Miercuri,
07.12.2022
Ceata
Acum
4°C

Schimbari in Primarie: noi directii si noi directori

Una dintre cele  mai importante direcții din cadrul administrației locale – Direcția Tehnică, cea care, printre altele, asigura realizarea tuturor lucrărilor publice din oraș și organiza toate marile licitații pentru lucrări de infrastructură – a fost ”spartă” în două de la începutul acestei săptămâni. Modificarea a venit după demisia celei care a condus Direcția și votul consilierilor locali din ultima ședință, vot prin care a fost aprobată înființarea Direcției Investiții, desprinsă din cea Tehnică. În urma demisiei Cristinei Bica, până la organizarea concursului de ocupare, postul de director tehnic al Primăriei va fi ocupat de către Felicia Baba. Nou înființata Direcție Investiții este condusă, tot din postură interimară, de către Monica Dancu, informează reprezentanții administrației locale.

”O activitate foarte amplă”

Nou înființata direcție, cea de Investiții, va avea printre principalele misiuni organizarea procedurilor de achiziție publică. În plus, funcționarii acesteia se vor asigura că există resursele financiare pentru investiţiile şi lucrările de reparaţii ale Primăriei Sibiu, îndeplinind totodată și o serie de sarcini legate de partea tehnică a investițiilor implementate. În continuare, Direcției Tehnice ”îi rămâne” să se ocupe de întocmirea programului anual şi de perspectivă în domeniul investiţiilor şi reparaţiilor de drumuri, pasaje etc.
Aceste modificări au fost inițiate de primarul interimar al orașului, Astrid Fodor. ”Dat fiind faptul că poziția de director tehnic s-a vacantat, am decis în acest context să schimbăm și structura acestei direcții care are o activitate foarte amplă. Am propus, iar Consiliul Local a aprobat, ca Direcția Tehnică să se împartă în două. Pe de o parte Direcția Investiții, care se va ocupa cu organizarea procedurilor de achiziții pentru investițiile Primăriei, de încheierea și urmărirea contractelor pentru aceste obiective. Pe de altă parte Direcția Tehnică ce va fi compusă din Serviciul Gospodărire și Protecția Mediului cu toate lucrările implicate în gospodărirea domeniului public și Serviciul Tehnic, Management Energetic și Monitorizarea Serviciilor de Utilități Publice, care, printre multe altele se va ocupa și de derularea modernizărilor și reparații la străzi, de gestionarea rețelei de iluminat public, a semaforizării, a intervențiilor la utilități. Cred că astfel activitatea va fi mult mai clar împărțită și mult mai eficientă”, a declarat Astrid Fodor pentru Turnul Sfatului.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

25 comentarii

un sibian

Acum 7 ani

ati perfectionat metoda de-a lua spaga...da stim...voi nu luati
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Foarte de acord cu condiția impusă de Primărie de a nu acorda bani celor care nu își redactează corect dpdv gramatical proiectele culturale. În acest caz, ar trebui să mai punem o condiție, că cei care maltratează limba română să nu candideze la funcția de primar al unei capitale culturale. Verbul \" a (se) vacanta\" nu există în limba română. În germană, nici atât, dar cei care vor să se bage neapărat în seamă ar putea încerca ardelenescul \" a se săbășaga\" .
Raspunde

@joseph

Acum 7 ani

Să înțeleg că dna Fodor a dat-o în bară și nu sunteți de acord cu candidatura dumneaiei la Primărie? Nici eu!
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

3, Să înțelegeți că într-o democrație legea trebuie respectată de la vlădică până la opincă.
Raspunde

alla

Acum 7 ani

daca vreti sa stiti cum ne va fi cu fodor aduceti-va aminte cum s-a facut deszapezirea in oras si mai ales in parcari (cu plata ). mi se pare mie sau bataia de joc nu a fost niciodata atat de mare. in plus madam mareste numarul de posturi in primarie ptr ca mai are rude de angajat sau datorii personale de platit fata de altii? serviciul tocmai divizat era cel mai bun din primarie si cred ca dna care il conducea stie ea de ce a plecat. probabil nu era de acord cu ce incepe sa se intample pe acolo. adevarul e ca nu stiu ce ne facem!
Raspunde

cristina

Acum 7 ani

Vorbiţi fără a cunoaşte situaţia reală. Doamna Fodor este un om corect care face exact ce este necesar pentru binele Sibiului. vă treziţi voi să daţi lecţii de gramatică!
Raspunde

