Duminică,
14.09.2025
Cer Senin
Acum
19°C

Al zecelea contract de finantare europeana al judetului e pentru un drum de 20 de km

Modernizarea drumului județean care face legătura, în nordul județului, între localitățile Dârlos și Hoghilag, via Dumbrăveni, va beneficia de finanțare europeană prin Programul Operațional Regional, în ultima zi lucrătoare a acestei săptămâni fiind semnat contractul de asistență financiară. Drumul cu o lungime de peste 20 de km are nevoie de investiții aproximate - prin studiul de fezabilitate - la 7,5 milioane de euro.
Contractul de finanțare a fost semnat de directorul general al Agenției de Dezvoltare Regională Centru, Simion Crețu, și președintele Consiliului Județean Sibiu, Ioan Cindrea. ”Drumul actual este de pământ și piatră, iar noul drum care va fi realizat cu fondurile stipulate în acest contract este foarte important pentru dezvoltarea zonei și pentru ușurarea accesului. Iar acest contract vine să sprijine obiectivul pe care mi l-am asumat încă de la începutul mandatului, acela de a asfalta toate drumurile din județ”, a declarat Cindrea.
Proiectul a fost depus de ani buni spre finanțare, însă nu a fost ales în prima rundă de selecție. În urma ”economiilor” rămase de la implementarea altor proiecte la nivelul regiunii, din fondurile rămase au fost alocate sumele necesare reabilitării drumului amintit. Contractul semnat vineri este al zecelea pe fonduri europene pentru  CJ Sibiu.
 

La ora actuală județul Sibiu a depus 162 de proiecte la ADR Centru din care a semnat 49 de contracte cu o valoare de 121 milioane de euro (din care 88,6 milioane euro nerambursabile), iar în faza de precontractare se află alte opt proiecte cu o valoare de 24 milioane de euro (din care 16,38 milioane euro nerambursabile)”, comunicat Consiliul Județean Sibiu

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

6 comentarii

proiect

Acum 11 ani

dar cu pista de la aeroportu international sibiu ce se mai aude ,s-a nu mai vorbim de cargoul de marfuri pentru deservirea intregi regiuni din transilvania s-au asteptati s-a vo ia alti inainte ,de spitalu regional de urgenta nimic ,ba nu mai bate cimpi si apucativa de treaba ca va trece mandatul si tot asa ramine cum a fost
Raspunde

Învăţătoarea

Acum 11 ani

@proiect: Nu fă eforturi de gândire prea mari, să nu-ţi \" cauzeze\". Greşeli elementare- aeroportul şi nu aeroportu; să şi nu s-a; întregii şi nu intregi; sau şi nu s-au; să şi nu s-a; v-o şi nu vo; alţii şi nu alti; spitalul şi nu spitalu; câmpii şi nu cimpi; apucaţi-vă şi nu apucativa; Când treci de clasa I-a, mai vorbim!
Raspunde

ptr 1

Acum 11 ani

baiete esti semianalfabet;in consecinta esti pierdut...
Raspunde

@2,3

Acum 11 ani

sinteti direct vizati?
Raspunde

@4

Acum 11 ani

Ai grija de fratele tau,nu il mai lasa la calculator.
Raspunde

Sculati gazde nu dormiti vremea e sa va treziti!

Acum 11 ani

A semnat al 10lea contract dar in comincat CJ anunta 49!? Finantele le-ati pierdut, Romgazul, Transgazul la fel, Ambulanta la fel, agentia de Mediu la fel, etc. N-a mai ramas reginala decat Mitropolia!!! Nita anunta stadion de 25000 de locuri la Brasoiv si voua va arde de publicitate ieftina si manipulari?
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus