Joi,
02.02.2023
Innorat
Acum
2°C

Calea Dumbravii, strada cu sens unic. Cum se circula? | Foto – video

Părerile sunt împărțite. La două zile de la implementarea unui nou sistem de circulație pe o bună parte din Calea Dumbrăvii, șoferii sibieni par să aibă fie o părere de dinainte stabilită (pro sau contra), fie una în curs de formare. Luni după-prânz circulația era una lejeră pe porțiunea cuprinsă între intersecțiile cu străzile Siretului și Mihai Viteazul, unde a fost introdus sensul unic. Singurul loc în care aglomerația părea mai mare decât în ”vechiul sistem” de circulație era giratoriul de la intersecția cu bulevardul Mihai Viteazul. Aici, după ”închiderea” ieșirii înspre Calea Dumbrăvii timpii necesari continuării drumului par mai mulți decât înainte.
”Eu, ce să mai spun? Are rost? Nu sunt de acord cu atâtea sensuri unice, căci nici nu mai știi pe unde să o iei. Te tot învârți”, este părerea unui șofer care se recomandă ”în trafic de 20 de ani”. De altă părere este o șoferiță încântată de sistemul de sensuri unice. ”E mult mai comod să circuli astfel. Mult, mult mai comod”.
Locuitorii de pe strada Calea Dumbrăvii mai așteaptă până să își formeze o opinie clară. ”Eu parcă nu aș fi de acord, căci fac un pic de ocol când vin dinspre centrul orașului. Dar, nu se circulă rău. Poate fi mai bine ca înainte, numai să văd cum se circulă la orele de vârf mai multe zile la rând”, spune Adrian, locuitor al Căii Dumbrăvii.

”Sistem complet”

În ultimele săptămâni, sistemul de circulație cuprins în perimetrul Calea Cisnădiei – Calea Dumbrăvii – Octavian Goga a suferit ample modificări, odată cu redeschiderea circulației pe străzile aflate în lucru. Sâmbătă a fost ultima zi de ”implementat”, zi din care pe Calea Dumbrăvii se circulă în regim de sens unic, dinspre intersecția cu strada Siretului, către bulevardul Mihai Viteazul.
Primarul Sibiului, Klaus Johannis, spune că implementarea acestui sistem nu a fost făcută doar pentru fluidizarea traficului, ci și pentru o mai mare siguranță în trafic.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

37 comentarii

K.Samuel

Acum 9 ani

Se circula foarte bine. Probleme vor aparea pe Goga si Calea Cisnadiei atunci cand intervin vehicule lente sau vreo defectiune. <br><br>De asemenea, ideal ar fi fost ca accesul de pe Argesului sa se faca printr-o banda de accelerare ca pe autostrada, in loc sa se anuleze o band cu acel scuar.
Raspunde

Ioan

Acum 9 ani

De ce naiba nu au latit calea dumbravii?...aveau loc destul pentru parcari si lasau si dublul sens...o porcarie pe care o implementeaza cu \"succes\" sasul
Raspunde

x

Acum 9 ani

E foarte ok. Injura multi: mai bine am injura ca nu se mai face autostrada Sibiu-Pitesti. Trist In rest e ok
Raspunde

Lawrence of a Labia

Acum 9 ani

E superb. Azi, cand am trecut prin zona, abia mi-am putut stapani o lacrima. Emotiile mi-au ravasit gandurile si tot ce am putut spune a fost WOW! Aceasta idee este mai mult decat geniala, e divina! Tot ce sper acum e ca si Milea sa intre in reconfigurare, cu sens unic spre Selimbar. Da Doamne!
Raspunde

karla

Acum 9 ani

tu ti gura puncte puncte de primar infect & cretin ! dracu te mai voteaza sau fomostii aia de fdgr ! anul trecut pe cand saguna era facuta sens unic radeam zicand ca la anul face calea dumbravii mihai viteazul si vasile milea tot sens unic. clar am nimerit o ! la anul sa va asteptati sens unic spre centru milea si sens de iesire pe m viteazul. pe m viteazul banda actuala de mers spre rahovei va fi pt tursib...cat despre proasta aia intervievata la care cica ii convine..normal ca ti convine fah ! cat ocolesti mai tragi un ruj..un rimel..un ipfeon..sa ti usuci mintea !
Raspunde

Patrix

Acum 9 ani

De ce sa latasca Calea Dumbravii? ca sa rada si singura zona verde care a mai ramas pe o strada din Sibiu? Gandire tipic romaneasca...sa latesca ca sa \"faca loc de parcare\"...Sa se invete ramanii sa mai mearga si cu mijloaele de transport in comun, sa mai mearga si cu bicicletele, ca toti sunt niste domni, fiecare membru din familie trebuie sa aiba masina la scara.
Raspunde

x

Acum 9 ani

karla, spre marea ta dezamagire eu si inca 60%din sibieni il votam. Eu zic ca e bine. Orice ocol este binevenit daca creeaza locuri de parcare si un trafic mai rapid. Consider ca masurile sunt bune! Efectele o sa se vada in timp.
Raspunde

Pay atention please!

Acum 9 ani

Nu stiu daca poza ati facut-o intentionat, dar conducatorul autoturismului SB 06 TCX este traficant de droguri.
Raspunde

K.W.J.

Acum 9 ani

va sugerez sa mai mergeti si prin alte orase ale tarii, sa vedeti ca suntem privilegati, din majoritatea punctelor de vedere, si in mare parte datorita sasului nostru. Tot inainte!
Raspunde

B

Acum 9 ani

Este excelent traficul. Am fost in zona respectiva + strazile adiacente atat la ore normale cat si cele de varf. Proiectul este un real succes. Felicitari incaodata!
Raspunde

ioan

Acum 9 ani

conditii bune de trafic, din ceea ce se vede in secventele filmate, insa de asemenea se si vede lipsa de civilizatie rutiera, iar aici politia rutiera tre\' sa intervina fara mila: Masinilie din fata cat timp au fost filmate au schimbat benzile de circulatie intr-un dute-vino continuu si nu au folosit deloc semnalizarea. Ma intreb daca s-au uitat in oglinda retrovizorie.
Raspunde

Alin

Acum 9 ani

Trebuie neaparat si o banda pentru biciclisti, atat pe C. Dumbravii cat si pe C. Cisnadiei.
Raspunde

karla

Acum 9 ani

o mica intrebare pt dementul de la adresa strada s.brukenthal nr.2 cod 550178 etaj 1 biroul cu balcon la piata: ai calcat vreodata in \'\'jermania\'\' la reuniunile alea ale sasilor in vreun oras mare(peste 500 000) sau doar la sate ai fost si ce vezi acolo implementezi aici. pai mistere....la cat bine ai facut cu anul 2007 pe atat de mult rau faci acum.....involuam de la o capitala culturala la un sat cu alei sens --->(that away...). in munchen asa prin trecere ai vazut 4 benzi pe sens pe autostrada in plin centrul \'\'satului\'\'? da sau nu herr(hitler???). noul PUG prevede atere majore de circulatie? nu te deranja ca stiu raspunsul:NU ! in legatura cu asta se sesizaze si presa acum vreo 2 ani...bine ca face selimbarul...bulevarde pe ambele sensuri!
Raspunde

karla

Acum 9 ani

apropo de biroul tau...ce cauta in spatele fotoliului tabloul \'\'sibiu la 1808\'\' de franz neuhauser in original??? se pot inchiria tablouri din muzee??? sau doar primarii? ca sa vad tabloul trebuie sa-ti trag iara o vizita sa te trag de slitz in sus? bleaga aia de nevastata nu prea are grija...cam esti la limita legalului cu multe ! si tare imi e ca o sa ti se infunde curand
Raspunde

@ karla

Acum 9 ani

oricine ai fi...mai lasa-ne cu jegul si neputinta din viata ta...
Raspunde

y

Acum 9 ani

Pai pistele de biciclisti se vor intergra in banda de mers adica se ingusteaza banda exact cat are o masina ca de masina e tramvai. Bun sa zicem ca e bun sensul unic dar pe Andrei Saguna ce zici cand stai la o coada pe Banatului... si pe Saguna au facut statie Tursib si alte prostii inutile pentru a fluidiza traficul
Raspunde

raduradu

Acum 9 ani

excelent. reteaua de sensuri unice peste tot in europa este un succes. tinand cond ca suntem cu peste 50 de ani in urma lor poate ar fi trebui sa nu mai grabim lucrurile si sa le asteptam timpul. mai bine pasi mici si siguri decat sa trecem 10 ani in loc de 1. INCOMPETENTI DE OAMENI CE SUNTETI!!! civilizati-va sau mutativa la sate ca acolo sunt alte reguli si poate va plac
Raspunde

karla2

Acum 9 ani

17 raduradu tu ai fost in europa in antalia de ai vazut numa\' sens unic?:))). 15 karla crapi de ciuda ca seful tau nu mai e suportat de fosti sustinatori?? ca sa vezi ce serios e johannis: acum ceva luni declara ca de dragul democratiei nu mai candideaza, ca e bine sa vina un suflu nou, acum recent cica mai vrea un mandat. oare s-au lipit metehnele de dambovita de el de cand tot merge la bucale sau?....e un fel de basescu 2?
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

karla n+1, tu ai mustăţi şi păr pe pept? Că pentru o femeie îmi pari cam grobiană. <br> Ia să ne spui tu exact, când a spus Iohannis gugumănia asta, probabil ai visuri erotice, îi fi vreun veşnic candidat la Primărie, iar acum, în sfârşit ţi se deschide o portiţă (în visele tale, binenţeles). Ai avut şi orgasm?
Raspunde

Curios

Acum 9 ani

Si lansez si eu o intrebare? Pentru toti opozantii lui Johannis, as vrea sa stiu parerea voastra, pe cine vedeti in locul lui, ma gandesc ca daca schimbi pe cineva de care nu esti multumit aduci pe unul mai bun, care ar fi dupa voi acela? Sunt curios.
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

@20, e simplu, pe EI!
Raspunde

Sibian

Acum 9 ani

Masura este foart imbecila. O.Goga si Cisnadiei sunt strazi cu locuinte (zona rezidentiala), nu de trafic. In tarile civilizate (gen Germania) pe astfel de strazi se circula cu 30km/h. Calea Dumbravii cu circulatie spre centru este o idiotenie. In mod normal circulatia trebuie fluidizata spre iesirea din oras, sau poate domn primar vrea sa inghesuie toate masiniile in sensurile giratorii de la magazinul Dumbrava. Oricum inca o masura tampita ca de altfel si pistele de biciclisti pe langa trotuar, fara marcaj clar in intersectii......
Raspunde

curiosul

Acum 9 ani

Bai sibian, 22, daca ne luam dupa definitia ta de zona rezidentila,, strazi cu locuinte,, toate sunt sunt zone rezidentiale, si atr trebui sa circulam cu 30 peste tot ca in germania. App si eu tot sibian Si daca vad ca esti umblat prin germania, pistele de biciclisti cum sunt acolo? toate numai pe trotuar sau sunt si pe marginea soselei?
Raspunde

cas13

Acum 9 ani

Programul de success privind introducerea tranvaiului in oras , motiv pentru care a fost votat sasul a murit. Programul de succes privind Sibiu oras verde a murit. In cartierele rezidentiale cu case si arhitectura specifica ( vezi gusterita, turnisor ) au demolat case si au aprobat constructii de blocuri. Monstruozitatea proiectului reabilitare balcescu piata mare, piata garii este un alt success al guvernatorului sas johanis. Distrugerea sistemului termic centralizat dupa ce a fost modernizat cu milioane de euro, desfiintarea SC ENERGIE TERMICA SA , si dezvoltarea unei firme private sub conducerea lui gradinaru si sub obladuirea sasului se vede la DNA ? Cum puteti crede ca sasul este un baron local ?
Raspunde

x

Acum 9 ani

Un primar atat de controversat este un primar bun. Eu zic ca e masura foarte buna. Restul e cancan. Comparatii cu Germania am facut ani de zile pana cand am ajuns la concluzia ca e o prostieȘ Germania e Gemania, noi suntem noi. O Ileana Cosanzeana dar tot in Romania. Prin largirea strazii ar fi rupt zona verde, desi exista un proiect prin anii 80 dea face un mare bulevard cu blocuri si tramvai pe mijloc. mai bine ca nu s a facut. Intr adevar sunt lucuri care nu s-au facut cu cap: vezi urcarea spre Paltinis. Atat Goga cat si Cisnadiei sunt doar cu o singura banda pe sensul de mers ceea ce ingreuneaz a traficul, dar primarul nu le poate face chiar pe toate.Atat Goga cat si Cisnadiei sunt nou renovate: daca pe Goga nu permitea spatiul, pe Cisnadiei trebuia facuta urcare pe 2 benzi, iar de la giratoriul cu Dima pana la iesirea din Sibiu trebuia largit drumul: un nou cartier se naste pe stanga cum iesi spre Cisnadie, deci fluxul de trafic va creste f mult in viitorul apropiat.
Raspunde

un sibian

Acum 9 ani

bai fratilor, eu sunt de acord ca lumea comenteaza de sensuri unice, giratorii, masini de ridicat, reabilitat N. Balcescu + Piata Mare + zone circulate din centrul vechi, inchiderea accesului auto in centrul vechi, parcari cu plata, etc... DAR BAI FRATILOR!!! cand vad pe unu ca mai comenteaza de sistemul de incalzire centralizat sau scoaterea troleului ma apuca fiorii!! Pai unde mai exista centrale de cartier?? cat de eficiente termic sunt ele in concordanta cu pretul combustibilului si pierderile imense pe retea??? Unde dispare comfortul de a fi proprietar pe propria locuinta, inclusiv pe utilitati?? Oare de ce a renuntat toata lumea la centrale de bloc sau de cartier si au trecut pe microcentrale de apartament?? Cand vad pe altii pomenind de troleu imi vine sa borasc!! Pai ati uitat cat de des se defectau in trafic?? Cand intalneau un obstacol (lucrari, masini parcate aiurea, accident, etc) ramanea blocat ca nu-l putea ocoli. Credeti ca e chiar asa de eficient troleul pe motiv ca nu emite noxe? Pai si curentul ala cum se genereaza?? Toata reteaua aia pentru troleu trebuie electrificata. Ce consum de curent e necesar pentru a misca 5 carute de trolee?? Cat despre subiectul in sine: repet inca o data ce am zis in urma cu ani de zile: noi platim acum greselile facute de urbanistii comunisti care nu au vrut sa piarda nici un hectar de teren arabil, si au facut strazile foarte inguste. Sensurile unice sunt singura solutioe ca sa scapam de aglomeratie si sa fluidizam traficul. Vedem dupa 2-3 luni cat de eficient e sistemul de sens unic pe Dumbravii.
Raspunde

MCV

Acum 9 ani

Conform Studiului de circulatie, pe harta, str. MIHAIL SEBASTIAN apare cu dublu sens de mers iar in teren este cu sens unic dinspre str. Octavian Goga spre Calea Dumbravii. Initial a fost gandita bine, adica din Mihai Viteazu puteai merge in linie dreapta pe Nicolae Iorga, Anton Pann, Mihail Sebastian, Octavian Goga. Ar fi fost un traseu perfect pentru cei de pe Mihai Viteazu care vroiau sa ajunga in zona Victoriei-Maramuresului, chiar zona industriala Vest, decongestionand astfel traficul in alte zone. Domnilor din Primarie, DE CE S-A RENUNTAT LA PLANUL INITIAL???
Raspunde

curiosul

Acum 9 ani

Cas13, nu cred ca lumea l-a vota pe primaru asta pt a reintroduce tra\'M\'vaiul, sau pt a mai pastra centralele de cartier Daca pt asta l-ai votat iti inteleg dezamagirea
Raspunde

DE CE ALTFEL?

