Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Studenti din cinci tari participa la cursul intensiv de limba romana al ULBS

Dorina Nitu
2

Studenți din Germania, Franţa, Italia, Turcia, Polonia şi România au ales să studieze la Universitatea ”Lucian Blaga” cursul intensiv de limba română (EILC). Tinerii spun că au ales România pentru a cunoaşte mai multe despre cultura românească, dar şi pentru a fi introduşi în mediul universitar dintr-o ţară în care ar putea alege să-şi finalizeze studiile în anii următori.

Publicitate
Publicitate

În perioada 2-27 septembrie studenţii vor face cursuri de limba română, vor partcipa la workshopuri de coregrafie – dansuri tradiţionale, la Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu, vor urma şi un curs de pictură, vor vizita muzeele sibiene şi centrul istoric şi vor merge chiar în excursii în jurul Sibiului.

”Studenţii vor fi introduşi nu doar în domeniul lingvistic, ci şi în tradiţiile, obiceiurile şi cultura românească. Noi ne-am pregătit cu reprezentaţi din mai multe zone ale ţării, vom avea perechi de dansatori cu costumul tradiţional specific fiecărei zone, care îi vor învăţa pe studenţi paşii de bază pentru anumite dansuri, cum sunt sârba oltenească, bătuta moldovenească şi haţegana”, spune Liliana Popescu, directorul Casei de Cultură a Studenţilor Sibiu.

Publicitate

Cursul, organizat pentru al III-lea an consecutiv, a devenit o tradiţie pentru profesorii sibieni, care aşteaptă de două ori pe an să ia contact cu tinerii care vin în Sibiu fără să cunoască prea multe despre România şi pleacă de aici ca ambasadori ai ULBS, alegând de multe ori să se întoarcă la Universitatea „Lucian Blaga” pentru a urma un master.

„Studenţii vor învăţa să poarte un dialog. Vor începe cu noţiuni de bază, cu vocabular, apoi vor avansa, conforma unui manual conceput pentru a putea susţine acest curs cu rezultate foarte bune. Din exeperienţele anterioare pot spune că ei sunt deschişi să înveţe şi să cunoască cât mai multe lucruri, motiv pentru care cursurile de limbă vor fi completate cu cursuri depre tradiţiile şi cultura poporului nostru”, a declarat asistent univ. dr. Anca Iancu, care va susţine cursul intensiv de limba română.

Programul cursurilor EILC constă în ore intensive de predare şi învăţare a limbii române, organizate zilnic, precum şi organizarea de seri multiculturale, excursii, workshop-uri.

Publicitate
Publicitate

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

2 răspunsuri

  1. Avatar Dexter
    Dexter

    De ce naiba faceti reclama la rahatul asta de universitate in care inca predomina profesori comunisti, nu inteleg.

    0
    0
  2. Avatar Invatati limba romana prin coregrafie
    Invatati limba romana prin coregrafie

    ciudat! Asist. dr. Anca Iancu preda in viata de zi cu zi ceva cursuri de engleza… Sarmanii platitori straini urmeaza niste cursuri de limba romana cu o nespecialista, doar pt. ca respectiva, copilul de casa al unui decan incompetent, sa castige niste bani… An de an, cand e vorba de plata unor cursuri, anglofilii lu’ peste, dispretuitori peste masura a tot ce este romanesc, isi aduc aminte ca, chipurile, stiu limba romana. Sau ea le preda coregrafia limbii romane?

    0
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate