Vineri,
23.04.2021
Parțial Noros
12°C

Meci din optimile Cupei CEV, azi, ȋn Sala "Transilvania". Volei Alba Blaj disputa mansa retur cu Tauron MKS Dabrowa

Volei Alba Blaj joacă ȋn acestă seară, ȋn Sala "Transilvania", meciul retur din optimile de finală ale Cupei CEV, ȋn compania formației poloneze Tauron MKS Dabrowa Gornicza. Manșa tur, disputată ȋn Polonia, s-a ȋncheiat cu victoria polonezelor 3-1  (22-25, 16-25, 25-19, 22-25), astfel că, pentru o calificare ȋn sferturile de finală, blăjencele trebuie să se impună cu 3-0 sau 3-1 și apoi să câștige setul de aur.

Antrenorul Darko Zakoc se declară ȋnsă ȋncrezător ȋn șansa echipei sale: "Pregătim extrem de  atent meciul cu polonezele. Suntem conștienți că o să fie un meci greu, ȋnsă nu imposibil. Suntem două echipe de valori apropiate, de altfel și ȋn tur s-a vazut acest lucru, seturile au fost decise de două-trei mingi. De data aceasta, ȋnsă, jucăm acasă și asta va conta foarte mult. Realist vorbind, trebuie să ne gândim că vom juca setul de aur".

Clubul Volei Alba Blaj  beneficiază și ȋn optimile de finală ale Cupei CEV de ȋntregul suport oferit de reprezentanții administrației locale și județene din Sibiu. Conducerea Sălii “Transilvania” asigurând toate condițiile pentru desfășurarea unei partide de un astfel de nivel.

Meciul va avea loc astăzi, ȋncepând cu ora 18:00, ȋn Sala "Transilvania" Sibiu.