Marţi,
01.12.2020
Cer Senin
Acum
-6°C

Ponta: Incepem descentralizarea

21 Iulie 2012 20:27

 

Premierul Victor Ponta s-a întâlnit sâmbătă la Sibiu cu primarul Klaus Johannis. În cadrul întâlnirii la care au asistat și liderii USL Sibiu, Johannis i-a cerut premierului să înceapă procesul de descentralizare și să ajute primăria și consiliul județean să înceapă demersurile pentru construcția Spitalului Clinic Județean de Urgență. Ponta i-a mulțumit primarului pentru mesajul transmis sibienilor de a participa la referendum. ”Domnul Johannis nu a fost niciodată un adversar, a fost un partener și am obligația ca prim-ministru să să sprijin proiectele Sibiului”, a declarat Ponta.
Premierul a mai spus că va începe demersurile să găsească un teren pentru construcția noului spital de urgență și a promis primarului Johannis că va începe ”re-descentralizarea”, explicând că acum este ca pe vremea fostului PCR, unde totul se decidea la București. 

Comentarii

23 comentarii

horror

Acum 8 ani

horror
Raspunde

mosu

Acum 8 ani

asi strang mana ca doi barbati adevarati ce sant///sint sigur ca daca va dispare basescu se va intra in normalitate si liniste in romania si toate lucrurile si legile vor functiona Bravo IOHANNIS bravo PONTA si celor ce vor binele si linistea tari si-a poporului
Raspunde

FDGR

Acum 8 ani

Sper ca s-a spalat rapid Iohannis dupa ce a dat mana cu insalubrul asta ... si mai sper ca mitomania lui Ponta nu e transmisibila.
Raspunde

@mosu

Acum 8 ani

pacat ca \"simpatia\" ta pentru ponta provine doar din ura ta fata de basescu. ca tine gandesc multi si asta ne va pierde pentru a nu stiu cata oara.
Raspunde

callas

Acum 8 ani

mare branza! Au mai fost gasite 2 terenuri pentru spital si tot nu s-a facut, dar de, Johannis poate chiar crede ce promite descreieratul.
Raspunde

dinu

Acum 8 ani

au batut palma pentru ce? pentru dat afara oameni capabili din fruntea institutilor , spitalelor etc si pusi marionetele useleui rusine d-nu primar spalate repede pe mana cu dezinfectant
Raspunde

@mosu

Acum 8 ani

Mosule, esti sclerozat!
Raspunde

@ 7 mosu

Acum 8 ani

mai devreme mai tarziu toti sclerozam dar in momentul de fata este bine sa ne tratam pentru a nu uita de relele facute de dictator iar in 29 07 sa -l votam cu DA de la dispret
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

DESCENTRALIZAREA este cumva preconizata reimpartire teritoriala in REGIUNI, ca in anii 50\'-65? Deci nu mai sunt JUDETE, ci se revine la eventual REGIUNEA STALIN (Brasov) si RAIONUL SIBIU? Deci COMITETUL REGIUNII STALIN (Brasov) conduce COMITETUL RAIONULUI SIBIU? Nu stiu....poate STITI DOMNIILE-VOASTRE?....
Raspunde

@6=dinu,fane,silvia,stele,callas...

Acum 8 ani

Esti jalnic,in fruntea deconcentratelor sibiene sunt o serie de impostori portocalii care trebuie sa plece urgent.Atentie,s-au implicat in campania de la locale si acum fac acelasi lucru.Terminati odata cu jaful portocaliu.
Raspunde

mosu

Acum 8 ani

georg ai mintea scurta azi ? tu cu viziuni si comentari perverse intrebi de impartirea teritoriala ?? cine dorea sa ramina in istorie cu noua reinpartire nu basescu ? cine din Sibiu la alegerile locale dorea si facea propaganda nu stirbet sustinut si de mata acuma la misto intrebi de regiunea stalin //Oare prostul inebuneste de ganduri rele si de grija altuia // regiunea stalin face parte tot din propaganda base cel ce va spala creierul si va trimite la peihiatrie
Raspunde

ibra

Acum 8 ani

Guvernul USL a adoptat o serie de măsuri care să asigure creştere economică, crearea de locuri de muncă şi echitate socială.
Raspunde

@mosu

Acum 8 ani

ai dat replica zilei: domnisoara ponta, recunoscuta ca o mare iubitoare de procedee analo-dosnice, denumita barbat adevarat! Rad si curcile de voi
Raspunde

Radu

Acum 8 ani

Tipic celor din PDL! Propaganda prin injuraturi. Ce sa ne mai miram avand in vedere tineretul PDL care petrece prin toate cluburile din Sibiu pe banii nostrii. Probabil alcoolismul se transmite pe linie de partid de la Golden Spritz in jos la tinerii sibieni, speranta a orasului care vor iesi deseara intre doua baute sa injure in cel mai josnic mod orice se opune lui EL DICTATORE!!! Ii rog pe toti cei pe care ii deranjeaza deschiderea unui spital nou la Sibiu sa mearga sa se trateze in spitalele inchise de Boc! Multa sanatate postaci PDL! Sanatate sa puteti urla in gura mare pana pe 29 cand veti intra alaturi de PNTCD in istoria politica romaneasca.
Raspunde

Veta

Acum 8 ani

Haideti sa vedem niste statistici: econtext.ro/eveniment--2/politic/romania-presedintilor-ce-au-facut-iliescu-constantinescu-si-basescu-pentru-romania-vezi-cum-au-luat-tara-si-cum-au-lasat-o-iata-cum-au-evoluat-salariile-pensiile-somajul-numarul-saracilor-cat-au-fost-acestia-presedinti.html
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

@15. Veta (IP 188.24.215.140)________________ Emil Constantinescu - \"Bilantul unui mandat de presedinte\"...______________________________ ***3a.17.1243.static.theplanet.com/evideo/2_kqqT5_vTSR4
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

@15. Veta (IP 188.24.215.140): ____________scuze, am gresit poate LINK-ul, acesta insa raspunde mult mai bine, este al unui PRESEDINTE CINSTIT, care s-a retras SCARBIT fiindca l-au acoperit ACESTIA de noroi:________ Emil Constantinescu - \"Vorbe Grele\"____________ ***3a.17.1243.static.theplanet.com/video/emil-constantinescu-vorbe-grele-1321985758
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

@15. Veta (IP 188.24.215.140)______________ Am citit atent LINK-ul dat, dar NU SE TINE SEAMA DE FAPTUL CA S-AU ACORDAT DIN STRAINATATE IMENS DE MULTE AJUTOARE NERAMBURSABILE si, mai ales, s-au facut IMPRUMUTURI, incat datoria externa a ajuns la 100 Miliarde EUR. De aici s-au platit toate. Insa tot acolo exista un alt LINK, mai interesat cu USL ce a facut si nu din PROMISIUNI, doua luni de guvernare (pana 06.07.2012):____________________________ Analiza Doua luni de guvernare USL: scandaluri pentru functii, nimic pentru economie, firimituri pentru popor. Vezi care este bilantul celor doua luni sub puterea USL, mai ales TABELUL de jos este important. de Florin Zaharia - Iulie 08, 2012 - 21:11 _______***www.econtext.ro/dosar--2/analiza/doua-luni-de-guvernare-usl-scandaluri-pentru-functii-nimic-pentru-economie-firimituri-pentru-popor-vezi-care-este-bilantul-celor-doua-luni-sub-puterea-usl.html
Raspunde

GHEORGHE

Acum 8 ani

USL a asigurat finanțarea deficitului bugetar și a datoriei publice, inclusiv prin obținerea unei linii de credit de 1 mld euro de la BM, a asigurat refacerea puterii de cumpărare a romanilor prin restituirea, în două etape, a banilor ce au fost tăiați bugetarilor și prin restituirea banilor luați abuziv pensionarilor, la plata CASS pensionarilor. USL a stimulat mediul de afaceri prin creșterea plafonului de scutire de TVA până la venituri de 65.000 de euro/an, măsura extreme de utilă pentru micii întreprinzători si PFA, a adoptat norme fiscale și administrative pentru restructurarea creditelor neperformante în sistemul bancar. Toate astea vi se par nimicuri, domnilor?
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