Acum 9 ani

Ideea circuitului pe sensuri unice (C. Dumbravii/O. Goga) mi se pare buna. De ce insa altfel decat, cred eu, era firesc? Iar firesc mi se pare ca sensul unic pe C. Dumbravii sa fie spre Dumbrava, Rasinari, Paltinis. Adica spre zonele turistice arhicunoscute al Sibiului. Si ma gandesc, in special, pentru turisti. Va imaginati ce inseamna circulatia, pe ocolite, pentru straini? Daca proiectul ar fi fost intr-o dezbatere publica... Oricum, astept dezbaterile (mai putin civice!?) in procesul dintre sibienii de pe str. Goga si primarie.
Raspunde

sofer

Acum 9 ani

mi se pare o mare tampenie sa pui sens unic pe calea dumbravii
Raspunde

Easy

Acum 9 ani

Urmeaza sa asteptam accidentele la viteze mult mai mari pe sensurile unice, pentru ca o sa fie suficienti de multi \"grabiti\" care nu mai pot frana cand iese cate unu care nu se asigura ca lumea de pe strazile laterale....o sa urmeze si radare pe aceste strazi mai mult ca sigur, iar toata lumea o sa fie \"fericita\". Calea Dumbravii trebuia lasata cu 2 sensuri de circulatie.
Raspunde

x

Acum 9 ani

Desfiintarea troleibuzului nu a fost oportuna. Daca intr-un circuit extins cum il avea Sibiul se circula cu troleibuze moderne si nu 7 la ore de varf ci 30, atunci pretul per km era mai rentabil. Nu poluau: e adevarat! Chiar daca pentru a produce curent pentru multi inseamna poluare, atunci acea poluare nu era in oras, ceea ce ne avantaja pe toti intr-un prioect green city. Troleibuzele erau carute pentru ca nu s-a dorit dezvoltarea sistemului. Cati sibieni cunosc sistemul de prindere al retelei kummler-matter? 10? Acest sistem facea ca reteaua sa fie mult mai mobila in cazul unui santier mai indelungat dar ajuta si la o viteza mai mare a troleibuzului. Mobilitatea troleibuzului la nivelul anului 2013 se poate vedea in orase care au investit in acest sistem: un exemplu bun e Ploiestiul care a achizitionat 24 de bijuterii in 2009 si care functioneaza f bine. Nu s-a dorit. Exemple nune sunt orasele TM, CJ, Baia Mare, Ploiesti in acest domeniu. revenind la subiect, Dumbravii e ok in formula de sens unic! Fluidizarea celor 55mii de masini
Raspunde

Sibian

Acum 9 ani

@Curiosul: Daca tu poti compara Calea Dumbravii cu Calea Cisnadiei (partea dintre Dima si M.Viteazu), atunci imi cer scuze, ai dreptate. Pe Goga ar trebui sa se tina chiar si raliul Sibiului, cu circuit si prin parcul Subarin. De ce sa profite copiii si batranii de un pic de spatiu verde, ca doar e plin orasul. Referitor la pistele pentru biciclisti: nu am vazut decat pe trotuar in localitate si despartite prin sant sau parapete in afara. Si nici nu am auzit de biciclisti loviti in sensul giratoriu. Sa fi sanatos si curios :), ca nu strica!
Raspunde

Impartial

Acum 9 ani

Inchipuiti-va ca nu sunteti sibieni si doriti sa mergeti la Paltinis! Azi se ridica gunoiul pe Goga. Parintii celor care au implementat sistemul au sughitat...
Raspunde

Curiosul

Acum 9 ani

eu insa am vazut in germania si pe sosea si nu erau despartite de nici un parapete, intamplator aici locuiesc referitor la prima afirmatie, eu nu faceam nici o comparatie, doar iti spuneam ca, conform definitiei pe care ai dat-o orice strada intravilana are statut de zona rezidentiala ,,strazi cu locuinte,,
Raspunde

Eu, sibianul

Acum 9 ani

Abureli si vrajeli marca johannis-sens-giratoriu... ultima fluidizare a circulatiei s-a produs in Piata Mare si in fata caselor lui... chestiile cu Saguna si Calea Dumbravii sunt perla coroanei... Acest mesaj este generat automat, nu va obositi sa raspundeti, pupincuristilor....
Raspunde

Sibian

Acum 9 ani

@Curiosul: n-am dat nici o definitie, am facut numai diferenta dintre zona rezidentiala si o strada de tranzit (sau un bulevard). Cum ar fi sa te trezesti ca de maine pe la geam iti trece o autostrada? Or fi piste si pe langa sosea dar alea sunt exceptie nu regula. Numai bine!
Raspunde