Joi,
08.12.2022
Ceata
Acum
1°C

Sensul giratoriu de la Metro: 1,22 de milioane de lei, in 45 de zile

Primăria Sibiu a lansat licitația pentru executarea sensului giratoriu de la intersecția străzilor Alba Iulia și Turda (zona Metro). Valoarea estimată a lucrării este de 1,229 milioane de lei, fără TVA, termenul contractual de execuție urmând a fi 45 de zile de la emiterea ordinului de începere a lucrărilor. Data limită pentru depunerea ofertelor în cadrul acestei proceduri este 21 mai, în urma licitației urmând a fi stabilit și prețul final al lucrării.
Administrația locală anunță că, pentru acest contract, ”valoarea cheltuielilor de diverse și neprevăzute este 0,00 lei”.

Pistă pentru biciclete, prevăzută în proiect

Potrivit proiectului tehnic, girația interioară va avea o rază de 11 metri, fiecare bandă de circulație (cea interioară și cea marginală) urmând a avea o lățime de patru metri. Noul sens giratoriu va fi printre puținele din Sibiu care, de la început, are prevăzută o pistă de biciclete. Pentru aceasta, banda de circulație va avea o lățime de un metru, fiind poziționată lângă bordura dintre carosabil și trotuar. Insula centrală a giratoriului va avea un diametru de aproape 22 de metri, urmând a fi acoperită cu o zonă verde. Perioada de garanție a lucrărilor este de cinci ani de la recepția la terminarea lucrărilor.

  • Necesitatea investiției reiese din faptul că amenajarea acestei intersecții va conduce la fluidizarea traficului din zonă, reducerea timpilor de așteptare și micșorarea vitezei de circulație în această zonă, fapt care conduce la reducerea numărului de evenimente din zona (accidente, tamponări, etc.). De asemenea prin refacerea intersecției se vor amenaja piste de biciclete și sensurile obligatorii ale acestora și în zona intersecției, fapt care va contribui la încurajarea cetățenilor pentru a folosi acest mijloc de transport economic si ecologic”, proiectul tehnic al SC Neo Plan SRL


 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Vizualizari: 953

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

57 comentarii

oblio

Acum 9 ani

Deci, unul care o sa traverseze orasul pe ruta Cristian-Selimbar are sa se invarta in exact noua sensuri giratorii. O sa iasa ametit din Sibiu, ca de pe ringhispiel! Cat despre pietoni, acestia o sa se roage la Dumnezeu cand vor traversa strada fara ocrotitorul semafor.
Raspunde

Ioana

Acum 9 ani

Deja e exagerata treaba asta cu sensurile giratorii! Pentru a ajunge la serviciu in fiecare dimineata trec prin 7 sensuri giratorii, erau bune si semafoarele, mentineau un anumit calm in tranfic..
Raspunde

Giro

Acum 9 ani

chiar am simtit nevoia unui sens giratoriu acolo, e f complicat sa iesi dinspre ambient, pietoni sunt f putini in zona iar sensurile principale de intrare respectiv iesire din Sibiu nu vor fi f mult perturbate de cei ce ies dinspre metro sau ambient. e locatia ideala pentru un giratoriu (vezi Arad unde sunt sensuri similare la intrarile in oras). mai putin inspirate sunt sensurile de langa treceri importante de pietoni care se pot bloca daca trec pietoni cca 1 min
Raspunde

Costel

Acum 9 ani

De ce nu se scoate si restrictia aia penibila de 50 la ora intre metro si drumul spre Ocna, dati de mancare la gaborii din tufisuri, este jenanta situatia!!!
Raspunde

Alex

Acum 9 ani

Poate sa mearga si pe centura nu trebuie sa intre in oras daca merge din Cristian in Selimbar. Adica asa as face eu. Adevarata chestia cu pietonii dar probabil o sa faca un semafor cu buton dupa sens undeva sau inainte. Am vazut pe schita ca au in plan o trecere. Sper sa fie semaforizata. Daca nu ar fi chiar nasol
Raspunde

x

Acum 9 ani

1,22 de milioane de lei pt un giratoriu? adica 280.000 de euro? Construiesti cateva case la cheie cu banii astia.
Raspunde

x

Acum 9 ani

corectie: cu TVA se ajunge la 350.000 de euro
Raspunde

dragi proiectanti de drumuri din Sibiu ...

Acum 9 ani

dati-va diplomele inapoi. si un copil de clasa a 8-a facea un proiect mai bun!
Raspunde

un sibian

Acum 9 ani

o idee excelenta! valoarea proiectului e insa IMENSA!!! oare unde se duc cu adevarat toti banii astia?
Raspunde

tfgh

Acum 9 ani

o sa arate mirific stalpul de electricitate din mijlocul giratoriului :)
Raspunde

@1

Acum 9 ani

eu am numarat 11 sensuri giratori intre Cristian si Selimbar :)
Raspunde

alta schita

Acum 9 ani

E incurcata rau treaba in sensul asta, as spune mai incurcata decat in sensul de pe Mihai Viteazu, probabil proiectul a fost aprioric accidentului si nu s-a mai uitat nimeni peste crochiu ce se vrea a fi unul tehnic. Cei care vine dinspre oras sa intre in sens au la dispozitie trei benzi, una cu pista pentru biciclete pentru facut dreapta spre str. Turda si alte pentru in sens, conform marcaj. Urmeaza o alveola apoi banda a doua cu marcaj bisens, adica de luat prin sens spre Turda daca uiti si alta inainte adica in sens? A treia banda e marcat doar pentru inainte. Cei care sunt pe prima banda, aia cu pista vor trebui sa stea pana nu va mai fi nici o masina pe celelalte doua, e mai sigur asa. E bine? E rau si e trafic auto incurcat. Daca tot se merge pe alveola era bine de facut pista, apoi aleveola si apoi trei benzi una cu incadrare pentru mers exclusiv spre str. Turda, alta pentru intrarea in sens stiind ca de pe alveola aia vin doar biciclisti, neexistant posibilitatea sa-i acrosezi pe aceeasi directie de mers la viraj dreapta. Asa cum e acum, intrebarea este: incape autobuzul cu burduf cu biciclistul pe prima banda, aia comuna, caci cote nu sunt si pare inghesuiala. Pe celalalt sens pista e marcata pe banda destinata traficului in comun, atipic, anume catre benzile auto si nu catre acostament, asa cum era normal. Adica autobuzul va trebuie sa intre in statie, caci amandoi eu zic ca nu incap, dupa ce un biciclist va trebui sa parcurga toata distanta statiei, cf principiului toti dupa unul. Sigur si normal e ca acea pista sa fie marcata catre bordura, daca il poate devansa macar nu il calca, lasandu-l sa treaca statia. Biciclistul odata ajuns in statie dupa autobuz va fi nevoit sa stea dupa autobuz pana ce urca si coboara pasagerii. E mai sigur asa.. Pe directia intrarea in Sibiu-sens nu inteleg unde trebuie sa se incadreze masinile care vor sa intre la Metro. Prin statie? Inca nu s-a hotarat probabil.
Raspunde

Alex

Acum 9 ani

Am venit acasa o saptamana ,in Sibiu si am fost multumit de cum se circula acum cu noile sensuri giratorii, in comparatie cu vechiile semafoare. Circulatria mi s-a parut mult mai fluida, iar daca doresti sa schimbi de sens de circulatie, acum este floare la ureche. Chiar si mult discutatu ocolis pe Saguna mi s-a parut OK
Raspunde

oblio

Acum 9 ani

Alex, ocolisul este pe Dealului-Banatului, nu pe Saguna, aia-i strada ocolita. Pe Saguna avem sens unic cu patru benzi, ca in filmele cu tampiti, desi se circula excelent inainte pe strada respectiva. Si mai lasa dracului propaganda, ca ne-am saturat. Se circula pe naiba bine! Ia incearca la ore de varf.
Raspunde

brrrrrrrrrrrr

Acum 9 ani

pe saguna sa facut cea mai mare tampenie....idiotenie fara pereche....mai lipsesc strazi suspendate
Raspunde

revin

Acum 9 ani

penru ca am fost prea timid inainte. proiectul este o mizerie - un pericol pentru siguranta circulatiei. Pentru ca a fost facut cu bani publici ar trebui sa fim si noi consultati, pentru ca se pare ca cei care proiecteaza nu au mai mult habar decat cititorii ziarului. Vina mare e la Primarie, unde se comanda aceste proiecte, se contracteaza si se platesc ca fiind bune. BANI ARUNCATI !!!!!
Raspunde

