Miercuri,
23.06.2021
Cer Senin
Acum
24°C

Primaria pregateste un regulament pentru eutanasia cainilor fara stapan

Angajații Primăriei Sibiu lucrează la un regulament pentru aplicarea noilor prevederi legislative referitoare la gestionarea câinilor fără stăpân, prevederi care impun ca în termen de 14 zile de la capturare, un maidanez să fie eutanasiat dacă nu este revendicat sau adoptat.
Un termen ferm de finalizare și adoptare a regulamentului nu a fost impus la Sibiu, arată primarul Klaus Johannis. ”Vom vedea când Serviciul de resort va reuși să elaboreze materialul”. După adoptarea acestui regulament de către Consiliul Local Sibiu ar urma ”exterminarea” maidanezilor. Teoretic. Deoarece practic, administrația locală nu își va concentra forțele în mod excesiv pentru a ucide cât mai mulți câini fără stăpân. ”Poate vor fi puțini (câini eutanasiați – n.r.), ca și până acum. Și până acum au fost doar cei foarte bolnavi... Poate se gândesc și sibienii să își ducă acasă câte un câine și atunci nu vom avea o problemă de amploare. În continuare cred că este o lege proastă, cea votată cu câinii, iar Parlamentul ar fi trebuit să facă ceea ce face un parlament, iar la administrația unui oraș să ne lase pe noi, căci am fost pe o cale foarte bună de gestionare a chestiunii”, mai arată Johannis.

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

18 comentarii

x

Acum 7 ani

\"Poate vor fi puțini (câini eutanasiați – n.r.), ca și până acum\" Pai de ce sa se eutanaseze cainii? Doar orasele sunt facute sa adaposteasca caini pe strazi. Oamenii? Sunt doar o prada pt zeitatea suprema, cainele.
Raspunde

ALEX

Acum 7 ani

sa fie eutanasiati cat mai multi.Azi erau 5 dulai ata pe bulevardul principal N.Balcescu!
Raspunde

sibian

Acum 7 ani

klause, da-i inaite cu eutanasierea ca nicaieri nu mai esti in siguranat in Sibiu; in special daca ai de mars seara esti o prada sigura. este o solutie radicala, dar e singura viabila. restul cu adoptii si alte porcarii sunt doar fabule si povesti.
Raspunde

Ion Pop

Acum 7 ani

De unde dracu\' apar. Stau pe Aleea Calarasilor si in fiecare zi apar cu zecile. Langa Spiru Haret - Centrul Tehnologic, pe Aleea Calarasilor, locuiesc niste \"boschetari\" care ii hranesc si ii adapostesc in casa parasita si pe un teren viran care cica ar fi al Primariei. De ce nu se iau masuri?!? Nu se poate sa-ti fie frica sa iesi pe strada sau sa-ti lasi copii singuri sa se joace in fata blocului! PS: ce amuzant a fost astazi sa vad niste chinezi cum faceau fotografii in Piata Mare alaturi de niste maidanezi. O fi noua atractie turistica...
Raspunde

alzara

Acum 7 ani

Caini pe toate strazile (pietele si...giratoriile) + dejectiile lor pe trotoare (ultimele de la cainiiplimbati in lesa si hraniti cu boabe) .
Raspunde

mia pentru alzara

Acum 7 ani

Atata vreme cat cainele meu este in lesa si adun dupa el , pe tine nu te intereseaza . Mai aveti grija de barbatii vostri si de copii care se pisa pe toate blocurile si pe toate tufele in vazul oamenilor .
Raspunde

@6

Acum 7 ani

Mia draga ti-e rau femeie?te pomenesti ca si barbatii si copii musca ca si javrele strazii,pai tu compari ghioarlele vagaboande cu cate un betiv ce face pipi in boscheti?mars de-aici cu javra si cu prostia ta crunta!
Raspunde

karla

Acum 7 ani

Pana pregatiti amendamente etc ne hap-hap cutzu.Erau si inainte dar niciodata grupuri/haite violente fara motiv ca de cca 2 ani incoace...ATENTIE la intersectiile Aleea Filozofilor-Darstelor(ies pe sub poarta din spate TBC chiar si ziua) & Sos. Alba Iulia-Graului & Orzului si mai sunt....hingierii ce doamne iarta fac???
Raspunde

