Duminică,
27.11.2022
Partial Noros
Acum
4°C

Dragos Floarea anuntat oficial candidat la Primaria Sibiu de USL

Liderii USL Sibu l-au anunțat astăzi drept candidat la Primăria Sibiu pe Dragoș Floarea. Președintele PC Sibiu Eftimie Costeiu a declarat că Floarea este membru al partidului de trei luni și că îi cere dacă ajunge primar să fie mult mai atent de hotărârile de consiliu local. ”Dânsul își dorește să intre în această luptă foarte grea, are o fire socială, este ambițios și ca atare toți colegii i-am dat girul pentru a intra în această luptă. (...) Am una sau două exemple de hotărâre de consiliu local care pe mine ca simplu cetățean m-au deranjat și le consider nedrepte. De ce la nivelul Consiliului Local Sibiu există discriminare între un investitor român și altul străin? (...) În 1996-2000 eram alături de Ioan Cindrea în Consiliul Local și nu înțeleg acum cum în România poți prin hotărâre de consiliu să ajungi la aproximativ un euro metrul cub de apă. Aici adaug și taxele pentru pluvial și canalizare. Am dat două exemple, care prin specificul lor îmi sunt apropiate. Vreau ca pe cât posibil să îndrept aceste lucruri”,  declarat Eftimie Costeiu, făcând aluzie la monopolul SC Apă Canal și la facilitțile acordate de primărie pentru investitorii din Zona Industrială Vest.

Ioan Cindrea (PSD) și Mircea Cazan (PNL) cer o campanie echilibrată și corectă.  La fel și Dragoș Floarea. ”Nu vreau să fiu un primar care să conducă. Vreau să fiu un primar cu o sută de mii de consilieri. Biroul meu vreau să fie în stardă. (...) Vreau să facem o campanie altfel. Ce s-a întâmplat după revoluție, când toate campaniile au fost numai atacuri între candidați, nu vreau să se repete aici. Vin din sport, vreau o campanie fair-play, cu strângeri de mână”, a declarat Dragoș Floarea.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

32 comentarii

Taratorule

Acum 10 ani

Cine-i Florea asta? Daca candideaza si l-ati pomenit aici, de ce nu oferiti si informatii despre dumnealui?
Raspunde

Mircea

Acum 10 ani

E un ficior fain,merita incredere!
Raspunde

Victor

Acum 10 ani

Poate ca Floarea asta sa dea tonul celor tineri ca de-alde\' Cindrea, Cazan,Stirbet,Neagu s-a cam saturat lumea. Oricine vine v-a trebui sa asculte si alte pareri, nu ca arogantu\' de Primar.
Raspunde

Sorin

Acum 10 ani

Ar merita votat, dar tare mi-e ca va fi carne de tun pt. Johannis!
Raspunde

romanu1992

Acum 10 ani

E de trei luni in partid si vrea primar:)) Acum intelegem ca domnul Cindrea nu vrea sa si-o ia rau in nas ca de obicei...trebe sa faca si el ceva:) Oricum sasu bate tot!
Raspunde

Victor

Acum 10 ani

Este necunoscut, sansele sunt mici, sunt curios cum va decurge campania, deoarece pe langa sas vor fi doi candidati tineri: Rauciu si cu Floarea. Sper ca ambii vor trece de 10%. Oricum USL-ul putea gasi un candidat cu notorietate, dar sunt niste fricosi, folosesc necunoscuti ca sa aiba scuze.
Raspunde

lola

Acum 10 ani

saracu e ca o jertfa aruncata lui Johannis...cand anunti cu 2 luni inainte de alegeri un candidat necunoscut ori iti bati joc ca partid de el ori nu incerci marea cu degetul...oricare ar fi nu uitati ca Johannis e primar de 80%(poate nu mai are 80 dar 60 % inca are) ma asteptam la o propunere viabila care sa ii dea cat de cat batai de cap la scumpul nostru Primar
Raspunde