calator

Acum 9 ani

De ce nu platesc cheltuielile pentru acest giratoriu cei de la Metro si de la Ambient? Sigur ar fi mult mai ieftin...
Raspunde

sibian

Acum 9 ani

Cum s-a mai comentat pretul e fantastic de mare, valoarea reala este de cel putin 5 ori mai mica. La un singur calcul ar fi cam asa: 100-150 borduri * 11 lei bordura (pret producator) = 1.100 - 1.600 lei 2-3 camioane de pamant maxim 1.500 lei 2 galeti de vopsea sa fim indulgenti sa zicem ca e de aia buna din germania 1.000 lei treaba de maxim 3 zile sa zicem salarii si cost utilaje sa fim generosi 20.000 lei Sa bagam si neste asfaltari de 50.000 lei sa ajungem cu neprevazute la un total de aproximativ 100.000 lei ca poate. Iar pana la 1.22 mil lei ar mai fi panselute 200.000 eur iar de restul cred ca mansardeaza giratoriul si baga tiristi in chirie daca tot se suie pe giratoriu macar sa fie si ei bine primiti.
Raspunde

cri

Acum 9 ani

Din cele 18 comentarii cei care se tot vaita de sensurile giratorii sunt tarani care nu au pus piciorul in strainatate... Locuiesc intr-un oras de 22.000 locuitori in Gemania in care sunt cel putin 10 sensuri giratorii. Doua la 30metri unul de celalalt. Si nu e plange nimeni...
Raspunde

zero

Acum 9 ani

Si mie mi se pare exagerat costul lucrarii, adica niste borduri in cerc, vreo 380ml si cu ceva pamant intre-vreo 300000 euro, iar toate astea pentru fluidizarea traficului si incurajarea cetatenilor sa mearga cu acest mijloc de transport bicicleta. Pai ce incurajare ca intersectia in esenta ramane la fel din cate inteleg eu, numai ca in loc de semafoare se stinge lumina si apare respectul intre participanti odata cu formarea cercului magic. Daca se facea un drum cu bolta peste intersectia aia, numai pentru biciclisti, adica niste gratare metalice cu podina de lemn pe stalpi tip picior vertical, aia cat ar fi costat oare? Mai degraba asa ceva ii prindea daca ii dam cu siguranta. Despre pasaje si pasarele cu benzi auto cred ca ar fi fost nevoie de bugetul viitoarei regiuni centru pentru a se putea realiza. Voi sigur nu ati uitat ceva in costurile totale, zero neprevazute?
Raspunde

pt. cri

Acum 9 ani

In comuna ta din Germania nu este traficul unui oras de 140.000 de locuitori, al doilea dupa Bucuresti ca numar de autoturisme raportate la numarul de locuitori. Si mai lasati-ne cu Germania voastra, ca am fost ca turist si m-am convins cum este si pe acolo, austriecii va dau clasa din toate punctele de vedre. Eu unul nu mi-as dori sa locuiesc in Germania. Am un prieten sas care s-a saturat dupa 8 ani de stres acolo si s-a intors ACASA, in Romania.
Raspunde

@21

Acum 9 ani

Ia mai zi mi cum e in Sibiu cel mai aglomerat trafic din tara romaneasca..ca esti simpatic si glumetz...asta I tare de tot ..cred ca rad si curcile din Valcea de asemenea comentariu.. Am vazut ca ai fost in Germanica si Austrica ....mai povesteste ne pe unde ai mai fost si cate gitratorii ai vazut..
Raspunde

zero

Acum 9 ani

Baietii nu ziceau ca sunt bune sau rele, ei ziceau ca e scump la bucata, iar altii cum ca asta in particular e si prost facut. Eu cred despre ele ca sunt urate, cum bine zici se potrivesc in orasele mici de la care nu vei cere decat sa treci mai repede. Nu sunt integrate bine, toate sunt la fel si deja plictisesc, iar unele sunt groaznic de mici. Ca traficu\' merge mai repede o fi, dar daca e aglomerat tot aglomerat e si tu te uiti dupa masini in loc sa privesti si in afara partii carosabile peisagistic vorbind. Iar pe aici de cand voi ati plecat cu treburi a fost un accident tragic la ineceputul lunii si multe altele mai mici. Un oras cu pretentii e semaforizat, hai un sens unde sunt multe accese nu foarte aglomerate, dar nu la fiecare intersectie te opresti si incerci sa ghicesti cum se invart aia pe acolo. Uite in Munchen eu am numarat unu chiar la intrare, in rest nu prea. Voi?
Raspunde

zero

Acum 9 ani

O sa raspund eu, in Brasov - un frumos oras muncitoresc am vazut multe de m-am saturat, iar in Barcelona un frumos oras turistic, poate cel mai frumos-nici unul adica zero.
Raspunde

bravo

Acum 9 ani

cind sa dat autorizatie pentru metro trebuia sa faca ,sau plateasca , un pasaj supteran de intrare iesire ,ei fac toate speculatiile cu eurile si vechituri expirate din afaceri strategice occidentale .
Raspunde

nelutu

Acum 9 ani

excelent giratori la toate intersectile SIBIUL a fost primul oras care a implementat acest sistem in tara lui COPY - PASTE asa este in toate orasele civilizate din EUROPA se vede ca multi venit de la tara unde nu trebuie GIRATORI la doua ulite si 2-3 carute nu e necesar bai trebuie s-a mergem spre modernism va spalat comunisti rau de tot creierile una ca fluidizeaza circulatia si al doilea au un estetic foarte frumos si tu ala cu 140 000 de locuitori este fals mai adauga 40 -50 000 de emigranti veniti din sud si est plus comunele limitrofe de care ne despart 2 -3 metri si vezi care este populatia reala a SIBIULUI si o complectare pe cind construirea de giratori si la intersectile ST CEL MARE -BILEA ,RAHOVEI CU SEMAFORULUI SI MILEA - MOLDOVEANU -IORGA excelent initiativa spre disperarea si oftica detractorilor si circotasilor intradevar JOHANNIS continua cei 90 la suta iti apreciaza viziunea si priceperea si la care nu va place cum arata SIBIUL luati autobuzele din autogarile SIBIULUI SI valea ca nu va simte numeni lipsa
Raspunde

@24

Acum 9 ani

O sa ti raspun eu bai tarane.. La Brasov ai fost la gara te ai dat jos ai crezut ca esti in centru..te ai suit in tren si pac inapoi... Cat despre Barcelona ..nu era mai usor sa te uiti la televizor sa vezi cum arata Plaza de Esapanya aia fara giratoriu..u de masinile opresc la fiecare semafor in colt...dar ce sa stie taranul din Sighii nascut sluga si care acum se crede domn...
Raspunde

zero

Acum 9 ani

Placa d\'Espanya e o intersectie in cerc semaforizata, nu e un giratoriu cum bine zici. Eu cred ca a fost hotarat sa fie facuta asa ca altfel era mai rau, iar asta de unii care s-au uitat la trafic si au vazut cum ar fi fara semafoare banuiesc si nu de guralivi, laudarosi, complexati si romanasi. Motto-ul \'desteptul cedeaza\' inseamna a lasa tara pe mana prostilor si apoi unde ajungem ca e mare neamul lor... Tu suferi de un complex de inferioritate numit \'al brasoveanului metropolitan\'?
Raspunde

sibian

Acum 9 ani

Comparatiile intre Sibiu si alte orase atat din tara cat si strainatate sunt cretine, nu se pot compara obiectiv lucruri diferite, e ca si cand ai compara zaharul cu anghinarea oare care e mai buna? iar pentru astia umblati pe dinafara nu uitati ca tot de la coada vaci ati plecat papagalilor numa acuma coada vaci mai bine zis curu e din germania. Giratoriile nu rezolva aglomeratia (reteaua stradala tot aia e) dimpotriva la orele de varf poate o amplifica, in rest sunt bune de nu ar fi treceri de pietoni imediat dupa ele.
Raspunde

zero

Acum 9 ani

Eu as indrazni sa compar Sibiul cu Luca-IT, oras fara giratorii din alta tara si cu Brasovul incepe daca imi pot permite, asta e din Ro.. Traficul il mai rezolva ca nu sunt acei timpi morti cand se aduna toti pe o strada in intersectie si nu trece nimeni prin intersectie, adica depinde de unde vine acel trafic si cat de mare e intersectia. De asta eu zic ca trebuie studiata o intersectie, numarati cati vin de unde si la ce ora. Ce e clar e ca nu in toate intersectiile merge un giratoriu. Dar aici e cu pamfletu\' nu e cu fluxurile de circulatie.
Raspunde