@6

Acum 7 ani

daca e sa ne luam dupa cum s-a facut (mai bine zis cum nu s-a facut!) deszapezirea anul asta d-na Fodor probabil e corecta dar in acelasi timp si incompetenta! de altfel incompetenta se vede la orice pas in Sibiu!!!
Raspunde

sibian

Acum 7 ani

Tot aceeasi obositi fara scop in viața la comentarii de slaba calitate. Ne-am saturat de toti apaticii care vor sa dea lectii de administratie. Mai bine ati lucra pe bune si ati ajuta comunitatea mai josephinilor. Penibili ca intotdeauna. Și orice ati scrie, noi sibienii care mai realizam cate ceva, vom arata la vot valoarea dnei Fodor si a FDGR-ului. Pentru frustrati si dedicatii PSD ceasul ticaie repejor. Cat despre greseli gramaticale as vrea sa te vad pe tine Joseph la acel nivel cum te umpli de muci. În rest nici nu comentez, cine are ochi sa vadă, cine nu sa comenteze. Esti varza Joseph pe toate articolele unde comentezi in loc sa lucrezi si tu ceva. PSD - marș de aici!
Raspunde

cristina

Acum 7 ani

Foarte bine spus 8.sibian si oricum la acel nivel nu are cum să ajungă Joseph pentru că el nu ştie decât să latre.
Raspunde

Sibian 2

Acum 7 ani

Limba romana va omoara, mai baieti! Joseph, ai reusit cumva sa numeri si literele din speech-urile dnei Fodor? Intelegi ce insemana speech? Sau \"spici\", pentru tine. Nu-l cauta in dictionar ca nu o sa-l gasesti. :))). Apropos de ninsori, stiati ca toate utilajele disponibile au fost pe strazi? TOATE! Plus suplimentari de la alte firme. Dragi newyorkezi sibieni, treziti-va! Aici e Sibiu, nu Paris. Aici e buget de Sibiu, nu de Berlin! Aici trebuie sa stii cum sa faci rahatul bici. Alla, fa un test. Data viitoare cand mergi la cumparaturi in Carrefour, ia-ti 40 de lei in buzunar si doar atat. Apoi fa cumparaturi pentru casa cu banii astia. Incerci? Cat despre Fodor... Tot inainte, doamna!
Raspunde

cristina

Acum 7 ani

Şi încă ceva pentru @6, la incompetenţă aş lăsao mai uşurel dacă nu ştim despre ce vorbim. La orice pas se vede puternica dezvoltare a Sibiului, cine are ochi să vadă iar cine nu-i are pentru d-na Fodor, să-i deschidă larg!
Raspunde

Cel mai sibian

Acum 7 ani

Ajungem din nou la comentariile celor care din totdeauna la Sibiu s-au hranit cu ce cade de la masa celor care conduc si comenteaza ca si cum ei au facut ceva in orasul acesta , ei au dus democratia la un alt nivel !nu pot sa inteleg cum au curaj sa mai comenteze oameni carora le este rusine ca sunt sibieni ! Va rugam insistent sa lasati comunitatea in seama oamenilor abili ! Doamna Fodor multa bafta mai departe!
Raspunde

@joseph

Acum 7 ani

...si de ce nu se respecta legea - ca democratie cica avem ?!?
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Dragi angajați ai primăriei Sibiu, chiar nu e cazul să tăbărâți în halul ăsta pe mine, n-am făcut de să atrag atenția asupra unei greșeli de exprimare a minunatei și grațioasei doamne Fodor, pe care o asigur pe această cale de toată considerațiunea mea. Și, drăgălașilor, nu mai lătrați atât de fioros pe uliță, o să vă pun o vorba bună doamnei primar să nu vă vacanteze prea curând. Cum, ce e aia? Adică, să nu vă să-bășească, bre...
Raspunde

@ cristina

Acum 7 ani

auzi...ca vrei sa recunosti sau nu Sibiul e o mare abureala...praf in ochii fraierilor...daca esti asa de bine informata (ca tot lucrezi in primarie) treci prin parcul Sub Arini...sa vezi jeg si mizerie in orice directie te uiti...peste tot este gunoi aruncat de \"extreme de educatii cetateni ai Sibiului\"...in timp ce politia locata sta si mananca seminte in sediul de la stadion...unul din exemplele de eficienta si organizare ale primariei din Sibiu...in frunte cu d-na Fodor...nu ne mai aburiti cu toate tampeniile!
Raspunde

sibian

Acum 7 ani

V-ati taiat la semnal josephini apatici. PSD LA REVEDERE! AM IMPRESIA CA VĂ ESTE RUȘINE CA SUNTETI SIBIENI! Ca la tatucul vostru... Sunteti cam penibili. Și dezinformați. V - am mai spus: marș de aici dacă va rușinați. Ciuma rosie!
Raspunde

io

Acum 7 ani

oricum ar fii Fodor , am avut inaite de 2000 ( la nivel local ) experienta PSD , asa cum avem din 2012 la nivel judetean si central cu mister COpy-Paste...asa ca oricat as vrea nu pot vota cu comunisti astia...nu de alta dar nu stau pe ajutoare sociale.....ci platesc prea multe taxe , pt prea putinul primit
Raspunde