Timi

Acum 10 ani

Imi este greata de jocurile pe care le fac unii ca (sic) Costeiu. Un oportunist ce a pus Balanta pe butuci si a trimis in somaj sute de oameni. Un frustrat pe care nici dracu nu l-ar alege la vot direct, un sarpe propulsat in spatele listelor colective. O cutra ce spurca-n stanga si-n dreapta acuzand ce-i pica sub ochi. Dumneata ce-ai facut pentru urbea asta, domnu Timi ? Cat despre Dragos: ce ai avut si ce ai pierdut ... Pana la urma daca tot e sa te bata cineva, barem te bate unu tare...
Raspunde

gheorghita

Acum 10 ani

eu nu am auzit in viata mea de Floarea si sunt nascut in Sibiu!
Raspunde

nea piticu.

Acum 10 ani

Dragos draga i-ti urez succes si asa cum te stiu vei face un lucru bun. Cei care comenteaza si culmea mai si recunosc ca nu te cunosc sunt pedelisti disperati.
Raspunde

@ gheorghita (IP 188.24.243.98)

Acum 10 ani

Si ce vina avem noi ca ai trait degeaba?
Raspunde

Horatiu

Acum 10 ani

asta vrea primar si el nici macar nu are studii economice, juridice sau administrative. De la profesor de sport vrea sa sara direct la Primar!!! Dl. Floarea ce stiti dvs. de administratie??? da de un buget local??? Dintre raul cel mai rau, cred ca iasa tot Johannis
Raspunde

unu 2

Acum 10 ani

dnu horatiu . faci un pariu cu mine ca il cunosti bine pe cobra dar iti este frica de el .
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

Stimabililor, o intrebare: Este Dl. Florea SIBIAN ???
Raspunde

sibou

Acum 10 ani

Asa m-am saturat de aroganta si minciunile lui Johannis incat si Dragos Floarea pare bun. Macar asata va trebui sa asculte si alte pareri. Administratie va invata cum si Johan a incercat sa-nvete; economie nu stie nici Johannis dupa 12 ani de mandat; indiferent cu cine Johannis trebuie sa plece asa cum trebuie sa plece PDL-ul cu Basescu, asa cum a trebuit acum 8 ani sa plece Nastase cu PSD-ul; se stie stintific,istoric si statistic: PUTEREA INEBUNESTE. Psihologig vorbind, excesul de aroganta este primul semn, ATENTIE LA JOHANNIS!
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

Pe asta-l papa Johanis la micul dejun si nici nu simte ca a papat ceva , au ajuns atat de rau ln Sibiu u.s.l. isti de-l arunca ln lupta pe neica nimeni asta de la p.c. Daca omul asta a lui Voiculescu ajunge sa castige primaria Sibiu eu plec din Sibiu .
Raspunde

lolek si bolek

Acum 10 ani

Astia sunt pe o mana cu Johannis, ca doar l-au vrut premier, asa ca de aia au aruncat in fata un no name, fara sanse in fata votacilor.
Raspunde

gheo

Acum 10 ani

Daca astia au aruncat pe piata un necunoscut se poate ca aceasta sa vina in urma consultarilor cu actualul primar de unde rezulta ca acesta ultimul a inceput a se cam teme de reusita. Oamenii incep sa se prinda ca 4 ani de munca din primul mandat nu justifica ceilalti ani la carma orasului (asta mi-a adus aminte de cuvantul carmaci).
Raspunde

alex

Acum 10 ani

tot johannis va ramane primar fara ezitare trebuie sa iasa din nou primar.
Raspunde

bes

Acum 10 ani

@gheorghita: Tu nu ai auzit, dar sustinatorii CSU Sibiu si majoritatea celor de la Vointa stiu cine este Cobra. Probabil ca pe acest lucru au mizat cei de la USL si oricum o sa obtina mai multe voturi decat actualul prefect.
Raspunde

tot @16

Acum 10 ani

la o suta si de kile, iti spun eu ca macar ceva tot simte sasul tau mult iubit... Ce e singurul lucru nasol, ca floarea candideaza din partea unui partid de kkt. Ar fi trebuit sa fie candidat unic impotriva lui klaus si avea o sansa. Inca nu e tarziu, la tg mures s-a putut si au scapat de unguri la conducere
Raspunde