@zero

Acum 9 ani

Cand ti am spuw ca esti un taran din Sibiu a fost doar un alint.... E drept ca probabil ai atins maximul in familia ta si asta iti da un complex de superioritate asupra celor care au fost slugi toata viata.. De aceea ..de data asta prieteneste iti spun sa incerci sa mai studiezi...multe sensuri giratorii au devenit intersectii in cerc semaforizate in functie de trafic..chiar mai mult Columbus Circle ..a scos anul trecut cu totul semoafoarele devenind cel mai mare giratoriu din NYC...La fel s aintamplat si cu intersectia Omottesandou cu Harajuku in Tokyo.. Deci , eu nu pot sa mi dau cu pararea despre necesitatea sau nenecesitatea sensului de la Metro...asa la prima impresie la cat circul pe acolo asa zice ca da.. Ceea ce pot insa sa spun ..relaxat fara un complex de inferioritate ....este ca nu stiu cum sunt restul de sibieni dar tu sigur esti neam de sluga grandomana..cam ceea ce te autoconsideri ..un zero
Raspunde

zero

Acum 9 ani

Mie imi place cum ma combati cu google, fara jigniri, repetand de fapt cu cuvintele tale ceea ce spun eu, inclusiv partea cu zero. Lasandu-te in continuare ca brasoveanul remarcat in anonimat, in realitatea as vrea sa aud si eu cum ai spus ca vrei bilet sa mergi la intersectia Omottesandou cu Harajuku. Sau Tokyo l-ai luat la pas?
Raspunde

zero

Acum 9 ani

@188.24.151.40 Nu e multa lume pe aici si de asta te-am remarcat caci tu stii a folosi numai cuvinte putine. Eu, un admirator, taran...taran din tarana. Hai mergi la ellana mall si ia lumina.
Raspunde

@zero

Acum 9 ani

Vezi mai zero ..asta e diferenta dintre noi...eu vad mai multe si vorbesc mai putine.. Asa ca sa te ...\"luminez \"un pic... Nu ai cum sa compari Barcelona cu 2 mil de locuitori cu Brasovul de 300 000 La fel nu poti compara ca si trafic Brasovul cu Sibiul de 140.ooo de locuitori.. Faptul ca Sibiul a inceput sa construiasca abia acum giratorii e problema autoritatii locale.. Eu pot sa ti spun ca mare parte din trafic s a rezolvat la Brasov cu ele..Au fost si ratari si atunci s au transformat in sensuri giratorii semaforizate Solutia nu e unica e specifica ..Uite in Tokyo e o intersectie in diagonala in gara Shibuya..a fost necesara fiindca e cea mai aglomerata intersectie din lume..in Auckland s a incercat una la fel sitoti localnicii spun ca incurca traficul. De aceea comparatia ta rauvoitoare a Brasovului cu Barcelona era fara sens.. Daca faceai o comparatie cu Timisoara Cluj sau Constanta..era ok.. La fel cum Sibiul trebuie comparar cu Tg Mures sau Baia Mare..orase de dimensiuni apropiate si cu probleme de trafic identice. Cat priveste taran din tarana....ceea ce spui e specific educatiei din Sighii.. Adica asa mici comunisti cum ati ramas de pe vreamea lui Nicusor..profesorii vostri de istorie si semantica...harnici dar limitati la oraselul vostru..nu stiu ca in limba romana termenul de taran nu vine de la tera...adica pamant ..ci de la veteranus...dar cum azi sunt darnic mai adaug un gram de cunoastere la mica cultura a Marelui Oras CCE.. La fel nu poti compara Bras
Raspunde

