Duminică,
25.09.2022
Cer Senin
Acum
6°C

Johannis despre Vointa Selimbar Sibiu: Stiu pe ce bani, dar nu va spun

 

Voința Sibiu se va numi din acest sezon CSU Voința Șelimbăr Sibiu, prin semnarea unui contract între Primăria Șelimbăr și echipa de fotbal. ”Am o părere bună, atâta timp cât Șelimbărul dispune de bani pentru echipă și este dornic să susțină Voința mai departe, în a doua ligă, decât să susțină o echipă din liga a treia”, a comentat Klaus Johannis. Consiliul Local Sibiu va continua să susțină cu bani echipa, a anunțat primarul. Câtt despre contractul dintre Voința și Șelimbăr, Johannis a declarat că știe suma, dar nu o va spune. "Nu este vorba de o fuziune, ci doar de o schimbare a numelui. Cei din Şelimbăr ar putea investi, în ideea de a avea o echipă puternică a judeţului Sibiu", a declarat Ioan Hămbăşan, preşedintele Voinţei Sibiu, pentru prosport.ro.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

18 comentarii

Puiu B.

Acum 10 ani

In sfarsit, sibienii se aduna. Felicitari!
Raspunde

dvd

Acum 10 ani

ce bovine cu numele // dl iohannis se scapa de o responsabilitate ,urat din partea lui // Sibiul cu populatia merita mai mult,o mare injosire nu se poate , Santem tratati ca niste ca/ca/ti de acest iohannis -rusine rusine!
Raspunde

MB

Acum 10 ani

Nu am nimic impotriva parteneriatului... E OK atat timp cat sportul are beneficii. Cat despre denumirea echipei... e ca si cum ai spune Poli Timisoara Iasi :) Cum sa fie o echipa cu numele a doua localitati?!?! Cred ca e unic in lume
Raspunde

cata

Acum 10 ani

Trebuie sa recunoasteti (atata cititorii cat si marele primar) ca Sibiul e un orasat de toto KKTU daca s-a ajuns la situatia asta... Adica Primaria nu a putut sa dea cateva sute de mii de euro pentru echipa dar da in fiecare an milioane de euro pentru festiveluri de circ (ca teatru nu se poate numi). Selimbarul dovedeste ca primariile au bani (chiar si cele comunale), insa pe sasul nostru il doare la banana
Raspunde

asa

Acum 10 ani

Foarte bine ca se aliaza!! Cat despre dat bani la echipa de fotbal, il sfatuiesc pe dl. Catalin sa dea bani din buzunarul propriu. Eu nu sunt de acord ca primariile sa dea bani la echipe private.... Pentru teatru poate da, pentru ca atrage turisti multi, oricat de bun sau slab este spectacolul. Hai Vointa!!!
Raspunde

sica

Acum 10 ani

Felicitari Primarului Dan Maricuta!Mi-ar fi rusine sa fiu Primar al orasului Sibiu, n-ar exista umilinta mai mare!Sibienii au Primarul care-l merita!!!...
Raspunde

alex

Acum 10 ani

Daca sponsorul era din Ghijasa de Jos echipa se numea Vointa Ghijasa de Jos Sibiu :)) ??
Raspunde

marius

Acum 10 ani

nici eu nu prea sunt de acord ca o echipa privata sa fie sustinuta integral de autoritatile locale poate unele facilitati si o mica parte din buget.dar de ex clubului sportiv municipal sibiu se aloca niste sume de toata jena.daca ai milioane de euro pt festival de teatru de film(nu zic ca este un lucru rau), etc cred ca se gasesc bani si pt csm sibiu.sa oferi conditii copiilor care vor sa faca sport.macar sa aiba asigurat un minim necesar...in ult timp vad ca sala transilvania e mai nou talcioc..targuri de imbracaminte de incaltaminte si mai nou sambata piata alimentara..daca e un meci de baschet de volei etc unde parcheaza cei care vin la meci masinile? .sportul sibian a decazut f mult in ultimul timp.
Raspunde

mosu

Acum 10 ani

ODATA STADIONUL DIN SUBARINI ERA PLIN LA MECIURILE SOIMILOR ,,CU JUCATORI SI ANTRENORI DE NUME SI FAIMA ULTERIOR A VENIT INTERUL ,LA FEL STADION PLIN JUCATORI SI ANTRENORI DE FAIMA SI MINDRIE PTR ORAS SE POATE CONSTATA PRIN ASTA CA LUMEA ERA MAI AVUTA MAI LINISTITA SI CU CHEF DE VIATA ,//CONDUCATORI DE ATUNCIA AVEAU OBLIGATIA SA SE OCUPE DE TOATE PTR VIATA POPORULUI SI DE DISTRACTIE NU NUMAI DE MUNCA CARE HAR DOMNULUI ERE MULTA SI SOLICITANTA// NU DORESC SA ENUMAR CONDUCATORI DIN ACELE VREMURI DAR DIN PRIMARII SI PANA LA INTREPRINDERII TOTI AVEAU OBLIGATIA SA DEA O MINA DE AJUTOR SPORTULUI // AJUNGEM LA ZILELE NOASTE SI CONSTATAM ALTCEVA OAMENI SARACI SI FARA CHEF DE VIALA ,LIPSURI DE TOT FELUL NECAZURI SI HARTUIRI LOCURI DE MUNCA IOC BOLNAVI LA TOT PASUL, SCANDAL CU MEDICAMENTELE SPITALE INCHISE FURTURI DIN MUNCA OAMENILOR SI A PENSIONARILOR LEGALE PRIN GUVERN DE SPORT NU MAI VORBESTE NIMENI ..// DAR PASIBILITATI SINT OAMENI BOGATI SANT EDILI LA FEL AVEM DAR CONSTAT CA NUMAI PENTRU EI //EDILUL SIBIULUI CONTRARIAZA CU ALTI DIN ALTE LOCALITATI ALE TARI MAI MICI SI MAI SARACE UNDE SPORTUL[FOTBALUL ] ESTE LA LOC DE CINSTE // LA NOI DL.. IOHANIS ARE POSIBILITATI MULTIPLE DAR NU-L INTERESEAZA SPORTUL CARE NU-I ADUCE GLORIE SI BUNASTARE IMEDIATA DA NE MANDRIM CU TOT FELUL DE FESTIVALURI CU TOT FELULDE ACTIUNI COSTISITOARE DE TOT FELUL DE CAPITALE CE ADUCE IMAGINE GLORIE SI ELOGI LA TOT PASUL IMEDIAT ACOLO UNDE SINTEM MANGAIATI SI LINSI SE POATE DAR LA FOTBAL NU FINDCA SINT CHELTUIELI SI CASTIGURI INAPOI NU SI NICI FELICITARI SI LINGUSAGURI PTR ORGOLIUL EDILULUI /// DACA SAR DORI CU TOATE FIRMELE CE SAPA SI LUCREAZA SIBIUL PRIN ZPONSORIZARI SAR PUTEA CONSTRUI UN STADION NOU CU TOATE UTILITATILE UN STADION CA LA CLUJ SI LA PLOIESTI STADION CE AR ADUCE INAGINE SI GLORIE SIBIULUI SI EDILILOR BANI SINT CE VIN DIN TOATE SURSELE IAR DI..IOHANNIS ESTE PREA BOGAT SA TINJEASCA DUPA AVERE DAR LA ORGOLIUL SI MANDRIA LUI AR PUTEA SA LASE UN STADION NU NUMAI PODURI CENTRU SI SOSELE IN ACEASTA URBE // NOI VREM SA AVEM UN STADION NOU CEVA FACUT ACUMA SI NU LASAT DE COMUNISTI SI NICI ASTA NU ESTE INTRETINUT
Raspunde

Georg

Acum 10 ani

9. mosu (IP 188.24.226.139) ODATA STADIONUL DIN SUBARINI ERA PLIN LA MECIURILE SOIMILOR ,,CU JUCATORI SI ANTRENORI DE NUME SI FAIMA ULTERIOR A VENIT INTERUL ,LA FEL STADION PLIN JUCATORI SI ANTRENORI DE FAIMA SI MINDRIE PTR ORAS SE POATE CONSTATA PRIN ASTA CA LUMEA ERA MAI AVUTA MAI LINISTITA SI CU CHEF DE VIATA ,_______Pai..NU exista internet, nici TV plin, erau 2-3 ore pe zi, nu existau cazinouri, nici terase, nici concedii in strainatae..Lumea era Inchisa. Iar jucatorii cei celebri in mod TRADITIONAL VINDEAU MECIURILE...
Raspunde

Doru

Acum 10 ani

Foarte bine, Hambasan locuieste in Selimbar si cu aceasta ocazie promoveaza comuna care in cativa ani v-a devenii oras. Succes!
Raspunde

Alex

Acum 10 ani

Pacat ca nu sibiul a avut aceasta initiatica de a da bani dar sa-si aute bani din mediul afacerilor si sibiul are afacerosti cu banii publici sa se faca drumuri si alceva nu pt niste jucatori care nu aduc turisti.Poate asa stimuleaza pe primarelu nostru si merge treaba si la noi la sibiu cu fotbalul daca nu cindrea sa dea bani.
Raspunde

Pentru alex

Acum 10 ani

Offfff. Nu am inteles nimic din ce ai scris. Greu te exprimi.
Raspunde

VAL-JAN

Acum 10 ani

ALEX draga exprimate clar , nu te precipita si lasa cuvintele intregi CINDREA DA BANI la spitale si in tot judetul acolo unde finantarea apartine de CJS in SIBIU stadioane sialte edifici publice le executa primaria cu finantarea primariei
Raspunde

totedati

Acum 10 ani

să n-o mai dăm cotită degeaba! lui johannis nu-i place neam fotbalul! și multor sibieni la fel! cui îi place să grohăie și să înjure ca un porc la meciuri, scuipînd semințe în toate direcțiile, n-are decît să scoată banii! stadionul din subarini așteaptă eventualii investitori! da\' nu cu mărunțiș! ci cîteva milioane de € că e vorba de reparații capitale acolo! dar ce e 100% sigur e că atît timp cît va fi johannis primar banii nu vor veni de la primărie! nivelul investițiilor în fotbal și sport sub johannis sunt limpezi ca lacrima ... e evident că prioritățile sunt altele nu sportul ... dacă banii vorbesc și interesul poartă fesul ne agităm degeaba, cei care vor fotbal cu bani de la primărie trebuie să voteze data viitoare pe altcineva nu pe johannis! EU NU SUNT PRINTRE EI! mai importantă e infrastructura, sănătate, investițiile în turism sau platforma industrială nu sportul! sportul e un lux! lux pe care nu ni-l permitem! cine vrea sport și sănătate să o facă pe banii lui nu pe ai mei!
Raspunde

jan

Acum 10 ani

pentru toţi care au postat comentarile de mai sus: -primarul iohannis declară că ştie suma doar pe vorbele lui hămbăşan în rest nu este nimic adevărat măricuţă nu bagă bani într-un club cu 200000 euro datorii. -iohannis minte consiliul local nu a aprobat nici un leu pentru csu voinţa şelimbăr şi asta se poate vedea pe sibiu.ro la hotărîri de consiliul local -singurul care declară adevărul este hămbăşan care spune că şelimbărul ar putea susţine echipa.
Raspunde

mir

Acum 10 ani

champions league.fc steaua baicoi bucuresti-real madrid.
Raspunde