Joi,
02.02.2023
Innorat
Acum
2°C

Noul spital. Johannis: Cindrea rezolva problema. Cindrea: domnul primar trebuie sa solutioneze

Crește tonul replicilor dintre primarul Klaus Johannis și președintele CJ Sibiu, Ioan Cindrea. ”L-am ales, să o rezolve”, spune Johannis referitor la chestiunea transferului administrării terenului de pe Calea Poplăcii, propus pentru construirea unui nou spital. ”Cred că trebuie să ne ocupăm de ceea ce avem nu să visăm la spitale noi, în condiții de criză”, spune, în replică, Ioan Cindrea. Acesta din urmă a anunțat că va dori să discute cu Klaus Johannis pe această temă.
 
Terenul de pe Calea Poplăcii, unde conducerea administrația municipiului Sibiu ar dori ridicarea unui nou spital de urgență este, de aproape un an în același stadiu: de teren aflat în proprietatea Statului și administrarea Ministerului Apărării. Asta deși autoritățile județene  (CJ Sibiu și Instituția Prefectului) au inițiat un proiect de hotărâre de Guvern, prin care terenul de aproximativ 130 de ha de teren să fie transferat în administrarea municipiului. În august anul trecut, Consiliul Local Sibiu a și adoptat o nouă hotărâre prin care să preia în administrare cele 130 de ha, oferind la schimb MApN-ului un teren de aproape aceleași dimensiuni.

Johannis: ”l-am ales, să o rezolve”

Întrebat zilele trecute de stadiul demersurilor pentru efectuarea schimbului de terenuri, Klaus Johannis a arătat înspre Ioan Cindrea. ”Nu știu, trebuie să îl întrebați pe domnul președinte Cindrea. Acum aproape un an de zile, poate vă amintiți, a susținut că el rezolvă problema. Doar să-l alegem președinte și o să o rezolve. L-am ales: să o rezolve. Noi, cei din județul Sibiu, l-am ales”, a spus Johannis. După care a revenit, la insistențele presei. ”Am toată încrederea că domnul președinte Cindrea dacă a spus că rezolvăm problema, o rezolvă”.

Cindrea: ”nu aș vrea să devin eu motorul”

În replică, președintele CJ Sibiu, Ioan Cindrea, a declarat azi că ceea ce a promis că va face a făcut, respectiv promovarea unui proiect de hotărâre de Guvern pe această temă. ”Problema e discutată de domnul primar cu primul ministru. Nu sunt eu cel care trebuie să rezolve. Eu am fost inițiatorul acestui proiect, în urma unei înțelegeri între domnul primar și domnul prim-ministru. La discuții am participat și eu, m-am angajat că ceea ce trebuie să fac în plan local împreună cu domnul prefect – inițierea unui proiect, pentru că avem prin lege acest atribut, cu  expunerea de motive. Am discutat de mai multe ori cu premierul României și cu ministrul Apărării, domnul Dușa, pentru a face acest schimb de terenuri și este în curs de soluționare acest lucru. Nu aș vrea să devin eu motorul”.
Ioan Cindrea crede că cel care ar trebui să se ocupe direct de susținerea adoptării de către Guvern a unui astfel de proiect este Klaus Johannis, în viziunea liderului PSD fiind importantă și funcția politică pe care o ocupă acum primarul Sibiului. ”Eu cred că domnul primar, prin funcția politică extrem de importantă, de prim-vicepreședinte al PNL, are pârghii mult mai puternice decât mine să soluționeze această problemă și cred că va face acest lucru. Domnul primar în fiecare luni este la București, ar trebui să se ocupe de această problemă, fiindcă își dorește această chestiune. S-a angajat că va găsi fonduri, nu guvernamentale, ci alt tip pentru a construi un spital. Eu mă ocup de Spitalul județean clinic de urgență, avem un proiect pe patru ani să îl reabilităm și să îmbunătățim condițiile. Asta este problema mea și asta scrie în fișa postului de președinte al CJ Sibiu”.