@zero

Acum 9 ani

Mochiron...nan kai ..aruitte ittakotogadekimashita.. Kerdomo annata ga ..tottemo baka no Sibiu jin kara..kono koto ga zenzen wakaranai.. Acum mars si cauta un traducator ..googleboy..hihi
Raspunde

zero

Acum 9 ani

Era mai sus un postulat cum \"ca nu ai cum sa compari doua lucruri diferite\" si tu te iei acum dupa ala, dar in forma continuata cu cat mai mult din replicele mele. Da...stiu numai doua lucruri la fel pot fi comparate. Acum imi e pe deplin clar. Iar faza cu google e exact ce spuneam. Dar cercul ala reglemantat din capul Caii Fagarasului e giratoriu sau nu? Diferanta intre Sibiu si Brasov e mare prin prisma celor o suta de mii si nu mai pot fi luate impreuna la intersectii. Asa e bine, dar corect e ellana sau elliana? Oricum amandoua suna rau.
Raspunde

zero

Acum 9 ani

Eu pot jigni un om, pot jigni mai multi, dar nu pot jigni un oras. Asa ca Turnul Sfatului va rog farasul cu asta. E prea mult si prea demult pe aici si se invarte tot in cerc, exact ca intr-un giratoriu.
Raspunde

@zero

Acum 9 ani

Habar n am cum e ..probabil Eliana....propietarul din cate stiu e israelian ..deci vezi si tu pe google cum se scrie.. Numai tu poti sa crezi ca dai drumul la postulate..eu nu.. cat priveste google partial ai dreptate...am mers in Tokyo de nenumarate ori special pentru o companie din Bv care lucreaza pentru Google..si da l-am facut cu piciorul desi personal imi place sa conduc in Tokyo. Daca vrei asa ca un \"postulat..\"..eu pot sa am dialogul asta cu tine in japoneza fara probleme...la fel de mult cum iti pot spune unde sa manaci mancare romaneasca in Columbus Circle Cat priveste comparatai intre cele doua orase si aici iti dau dreptate ..joaca in ligi diferite asta e realitatea indiferent de ce cred cei din Sibiu... Stii ce e trist de la inceput au fost in ligi diferite si asta a fost greu de acceptat ...de catre sasii din Sibiu fata de cei din Brasov ..iar acum de catre romanii din Sibiu fata de cei din Brasov... Dar nu I nimic brasovenii oriunde ar fi ei au intelegere pentru acest comportament PS poate termenul folosit Bakka a fost prea dur ..foloseste la traducere mesurashi
Raspunde

@zero

Acum 9 ani

special pentru tine zero am sa intru saptamana viitoare de pe un IP din japonica..poate te va ajuta la \"postulate\"
Raspunde

zero

Acum 9 ani

Ai incercat sa ma aduci la nivelul tau, sperand ca te voi jigni si eu. Te-am vazut nervos, nu iti mai gaseai cuvintele, ai inceput sa le folosesti pe ale mele si ai continuat sa jignesti. Acum vrei sa ma invingi cu experienta, cu condusul si plimbatul prin Tokyo cu google view probabil. La japonezi ai vazut ca te saluta cu plecaciune cand intri in metro si iti intorc si scaunele odata cu schimbarea sensului de mers, chiar daca esti din Sibiu sau Brasov, desi diferenta dintre ele e numai de un cartier si ala probabil muncitoresc. Ip din japonia?! Degeaba, tu esti un alt @zero doar.
Raspunde

@zero

Acum 9 ani

Zero micutz..iar ai dreptate partial .. adica te saluta oriunde si oricum ..mai putin in metrou //dar probabil cel care ti a povestit in lungile luni de iarna din Sibiu ...nu a fost foarte exact sau erai tu prea oboist dupa ce ai dat mancare la animale. El se referee la Shinkansen ..acum poti sa ii zici metrou acolo in comuna Sibiu e ok ...iar scaunele se intorc in Shinkansen ..dar numai manual daca doresti tu asta.. Vezi cum acoperi minciunile cu jumatati de adevaruri.. Hmm si e ciudat printer colegii mei sunt romani de peste tot ...Craiova Bucuresti Iasi Galati ..niciunul din Sibiu...de fapt e si normal ..voi traiti in iluzii in urbea voastra supercool..ta
Raspunde

zero

Acum 9 ani

Pai cum am dreptate partial si te saluta oriunde/oricum dar mai putin in metro. In shinkasen era o tanti care a facut o plecaciune, adica a salutat si le-a intors cu un buton, adica automat nu manual. Dar atentie toate, nu ca am vrut eu. Probabil am mers eu cu un model mai vechi si n-aveam ip de Japonia.
Raspunde

