul nostru se plimba cu BMW-ul si inchide strazi pentru acelasi BMW. Nene Johanis ... da o fuga la brasov si ia niste lectii de la primarul lor. A facut in 5-6 ani cat n-ai fost in stare sa faci tu in 12.
Raspunde

mirabela

Acum 10 ani

sunt deacord cu metoda adoptata de dnul primar. Eutanasia este o solutie pe termen scurt si foarte scurt. sterilizarea cainilor fara stapan si a celor cu stapan ( cu anumite exceptii) si returnarea lor este UNICA solutie pe termen lung. cainii cu probleme si cei agresivi trebuiesc dusi intr-un adapost. sunt sigura ca vor exista persoane doritoare sa ii intretina acolo fara a se cheltui foarte multi bani publici cu ei. asadar, odata aplicata aceasta metoda, in cativa ani nu vor mai fi caini pe strada, lucru bun atat pentru iubitorii de animale cat si pentru cei care ii urasc.
Raspunde

Alex

Acum 10 ani

Foarte bine domule primar!!! Asta este, intr-adevar cea mai umana metoda si singura care pe termen lung va duce la scaderea numarului de cateii fara stapan... Faptul ca sunt atatia ni se datoreaza tuturor. Inca o data, primarul arata ca intr-adevar gandeste!!! Succes in continuare!!
Raspunde

ala rau

Acum 10 ani

\"Trăim într-o țară unde Guvernul și Parlamentul au impresia că ei trebuie să rezolve de la București problemele comunităților locale fiindcă noi, din provincie, nu suntem în stare\" si vrei sa zici ca n-au dreptate??? tu citi maidanezi ai adoptat?
Raspunde

@ Cristi

Acum 10 ani

Nu vreau sa incep o polemica pe aceasta tema, dar conteaza si atitudinea omului. Eu trec aproape zilnic prin diverse haite de caini, cu bicicleta (se stie ca biciclistii, postasii si tiganii sunt \"dusmanii\" cainilor) si nu am avut niciodata probleme, fiinca 1. Nu intru in panica 2. Ma opresc si ma dau jos de pe bicicleta - in aceasta situatie, cainii dau inapoi (nu stiu de ce, nu cunosc psihologia canina) 3. Vorbesc cu ei, imediat cum intra in raza mea de actiune 4. Cand am mancare cu mine (indiferent ce) le dau si lor. E drept, nu fac din asta o regula, nu ma culc pe-o ureche, e posibil sa ma intalnesc cu caini agresivi irecuperabili si sa-mi faca felul, dar aceasta situatie se poate intampla si cu caini particulari (mai ales cei din rasele considerate agresive). In schimb, persoanele care afirma ca au probleme cu cainii sunt persoane care nu stiu sa se poarte cu ei, se sperie, iar cainii simt si fiind infometati pana la disperare, instinctul le spune sa atace o potentiala prada. Din pacate, lumea nu e educata in aceasta privinta.
Raspunde

@@cristi

Acum 10 ani

Nene ... esti cu pluta pe cibin... Daca era asa simplu era toata europa plina de caini vagabonzi. Si daca un adult poate avea simtul asta ... un copil nu. Explica tu ce spui acum copilului din iasi desfigurat de caini, sau doamnei din bucuresti ucisa de haita, sau japonezului ucis de alta haita. Tu sti ce inseamna haita? Hai sa vorbim sa nu adormim. De-aia Brasovul e mult in fata Sibiului ... pentru ca cineva de la conducere gandeste mai departe de politica... gandeste ce e bine pentru cetatean si nu pentru imagine.
Raspunde

un sibian

Acum 10 ani

in fiecare zi ne dezamagiti cate putin d-le Johanis...iar imi aduc aminte de spectacolul jenibil al celor de la BMW pe care a TREBUIT sa-l aprobati in centrul Sibiului...
Raspunde

carnivoru\'

Acum 10 ani

nenea johannis, nu esti cam mare sa mai crezi in basme? Adica eutanasierea nu este o solutie pt ca nu se scapa orasul de caini, dar sterilizarea cu o moarte peste cativa ani este solutie. Din 2008 de cand au inceput sterilizarile a scazut cumva nr de caini? NU, mai ales pt ca sunt destui cainofili care nu au ce face cu cainii si le da drumul pe strada, acestia ingrosand nr de caini, si se reproduc in continuare. Dar asta e, pana nu vor fi si in Sibiu cativa morti din cauza cainilor, pericolul va fi ignorat.
Raspunde

carnivoru\'

Acum 10 ani

@Brylynski, pt ca tu esti mare cainofil am o intrebare: cum se determina daca un caine este agresiv? asta pt ca la americani o javra este agresiva daca musca mana care incearca sa ii ia mancarea de la gura. La noi daca un caine omoara un om i se angajeaza avocat (cazul japonezului ucis de un caine la bucuresti)
Raspunde