Și un prim atac

Ioan Cindrea nu s-a ferit, în finalul referirilor la acest subiect, la a atacat proiectul inițiat de fostul președinte al CJ Sibiu, Martin Bottesch, împreună cu Klaus Johannis și preluat ca temă de acesta din urmă.  ”Mă surprind astfel de declarații publice în care se spune că eu trebuie să rezolv această problemă. Problema CJ este să modernizeze Spitalul județean de urgență, cel de psihiatrie și cel de boli pulmonare. Cred că trebuie să ne ocupăm de ceea ce avem nu să visăm la spitale noi, în condiții de criză”.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

35 comentarii

un sibian

Acum 9 ani

acest cindrea ar trebui trimis in congo....
Raspunde

doi sibian

Acum 9 ani

se cearta ca prosti pt o felie de sunca...
Raspunde

ale(R)gator

Acum 9 ani

1.Trebuia apelat pt. transfer la Gigi. 2.Problema spitalului este a alegatorilor( bolnavi),pt. acest mandat o piata vo(a)lanta si cativa km. de pista sunt suficienti.... 3.Cum pot rezolva problema numarului de politicieni(FOARTE EFICIENTI) in conditii de criza?
Raspunde

alzara

Acum 9 ani

Oare nu e loc pe actualul amplasament pt.un nou spital? Cateva demolari si e loc pt. 10- 12 etaje.Acolo e deja Poloclinica renovata, Facultatea si facilotatile Polosano.De discutat inclusiv in presa.medic.
Raspunde

ha ha ha

Acum 9 ani

ai imbulinato cindrea...pana acum ai taiat panglica la proiectele bottesch...unde sunt proiectele tale?doar la nepotisme esti primul....esti un jeg penal...
Raspunde

gratuit

Acum 9 ani

mare dobitoc cindrea asta - atacuri gratuite si zero rezultate.
Raspunde

un sibian

Acum 9 ani

mai bine s-ar intelege astia doi sa imparta ciolanu si sa faca o data un spital decent. Ala de acuma 200 de ani poti sa-l tot renovezi, dar tot degeaba, pentru ca e sub-dimensionat la nevoile actuale. Lucru slab orasul asta!!! Imi pare rau sa zic asta, pentru ca sunt sibian si nu imi este indiferent, dar dezvoltarea orasului mi se pare specifica unui oras de 15.000 de locuitori, nu municipiu cu pretentii de capitala regionala. Drumuri nu avem; toate sunt rupte de firmele de utilitati la cateva luni dupa ce strada este renovata din temelii (proces care dureaza ani de zile... Poplacii, O. Goga, Calea Cisnadiei, Tiglarilor... sa mai zic??). Transport in comun eficient nu exista, este inacceptabil sa faci 45-50 de minute cu busul dintr-un capat in altul. Centrul istoric este pavat cu piatra de cea mai proasta calitate; tin minte cum arata piatra cubica in zonele istorice inainte sa le schimbe. Zonele comerciale sunt inafara orasului; da da, mall-ul apartine de Selimbar dpdv administrativ. Nu suntem in stare sa demolam ruinele unor fabrici cazute in paragina si sa construim ceva util pe zonele respective. Ne-am cacait un an jumate pentru un podet de 25-30 de metri peste Cibin. Avem un singur parc in adevaratul sens al cuvantului, in rest \"spatii verzi\" pierdute printre blocuri, nu le pot numi parcuri adevarate. De pe aeroportul nostru decoleaza numai pasari, in favoarea autocarelor lui nu-stiu-cine. VREM UN SPITAL IN ORAS, NU LA MAMA DRACULUI IN POPLACA!!! Cate minute face salvarea din centrul orasului pana in toate cartierele, si cat ar face ambulanta din Poplaca pana in Terezian, Gusterita, Lazaret, Vasile Aaron, Broscarie??? La asta se mai gandeste cineva?? Cum ajunge un pensionar amarat pana la noul spital?? Introduce CURSIB-ul o linie ce va duce pana la mama zmeului?? Sa o vad si pe asta, ca nu s-au obosit ani de zile sa faca o cursa pana la mall (inafara zonei administrative - tine-ti minte: e in Selimbar) pana sa bage linia 15. Nu putem sa demolam 2-3 hodrobele din zona spitalului si sa construim 2 aripi noi de cladire, cu vreo 6-7 etaje??
Raspunde

tehnica implozie

Acum 9 ani

se inparte spitalul pe policlinici inchiriate la privati .Se face aprovizionarea , cantina ,intretinerea ,contabilitatea , aparatele instrumentarul medical ,farmaciile ,saloane ,cladiri , reparati,ambulanta , la firme private de prestari servici , se umfla preturile . Intrun an si jumatate , totul este girat la banci , firme .Se trimete cit mai mult pacienti ,bolnavi , la particular si cu jumatate de norma a propriilor angajati . Dupa care ipotecat totul , se face o licitatie aranjata si se darima tot intro luna . Este prea central si interesul imobiliar este foarte mare . Recomandare ; viitori bolnavi se trimete pe conducta la Viena .
Raspunde

un fost viitor prim-ministru si un altul prafuit

Acum 9 ani

unul viseaza de ani buni sa ajunga prim-ministru sau presedinte al Romaniei, in timp ce sibienii i-au acordat increderea. De ani buni, el se ocupa de politica tarii si a lumii, precum Putin ori Obama... Rezultatele se vad: un oras in mizerie, sub teroarea unor clanuri mafiote. Alalalt pur si simplu e limitat, Dzeu a fost zgarcit cu el din punct de vedere intelectual.
Raspunde

K.Samuel

Acum 9 ani

Dobitoc nu e Cindrea. Dobitoci sunt cei care l-au votat. Cindrea e un profitor ca multi altii.
Raspunde

$

Acum 9 ani

Pe Calea Cisnadiei sunt niste cladiri ale armatei care nu sunt folosite. Primaria nu poate sa faca nimic in acest sens? Traseele de la Tursib sunt prea lungi, oamenii fac si 1,5 ore pe drum catre si de la munca. E ceva fantastic pentru un oras atat de mic ca Sibiul.
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 9 ani

Poza spune totul!C-asa-i in tenis!
Raspunde

tibi

Acum 9 ani

diferenta cer la pamant - bottesch cindrea. dar cindrea zicea ca o sa faca spital sau erau numai vorbe pina isi vede sacii in caruta
Raspunde

responsabil

Acum 9 ani

Cum poti sa schimbi un om ca d-nul BOTTESCH.SA VA DEA DUMNEZEU SANATATE.VA VREM IN FRUNTEA JUDETULUI D-LE BOTTESCH
Raspunde

PB

Acum 9 ani

Am o mare nedumerire: DE CE SUNT NECESARE 130 (UNASUTATREIZECI) HECTARE?!!! pentru un(unu) spital...
Raspunde

nelu volebalistu

Acum 9 ani

bai cindrea nu o mai da la intors are perfecta dreptate primaru nu iti inghiti propile promisiuni electorale ai promis cea mai mare investitie facuta vreo data in judetu sibiu si ala cu orasu arata jalnic faci parte din stafu lui cindrea sibiul nu are 15 000 de locuitori populatia asta o are selimbaru rautaciosule si in ce priveste orasu cred ca tia ramas imortalizat sibiul din nainte de 2000 cind asa arata cum il descri bai pietra aia cubica e pentru aspectu medieval a orasului daca suntem asa cum ti se comanda s-a descri orasu de ce este plin de turisti frustatilor si circotasi de serviciu da ura si invidia din voi pe dinafara numai sibieni nu sunteti
Raspunde

un sibian

Acum 9 ani

mai bine vorbiti cu Becali...el stie cum se face schimbul
Raspunde

curiosul

Acum 9 ani

Stie cineva ce s-a intamplat ieri in PROCESUL LUI CINDREA CU ANI ?
Raspunde

anonim

Acum 9 ani

pina autoritatile rezolva problema in sanatate oameni si personalul medical duc greul si suferintele dar punetiva de acor dodata si rezolvati hirtiile alea oameni buni si rezolvati problema in sanatate caci este grav
Raspunde

anonim

Acum 9 ani

pina autoritatile rezolva problema in sanatate oameni si personalul medical duc greul si suferintele dar punetiva de acord odata si rezolvati hirtiile alea oameni buni si rezolvati problema in sanatate caci este grav Si parerea domnului Cindrea este buna si cea a Primarului dar pina se rezolva situatia spitalului de urgenta mai dureaza
Raspunde

anonim

Acum 9 ani

pina autoritatile rezolva problema in sanatate oameni si personalul medical duc greul si suferintele dar punetiva de acord odata si rezolvati hirtiile alea oameni buni si rezolvati problema in sanatate caci este grav Si parerea domnului Cindrea este buna si cea a Primarului dar pina se rezolva situatia spitalului de urgenta mai dureaza
Raspunde

ion

Acum 9 ani

Pina se certa aia doi sibienii crapa.Aviz votantilor
Raspunde

eu

Acum 9 ani

acest cindrea este o rusine pentru judetul sibiu...imi este sile de acest personj umil...
Raspunde

un sibian

Acum 9 ani

@16. nelu volebalistu: cred ca ai luat o minge in cap si ai ramas prost. Stii tu ca sunt de-a lu Cindrea? Vad ca la piatra cubica te pricepi, nu gluma, dar cred ca mai mult de 13 ani nu ai, ca nu ai pupat tu vechea piatra cubica. O spun din nou si nu sunt singurul care are parerea asta: Piatra cubica arata jalnic. A fost asezata de absolventi de la scoala de pe Filarmonicii (acolo unde ai invatat tu sa scrii si sa folosesti semne de punctuatie). Ai fost vreodata intr-un oras medieval inafara tarii, ca sa vezi cum arata pavajul in zonele istorice? Cum s-a executat la noi lucrarea si calitatea indolienica a materialelor folosite s-a tot spus si se va mai spune inca 20 de ani, daca nu se schimba mizeria aia de piatra importata din China cu una taiata drept, asezata cum trebuie. Cat despre populatia Sibiului la 15.000, asta de unde ai scos-o???? Am spus ca orasul se dezvolta ca un oras de 15.000 de locuitori, nu am spus niciodata ca Sibiul are atati locuitori. Acuma, fiecare cu ce-l doare...
Raspunde

Georg

Acum 9 ani

Toti astia rânjesc de le cad fasolele, dar NICIUNUL NU SE UITA LA PICIOARE, sa vada mizeria de aranjament de piatra cubica mica, deci PAVAJUL pus dezastruos´, un copil cu lEGO aranja mai bine chestia. Trebuia in arcuri-de-cerc, sa tine si o suta de ani, si cant-langa-cant, cu distanta de 5 mm. Uitati-va la pavajul pus in 1911 si acela tine inca. langa Scoala Militara, la statia de tramway era pe vremuri un trotoar din CUBURI CERAMICE galbene..a tinut 100 de ani fara nici-o sminteala. Si NETED, puteai sa mergi cu trotineta cu rulmenti mici, nu zguduia..dar facea galagie... De ce carpacii de acum NU pOT FI NUMITI MESTERI?!...
Raspunde

SIB

Acum 9 ani

Piatra veche cubica s-a carat in Austria si Germania, fiind vanduta cu 1 euro bucata. Cica este o piata intreaga in Austria pavata cu piatra cubica de claitate scoasa de la Sibiu. Afacerile lui Iohannis si Keul!!!
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Georg, tehnica pavării în \"coadă de păun\" se foloseşte doar pe arterele carosabile şi asta pentru că sub acţiunea forţelor de frânare ale roţilor, pietrele se împănează.<br>Luciul pavajelor vechi vine din uzură, nu din finisaj.
Raspunde

SIB

Acum 9 ani

Piatra veche cubica s-a carat in Austria si Germania, fiind vanduta cu 1 euro bucata. Cica este o piata intreaga in Austria pavata cu piatra cubica de calitate scoasa de la Sibiu. Afacerile lui Iohannis si Keul!!! Pavajul cu piatra asta de rahat, neslefuita si sfarmicioasa, este afacerea Iohannis -Videanu!!!
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

SIB, piatra veche cubică e la depozitul de pe Calea Poplăcii.
Raspunde

@ joseph

Acum 9 ani

Da\' tu de unde cunosti, esti unul din trepadusii sasului? Se vede, la cat te strofoci cu manipularea...
Raspunde

io

Acum 9 ani

videanu este precis , in alte orase sa facut bordura peste bordura , de la firmele lui videanu . Dupa ce trece un an doi , nefiind cimentul bun si presarea , fabricatia , iarna intra apa in pori , se inghiata si desghiata de 20 ori , iar la vara crapa toata si se macina .Vechile borduri de 100 ani sau dus la viena cu tirul . Modelul nou tine 2 ani si se inlocuiesc . Succes la afacere pe bani primariei !
Raspunde

Alin

Acum 9 ani

La un magazin , orezul este ambalat in pungi de cate 12 kg , iar vanzatorul are la dipozitie o balanta si o greutate marcata de 2 kg . Cum poate face vanzatorul cantarirea pentru a vinde 5 kg ?
Raspunde