@zero

Acum 9 ani

Zero foarte micut ..Metrou nu inseamna Shinkansen....in limba lor se spune chikatetzu..apoi mai au denshia trenul normal de suprafata...si abia apoi Shinkansen.. Acum tu poti sa le spui celor din Sibiu povesti cu Alba ca Zapada...iubita de Samuel von brukenthal...fiindca aia nu stiu nimic de preferintele maretului ..taran ..baronizat mai tarziu.. Dar pentru cei ce au habar de japonica ...nu tzine.. Iarasi minti prin omisiune..sigur ca apesi pe buton ca sa intorci scaunele..dar nici gand sa fie automat la un vagon intreg.. da ai dreptate si Shinkansenurile sunt pe categorii.. Hikari nozomii si Kodama..deci eu nu stiu cu care ai visat tu ca ai fii fost.. Uite asta e diferenta intre mine ca si brasovean si tu ca si sibian..eu pot sa vorbesc despre subiect ..tu numai crezi tu singur ca poti ...fara suparare e o chestie care tine de soarta in viata ..unii se nasc in Sibiu si raman acolo toata viata desi ar vrea sa il paraseasca cat pot de repede..altii se nasc in Brasov si viata ii arunca peste tot desi ceea ce ar vrea sa stea linistiti acasa
Raspunde

zero

Acum 9 ani

Kodoma, Hikari si Nozoma, in ordinea asta toate sunt shinkasenuri, adica trenuri rapide. Daca scrii Hikari nozomii si Kodama se intele a fi 2 tipuri. Eu am zis ca vrei sa ma invingi cu experienta. Acum sintagma \'\'te saluta in metro\'\' vroia sa arate un fel de a fi, altul decat pretinzi tu a avea cei din jur si era pentru a intelege unul care scrie micutz si chikatetzu si nu chikatetsu.
Raspunde

zero

Acum 9 ani

Esti din Brasov, dar corect este ai resedinta in Brasov si locuiesti pe acest site dupa indelunga ta activitate pe aici. Vrei sa dovedesti ceva? Pe mine m-ai convins ca poti sa te invarti in cerc cu internetu\' cat vrei tu, dar in final te vor durea ochii si probabil si capul.
Raspunde

titlu

Acum 9 ani

ATENTIE REDACTIA: SCHIMBATI VA ROG TITLUL ARTICOLULUI. SUGESTIE: \"ZERO VS @ZERO\"
Raspunde

zero

Acum 9 ani

Eu zic sa steraga tot de la postarea 31, postari offtopic cu valoare marginala.
Raspunde

@zero

Acum 9 ani

Greu scrii pe un calculator..gandesti studiezi si iar gandesti..daca vrei iti scriu ..puiutz micutz..si in kanji... uite chikatetsu..inseamna sub pamant..ca sa fie in regula si pentru japoneza micutza de langa tine.. ia fa un effort micutz si lamureste ma acum ce inseamna ShinKanSen...vezi ca Nozomi ..e cu I cu are nu are sens ...asa ca ...hai mai trage ceva gloante poate reusesti...
Raspunde

@46

Acum 9 ani

Admirabil comentariu..sincer..!
Raspunde

zero

Acum 9 ani

Hai ca m-ai amuzat, eu ti-am spus ca te dor ochii si probabil si capul la cate refreshuri ai dat sa-ti scriu eu ceva. Iar partea cu gandesti, studiezi si iar gandesti e o caracteristica a localnicilor. Nu mai trag din respect pentru cei care vor trebuiasca sa citeasca ce e pe aici. Paste Fericit!
Raspunde

@zero

Acum 9 ani

Paste Fericit si tie!
Raspunde

Eu

Acum 9 ani

De cand cu sensurile giratorii in Sibiu, se circula mult mult mai bine. Felicitari celor care au avut initiativa. Pentru cei care considera ca era mai bine cu semafoare.. ar fi interesant un experiment in care pentru o luna sa avem din nou semafoarele, cred ca ar lamuri pe toata lumea.
Raspunde

lae

Acum 9 ani

Felicitari d-le Johannis ptr.giratorii.Mai trebuie unul la intersectia V.Milea cu Semaforului,unul la intersectia str.Bilea cu Stefan cel mare si unul la sala Transilvania.
Raspunde