Sâmbătă,
19.09.2020
Innorat
Acum
11°C

Calcul la strazi: din 700, au fost reabilitate 200, anul acesta mai intra in santier 22, se pregatesc alte 31

24 Ianuarie 2013 15:51

Aproximativ 75% din străzile municipiului sunt asfaltate, anunță conducerea Primăriei Sibiu. Programul de reabilitare a infrastructurii rutiere pus în aplicare din 2004 până acum a dus la modernizarea a peste 200 de străzi din oraș. În acest an, din cele 22 de străzi anunțate până acum că vor intra în reabilitare, 15 sunt de pământ. Numărul șantierelor va crește, însă, chiar din acest an, după rectificările bugetare. Aceste noi lucrări nu pot fi cuprinse în lista de investiții care va fi aprobată în cursul lunii viitoare, pentru simplul fapt că bugetul local nu va putea fi construit pe estimări reale ale încasărilor. Bugetul construit va trebui să se bazeze pe cel executat anul trecut.
”Unele din străzile care nu există pe lista deja făcută publică vor intra în lucru încă din acest an. Totodată, unele dintre străzi vor fi licitate de anul acesta, dar vor intra în lucru anul viitor”, a anunțat primarul Klaus Johannis. Potrivit lui, anul acesta vor fi pregătite proiectele tehnice pentru reabilitarea altor 31 de străzi.

Lista străzilor pentru care se vor realiza proiectele tehnice

  • zona Calea Poplăcii – Calea Dumbrăvii – Turnişor: Cindrelului, Bobâlna, Piaţa Rahovei, Doamna Elena Cuza, Cibinului, Toamnei, Castorului, Plugarilor, Colinei
  • zona cartier Terezian – Viile Sibiului: Petru Maior, Lăptăriei, Ecaterina Teodoroiu, Bujorului, Mureşului, Crişului, Gheţăriei, Traian Demetrescu, Viile Sibiului, Odessa
  • zona cartier Lupeni – Guşteriţa: Lamarc, Crinilor, General Aldea Sandu, Tohan, Petru Poni, Vânătorilor, Zorilor, Ciocârliei, Albinelor, Prometeu, Ceaicovski, Olteţului.


Lista străzilor care intră în lucru

  • Ana Ipătescu, Niţă Octavian, Mălinului, Abrud, Bagdazar, Arad
  • Kiev, Deva, Tribunei, Revoluţiei, Arhivelor, Piaţa Tălmaciu, D.D. Roşca
  • Gutuilor, Strugurilor, Principatele Unite, Strungului, Grigore Ureche
  • Munteniei, Anatole France, Vasile Pârvan, Drumul Ocnei

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

22 comentarii

Alex

Acum 7 ani

Felicitari primaria sibiu!
Raspunde

D

Acum 7 ani

Bravo ! In 2000 era noroiul pana la Bulevardul Coposu, astazi strazile de pamant isi dau ultima suflare in Lazaret, Gusterita, Turnisor,...
Raspunde

cetatean

Acum 7 ani

Asteptam vremea buna! Cu asa lista de strazi care astapta inceperea lucrarilor. Felicitari si spor la treaba!
Raspunde

contributor

Acum 7 ani

felicitari domnule JOHANNIS singuru primar din tara care face transparenta la banu contribitorilor de erau patri -hoti numai la 4 ace si toate rubedenile cu AUDI GIPURI si orasu varza cum a fost in 2000 acum toate orasele din tara vor CAPITALE CULTURARE EUROPENE ca pe timpul DACIADELOR SI CINTARI ROMANIEI
Raspunde

pt. contributor

Acum 7 ani

Bai analfabetule, tu esti campionul la curling, faza pe oras! E timpul sa postezi pupincurismele tale la adresa multiubitului tovaras Johannis si pe gazete nationale, ca-i pacat sa ramana \"perlele\" tale intr-un singur oras.
Raspunde

@5

Acum 7 ani

Foarte bine d-le Johannis,iar ptr @5-josnic poti sa fi
Raspunde

pt. laudatori

Acum 7 ani

Dupa trei mandate ale lui Iohannis Sibiul mai are 25% din strazi neasfaltate iar inca 25% sunt vai de mama lor.Mai mergeti si vedeti si alte orase(Alba,Cluj,Brasov)si dup-aia laudati-l.
Raspunde

@ 6

Acum 7 ani

De ce sunt josnic, ba lingau nenorocit, pentru ca nu mai suport ridicatul in slavi ca pe vreme lui Ceausescu? Mi-a iesit pe nas atunci cultul personalitatii si nu-l mai suport, indiferent ca ala laudat e roman, sas, tigan sau american. Sa-i ia dracu pe pupincuristii de profesie. Am crezut ca odata cu comunismul o sa dispara si specia asta scarboasa!
Raspunde

p.s.

