Luni,
05.12.2022
Cer Senin
Acum
1°C

A inceput asfaltarea Caii Poplacii

Muncitorii firmei Geiger Transilvania au început așternerea stratului de asfalt de uzură pe Calea Poplăcii, în cursul primei zile a acestei săptămâni. Asfaltarea a început de la intersecția cu strada Avrigului/Cristian, fiind asfaltat în prima zi un sens de mers până la intersecția din Piața Sadu. Zilele acestea lucrările de asfaltare ar urma încheiate, iar autoritățile locale speră ca toate lucrările să fie încheiate în această toamnă.
Calea Poplăcii are o lungime de 1,74 km, iar contractul de reabilitare a fost semnat în iunie 2012 pentru suma de patru milioane de euro, incluzând TVA. Termenul prevăzut în contract a fost de 18 luni de la emiterea ordinului de începere a lucrărilor.
Lucrările au început în august și au cumulat înlocuirea rețelelor de apă și canal (pe sub Calea Poplăcii funcționează una din principalele aducțiuni de apă pentru Sibiu), dar și reabilitarea infrastructurii rutiere, a trotuarelor, reconfigurarea unor intersecții etc.
Între timp, pe aceeași stradă au mai fost atribuite două contracte: unul de reabilitare a iluminatului public și unul de realizare a cablajului metropolitan.
Tot în această toamnă mai sunt programate finalizarea lucrărilor pe străzile Octavian Goga și Calea Cisnădiei. Finalizarea acestor șantiere va însemna și reconfigurarea sistemului de circulație în zonă prin implementarea de sensuri unice pe Calea Dumbrăvii, Calea Cisnădiei și Octavian Goga.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

31 comentarii

tudor CeMerita.ro

Acum 9 ani

Ups, gazul nu a schimbat reateaua?
Raspunde

sibian

Acum 9 ani

..ce-i de la gaz vine dupa ce este gata asfaltul ca sa-l sparga sa nu mai aiba garantie lucrarea si la anu asfalteaza iar
Raspunde

Rellu

Acum 9 ani

Eu cred ca iohanis ar trebui s-a investeze mai mult din ban publici în shaormerii si centre de colectare fier vechi. Alegeţi Razvan Pop pentru un Sibiu alternativ.
Raspunde

Gillu

Acum 9 ani

Comentarii-le ca cel de la 3 ar trebui sterse. Nu cred s-a ne ajute cu ceva centrele de fier vechi. Totusi, Razvan Pop este unul dintre mai-marii acesti oras. Sa ne sustinem valorii-le!
Raspunde

Micasasa

Acum 9 ani

Ba aia din varză dela 3 shi 4, vo pl-atit iashovienii sa ne faceţi de kit mizeria nosta? Cu Razvan Pop pana la *******
Raspunde

Craietele maiastru

Acum 9 ani

Noi sibienii cand vrem sa mâncăm peste, facem un mic si il trecem prin *******
Raspunde

Razvan Pop

Acum 9 ani

Acum ca ne-am pus toti de acord ca eu sunt cea mai buna solutie pentru postul de Remy Cernea al Sibiului, va invit pe 3, 4 si 5 la o ********* pe care o organizez la mama acasa in fiecare vineri de saptamana trecuta incoace. Noi nu tinem cont de marime si spunem sus si tare \"uniti salvam gheii de complexe!\". Cakes and drinks are on me, guys!;)
Raspunde

Traian Deleanu

Acum 9 ani

@Tudor: reteaua de gaz a fost schimbata. Lucrarile enumerate in text sunt cele executate din banii alocati din bugetul Sibiului.
Raspunde

Dan

Acum 9 ani

O mică observaţie! La propoziţia \"Lucrările au început în august\" trebuie adăugat şi anul: 2012! Altfel, s-ar putea înţelege că în numai 2-3 luni s-au realizat atît de multe: \"înlocuirea rețelelor de apă și canal (pe sub Calea Poplăcii funcționează una din principalele aducțiuni de apă pentru Sibiu), dar și reabilitarea infrastructurii rutiere, a trotuarelor, reconfigurarea unor intersecții etc. Între timp, pe aceeași stradă au mai fost atribuite două contracte: unul de reabilitare a iluminatului public și unul de realizare a cablajului metropolitan.\"
Raspunde

Tra 4 Raj

Acum 9 ani

Flexul si pendularele ma excita ca bomboanele de pom pe Razvan Pop.
Raspunde

Badea Partzan

Acum 9 ani

În fiecare marţi se va deschide Piata L\'Obor. Cel mai bun raport calitate pret. Va aşteptăm cu drag. În deschidere Sofica Jeleru si Luana Nepri-hanita. Micii sunt oferiţi de familia Oprea din Tilisca. Semnati petitia libertate pentru suporterii gheo.
Raspunde

@Badea

Acum 9 ani

In sfarsit, dupa amanari consecutive de ieri seara, se deschide!!! Sa mergem sa ii mancam micul fam. Oprea!
Raspunde

eleuteriu

Acum 9 ani

Anul ce vine va incepe gazfaultarea carosabilului,pentru ca instalalatoru dorel si-a uitat bricheta.
Raspunde

