Duminică,
29.11.2020
Innorat
Acum
0°C

ULTIMA ORA: Carabulea, RETINUT de DNA

29 Ianuarie 2014 08:26

Omul de afaceri Ilie Carabulea a fost reţinut de procurorii anticorupţie aseară şi va fi prezentat astăzi în faţa judecătorilor de la Tribunalul Bucureşti, cu propunerea de arestare preventivă, au declarat surse judiciare pentru Agerpres.

În dosarul fraudelor privind Carpatica Asigurări s-a început urmărirea penală împotriva soţiei ministrului de Finanţe, Laura Chiţoiu, dar şi pe numele lui Radu Mustățea, președinte al Biroului Asigurătorilor Auto din România, fost membru al Consiliului de Administrație al Carpatica Asig şi pentru Marian Mîrzac, membru în conducerea Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF). Acesta din urmă a fost şi el reţinut aseară, alături de Ilie Carabulea.
Cei doi vor fi prezentaţi astăzi la Tribunalul Bucureşti, cu propunerea de arestare preventivă.

Carabulea a fost ridicat marţi de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie, în cadrul unei anchete privind fapte de corupţie în care sunt implicaţi şi funcţionari din domeniul supravegherii asigurărilor.

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie au efectuat percheziţii domiciliare la 17 adrese din Bucureşti şi Sibiu, în cadrul unei anchete privind săvârşirea de către mai multe persoane a unor infracţiuni de corupţie.

DNA îi acuză pe Ilie Carabulea, unii dintre foştii şi actualii săi angajaţi, dar şi pe membri ai Autorităţii de Supraveghere Financiară, de asociere în vederea săvârşirii de infracţiuni, luare/dare de mită, trafic/cumpărare de influenţă, abuz în serviciu contra intereselor publice, folosirea în orice mod de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii în scopul obţinerii pentru sine de foloase necuvenite, fals intelectual, fals în înscrisuri sub semnătură privată şi instigare la uz de fals.

 

Comentarii

24 comentarii

Luca

Acum 6 ani

Cum credeti voi ca se fac banii. Tata a dat o viata la sapa si coasa, avand si program de 8 ore + 2 ore naveta in ultimi 38 de ani. Si suntem \"aproape rupti in fund\". Bravo Carabulea macar copiii tai sunt asigurati viata aceasta. Nu pentru asta furati si inselati? Sa le lasati copiilor un viitor lipsit de griji.
Raspunde

IOAN

Acum 6 ani

LUCRATI SI VOI , NU VA BUCURATI DE RAUL ALTUIA, DACA DA DE LUCRU LA 5000 DE OAMENI E BINE NU..
Raspunde

caramel

Acum 6 ani

cine sunt persoanele din poza?
Raspunde

@ioan

Acum 6 ani

Cand o cadea Carpatica si raman fara fara economii 50.000 de oameni ..sa nu uiti sa le spui si lor acelasi lucru..dar vad ca la voi se poarta ..sa dea de lucru la 5000 de oameni in Sibiu chiar daca e sa fure de la o tara intreaga..tipic pt Sibiu
Raspunde

Ardelean

Acum 6 ani

Bravo @Luca, ai ajuns sa-l invidiezi pe un fost/viitor puscarias! Nu se poate face nimic in tara asta pentru ca daca pica un corupt, sunt milioane de flamanzi care ar da orice pentru a-i lua locul, chiar si la puscarie... Ar trebui modificata legislatia, marite pedepsele, si sa plateasca obligatoriu cu averea, sa vedem atunci, oare cati @Luca vor mai rasari?
Raspunde

Hi hi

Acum 6 ani

La blestemat streza cand i a dat crucea saguna...ha ha ce circ ieftin in romanistan.........
Raspunde

Eu

Acum 6 ani

Pentru Ioan.Daca da de lucru la 5000 de oameni,inseamna ca este mai presus de lege?Capoate face ce vrea ?Asta e mentalitate de antena 3.
Raspunde

Adi

Acum 6 ani

care a avut de a face cu carabulea poate comenta...eu am lucrat un an la el si mi-a ajuns...e un gunoi de om...da , da de lucru la ceva oameni dar pe bani de rahat, nu ma bucur de raul altuia dar la cat rau a facut multor oameni merita ceea ce i se intampla.
Raspunde

...

Acum 6 ani

da de lucru la 5000 de oameni..ha, ha...dar bani le da? sau le da numai de lucru si ii injura?
Raspunde

@caramel

Acum 6 ani

asta din prim plan pare a fi un varan.
Raspunde

dottore

Acum 6 ani

Nu putem decat sa ii uram: La multi ani ! :))
Raspunde

Easy

Acum 6 ani

Poti sa oferi locuri de munca la 5000 de oameni fara trafic de influenta si dare de mita, iar daca acesti 5000 de oameni devin someri, cei care sunt suficient de capabili o sa isi gaseasca de munca in alte companii care au sedii in Sibiu.
Raspunde

nina

Acum 6 ani

asta cu 5000 de oameni e o legenda... niciodata nu au fost 5000 de angajati , nici macar la nivel de tara , nu mai vorbim in Sibiu...In Sibiu nu sunt mai multi de 500 asa ca nu mai voriti ce nu stiti.. pt. cei care vorbesc de mii de angajati...in rest ...ce sa ii urez eu ...incet dar sigur il ajung blestemele...
Raspunde

GANDUL RAU

Acum 6 ani

Pe cand se vor verifica si afacerile cu primaria Sibiu gruparea johannis-carabulea-gradinaru-popa(tursib ) ? AUDE CINEVA DE LA DNA ?
Raspunde

Barbosu Ana Adriana

Acum 6 ani

Sant numeroase nereguli si in Atlassib. Angajatii,agentii si soferii sunt umiliti si tratati ca si sclavii. Faceti cercetari, vorbiti cu ei. Cine vrea sa actioneze in judecata pentru a-si castiga drepturile, este amenintat. Sant mama unei agente din Resita, are studii superioare licenta+master economia turismului. Dorim dreptate!Sunt f. multe de spus intr-un spatiu destul de restrans. Avem dovezi ale ilegalitatilor!
Raspunde

hant

Acum 6 ani

ba gind rau tu ai face bine s-a vezi de mentoru tau nastase 9 case ,as face si eu puscarie 6 luni si s-a ramin numai cu 5 la suta din averea lui bombonel ,vezi ca sa-r putea s-ai fi coleg de camera ca am auzit ca are apucaturi de alea nenormale ,mai lasal pe johannis ca daca din folcloru tau ieftin la cit de inversunati sunteti lati fi legat de mult ,ba acum ii dau dreptate ca nu primeste in audienta la cit venin aveti in voi iati fabrica un flagrant ,ba johannis nu sia angajat neamurile la primarie si nevasta secretara cum face vesnic lupul moralist
Raspunde

doi

Acum 6 ani

Daca tot da de lucru la 5000 de oameni,ar putea sa mai angajeze unul,pe hant(handi). PS:Am inteles ca jiji l-a cerut pe ilie ca nu avea cu cine sa joace sah.
Raspunde

Fost angajat

Acum 6 ani

Doar 5 ani sa faca nesimtitul
Raspunde

carcasulea

Acum 6 ani

Sa-i confiste averea la banditul asta, ca altfel totul este in zadar. Apropo, sasul sef doarme linistit?
Raspunde

gandul bun

Acum 6 ani

hanti dragule te inteleg ca tii partea sasului.El te plateste el te comanda, oricum tu nu ai cum sa gandesti cu creerasul tau atrofiat de mii de ani.Aici ai gasit casa masa si STAPAN, altfel erai perdut. Cat de curand va trebui sa o stergi rapid spre tara care a produs specimenul de tipul tau si I-a avortat apoi prin Europa. Odata cu spulberarea mitului sasului veti disparea si voi. Cat despre flagrant stai linistit nu se va produce ar insemna sa credem in inteligenta sasului si e prea de tot.
Raspunde

Ilie

Acum 6 ani

5000 de angajati care indura bataile de joc...nu mai vb prosti oameni buni daca nu stiti ce este in spatele acestui om...care dintre voi stiti cat ia un agent atlassib sau...cei de la carpatica, care lucreaza totusi la o banca? crede\'ti ca 1000lei sau peste? va inselati, un agent atlassib ia 500lei pe luna si celalalt de la carpatica 700 lei. Cine stie cum acest \'\'domn\'\' se comporta cu angajatii?
Raspunde

Marco

Acum 6 ani

sa intre DNA-ul in toti astia din Atlassib, intradevar agentii astia o duc vai mama lor in delegari, ce conditii au atat ei cat si soferii, saracii copii sunt tineri, iesiti din bancile facultatii, nu au unde sa se angajeze, cad in capcana acestor mafioti si nu mai pot scapa? Acesti copii sunt platiti in delegare cu 12 euro pe zi, in tara au salaru intradevar de 500 de lei. La cat fura nesimtitu asta ar fi trebuit sa dea o prima agentilor calumea, nu branza, cascaval si smantana prima de craciun, este corect asta? in delegare le\'a dat pria de 10 euro de craciun...cine isi poate face o asa de craciun cu 10 euro sau cu 45 de lei? ...adica iti poti face supa la plic si cartofi prajiti. Adevarat, sa stea macar 5 ani si DNA-ul sa intre in toti din aceasta firma numita \'\'atlassib\'\'.
Raspunde