viata de ciine

Acum 7 ani

ba primaria aproape ca a rezolvat problema ciinilor comuniiari ,dar apar din alte localitati limitrofe judetului ce vreti s-au nu se vede ce invazie de oameni disperati vine de la sud si estu romaniei s-a se angajeze la sibiu ,cu cine vrei sa-si lase acasa ciinele daca s-a depopulat satele il adce aici in parcarile molurilor , ba suflet de om nu de ciine ,si uite asa judetele limitrofe au rezolvat problema ciinilor vagabonzi ,
Raspunde

realitate

Acum 7 ani

Primăvara e momentul ăla cînd iese rahatul la suprafața. La propriu. Și-mi spun că trebuie, TREBUIE să fac ceva. Așa că încep prin a scrie despre asta, înainte de orice sînt jurnalist, apoi om sătul să-și spele tălpile de ***, mamă disperată de numărul mare de cîini cu stăpîn care aleargă fără lesă la 30 de cm de copilul ei de nici un metru înălțime, persoană stupefiată de lipsa de bun simț și responsabilitate ale semenilor, cetățean intrigat de lipsa de implicare a autorităților. Pentru toți cei care nu știu: avem o lege care spune că animalele de companie nu au voie pe spațiile verzi din parcuri și din jurul blocurilor, nici în locurile de joacă pentru copii. Aceeași lege spune și că animalele de companie trebuie plimbate în lesă, cu excepția zonelor destinate exclusiv lor. Că rasele periculoase și agresive trebuie să poarte și botniță (aveți aici detalii despre care sînt aceste rase și cum trebuie ele tratate). Și că stăpînii sînt obligați să curețe de pe domeniul public rahatul animalelor proprii. Citez integral articolul care ne privește: Art.34 (l) Posesorii de animale de companie au următoarele obligații în timpul plimbării animalelor pe domeniul public: a) să dețină asupra sa materialele necesare (faraș, matura, punga, etc) pentru curătțarea locului și evacuarea dejectiilor fiziologice; b) să nu permită accesul animalelor de companie pe spațiile verzi din parcuri, gradini publice și cele aferente ansamblurilor de locuințe, în spațiile de joacă amenajate pentru copii, în magazine și piete de desfacere a produselor agroalimantare. Accesul cu animalele de companie va fi permis numai in spatiile special amenajate. Nu vor fi supusi acestui regim, cainii de serviciu ai Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei și Internelor; c) mentinerea cainilor in lesa iar cei din categoria cainilor agresivi vor purta obligatoriu și botniță; (2) Posesorii de animale de companie vor deține carnete de sănătate pentru acestea și vor asigura vaccinarea lor in conformitate cu normele sanitar-veterinare in vigoare; (3) Posesorii de animale de companie vor asigura o permanenta stare de curatenie și igienizare a spatiilor destinate creșterii acestora, luând masurile necesare in vederea evitarii poluarii olfactive a celorlalte persoane; (4) Persoanele care dețin animale de companie in imobile cu spatii comune, vor asigura protectia și siguranta celorlalti locatari in raport cu aceștia. Aceasta obligatie le revine de asemenea și in timpul plimbarii acestora pe domeniul public. Aș vrea să nu ne mai tocmim, pentru că iată, avem deja o lege. Aș vrea să nu mai aud că-s lipsită de suflet că nu acord cîinilor același drept la libertate pe care-l acord copilului meu. Copilul meu nu e cîine. Sînt perfect de acord că oamenii sînt vinovați, nu cîinii. Aș vrea să subliniez în acest sens faptul că textul de față se adresează exclusiv stăpîinilor de cîini care nu respectă legea de mai sus, pentru că n-o cunosc, pentru că nu le pasă, pentru că o consideră nedreaptă. Dacă ți se pare imposibl să crești un animal respectînd legea și pe animal, atunci poate n-ar trebui să-l crești, nu e obligatoriu să avem cu toții cîine. Că sînt complet lipsiți de bun simț e destul de evident. Să privești mîndru cum ți se cacă animalul pe stradă sau pe spațiul verde dintr-un parc și să pleci relaxat mai departe mi se pare cea mai clară dovadă că oamenii ăștia sînt nesimțiți și mă îndoiesc serios că se spală. Să îți lași cîinele (mic, mare, agresiv, liniștit) să alerge liber printre copii în parc mi se pare o inconștiență crasă (e totuși un animal, n-ai idee ce-o să facă în secunda următoare). Și nu e vina lui c-o să-l scoată din minți un copil prost crescut sau un alt animal, și-o să muște, și o să rămîi și fără cîine, și cu mustrări de conștiință, poate