Luni,
27.10.2025
Parțial Noros
Acum
5°C

Sapte educatoare din Sibiu angajate de gradinitele din Stuttgart

În perioada 11- 12 martie s-a desfăşurat interviul susţinut de solicitantele vorbitoare de limba germană pentru ocuparea posturilor de educatoare la gradiniţele din Stuttgart, Germania.

Reprezentanţii Asociaţiei Internaţionale pentru Tineret şi cei ai Biroului pentru Tineret Jugendamt Stuttgart au intervievat de 24 de candidate, din 11 judeţe şi din Bucureşti.

“Din judeţul Sibiu s-au prezentat şapte candidate, şase din Sibiu şi una din Mediaş, toate au fost selectate în vederea încadrării în muncă. 12 candidate au fost selectate în total şi au semnat contracte de muncă pe un an de zile, urmând a pleca în Germania începând cu luna iunie 2014”, spun reprezentanţii AJOFM Sibiu.

După primul an de muncă, educatoarele au posibilitatea obţinerii unui contract de muncă pe perioadă nedeterminată.

Selecţia s-a realizat în urma unei colaborări între Jugendamt Stuttgart, Asociaţia Internaţională pentru Tineret(vij) din Stuttgart şi EURES România. Foto: observator.ro

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Dorina Nitu

de Dorina Nitu

Social
Telefon:
0742 381 305

Comentarii

3 comentarii

ILLUMINATOR

Acum 11 ani

Resurse umane ieftine ptr.Germania...chenzina...chenzina...chenzina...Romaneasca ieftina ca in China Bietii parinti,profesorii care sau chinuit sa instruiasca aceste pedagoage care majoritatea provin de la lic.Pedagogic... copiii Romanilor ...vor avea de suferit
Raspunde

@1

Acum 11 ani

tu in locul lor ce ai face? ai lucra pe 150 de euro in romania daca ai avea posibilitatea sa pleci pe bani adevarati? hai sa ne dam mari patrioti acuma...
Raspunde

super iluminator

Acum 11 ani

asa-i cind alegem ce nu trebue si pe interese,emigram si ne distrugem familiile.Traiasca ciocoii rosi,verzi,roz bom bom,cu ghilimelele de rigoare
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus