Duminică,
27.11.2022
Partial Noros
Acum
4°C

Sondaj IRES - Digi 24: Johannis - 90%, USL - 41%, FDGR - 35%

Klaus Johannis câștigă alegerile cu 90%, însă FDGR pierde majoritatea în Consiliul Local Sibiu, arată un sondaj realizat de IRES, la comanda postului de televiziune Digi 24. Potrivit sondajului, Klaus Johannis ar urma să fie votat de 90% dintre sibieni, Dragoș Floarea ar urma să obțină 4% din voturi, în timp ce reprezentantele PPDD și PDL, Luminița Beldean și Mariana Brunchea ar urma să obțină doar 2%. 

Conform sondajului, la nivelul Consiliului Local Sibiu, USL va deține cele mai multe mandate. 41% dintre respondenți susțin că vor vota USL, 35% votează FDGR și 16% - PDL.
 
Sondajul a fost realizat de Institutul Român pentru Evaluare și Strategie (IRES), la comanda postului de televiziune Digi 24. Sondajul a avut 1.200 de respondenți, sondați prin telefon. Marja de eroare a sondajului este de 2,9%.
 
REZULTATELE SONDAJULUI:
Cu cine veți vota pentru funcția de primar al SIbiului?
Klaus Johannis – 90%
Dragoș Floarea - 4%
Mariana Brunchea – 2%
Luminița Beldean PPDD - 2%
 
Topul încrederii
Klaus Johannis – 89% 
Dragoș Marinca – Floarea 10%
Luminița Beldean PPDD – 9%
Mariana Brunchea – 9%
Ilie Crețu – 6%
 
Activitatea actualului primar
Foarte slabă – 1%
Slabă – 4%
Bună – 58%
Foarte bună – 37%
Nu știu, nu răspuns – 0,5%
 
Știți cu cine veți vota la alegeri? 
Da, știu foarte sigur - 90%
Nu, nu știu foarte sigur – 10%
 
Cu cine veți vota pentru Consiliul Local Sibiu?
41% USL
35% FDGR
16% PDL
 
Cu cine veți vota pentru președinția României?
9% Victor Ponta
9% Traian Băsescu
12% Mihai Răzvan Ungureanu
41% Crin Antonescu
 
Cu ce partid nu veți mai vota niciodată?
53% - cu PDL 
22% - cu USL 
4% - cu PNȚCD

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

55 comentarii

gelu

Acum 10 ani

cine crede in asa ceva pote 100% cum castiga ceausescu sa fim seriosi cine mai poate ava incredere in sas nu a construit nimic in cartiere e jale cum lea lasat raposatu au vopsit oameni pe bani lar blocurile primaria cu vestitu iohanis nu a fost instare sa aduca fonduri pentru izolatie 0 si cea mai facut au facut viceprimari el se plimba cu bww oameni platiti sa pazeasca masina si casele lui etc gata ajunge 12 ani !
Raspunde

pcr

Acum 10 ani

pdl a luat-o in brate :)))))
Raspunde

jack spintecatoru

Acum 10 ani

multumim aritoane
Raspunde

un sibian

Acum 10 ani

mai gelule , tu ce crezi ca unde te afli ? In care oras sau tara iti izoleata primaria sau primaru apartamentul tau sau blocu ? Nu stiu in ce cartier stai dar pune si tu mana si izoleazati casa singur si numai asteptati toti lenesi si dati vina pe autoritati. Primari nu sunt responsabil pentru toti nesimtiti si lenesi.
Raspunde

PT \"UN SIBIAN\"

Acum 10 ani

SUNT MULTE ORASE UNDE PRIMARIA COFINANTEAZA IZOLATIILE TERMICE :CLUJ,ALBA IULIA,CRAIOVA,SLATINA,PITESTI ,BUCURESTI,ETC.AMICE SIBIAN.MAI SCOATE SI TU NASUL IN LUME!SI UN SFAT:PUNE MANA PE GRAMATICA!
Raspunde

observer

Acum 10 ani

Doar idiotii mai cred azi in sondaje! Daca sondajul din 2009 ar fi fost adevarat, presedintele Romaniei era acum Mircea Gioana. Lautarul canta dupa cum cere ala care plateste muzic.
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

mai gelule eu im permit sa mai fac greseli ca vb 5 limbi aproape la perfectie. Si limba mea materna nu este romana. Si asta cu cofinantarea o stiu si eu ca poti sa obti funduri pentru izolatile termice. Dar gelu ma inervat ca spunea ca sasu nu a facut mai nimic . Atunci sa mearga inapoi in oltenia sau de unde a venit si sa vada ce au facut aia de acolo. Atunci vede poate diferenta. Sti de ce nu inainteaza tara asta mai deloc. Ca mai exista o gramada de lenisi in tara asta care asteata sa primeasca ceva pe moca
Raspunde

ada

Acum 10 ani

***www.turnulsfatului.ro/sondaj/results.php?voteid=9&pollid=2&poll=Voteaza ... aici e alta sondaj ... unde i Luminita si Ilie ? :))) banii vorbesc !
Raspunde

pt. sibian

Acum 10 ani

Bai, da Ma \"inervezi\" tare alogenule cu agramatismul si prostiile pe care le debitezi. Daca limba ta materna nu e romana tu ce minoritar esti? Ai IP de Bucuresti, est cioara din Ferentari? Voi minoritarii sunteti foarte solidari intre voi si ba buluciti (mai est un jeg minoritar pe aici care semneaza \"buluc\") toti asupra romanilor. In Romania este bine sa fi ungur, sas, jidan, tigan, numai roman nu-i bine sa fi! Daca mai ai \"tupeul\' sa fi si patriot esti acuzat de sovinism, comunism, nationalism, etc...Pe deasupra, ne mai faceti si hoti, \"lenisi\" asa cum zici tu analfabetule, care te lauzi ca vorbesti cinci limbi. Naiba sa va ia de lepre invadatoare, ca datorita voua am devenit noi straini in tara noastra!
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

Aha .. inseamna ca sibian nu esti ! Sa sti ca ai dreptate ca sasi unguri si jidani prefereau mai mult pe Tigani cand le chemau la munca ca tigani nu aveau pretenti mari si erau si mai harnici . Iti recomand o carte so citesti de Lucian boia. Istorie si mit in constiinta romaneasca acolo scrie mai multe
Raspunde

ioio

Acum 10 ani

PT SIBIAN... meri la pesti ma cu Sasu ma-tii cu tot !!! ca ne calci penervul zambirii !
Raspunde

sb

Acum 10 ani

iohannis castga! si ca sa nu imi cautati ip va spun ca sunt din sibiu pdlistilor !asa ca la baie cu voi!
Raspunde

Sa ne impuscam de indata

Acum 10 ani

Daca ar fi asa si romanii ar fi atat de prosti, incat sa se injuge la stapanirea seculara antiromaneasca, ar trebui ca ceilalti sa ne sinucidem in direct. Pot sa inteleg romani care au interese personale sau de grup, firme care adjudeca unele lucrari etc., dar toate au o limita. Daca in 12 ani romanii nu au constatat ca Johannis si Bottesch ii dispretuiesc pe romani, ca sunt niste sovini, n-au inteles nimic din ce se intampla. Oricare roman de pe lista este mai bun ca Johannis pentru ca este roman. Pe Johannis lasati-l sa-l voteze sasii, ungurii, jidanii si tiganii.
Raspunde

Pistolarul uituc

Acum 10 ani

Am uitat sa va spun ca firma DIGI este ungureasca.
Raspunde

@ioio

Acum 10 ani

ROGOJINA!
Raspunde

cetatean

Acum 10 ani

Sondaj mincinos! In ianuarie Johannis era cotat cu 75 % si acum brusc s-au hotarat inca 15 % sa-l voteze, desi orasul arata ca naiba? Asta a pierdut parte din voturi in 2008 fata de 2004, desi venea dupa 2007 - Sibiu capitala culturala europeana. Acum, dupa ce sibienii au votat masiv in 2009 impotriva celor care-l doreau pe Johannis premier, voi vreti sa ne faceti sa credem ca au revenit la prima dragoste? :)))))
Raspunde

Eu, sibianul

Acum 10 ani

Refuz sa cred ca aproape toti sibienii voteza cu johanis-sens-giratoriu... este adevarat ce se spune mai sus, johanis-sens-giratoriu a pierdut masiv voturi la precedentele alegeri, iar activitatea lui se cam rezuma la balciuri si protejarea firmelor agreate de el. Oricum, daca este credibil sondajul, va fi votat de 90 % dintre cei prezenti la vot, nu dintre sibieni... nemultumirile sunt tot mai mari
Raspunde