Veniamin Valverde

Acum 9 ani

Reteaua de gaz se va electrifica, se vor monta si ceva giratorii pe magistrala de gaze ca prea umbla gazul ca prostu\' de capu\' lui. Apoi reteaua de gaz se va computeriza si overclock-erii va vor trimite gratis in Cosmos.
Raspunde

un sibian

Acum 9 ani

cu cat mai repede cu atit mai bine...sa scapam de teroarea traficului de pe str. Sacel
Raspunde

Kimi

Acum 9 ani

Spatii verzi ?
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Băi, ce comentarii pe-aicişa...
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Îmi place al lui Veniamin, trebe să mă pun bine cu ovărclocării ca să nimeresc într-o galaxie cu mulţi sori.
Raspunde

poplacean

Acum 9 ani

bai ceata lui pitigoi este disperat sefu nu va mai da de una mica va tine pe uscat ,ba dati in bilbaiala cita frustrare pe voi ,ba ce va injura locatari de pe calea poplaci bai aia au trait un infern timp de 50 de ani ,si acum cind lea tras un adevarat bulevard apareti voi astia libidinosi cu frustrarea in singe ,ba ala cu cheltuitu banilor sibieni dar ce ai vrut sa-si cheltuiasca bani din salaru lui s-a te modernizeze pe tine ,bine ca lumea gindeste bine din 4 in 4 ani si voteaza cu capu limpede nu plin de alcol ,ba s-a inteleg ca daca prin absurd ajungeai tu la cascaval nu faceai nimic ca s-a nu cheltui bani sibienilor ,ba daca ajungeai tu primar acum sibiul arata ca dupa razboi ,gropi din 5 in 5 metri si pe aleaincipale o tirica de mixura asfaltica ,ba apucativa de marile proiecte ,johannis in acest nou mandat a modernizat 40 de strazi a facut cel mai performant trafic fluid din tara cu intersectile modernizate pe sensuri unice si giratori si asta numai intrun an voi coltu pistei la aeroport nema reparata singura realizare ati facut piata de zarzavaturi si brinza la sala transilvania si ati vopsit gardu spitalului in rest toate cum lea lasat botessh
Raspunde

D.

Acum 9 ani

si-au batut joc si de strada asta. asfalt si gata. au taiat copacii de pe ambele sensuri si au plantat asfalt si biscuiti. stimati locatari la vara sa va coaceti bine! Multumim dl primar.
Raspunde

B

Acum 9 ani

@19 corect, subscriu in totalitate
Raspunde

lol

Acum 9 ani

iar cei doi imbecili care comenteaza in tandem: 19 si 21, agramatul si yesmanul!!! :)))))))))))))))
Raspunde

pentru 19

Acum 9 ani

Nu circuli intre orele 7.30 si 8.30 prin MARETELE SENSURI GIRATORII, asa-i? Probabil la ora acea dormi. Altfel l-ai injura si tu pe cel ce a fluidizat circulatia, de pe b-dul Coposu e coada de la giratoriul din P-ta Unirii pana la sala Thalia!!! si exemplele pot continua...
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

@23, De bicicletă ai auzit? E o chestie cu două roți și cu pedale și dacă te străduiești poți să-ți duci și copilul la grădiniță. Dacă ai un copilaș școlar îi poți face o bicicletă cadou de ziua lui și să-l înveți cu ocazia asta ce mult contează să păstrăm aerul curat și să facem mișcare. <br>Sau îți poti cumpăra un tandem, cu care o duci și pe soție la lucru. <br> Ar trebui să vă fie un pic rușine, orașul asta are 7 km de la un capăt la altul.
Raspunde

@ joseph

Acum 9 ani

Da, dom\' sas, dar vezi dumneata ca vine iarna si pe bicicleta doar o varza murata in mana iti mai trebuie ca sa fie tacamul complet la minus 18 grade Celsius! Cica sasii sunt de trei categorii: cu bicicleta, cu ochelari si prosti. Dumneata, dom\' sas Joseph, ai si ochelari sau bicicleta, ca din categoria trei faci parte sigur...
Raspunde

Bine zi Kimi si D

Acum 9 ani

Cei de la Serviciul Public pentru Administrare Parcuri si Zone Verzi nu prea stiu ce sunt aceea copaci. Oare cum sa-i determinam sa planteze arbusti macar pe marginea strazilor reabilitate?
Raspunde

I like SB

Acum 9 ani

Eu nu va inteleg pe cuvant... Se repara strazi in totalitate (nu doar se plombeaza gauri) si lumea e tot nemultumita. Stau si ma intreb ce va doriti in loc de seXuri giratorii \"AUTOSTRAZI SUSPENDATE\"... ?
Raspunde

Andrei

Acum 9 ani

In Sibiu exista un principiu verificat de ani buni de zile. \"Nici o strada nou asfaltata mai mult de 2 luni\". Asa ca sunt curios cine o v-a gauri primul si in cat timp :))))
Raspunde

Sibiu

Acum 9 ani

Pana va certati am si eu o intrebare. A facut cineva sesizare legat de tigania cu gazul ?
Raspunde