Vineri,
07.10.2022
Cer Senin
Acum
14°C

ERATA Topul celor mai bune si al celor mai proaste scoli gimnaziale din Sibiu

ACTUALIZARE ORA 19:07

Dintr-o regretabilă eroare datele statistice preluate din informațiile Ministerului Educației pentru Colegiul Național ”Gh. Lazăr” din Sibiu au fost atribuite în articolul inițial Colegiului Național ”Octavia Goga”. Autorul articolului își cere scuze cititorilor, dascălilor și elevilor.

Articol inițial

Zilele trecute a început prima etapă pentru înscrierea copiilor la clasa pregătitoare. Cei mai calculați dintre părinți și-au făcut deja mutații în vecinătatea unor școli gimnaziale bune din Sibiu.

Prima etapă a înscrierilor la clasa pregătitoare a debutat în 17 februarie și se referă numai la afișarea în unitățile de învățământ a planului de școlarizare, a circumscripțiilor școlare și a criteriilor de departajare. Pentru anul școlar 2014 -2015 Inspectoratul Școlar Județean Sibiu a alocat un număr de 205,25 clase, pentru cuprinderea în clasa pregătitoare a tuturor copiilor. Bineînțeles că cel mai greu se va intra la școlile bune din Sibiu.
Conform Ministerului Educației, care a publicat un clasament la școlilor din Sibiu în funcție de mediile obținute de elevi la Evaluarea Națională, cea mai bună scoală din Sibiu este Colegiul Național ”Gheorghe Lazăr”. Anul trecut au susținut examenul de Evaluare Națională 58 de absolvenți de clasa a VIII-a iar media mediilor lor pentru clasele V-VIII a fost 9,34. În plus, media mediilor obținute la Evaluarea Națională a fost de 9,26. Pe locul doi în clasamentul școlilor din municipiul Sibiu se află Liceul Teoretic ”Constantin Noica”, cei 36 de absolvenți de clasa VIII obținând anul trecut o medie a mediilor la Evaluarea Națională de 8,58 și o medie a mediilor de absolvire de 8,93. Podiumul este completat de Școala gimnazială ”Regina Maria”. Aceasta a avut 71 de absolvenți cu o medie a mediilor pentru clasele V-VIII de 9,24 și o medie a mediilor la Evaluarea Națională de 8,87. De menționat că ministerul a realizat acest clasament în funcție de diferența dintre mediile de la clasă și mediile de la Evaluarea Națională.
La polul opus, cea mai slabă școală din Sibiu este Școala gimnazială numărul 10. Cei 13 absolvenți de clasa a VIII-a au înregistrat o medie a mediilor la Evaluarea Națională de doar 5,06, mult sub media de 7,82 înregistrată de-a lungul claselor V-VIII. Urmează Școala gimnazială nr. 23 din Sibiu, care a avut 16 absolvenți cu o medie a mediilor la Evaluarea Națională de 6,33 și o medie a mediilor la clasă de 8,39. Clasamentul ministerului este completat de Colegiul Național Pedagogic ”Andrei Șaguna” care a avut 17 absolvenți. Ei au obținut o medie a mediilor la Evaluarea Națională de 6,54 și o medie la clasă de 8,20.
Tot în baza clasamentului realizat de minister școli bune în municipiul Sibiu ar mai fi următoarele: Liceul Teoretic ”Onisifor Ghibu”, Școala Gimnazială ”Nicolae Iorga”, Colegiul Național ”Samuel von Brukenthal”, Școala gimnazială nr. 20 și Școala nr. 4. Școli mai puțin bune pot fi numite: Școala Gimnazială ”Regele Ferdinand”, Școala Gimnazială ”Radu Selejan” și Școala nr. 21.
Cât privește calendarul înscrierii la clasa pregătitoare, părinții ar trebui să știe că în perioada 24 februarie – 14 martie este programată completarea și validarea cererilor-tip de către părinți. Cererile se pot completa fie online - însă părinții tot trebuie să meargă pentru validare la școală, fie direct la unitatea de învățământ.

Nu există personal pentru limba germană
Pentru anul școlar 2014 – 2015 Inspectoratul Școlar Județean Sibiu nu a alocat circumscripții școlare pentru secția germană. Inspectorul școlar Diana Bucuța a explicat că în Sibiu ”nu există personal didactic pentru limba germană, astfel că nu s-a putut avea în vedere un număr mai mare față de anii trecuți”.

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

28 comentarii

dana

Acum 8 ani

Romania paradisul pedofililor si proxenetilor a-ti ajuns sclavi nemtilor si ai ungurilor de buna voie si ne siliti de nimeni sunteti ultimi oameni nesimtiti de pe planeta nu mai cenzurat ***eufrosin.wordpress.com/2009/10/15/klaus-johannis-traficant-de-copii/
Raspunde

@dana

Acum 8 ani

ești penibilă. învață să scrii.
Raspunde

@dana

Acum 8 ani

Oau, unii oameni se lasa manipulati foarte usor, sa te mai si lasi manipulat de un om ca si Corneliu Vadin Tudor e si mai jenant. E un om inteligent intradevar dar totusi, are unele momente in care parca e nebun. Din articolul pe care l-ai postat observ ca habar nu ai ce e un mason, cu ce se ocupa si mai ales pe ce principii isi traieste viata. Mai documenteaza-te.
Raspunde

toma

Acum 8 ani

tu lisbiano ai inceput denigrarea marca psd ,tu romani si -au dat seama cu ce obiele au de a face va speriat tare venirea lui ,johannis acolo ,pedofili si aurolci sunt la voi in capitala interlopilor si marilor tepe date rominanilor [bucuresti ] ,tu partid de tradatori vati folosit de televiziuni lati denigrat pe antonescu si acum cind ati fost depistati il scoateti pe titulescu 2 la atac ,dar in spate se stie cine este ,rechini batrini din psd ,vesnicu ,isarescu ,georgescu .iliescu ,hrebenciuc ,sirbu ,tata socru ,nastase de la jilava etc toti tepari tari ,lumea a votat usl nu usd ,va veti rupe gitu si asta iremediabil capitalisti de cumetrie cum va numit insusi marele conducator ,iliescu ,dupa prosanacu geoana urmeaza perfidu si vicleanu ,ponta
Raspunde

@toma

Acum 8 ani

Tomita repede la scoala sa-ti finalizezi studiile mama
Raspunde

Liliana

Acum 8 ani

Scoala gimnaziala si liceu Ghe. Lazar unde sunt?
Raspunde

@toma

Acum 8 ani

Băi, tu ești analfabet, sau așa ești tu ? Este a nu știu câta postare în care îți recunosc stilul tembel, agramat, incoerent și (semi)analfabet. De ce dracu\' în țara asta rahatu\' scrie în loc să pută??????
Raspunde

@7

Acum 8 ani

Mai grav e ca, futaciosii adevarati...n-au loc sa scriie de ***i...hihihi
Raspunde

@8

Acum 8 ani

Foarte subtil, dar n-a înțeles nimeni ce vrei... N-ai învățat vă dacă nu ai nimic de spus nu trebuie să te bagi când vorbesc oamenii mari ?
Raspunde

prof. Dana Sacelean

Acum 8 ani

Dezinformare, lipsa de profesionalism, rea vointa... Datele Colegiului National Gh. Lazar, preluate de pe pagina MEN(date calificative despre scolile gimnaziale Sibiu, pagina 91) au fost publicate ca fiind ale CNOG, care figureaza la pozitia 12...
Raspunde

Alexandru Doda

Acum 8 ani

Redactore, probleme cu vederea sau cu capu\'?... Te-ai uitat puțin mai atent peste statistici înainte să dai sfoară în țară? Unde e CNGL a cărui date le-ai atribuit altora și ce-i cu tot aerul ăsta de indus lumea în eroare? Eu știu că presa e 90% răhățel dar chiar de la voi nu mă așteptam :)
Raspunde