Nu aruncati eticheta de BASISTI cand nu stiti de ce e vorba. Nu fac parte din nici-o secta politica sau religioasa. si dupa cum cred, nici celialti comentatori CONTRA USL..Sie eu, si dansii suntem de fapt si CONTRA BASESCU...Capitolul Basescu este incheiat. dar vine capitolul USL care este inspaimantor. cei care n-ai trait STALINISMUL, nazismul (macar sa fi citit despre ..cat si despre lteroarea leginara), Comunismul cu Fata Luminata, ceausismul..SA TACA PLINI DE RUSINE atunci cand li se imputa ca NU STIU...100 de MORTI SIBIENI la revolutia 1989-1900, unii morti in Ian-Febr. 1900 pentru CINE? Pentru Iliescu? Pentru Nastase? Pentru Basescu? Pentru Ponta? Pentru Crin Antonescu? Pentru Cindrea? Pentru Ariton? ...si lista este imensa..cand Generalii care AU iMPUSCAT REVOLUTIONARI si ofiterii si SECURITATEA si ACTIVISTII de PARTID (PCR)primesc PENSII IMENSE si fac afaceri si sunt Senatori si Deputati si Membri ai Consiliului Judetean sau Comunal si vin obraznici sa va impuna LEGI si TAXE, si mai sunt si in CONSLIUL EUROPEAN sa VA reprezinte..ceva nu e in ordine. Acestia toti sunt SABOTORII STATULUI si CAPUSELE...Si au aparut cei din GENERATIA NOUA de COMUNISTI-LEGIONARI sub tot felul de partide..care nu au trait comunismul sau nazismul, dar IL PRACTICA... ACESTIA sunt TRADATORI si MINCINOSI... Nu exista MISCARE CIVICA...s-a incercat si a fost IMPROSCATA CU NOROI...Iliescu si Petre Roman si ceilati au CERTFICATE de REVOLUTIONAR..ei care i-au impuscat pe revolutionari...Faceti ONG-uri si alegeti INDEPENDENTI care sa nu fie nici ei,nici rudele pana la gradul III in vre-un Partid, Organizatie Religioasa, Organizatie asa-zis culturala dar evident xenofoba si nationalista, Lobby Economic sau Concern, care sunt intr-adevar iNDEPENDENTI si CURATI, CINSTITI.. OAMENI care NU pOT FI CUMPARATI, cum a fost de exemplu EMIL CONSTANTINESCU pe care ACESTIA TOTI, in special Basescu si Iliescu si securistii-popi l-au acoperit de noroi . SIBIUL IMPORTA..sa ramana DEPARTE DE JEGUL DIN PUSTA BARAGANULUI... Nu e de ajuns sa strigi NU VREAU BASESCU...trebuie sa alegi PE CINE-L VREI IN lOCUL RAMAS GOL? La TROACA aceasta de POLITICA BUCURESTEANA, daca dai afara un porc, vin 100..si mai flamanzi, si mai rai... Sper ca ma intelegeti.. NU VA VREAU RAUL, sunteti SIBIENII MEI....
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

CORRIGENDA 1989-1900 citeste si scrie 1989-1990, iar la 1900, corect.1990
Raspunde

Magda

Acum 8 ani

Desteaptati-va cetateni ai Romaniei! Vrem sa traim intr-o tara democratica, cu drepturi egale , indiferent de nationalitate, indiferent de sex, religie sau origine sociala. Faceti un viitor mai curat pentru copii nostrii! Spuneti NU falsitatii si jocului meschin dus de usl!
Raspunde

STEFAN Lucian

Acum 8 ani

MAGDA - ne vedem deci la un vot democratic sau te doare-n BASESCU de datoria ta de cetatean?
Raspunde