Acum 7 ani

In fond sasul asta laudat aiurea de aparatul sau de propaganda (platit tot de noi!) nu-si face decat datoria, ca de aia a fost ales si de aia primeste salariul.
Raspunde

@pt laudatori

Acum 7 ani

Da dar diferenta e ca Alba Cluj,Brasov primesc bani de la buget in timp ce Sibiului i se fura banii si plus de asta primarul e sabotat,impiedicat,controlat de la centru, de cozile de topor sibiene,venetici si neajutat de parlamentarii de Sibiu care n-au nimic comun cu orasul asta plus ca Sibiul contribue cel mai mult pe cap de locuitor la bugetul de stat si primeste an de an printre ultimile judete .Si lasa-ma cu Alba,Cluj,Brasov s.a iti doresc sa mergi sa locuiesti acolo si sa ne lasi in pace.Inca o data felicitari d-le Johannis in conditii total ostile ai facut atitea ptr orasul nostru,iar ceea ce nu vad toti acestia este ca acolo sus exista un Dumnezeu care face dreptate.
Raspunde

observator

Acum 7 ani

Chiar sper sa existe un Dumnezeu si sa faca dreptate si in privinta copiilor vanduti de Johannis si ajunsi in banci de organe sau pe mainile pedofililor.
Raspunde

kwisatz

Acum 7 ani

De strada Timisoara nu ati auzit, dragi edili? Se afla intre strazile Patriotilor (proaspat reabilitata) si Kiev (asfaltata mai demult, dar plina de gropi). Va spun eu: strada Timisoara este NEASFALTATA, mai bine zis e pamant (noroi cand ploua, praf cand e seceta). Poate faceti ceva si includeti si strada Timisoara in pachetele de strazi care se vor reabilita.
Raspunde

@11

Acum 7 ani

Teoria conspiratiilor
Raspunde

FONDURI NERAMBURSABILE UE

Acum 7 ani

2013 este anul in care Fondurile Europene NERAMBURSABILE se acorda si la noi la fel de usor ca in statele membre ale Uniunii Europene ! Detalii pe site-ul: fondurieuropenenerambursabile.ro
Raspunde

hermann stadt

Acum 7 ani

in sfarsit dupa mii de sesizari :petru maior!
Raspunde

timisoara

Acum 7 ani

Dl.primar, va rugam sa cercetati in scriptele primariei ce statut are str. Timisoara si sa dati un raspuns fiindca de fiecare data aceasta strada se taie de pe lista sfaltarilor. Va rugan veniti in zona si va convingeti ca aceasta str. nu este asfaltata, desi in scripte apare asfaltata. Nu stiu daca tot ce scriem noi pe aici le citeste cineva din primarie, cred ca nu, dar ne mai spunem si noi oful.
Raspunde

Eu, sibianul

Acum 7 ani

Este gretos ce scriu pupincuristii mai sus... sasul are probleme tinute la sertar, iar Sibiul (municipiu in care m-am nascut, am crescut si traiesc si acum - sa ma scuteasca libidinosii care o dau cu oltenii si alte alea - ) nu arata nici pe departe asa cum il vad ei. Nu mai vreau sa aud textele alea ca va intra in al 999-lea mandat in zonele marginase, nu mai vreau sa ma duc in alt oras sa cumpar haine mai OK si mai ieftine decat in Sibiu... deja m-am plictisit... hai pa, pupincuristii sasului!
Raspunde

Dan

Acum 7 ani

subscriu!
Raspunde

achtung!

Acum 7 ani

Cum au trucat sasii licitatiile! E ales un ofertant pe spranceana (daca se poate german sau austriac, dar merge si Carabulea), care da un ban inapoi la nevoie (para-ndarat). Se da un anunt public, cu surle si trambite. ... Ofertantul agreat face cea mai mica oferta, sub costul pietei si in completa sfidare a logicii de business. Furnizorul agreat castiga. Lumea pleaca nervoasa. Trec trei luni, ofertantul smecher face o cerere de crestere a costului. De obicei peste cel mai scump participant la licitatie. Diferenta o imparte cui i-a dat dealul. Toata lumea e fericita. Asa s-a procedat la aeroport si la tot ce a insemnat licitatie publica la Primaria Sibiu si la Consiliul Judetean cat a fost Bottesch presedinte. Foarte usor de verificat pentru cine are interes!!!!!!!!!!!!
Raspunde

retardatul IP 5.15.248.217

Acum 7 ani

achtung...sunt oltean coclit,fomist si retardat,oligofren cu acte fatat langa talmaci in timp ce vaca se apropia de sibiu sa traiasca in civilizatzie.Achtung vreau la corabia inapoi la familia mea de ,,ieniceri,,...
Raspunde

sibian onest

Acum 7 ani

cred ca nu citeste nimeni dar vorba unuia ne mai spunem si noi oful !!!str carpatilor cind e la rind ca am intrat de vreo 2 ani in zona B la bani ca tot noroi avem?
Raspunde

sibian onest

Acum 7 ani

cred ca nu citeste nimeni dar vorba unuia ne mai spunem si noi oful !!!str carpatilor cind e la rind ca am intrat de vreo 2 ani in zona B la bani ca tot noroi avem?
Raspunde