@89.122.151.116

Acum 10 ani

Nu am scris ca stiu ce inseamna haina, nu interpreta cuvintele! Am scris doar ca nu am avut probleme si ca sunt constient ca o pot pati si eu. Dar putem fi muscati si de meduze la mare sau de serpi veninosi. Asta nu inseamna ca trebuie sa omoram toate animalele care ne fac rau! Pana la urma problema nu e cum ne comportam cu cainii comunitari pe strada, ci cum se eutanasiaza ei, acolo unde se aplica aceasta metoda. Nu am nimic impotriva eutanasiei, dar sa se faca cu respect pentru animal, nu prin metodele barbare si inumane aplicate in Romania. In Sibiu si nu numai cainii sunt tratati cu cruzime chiar de catre angajatii serviciului de ecarisaj, ce mai, sunt criminali cu patalama! Romanii sunt niste oameni cruzi, mai ales cei proveniti din mediul rural. Se cunosc cazurile de cai batuti si schingiuiti. Cum sa faci asa ceva unui cal? Cum sa faci asa ceva unui alt animal? Doar niste suboameni pot sa faca asa ceva!
Raspunde

catabanu

Acum 10 ani

prietene am un adanc regret pentru victimele cainilor,dar si pentru sutele de caini care sunt agresati zilnic uneori chiar de copii pe care tu incerci sa ii feresti si aducand aminte de japonezul ucis acum cativa ani in bucuresti de cainele Boschito,acest caine a fost adoptat de o familie cu copil mic din germania si nu a avut nici cea mai mica problema de adaptatre,asa ca mai ganditiva si ca oameni sant incapabili sa traiasca alaturi de caini nu caini alaturi de oameni,chiar daca pentru unii este o veste noua , nu ni se cuvine chiar totul
Raspunde

vasilescu

Acum 10 ani

Da, domnule Primar. Felicitari pentru modul corect in care puneti problema!
Raspunde

dan

Acum 10 ani

Un lucru care ma uimeste este faptul ca pentru protectia unor animale periculoase se fac campanii, se cheltuiesc o gramada de bani, etc. Animale care nu fac rau nimanui sunt omorate cu milioanele si nu comenteaza nimeni. Ce rau a facut puiul pe care l-ai mancat la pranz? De ce are puiul mai putine drepturi ca un caine care omoara oameni pe strada? Veniti cu exemplul inainte sa vorbiti de cei fara suflet care vor eutanasierea maidanezilor!
Raspunde

jaco

Acum 10 ani

Mda, eutanasierea nu e o solutie, pentru ca dispar fondurile necesare continuarii cosmarului. Asa e, daca-i eutanasiem nu mai avem pe ce cheltui atata amar de bani.
Raspunde

@jaco

Acum 10 ani

Corect! Sunt de acord cu tine!
Raspunde

pt. dan

Acum 10 ani

Puiul are mai putine drepturi decat cainele fiindca are neuroni mai putini! Este valabil si pentru tine...
Raspunde

@dan

Acum 10 ani

Ce esti tu? Un vegetarian ratat?
Raspunde

copii vs caini

Acum 10 ani

As dori sa vad cum ar reactiona un \"individ\" atunci cand un caine i-ar musca copilul de 3 ani. Am patit-o pe str. Luptei. O haita a sarit din senin la covrigul fetiei mele, aceasta s-a speriat si a tipat. Apoi s-a intamplat nenorocirea: au sarit toti cainii pe ea. Cu chiu cu vai, ajutat de o \"babuta\" care-i hraneste, am scapat doar cu cateva zgarieturi si fetita cu hainuta rupta. De atunci nici nu mai vrea sa auda, sau sa vada caini in fata ochilor. Eu sunt de acord cu \"eutanasierea\" lor. Cine-i vrea sa si-i ia acasa. Nu este corect ca alocatia unui copil sa fie de aprox. 40 de lei, iar pt. un caine cate sute de lei. Apropos, Iohanis, vad ca pt. caini te implici, dar pt. copii nostri, pe cand?!? Nu s-a mai facut niciun parc, NIMIC, pt. ei. Oare sa fie din cauza ca VesTitul primar nu are?!? Nasol! Poate ia exemplul primarului din Valcea ... la fiecare colt de strada un parc. Oricum multumim pt. ce ne oferiti in Sibiu: taxe mari, lipsa parcari, praf - mult praf, trotuare groaznice, strazi si mai groazanice si un management defecturos al lucrarilor din oras.
Raspunde

@copii vs caini

Acum 10 ani

o mare parte din praf este format din cacat de caine uscat si transformat in praf, cu efecte nocive asupra sanatatii. In bucuresti peste 20 de copii sub 1 an au murit anul trecut din cauza complicatiilor cauzate de acest \"praf\"
Raspunde

carnivoru\'