Fost elev ghe lazar

Acum 8 ani

Liceul Gheorghe Lazar nu merită să fie în top. Am avut doar profesori incompetenţi.Să dăm nişte exemple: Stoia Ioan,Muntean Cristina,Păunescu Simona,Pop Simona,Chişu,Dobrescu Aura,Marinescu Ana,Morar Florin.Restul au fost OK.Dar având în vedere proasta dotare la capitolul profesori....
Raspunde

Stefan Dobre

Acum 8 ani

?????
Raspunde

elev Lazar

Acum 8 ani

Sunteti toti niste inapti. Nu stiti sa apreciati o scoala buna. CNGL este una dintre cele mai bune scoli. Sunt profesori nemaipomeniti. In scoala generala este cea mai buma profesoara de matematica: dna Delia Serb, iar la liceu sunt profesori buni precum: dna Sacelean, dl Todoran, dl Suciu simulti altii. Sunteti niste persoane care nu au frica si vor doar sa minta si sa faca rau. Nu stiu unde ati invatat, dat se pare ca nu aveti bunul simt si cei 7 ani. RUSINE!!!!!
Raspunde

Iunia surd

Acum 8 ani

domnule fost elev,eu am avut jumatate din acei profesori la clasa si te anunt ca sunt foarte buni,speciali.de la fiecare am avut de invatat cate ceva si nu regret ca am fost in Gheorghe Lazar. forta CNGL!!
Raspunde

elev Lazar

Acum 8 ani

Iunia surd ai mare dreptate. Si eu am aproape aceeasi profesori si sunt foarte buni. Nu ne plangem atata. Daca vrem sa invatam, invatam cu orice profesor. Nu putem critica niste oameni care se chinuie sa ne invete lucruri bune. CNGL
Raspunde

Haraga Alexandru

Acum 8 ani

Intr-un fel e si vina profesorilor si a liceului pentru ca si-au coborat asteptarile si cel putin in ultimul an acolo am avut ocazia de a observa lipsa de interes si lipsa de profesionalism a unora. In mare parte, m-am simtit mandru sa ii am la clasa pe multi invatand multe nu doar in ceea ce priveste disciplina predata ci am primit si sfaturi de viata bune, DAR dupa cum am putut observa lazarul a devenit liceu bun doar pentru aceia care chiar vor sa invete, iar pe restul nu ii invata nimic si nu ii ambitioneaza si pana la urma acesta e criteriul de baza intr-o astfel de clasificare.
Raspunde

Scd

Acum 8 ani

Lazarul a fost intotdeauna cea mai buna scoala pentru cine a vrut sa invete si a stiut sa se orienteze. A fi lazarist continua sa fie o emblema pe care o purtam cu mandrie toata viata!
Raspunde

fost lazarist

Acum 8 ani

\"12. Fost elev ghe lazar\" nu stiu cum a fost posibil ca tu sa schimbi in 4 ani 3 profesori de chimie ( dna Paunescu, dna Dobrescu respectiv dna Pop) deci nu stiu cum iti poti da cu parerea despre toate cele 3, ma rog, trecem peste astea. Eu le-am avut ca profesoare pe primele doua, si intradevar d-na Paunescu lasa de la dansa, dar daca voiai sa inveti aveai ce, pentru dna dobrescu, toate laudele. D-na Marinescu, o profesoara de nota 10, nu am ce sa ii reprosez, m-a ajutat foarte mult prin ceea ce am facut la materia ei, si aici nu ma refer la geografie, ci la anumite lucruri care ma ajuta acum la facultate ( de ex. sa poti sa faci si sa prezinti o lucrare/un proiect). Tot respectul pentru dna prof. Zaharia si d-na prof. Chiriches care ne-au ajutat foarte mult pentru bac. Un singur profesor lasa de dorit, si nici nu stiu ce cauta in lazar, si anume prof. Nan, care are gandirea aia fixa, si nu ai ce discuta cu omu\' ala. Oricum au fost geniali cei 4 ani de liceu, si tot timpul imi aduc aminte cu placere de acele momente. :) Vorba lui Iunia, Forta CNGL.
Raspunde

prof. Morar Florin

Acum 8 ani

Nu stiu la ce s-a referit \"fost elev ghe lazar\" atunci cand si-a permis sa jignească atâția profesori, numindu-i incompetenti dar stau si mă întreb: domnia sa cat de competent a fost ? Daca nu sunt prea indiscret domnule fost elev, cu ce medie ai terminat liceul ? Si ce s-a ales de capul tau, tu marele judecator care arunci cu noroi in altii ? ?
Raspunde