Amuzant

Acum 7 ani

Eu sunt amuzat de fiecare dată când lumea comentează la articolele legate de investițiile din Sibiu sau la articolele legate de întreținere. Tot sibianul care plătește 20 de euro impozit anual vrea stradă nouă. Toți proprietarii de case de pe străduțe din capătul orașului vor asfalt și canalizare nouă. Toți au impresia că la altul se face dar la ei nu. Ninge de rupe, este vijelie, se închid aeroporturi pe la nemți și pe la americani dar la noi este nasol că primăria nu bagă plugul între blocuri. Un ochi râde, altul plânge. Stimabililor, calculează cineva așa din avion cât costă întreținerea unui oraș și ce impozit plătim? Vrem străzi noi în tot orașul în 5 ani de zile! OK, cine plătește? Impozit de 100 de euro pe lună și se vor face de 10 sau de 20 de ori mai multe străzi și se cumpără un utilaj pentru curățat zăpata pentru fiecare cartier. Este fezabil? Se poate implementa chestia asta? Reveniți dracului cu picioarele pe pământ și realizați odată că nu se poate face din rahat bici și că niciodată casa săracului nu va fi la fel de mare ca a bogatului!
Raspunde

Cindrea

Acum 7 ani

Vreau sa ii multumesc lui Joseph si celorlalti din trupa ca isi fac treaba atât de bine. Monitorizati presa si latrati exact asa cum v-am spus. Bravo, baieti! Chiar daca nu e nimic de spus, gasiti voi rahat de la voi din pantaloni. Pentru ca sunteti asa catei cuminti, tatucul Cindrea (asa cum va place voua sa îmi spuneti) va asteapta pe la el pe la birou sa va mângâie si sa va remunereze dupa merit. Va iubesc si tineti-o tot asa!
Raspunde

Cindrea

Acum 7 ani

Pe toti ceilalti va urăsc!
Raspunde

sibiu

Acum 7 ani

doamna Fodor face greseala dupa greseala in primarie si asta sau din nepricepere sau din lipsa de experienta.Avand in vedere ca nu a lucrat cu directia tehnica nu intelege ce trebuie sa se faca in cea mai buna directie.o sa se aleaga praful de oras pina in vara.cind va veni primavara si o sa apara toate gropile doamna Fodor care doarme pe ea in primarie sunt curios ce o sa mai declare prin ziare.
Raspunde

:)

Acum 7 ani

ma daca era zapada de-un metru cum de nici un sibian nu a iesit sa puna mana pe lopata? de ce nu ati mers cu transportul in comun sa lasati loc de curatat parcari(apropo costa 2 lei pe zi o parcare poate ajunge si la noi la 2ROni/H si atunci sa va mai aud)? si mezeria din parcuri cum a ajuns acolo a arucat-o fodor nu? asa ca lasati-o moale cu sibiul si specia de-l populeaza
Raspunde

Dan

Acum 7 ani

Felicitări si Doamne Ajuta sa fie doamna Fodor primarul ales al Sibiului! Multa bafta si putere de munca !
Raspunde

Vicent

Acum 7 ani

De aia nu merg treburile in primarie. Angajatii se ocupa cu pupat ..... Ca pe vremea lu Johann. Alo, madam primar, e plin de jeg in oras! Nu ati fost in stare sa strangeti zapada, dar macar luati noroiul de pe marginea drumului. In plin centru pe o strada f. intens circulata (Centumvirilor) nu ard felinarele de fonta (cat or fi costat - eventual cat bancile care se schimba in Piata Mare - firma Rud stie....) super sofisticate legate la sistemul si mai supersofisticat de 2 nopti, pt care orasul plateste la rate ani buni. Poate angajatii de la Tehnic se ocupa si de altceva in afara de giratorii. De acum au bani sa plateasca doi directori in loc de anul. Cica astia e competentii primarie.... Poate va uitati in jur ... o sa vedeti ca ramanem cu mult in urma vecinilor. Trezirea!!!!!!
Raspunde

sibian

Acum 7 ani

Ca la nebuni! Ai vazut ce ai facut mai Joseph. Esti maniac si depresiv. Eu zic sa-ti cauti un Job ceva! Ajuta, crede-ma! In rest mai poti sa dai o fuga prin parc. Tot ce nu faci. Stii, de ce? Ca esti frustrat. Deci, Joseph: \"get a life! \" În mod imperativ.
Raspunde