Acum 10 ani

Am o propunere: cei care sunt impotriva eutanasierii sa semneze o hartie prin care promit ca nici un om nu va mai fi atacat de caini. Daca promisiunea va fi incalcata, cei de pe lista vor face seppukku
Raspunde

sasul

Acum 10 ani

... Johanis traiesti la casa in buricul targului , unde ai avut grija sa te scapi de maidanezi si nu mai vezi problemele cetatenilor din cartiere !!! ale caror voturi le vrei peste ceva timp ... si mai vorbesti de cei ce la guvernare ... rusine !!!
Raspunde

anunt :

Acum 10 ani

... primul maidanez care ma musca il arunc peste zidul pazit de pe Balea ... sa traiasca si el nemteste !
Raspunde

Georg

Acum 10 ani

In imensa-i intelepciune si bunatate Primarul s-a gandit la sterilizarea prin fierbere a maidanezilor. Aceasta este ipoteza de lucru.
Raspunde

siby

Acum 10 ani

Mai bine te sterilizezi pe tine, daca nu esti deja, ca ai in cap numai prostii cu care sa distragi atentia de la problemele importante ale orasului. Du-l si pe lingaul asta care scrie articolul! Apropo, cum scria mai inainte un adevarat sibian, MAI PLIMBA-TE SI PRIN BRASOV SAU RM. VALCEA! NU TREBUIE SA MERGI PANA LA MUNCHEN!
Raspunde

RUSINE

Acum 10 ani

MI-E SCARBA DE ASFEL DE ARTICOLE COMANDATE! MIROS A CENZURA.
Raspunde

pt siby

Acum 10 ani

mai bine te trimitem la corabia rogojina de siby.nu ai inteles ca miticii nu au ce comenta aici?mai este pana la alegeri.brasovul este frumos si oras mult mai mare decat sibiul dar valcea este o adunatura de mitici si rogojini ca tine.marsssssssss
Raspunde

SIB

Acum 10 ani

Johannis este rupt de realitate, se crede un superman, fdiindca asta i-au bagat in cap pupincuristii din mass-media si crede ca daca-l sprijina fratii masoni este suficient ca sa fie ales primar din nou. Haideti sa le aratam prin vot ca se insala si ca totusi traim in democratie.
Raspunde

@ SIB

Acum 10 ani

asa, fra, hai, noi toti pedelistii iar sa facem mare valva pe net inainte de alegeri, sa ne credem mari si tari, sa aruncam zoaie, munti de zoaie, sa cream imaginea unei posibile schimbari la primarie, dupa care sa ne-om la in bot asa de tare incat nici cu penelistii si pesedistii sa nu adunam de o treime din consiliul local...
Raspunde

pt. @SIB

Acum 10 ani

sa va ia draq de masoni cu propaganda voastra cu tot, Iohannis este jidan!
Raspunde

parinte si bunic

Acum 10 ani

Cei care vor caini fara stapan in mod sigur nu au copii ce au fost muscati sau tratati pentru capusele ce le raspandesc Primarul ar trebui sa faca un referendum deoarece nu are copii
Raspunde

simo

Acum 10 ani

citind comentariile observ un lucru trist....foarte multe opinii cu argumente zero... cum poti spune ca pt un caine se cheltuie citez \"sute de lei\"...fara sa ai habar de fapt care sunt fondurile...si multe alte afirmatii in vant din seria \"hai sa ne dam si noi cu parerea\" fara ca acestea sa fie documentate. este grav si poate de aceea am ajuns unde suntem astazi...oricum, fara a ma pronunta a fi pro/contra eutanasiere, spun atat: este inca o afacere foarte profitabila pentru cei ce au acces la cascaval....iar raportul costului eutanasie/sterilizare este de aprox. 1/5...adica cu banii cheltuiti pentru eutanasierea unui caine se pot steriliza 5....asa ca mai ganditi-va daca cei din brasov si alte orase au optat pentru solutia eutanasierii pentru a face un mare bine comunitatii?!?
Raspunde

@simo

Acum 10 ani

de unde ai scos pretul la sterilizare de 5 ori mai mic decat cel de la eutanasiere? tine cont de faptul ca sterilizarea inseamna si tratamente suplimentare pentru maidanez, plus deparazitare, etc. tine cont si de faptul ca la eutanasiere se negogiaza un pret de en-gross, avand atata amar de marfa pe strada. altfel, industria de pielarie duce lipsa de materie prima, iti aduci aminte de epoca pantofilor durabili?
Raspunde

@simo

Acum 10 ani

ai idee cat costa un topor? cati caini eutanasiezi cu el pana trebuie inlocuit toporul? Si inainte sa spui ca asta e cruzime, la fel sunt taiati porcii, viteii, mieii etc.
Raspunde

@@simo :)

Acum 10 ani

ok, luam atunci o secera, sau o coasa. ai idee cata suferinta si ce fel de suferinta indura iarba, fanul, floarea ? te rog sa-ti pui problema asta.
Raspunde

simo

Acum 10 ani

asa oameni asa solutii...
Raspunde

mihai

Acum 10 ani

PRIMAR PROST SI OBTUZ . IN GERMANIA CUM SE TRATEAZA PROBLEMA? IA EXEMPLU DE LA BRASOV.
Raspunde