Goghist

Acum 8 ani

@20 Raspunsul la intrebarea dvs. l-a dat prin postarea lui. A face \"incompetenti\" un colectiv de profesori, spune totul despre capacitatea individului de a \"analiza\" competente. E evident un \"nimeni in drum\" acum (cum a fost si in liceu dealtfel) care isi imagineaza ca e mai destept decat \"prevede legea\". Nu cunosc pe nimeni din Lazar, dar privind din prisma rezultatelor, e evident un liceu apreciat si de laudat al Sibiului, iar cine denigreaza e sigur un ratat care nu a facut si nu o sa faca nimic bun in viata lui. Profesorii prin natura faptului ca sunt persoane publice ar trebui sa isi asume si criticile celor \"care se cred neintelesi\" (drogurile duc in starea asta...), insa asta nu stirbeste cu nimic munca si rezultatele CNGL-ului.
Raspunde

Iunia

Acum 8 ani

Lasati,domn profesor,nu bagati in seama toti prostii.
Raspunde

Ileana

Acum 8 ani

Dar de scoala 16- I.L. Caragiale , nici o vorba??? Sunt profesori de exceptie acolo care iubesc copiii si au vocatie de dascali...Nu cred ca trebuie sa dau nume ca ii stie cine trebuie...Daca scoala asta arata cum arata si nu a fost ajutata sa arate modern pe dinafara si pe dinauntru asta nu i-a impiedicat pe cei care predau acolo sa isi faca treaba...Daca se va schimba managerul eu trag sperante ca lucrurile se vor schimba si in materie de aspect si dotare al acestei minunate scoli...
Raspunde

prof. Morar Florin

Acum 8 ani

Iunia, nu știu dacă mi-ai fost elevă, știu însă că ai fost elevă a acestui liceu, o elevă deosebită (am aflat asta din cancelarie de la colegi), dar trebuie să îți spun un lucru: dacă în țara asta nenorocită se înâțmplă atîtea porcării, asta se datoreaza tocmai faptului că oamenii nu bagă în seamă astfel de comportamente și nu iau atitudine împotriva unor cozi de topor de genul individului în discuție. Lăsând la o parte persoana mea, în lista neagră a profesorilor incompetenți pe care a postat-o cu grație, figureaza si un profesor care, mai bine de zece ani, a fost inspector pe județul sibiu, inspector în miniister, membru în comisia națională de acreditare a manualelor... Și vine un țurli-burli și îl face incompetent, bineînțeles la adăpopstul anonimatului... Eu unul nu pot să nu mă revolt! Dacă asta înseam,nă democrație...
Raspunde

alt fost lazarist

Acum 8 ani

nu pot să fiu de acord ce ce s+a scris aici despre profii din lazar. eu am terminat gimnaziul in lazar si va spun doar atat: daca toti profii din lazar ar fi ca Delia Serb sau Dorin Bunau, atunci lazarul ar redeveni ceea ce a fost candva, pe vremea lui Candrea si Besoiu, Dumnezeu sa+i odihneasca...
Raspunde

!!!

Acum 8 ani

Dar de drogat se drogheaza elevii de la CNGL?
Raspunde

iunia

Acum 8 ani

va multumesc pentru compliment,domnule profesor. de drogat eu nu am mai auzit.dar oricum imi amintesc zvonurile de atunci de cand am dat eu admitere si ca sa vezi..eu nu am vazut droguri in lazar.deci nu stiu de unde bullshit urile astea cu droguri si vrajeli
Raspunde

Elev lazar

Acum 6 ani

Dintre toti profesorii pe care i-am avut, pot sa spun ca domn profesor Pop Alin este cel mai slab. Nu pot sa spun ca nu stie matematica, ar fi culmea, dar nu stie sa o predea.
Raspunde