Premierul Victor Ponta are un program încărcat de inaugurări: înaintea celei de pe autostrada Sibiu – Săliște, premierul este așteptat la Racovița, unde a fost finalizată o hidrocentrală cu o putere instalată de 31,5 MW (ce va spori cu zece procente capacitatea de producție a energiei electrice de către Hidroelectrica Sibiu).
Hidrocentrala de la Racovița este una de tip ”baraj” cursul Oltului fiind deviat prin noua construcție în vara lui 2011. Lacul de acumulare creat pentru această investiție are o suprafață de peste 330 de ha cu un volum de apă de peste 14 milioane de metri cubi.
Deschiderea hidrocentralei era preconizată, inițial, pentru finele lui 2012. Ea va fi inaugurată oficial joi, 19 decembrie, de la ora 10:00, în prezența premierului, a ministrului delegat pentru energie și a conducerii Hidroelectrica.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 528


Ultimele comentarii
Acum 15 minute
John
Acum 59 minute
Sibian
Acum 1 oră
Mno
Acum 1 oră
Emil
Acum 2 ore
Ultimii doi neuroni functionali ai Aurorei