chiar și cu amendă sau cu dosar la procuratură. Așadar, că acestor oameni nu le pasă de semenii lor și nici chiar de ei înșiși (sînt convinsă că mulți calcă în ***ul propriului animal, chiar și numai pentru că există justiție divină) sau de animalele lor, mi-e clar. Mi-e la fel de clar că asta n-o să se schimbe. Am citit de curiozitate cîteva postări de pe forumuri de stăpîini de animale, mulți sînt realmente indignați că există o lege care să-i oblige să strînge rahatul de pe stradă, adică ce, de ce plătesc ei primăria? Nu să le strîngă lor rahatul? Știu că sînt și oameni care strîng întotdeauna după animalele lor și care le plimbă exclusiv în lesă. Îi admir pentru consecvență și pentru respectul pe care-l arată față de restul oamenilor și față de propriul animal, pe care-l apără astfel de accidente și de furia celorlalți oameni. Din păcate, sînt prea puțini. Una din două curți are cel puțin un cîine care e scos la plimbare zilnic pe stradă. O singură dată am văzut un vecin strîngînd după animal. Strada e atît de plină de rahați că nu ai cum să-i ocolești, sînt porțiuni în care nu ai unde pune piciorul. Am coborît de dimineață să fac o poză în fața porții noastre, s-o postez aici drept exemplificare, dar arată atît de scîrbos că am decis să vă las doar cu vorbele. E suficient de scîrbos că cel mai frecvent cuvînt în discursul fetiței mele cînd ieșim la aer e caca cățel. Ce-mi propun cu textul ăsta? Păi: - Să afle cît mai multă lume că ce fac acești oameni este ilegal. Nu doar nesimțit și iresponsabil, ci ilegal. Că pot merge la stăpînii de animale și le pot spune acest lucru, că se află în afara legii și că pot fi amendați cu sume considerabile. Aș vrea ca tot mai mulți oameni să sune la Poiția locală și să reclame cîini fără lesă, rahați nestrînși. Aș vrea să punem presiune, altfel n-o să se schimbe niciodată nimic. - Ar fi minunat dacă și altți colegi jurnaliști și bloggeri ar scrie despre asta. Să afle și mai multă lume, să punem și mai multă presiune. - Ar fi de-a dreptul extraordinar ca autoritățile să și facă ceva întru aplicarea legii. Bănuiesc că nu sînt destui oameni de scos pe teren, dar la cît de mari sînt amenzile și numărul celor pasibili de amendă, s-ar putea ca afacerea să iasă pe plus și să fie rost de noi locuri de muncă în Poliția locală. Mai am foarte multe lucruri de spus pe subiect, dar cred că pe cele mai importante le-am scris deja. Nu e foarte important că acum trei zile fetița mea de nici doi ani era să fie dărîmată de doi cîini mai mari decît ea, care se hîrjoneau cu spume pe gură în parc, că stăpînul lor, pe care l-am atenționat (după ce mi-am luat urgent copiul în brațe) că îi lipsesc două lese, a început să țipe la noi că exagerăm, cîinii lui sînt cuminți. Recunosc, asta mi-a declanșat furia și revolta, altfel eram destul de pregătită să calc în milioanele de***de pe stradă și să înghit, ca în fiecare an. În doi ani de stat prin parcuri cel puțin două ore pe zi, am văzut de trei ori oameni strîngînd după animalele lor, iar cîini în lesă sînt mai puțin de jumătate. Stăm prost, și parcă de la an la an e tot mai rău. Pungile puse la dispoziție de primărie sînt furate și folosite drept suport de senvișuri pentru copii, la școală. Zonele special amenajate pentru cîini sînt mai tot timpul goale, pline de noroi și de cioburi, și ce să vezi, de rahați de cîine. Ca și nisipul de la locurile de joacă pentru copii. Cred însă că așa cum eu ca părinte pot să curăț locul de joacă al copilului meu de rahați și chiștoace, pot și stăpînii de cîini care vor să respecte legea să curețe spațiul special pentru cîini, să strîngă de-acolo obiectele periculoase și rahații altora. E greu, sigur, frustrant și nedrept, dar de undeva trebuie să înceapă. Știu că sînt șanse mici să se schimbe ceva, dar eu n-am mai putut să închid ochii și să mă rog să nu calc într-unul proaspăt. Sau să nu ne muște nici ăsta. Vă rog și pe voi, faceți ceva. Spuneți-le cunoscuților voștri care au cîini care e legea. Scrieți despre asta pe conturile voastre de FB. Reclamați la poliție. Trageți oamenii de mînecă pe stradă, stați lîngă ei pînă strîng ***ul ăla aburind. Asta e una dintre situațiile în care putem face ceva. Am încercat blazarea, n-a mers, poate implicarea și activismul au o șansă mai bună.
Raspunde