Taratorule

Acum 10 ani

www.forbes.ro/Top-judetele-cu-cea-mai-mare-valoare-a-investitiilor-si-a-locurilor-de-munca-create_0_3505.html
Raspunde

Ovidiu

Acum 10 ani

Sibieni, votati Johannis, votati FDGR! Nu lasati curvele din PSD si PD sa aduca circul in Sibiu. Noi stim bine cum arata Sibiul acum 12 ani, mostenire de la ei. Votati Johannis, votati Bottesch!
Raspunde

VLAD TEPES

Acum 10 ani

OVIDIUUUU...... CE DRACULUI AI CAPIAT ??? TU ESTI ROMAN SI TE RESPECT. NICHT IOHANISS !
Raspunde

x@20

Acum 10 ani

Sibieni, votati Johannis, votati FDGR! Nu lasati curvele din PSD si PD sa aduca circul in Sibiu. Noi stim bine cum arata Sibiul acum 12 ani, mostenire de la ei. Votati Johannis, votati Bottesch! TEPEȘ....dormi mai departe,condurat îți veghează somnicul
Raspunde

ioio

Acum 10 ani

Mari oameni ... mari caractere... sa ne conduca tot timpul altii... asa este romanul ii place sa fie condus ca nu este in stare singur sa isi cladeasca un viitor !!! romani aroganti !
Raspunde

DVD

Acum 10 ani

IOHANIS NU ESTE CETATEAN ROMAN ? ESTE NASCUT IN ALTA TARA ? CHIAR DE NAR FI SI-A CASTIGAT DREPTUL DUPA 12 ANI DE PRIMAR LEGITIM AL SIBIULUI // SIBIUL ARATA DE PARCA PRIMARUL AR FI DE AL NONTRU CE MAI CAUTAM ALTUL PTR EXPIERENTE S-AU PTR AL INVATA SA FURE SI SA NU FACA NIMICA PRECUM ALTI INAINTASI
Raspunde

mediesean

Acum 10 ani

Inca odata sibienii ma fac sa vomit! Votand cu 90% pe Johannis demonstrati ca ati ramas aceasi idioti care l-ati votat cu 90% si pe Basesesu la timpul respectiv. Atata stiti atata faceti. Mie greatza.
Raspunde

Johannis Bulanis

Acum 10 ani

Ce numitor comun este intre realizatorul TV Razvan Marcu, Primarul Johannis si Dir. Teatrului din Sibiu, Chiriac?
Raspunde

bianca

Acum 10 ani

sibieni nu va lasati dusi in eruare sunt sondaje micinoase cei care subscriu sunt cei care il pupa zilnic pe actualul primar in***si il sterg la***de 3 ori pe zi nu puneti botu la prosti facte cum ne duce cu zaharelu iliescu
Raspunde

cornel

Acum 10 ani

Johannis merită să câștige!!! Și-o fi aranjat si lui unele chestii, dar nu se poate să nu remarci cum s-a schimbat Sibiul in ultimii 10 ani. Ce-i dacă este sas????? Au demonstrat românii la Sibiu că pot să facă treabă? Sut român și voi vota cu Johannis si bine ar fi ca cei care il voteaza sa voteze si FDGR la Consiliu local pentru ca acesta să poată lucra eficient cu primarul.
Raspunde

om

Acum 10 ani

Cine este DIGI tv ? Romani nu acceptati sa vi se spele creerii !
Raspunde

sasul hotz si bulangiu

Acum 10 ani

@ Johannis Bulanis: corect, de aia s-a apucat de drinkanit schnaps si o ia des pe ulei nevasta Herr-ului!
Raspunde

Un alt sibian

Acum 10 ani

Mai fratilor! Si prin asta inteleg romani, sasi, tigani, maghiari si alte minoritati. V-ati tampit? Ati uitat cum arata Sibiul inainte de- a veni Johannis? Nu v-a ajuns era pesedista cu baronii nesatui de inavutire? Ati uitat deja? Trebuie sa votam continuitatea proiectelor incepute. Pentru cei nemultumiti le recomand o cura de citeva saptamini petrecuta oriunde in sud poate asa vor aprecia ceea ce au in acest oras.
Raspunde

Sb

Acum 10 ani

E plina lumea de lenesi, nemultumiti, invidiosi, manelisti, mancatori de seminte, pesedisti, penelisti, pedelisi si ddisti.
Raspunde

Vasi

Acum 10 ani

Sug p.u.-l.a. Pret mic.
Raspunde

Alex

Acum 10 ani

Arata foarte bine sibiul acum.Johannis a facut totul pt sibiu cum arata acum 10 ani sibiul groaznic.Acum este ca un diamant.Si daca vine johannis inca 4 ani o sa astupe toate gaurile negre ale orasului.Eu tot cu el votez si la consiliu cu cindrea.
Raspunde

Vasile

Acum 10 ani

NU mai votați PDL! Și-o bătut joc de țărișoara asta! NU votați PPDD! Vă bateți joc de noi și de voi! Da, votați Johannis și Bottesch! A fost și va fi mai bine, decât cu altcineva! Da, votați cum vreți la CL și CJ ( cât mai puțin PDL- ca sancțiune și PPDD ca impostură)! Reprezentativitatea democratică nu-i rea. E un autocontrol dar și o motivație pentru viitorul primar sau președinte.
Raspunde

@7, @9, @10

Acum 10 ani

mai baieti, mai dati si voi pe la scoala. In Prislop s-a facut un curs intensiv de alfabetizare. Interesati-va, poate se mai organizeaza in vreun catun si prindeti si voi lista.
Raspunde

@bianca

Acum 10 ani

Vai fata,esti jalnica,urmeaza sfatul celui de la 35,javra analfabeta!
Raspunde

cora

Acum 10 ani

cu cat s-a platit acest sondaj ???
Raspunde

shumi

Acum 10 ani

bine ca iese iar Johannis !! :)
Raspunde

Cetateanul turmentat

Acum 10 ani

Sigur, lipseste procentajul de 90% al celor care nu vor merge la vot.
Raspunde

sibian get beget

Acum 10 ani

Sondajele ne arata aproximativ optiunile sibienilor. Sunt convins ca un procent asa de mare nu va primi Johannis, dar ma rog ca domnia sa sa ne conduca orasul pe mai departe. N-avem nevoie de dealeri auto, sau de altii care numai gura ii face sa vorbeasca. Personajele politice aparute la Digi TV sunt de toata rusinea. Dealer auto, APV-ist, si ce sa mai zic de celalalt. O intrebare necesara pentru dansii: Ati pus mana vreodata pe lopata in folosul urbei sibiene? Ati sadit vreun pom in fata blocului sau a casei dumneavoastra? Sunteti sibieni cu adevarat? Nu interesul personal sau de partid primeaza, ci interesul URBEI noastre sibiene. Iar domnul Johannis a dovedit ca este cu adevarat sibian. Nu ne intereseaza audientele ci faptele. Bla-bla-bla au facut toti cei dinaintea primarului Johannis. Si ce s-a vazut. NIMICA Orasul nostru a inflorit si speram sa infloreasca si pe mai departe. Felicitari primarului Johannis si intregului aparat din Primaria Sibiu. Cu respect.
Raspunde

@ sibian get beget

Acum 10 ani

du-te bas si te culca ca esti beat! dimineata cand o sa te trezesti o sa vezi ca orasul nu arata asa roz cum il vezi tu.
Raspunde

silvia

Acum 10 ani

mai puneti cate-o limbuta la curu lui iohanis pupatori de***de unde atata luda fapte scrieti ce a facut? ce a construit? cum arata cartierele etc?
Raspunde

silvia

Acum 10 ani

mai puneti cate-o limbuta la curu lui iohanis pupatori de***de unde atata lauda fapte scrieti ce a facut? ce a construit? cum arata cartierele etc?
Raspunde

Germania

Acum 10 ani

Pt Silvia ,a facut destule Johannis ce nu a facut alti inaintea lui ,cartierele arata cum sant si oameni din acele cartiere nu o sa vina Johannis sa va curete cartierele ,adevaru este ca toata lumea vrea multe dar face putine ...daca nu era el nu stiu daca Sibiul era Capitala Europeana ...
Raspunde

sb

Acum 10 ani

daca il votati pe Johannis sa il votati si pe FDGR Botesch . Cindrea urmareste numai interesele lui si nu o sa mearge treaba prea bine. Cititi ce scrie presa: Deputatul PSD, Ioan Cindrea este cercetat penal pentru ca si-a angajat sotia la Biroul Parlamnetar detinut in Sibiu. Nu vati saturat inca de PSD PD si toate partidele mincinosi si corupti de la revolutie in coace ? Sibiul este bine cu Johannis si Botesch.
Raspunde

twix

Acum 10 ani

@44 chiar buna gluma asta cum ca, daca nu era Johannis Sibiul nu era Capitala CUlturala ... CAPITALA CULTURALA EUROPEANA s-a numit SIBIU , nu JOHANNIS si acest statut nu i s-a datorat lui! hai sictir cu pupincurismele!
Raspunde

sibian adevarat-adevarat

Acum 10 ani

sibiul a dat la iveala mari personalitati: mailat romulus, regele cioaba, imparatul aurelian, caranulea ilie, si alti ciumeti cu care ne mandrim. votam pe Johannis, sau pe oricare altul ca tot o P_u_La este.
Raspunde

stelica

Acum 10 ani

as fi curios cum stau la rand cei 90% cu care castiga si-l pupa in***drept multumire?
Raspunde

salistean

Acum 10 ani

mai ramane sa asteptati sa va repare statul sau Comunitatea Europeana masinile tamponate, iar daca nu se intampla, e primarul devina! Locuintele de la bloc sunt ca si masina mica, PROPRIETATE PRIVATA, daca nu ai bani sa le intretii, le vinzi, nu stai cu mana intinsa la primar. Sa ni se dea, sa ni se faca, ca pe urma sa cerem 100.000 de euro pe un apartament de 2 camere pe care l-am cumparat cu 2500 de dolari. Cei care si-au facut case si s-au indatorat pana peste urechi isi izoleaza casa pe banii lor, nu-i ajuta nimeni!
Raspunde

Sibiu

Acum 10 ani

Romanii la cearta... daca nu ne putem conduce singuri, si nu putem, macar sa ii lasam pe altii care fac treaba. Ati auzit ce a spus Tiriac, la o intrebare cam asa:\"Daca ati fii maine premier, pe cine ati pune miinstrii\". Si Tiriac raspunde:\" As pune ministrii straini, pentru fiecare minister un ministru dintr-o tara dezvoltata care se bazeaza pe, turism-la turism, economie-la economie, finante, aparare-la aparare si interne, e.t.c\" Pentru ca acei oameni STIU cum se face, NOI , din pacate, inca suntem nestiutori. Sibiul e cel mai FRUMOS ORAS DIN ROMANIA si unul din cele mai prospere. SIBIUL ESTE VAZUT EXCELENT in strainatate. ZILNIC vad grupuri intregi de turisti in Sibiu, iar acesti turisti nu merg in \"cartiere\"...merg in centru, unde cheltuie bani, bani grei. ROMANI,SASI,UNGURI,ROMI, TREZITIVA!!! Nu va puteti da seama ce noroc avem cu acest primar, si cu asta inchei.
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

Partidul PSD sia schinbat doar numele in USL. Au ramas acelasi hoti in partid. Noi votam in continuare Johannis si FDGR.
Raspunde

sondaj de opinie

Acum 10 ani

CALCULATI FRATILOR :Cu cine veți vota pentru funcția de primar al SIbiului? 98% ???? Topul încrederii 123% ???? Activitatea actualului primar 100.5% ????? Știți cu cine veți vota la alegeri? 100% BRAVOOO CORECT !!!!!! Cu cine veți vota pentru Consiliul Local Sibiu? 92% Cu cine veți vota pentru președinția României?71% Cu ce partid nu veți mai vota niciodată? 79% DECI 1200 DE SUBIECTI SUB 100% SA ZICEM CA SUNT INDECISI DAR BA FRAIERILOR LA 123% CATI OAMENI A-TI INTREBAT? SE VEDE CLAR CA L-AU SCOS DIN BURTA NICI CEL PUTIN SA CALCULEZE NU AU MAI STAT .
Raspunde

cetatean

Acum 10 ani

NU MAI VREM JOHANIS, VREM USL DRAGOS FLOAREA
Raspunde

sibiana

Acum 10 ani

Dragos primar.... ne-am saturat de Johanis!!!!
Raspunde

adso

Acum 10 ani

Incercati la urmatoarele alegeri postacilor:=), la astea o sa iese JOHANNIS!
Raspunde