Micea

Acum 10 ani

Stimabile domn\"SIBIAN\",se pae ca esti cam negativist,eu zic sa te muti de acum din oras!
Raspunde

nicu

Acum 10 ani

DRAGOS FLOAREA e cel pe care toti il vedem primar dar ne e frica sa recunoastem cei care cred ca tot vechii comunisti si acolitii lor tebuie sa ne conduca , sa se duca din sibiu in rusia la putin cei care vor sa schimbe ceva in tara asta sa vina la vot si sa incercam sa facem ceva si noi tinerii ar fi aroganta sa votam un primar tanar, care a reusit sa facaceva inainte de a intra in politica , cu toate ca a plecat de jos daca credeti ca un om care chiar a facut ceva prin forte proprii fara ca sa fure din banul public, nu are nici o sansa, inseamna ca va meritati soarta COBRA PRIMAR VA FI SLOGANUL MEU SI A PRIETENIILOR< CUNOSTINTELOR<SI ATUTURORA CARE VOR INTRADEVAR O SCHIMBARE IN BINE, SCHIMBARE CARE TREBUIA FACUTA ACUM 20 DE ANI DAR NICIODATA NU E TARZIU BRAVO DRAGOS TOATA STIMA PENTRU TINE SI PENTRU CURAJUL TAU DE A FACE \"MISIUNE IMPOSIBILA PENTRU PRIMARIE\" CU ROLUL PRINCIPAL DRAGOS FLOAREA (COBRA) VIITORUL PRIMAR AL SIBIULUI JOHANIS NU UITA COBRA ESTE-n FATA TA!!!!!!!!!!!!!!
Raspunde

milu

Acum 10 ani

ii cunosc trecutul acestui tanar care provine dintr-o familie buna de intelectuali , este un domn cinstit, onest ,pe langa meseria de prof a cautat sa nu piarda vremea ,a studiat stiintele economice si are multa experienta cu lumea cea de toate zilele.Nu uitati ca marii presedinti ai americii s-au nascut in baraci sau au fost simplii cetateni.Tot omul trebuie sa aiba o sansa.Chiar daca vom avea 100 de candidati ,este foarte democratic.Nu numai ca este istet dar e si barbat bine ,dragut si amabil.NU ESTE CORUPTIBIL!
Raspunde

BasescuMondial

Acum 10 ani

www.econtext.ro/dosar--2/analiza/unde-avem-cei-mai-buni-alesi-locali-topul-celor-mai-performante-judete-dupa-cum-au-gospodarit-banul-public.html
Raspunde

david

Acum 10 ani

NU ARE SANSE!
Raspunde

Noriss

Acum 10 ani

Daca Chuck Noriss candideaza, o fura sasul....:))
Raspunde

andrei

Acum 10 ani

daca Floarea fura banii copiilor din pusculita ce va face ca primar????????????
Raspunde

ion

Acum 10 ani

cobra tinete bine te sustinem multi medeseni care facem naveta la sibiu
Raspunde

adi-micu

Acum 10 ani

pai ce sa facem daca ne vindem sasilor, si astia ne fac sclavi in tara noastra , muncim la firme germane pe 700 de lei si suntem bucurosi?????? asta ar trebuii sa facem cu totii hai sa vindem orasul nemtiilor si sa plecam undeva !!! dar intrebarea e unde putem pleca, ???? Haide-ti sa facem ceva si noi tinerii , nu sa fim doar generatia de sacrificiu, pe care o manevreaza doar vechii comunisti care sunt o sleata impenetrabila si care in momentul cand unul din afara incearca sa patrunda , il decapiteaza!!! BRAVO domnu Dragos ma bucur ca ai curajul sa lupti cu AROGANTUL ASTA CARE SE CREDE DUMNEZEU SI CARE CONSIDERA CA SUNTEM DOAR NISTE SCLAVI CARE SUNT MANIPULATI O DATA LA 4 ANI!!!! Haide-ti fratiilor sa facem ceva care sa schimbe acest lucru. DRAGOS imi place ideea de a avea 100000 de consilieri, cred ca asta e solutia prin care toti putem sa ne implicam in constrctia acestui oras!!!!!!! BRAVO DRAGOS vad ca ai inceput sa deranjezi persoane care considera ca dictatura e un lucru bun , asta e un semn ca lumea incepe bsa deschida ochii si sa vada ca viata din Sibiu nu e roz, si ca toate investitiile sunt pe criterii ETNICE, asta e rasismul , lucrul pe care toti il detestam , dar ne facem partasi la el, !!!!!!!!!!! DRAGOS TREBUIE SA STII CA TINERII SUNT DE PARTEA TA !!!!!!!!!!!! iar toate rautatiile care se spun despre tine sunt doar rahaturi pe care nimeni nu le poate demonstra, caci daca puteau face acest lucru faceau contestatie la depunerea candidaturii tale. FI TARE SI SUNTEM ALATURI DE TINE !!! ai toata stima noastra a celor care pana acum nu au contat sau asa se credea de cei care conduc acest oras. Caci pentru tineret si copii nu s-a facut nimic, curtiile scolilor sunt inchise si pazite de gardieni parcariile si spatiile verzi sunt pline de masini, si copii nostri unde sa se joace???? caci nu au acces nici acolo unde se spune ca sunt locuri amenajate pentru ei Sali de sport , terenuri de sport din curtea scolii. Din acest motiv avem copii care sunt obezi, avem copii dependenti de calculator, avem copii care nu mai stiu sa se joace.!!! Am uitat vremuriile copilariei noastre cand ne jucam in spatele blocului , cand mergeam in curtea scolilor , cred ca da , HAIDE-TI SA NU RAPIM COPILARIA COPIILOR NOSTRII,!!!!! Dar cred ca pentru o persoana care nu are copii acesta nu e un lucru important, si sa reamintim \"iubitului nostru conducator\" ca , copii nostri merita sa se bucure de copilaria pe care am avuto si noi, eoarece ei sunt viitorul nostru!!!!!!!!! Inca o data BRAVO DRAGOS SPERANTA NOASTRA E IN TINE
Raspunde

Linderot

Acum 10 ani

\"Cobra\" lol , va face vreo 2% maxim, va spun sigur! Bine ca nu ne conduc ungurii in Sibiu, cat despre sasi tot respectul, ar trebui sa luam exemplu.
Raspunde

q

Acum 10 ani

de ce sa fim rautaciosi cu un tinar care are curaj si ambitie sa candideze contra unui primar care stie toata lumea ca va fi din nou reales intr-o probabilitate mare, nu cred ca trei pertide politice ar fi fost de acord sa-l desemneze ca si candidat daca nu era nimic de capul lui,haideti sa vedem si pertea buna a lucrurulor...chiar daca nu are sanse clar sa ajunga primar poate va ajunge in consiliu sau in vre-o functie in primarie de unde ar putea face o figura frumoasa. trecutul lui e trcutul lui fiecare avem unul frumos sau mai putin frumos pt asta nu trebuie condamnat.Fiecare om are o sansa in viata de care trebuie sa profite cu gind bun,,il voi sustine prin votul meu pe Floarea Dragos ai urez succes si cred ca multi tineri cu drept de vot din orasul asta ar trebui sa o faca de dragul unei schimbari si o incredere care trebuie acordata generatiei de politicieni mai tinara.
Raspunde