un sibian

Acum 7 ani

foarte bine!!!!! sa curga sange de maidanez pe strazi!! mutilari, masacru, macel, moarte!!! sa impuscam si iubitorii de javre vagabonde!!!
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Uf, în sfârșit un comentariu, ce zic eu comentariu, e articol în toată legea, inteligent, cu miez și atitudine. <br> Sunt 100% de acord cu ce-ai scris, ba mai și plusez. Majoritatea deținătorilor de câini, nu numai că nu strâng rahatul animalului ci își scot pe stradă câinii în mod intenționat să se rahateasca. Asta ca să nu le murdărească casa sau curtea. Cică își fac plimbarea de dimineață. <br> Deci, mentalitățile sunt mult în urma legislației. Oamenii ăia nici măcar nu sunt conștienți de existența legii, sau dacă sunt, își închipuie că e o chestie atât de marginală, doar avem atâtea alte probleme grave, nu-i așa, încât o ignoră total. <br> Dar nu e așa, de la aceste lucruri mărunte, se conturează de fapt caracterul unui om, al unei comunități, al unei nații. <br> Și ai dreptate, trebuie să punem presiune, asta rezolvă lucrurile.
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Primaria sa beleasca maidanezii dupa care poate sa le dea liber pe strazi. Asa fara blana ca lasa prea mult par prin oras
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Ba eu am auzit c-o să te belească pe tine, clonă tembelă, că lași prea multă prostie băloasa pe bloguri.
Raspunde

stapan si contribuabil

Acum 7 ani

tot la primarie e comanda. pana nu vor aplica amenzi celor care nu aduna dupa cainii lor nu se va rezolva problema. As sugera firmelor de salubritate sa abordeze problema asta la primarie: ei nu sunt angajati sa sa adune dejectii - ar trebui un contract separat pentru asta daca primaria (politia comunitara) nu poate tine fenomenul sub control. In vest (recunosc ca nu-i frumos ce fac) cei care rezolva curatenia dejectiilor sunt echipati corespunzator si dupa curatare igienizeaza locul. Nu mai vorbim de utilaje speciale, se va spune ca nu sunt fonduri - dar de asta nu sunt, pentru ca la capitolul fonduri incasate de primarie din amenzi pentru murdarirea domeniului public suma e zero. As sustine un artist sibian sa realizeze o instalatie cu acest subiect (c*** de caine) amplasata in Piata Mare - sa o vada si primarul din fereastra, cel putin simbolic.
Raspunde

@joshep

Acum 7 ani

mai belitule, ar trebui sa te eutanasieze si pe tine. doar vorba aia esti primul catelus al orasului. catelusul sasului. sper ca sasul sa inceapa eutanasierea cat mai repede.
Raspunde

Cititoarea Sulfina

Acum 7 ani

Eu zic sa incepem cu oamenii care ii hranesc...babeturi smochinite de prin blocuri...unele le dau javrelor de mancare pe geam si acolo stau ghioarlele si asteapta, iar noi cand trecem prin dreptul geamului lor ne latra. Ma gandesc cum sa bag frica in aceste babe, cica iubitoare de animale.Cand le vad ce fac, nu ma pot abtine si le suier in ceva placut.Sa le ia in pat cu ele daca le iubesc atat de mult si sa si le introduca in orificiu. Pasul urmator - eradicarea javrelor - gasim metode pe internet.
Raspunde

@@@

Acum 7 ani

Tu esti babeta si de-aia te latra cainii! Pe mine nu ma latra niciun caine daca nu scriu cu turbare pe forum!
Raspunde