Luni,
18.01.2021
Innorat
-6°C

Un nou esec ȋn fata unui adversar accesibil. HC Sibiu pierde la limita cu Academia de Handbal Minaur Baia Mare

Handbaliștii de la HC Sibiu au suferit o nouă ȋnfrângere ȋn deplasare, ȋn returul Diviziei A - Seria B. După ȋnfrângerea cu CH CSU Politehnica Timișoara, scor 26-28, sibienii au fost ȋnvinși la limită, scor 23-24, și de către Academia de Handbal Minaur Baia Mare, formație aflată pe locul al optulea.

Handbal Club Sibiu a dominat ȋnceputul meciului, conducând la jumătatea primei reprize cu 8-5, ȋnsă Academia de Handbal Minaur Baia Mare a revenit pe tabela de marcaj până la pauză. Pauză care o prindea pe HC Sibiu ȋn dezavantaj, scor 13-16, deși la jumătatea reprizei ea era cea care avea un avantaj de trei goluri.

Ieșiți de la cabine, tot handbaliștii din Baia Mare au fost cei care au dictat tempo-ul meciului, iar ȋn minutul 41 se ȋnregistra cea mai mare diferență de scor a partidei, 17-21. Au urmat nouă minute ȋn care sibienii au forțat și au reușit să anuleze diferența de patru goluri. Se ȋntâmpla ȋn minutul 50, când tabela arăta 23-23. Finalul de meci a fost unul presărat cu ratări ȋn ambele tabere, marcându-se doar un gol până la fluierul final. Din păcate pentru HC Sibiu, golul a venit din partea băimărenilor. Gol care le-a provocat sibienilor al doilea eșec consecutiv din acest retur.

"Trecem printr-o formă mai slabă, sperăm să ieșim din ea joi. Am avut și jucători indisponibili: Dorin Purcărea - accidentat, Cosmin Demian - probleme familiale, Răzvan Bogdan și Bogdan Verza - gripați", au explicat eșecul oficialii lui HC Sibiu, pentru Turnul Sfatului.

Marcatorii lui HC Sibiu au fost: David Radu 8 goluri, Florin Ramba (5), Bogdan Rău (4), Andrei Iliuț (2), Robert Micloș (2), Răzvan Istrate (1), Raul Muntean (1).

Ȋn urma acestei ȋnfrângeri, HC Sibiu a rămas pe poziția a șaptea, cu 24 de puncte. Următorul meci al sibienilor va avea loc ȋmpotriva ultimei clasate, AHC Potaissa Turda II. Meciul se va disputa joi, 26 februarie, ȋn Sala "Transilvania", ȋncepând cu ora 16:30