Miercuri,
10.08.2022
Light Intensity Drizzle
Acum
18°C

Premiera la Polisano: bebelus de o luna operat de o malformatie congenitala grava printr-o tehnica minim invaziva | Video

O fetiţă de o lună, care s-a născut la Spitalul European Polisano, a fost diagnosticată după naştere cu o malformaţie congenitală gravă, respectiv stenoză congenitală de valvă aortică, care necesita o intervenţie urgentă pentru salavarea vieţii fetiţei. Echipa de medici a spitalului, condusă de dr. Nicolae Florescu, împreună cu colaboratorii dr. Petru Liuba (Suedia) şi dr. Slobodan Ilici (Universiatea din Belgrad), au decis să corecteze malformaţia bebeluşului printr-o intervenţie de dilatare cu balonaş, o metodă minim invazivă şi care nu a mai fost folosită în România la un pacient de câteva săptămâni.

„Prin vârsta copilului, această intervenţie este o premieră naţională. Echipa noastră a mai realizat în urmă cu două luni o intervenţie similară, dar atunci pacientul a fost un băieţel de zece ani. Ceea ce am făcut noi a fost să utilizăm o tehnică minim invazivă, prin cateter, care a constat în intrducerea unui balonaş de 8 mm lăţime şi 20 mm lungime, care a deschis valva. De asemenea, timpul de intervenţie este mai scurt, de două ore, iar refacerea este imediată, fetiţa fiind externată azi, după ce intervenţia a fost făcută ieri după-amiază. Ce i-am asigur noi acestui copil cu acestă intervenţie? Următorii 10-15 ani de viaţă. După care desigur, datorită gradului malformaţie va trebui să se intervină din nou, dar până atunci va putea avea o viaţă normală”, a declarat dr. Nicolae Florescu șeful Secției Cardiologie Intervențională și coordonator al Programului de Infarct Miocardic din cadrul Polisano.

Medicii spun că fără o astfel de intervenţie, care a prezentat, de asemenea, riscuri dată fiind vârsta fetiţei, posibilitatea ca fetiţa să fi murit varia de la „câteva săptămâni, până la câteva luni”. 1% dintre nou-născuţi prezintă o malformaţie congenitală, iar acestea pun în pericol viaţa copilului, chiar dacă nu au nevoie de intervenţie, ci doar de tratament medicamentos, care nu este decontat de Casa de Asigurări de Sănătate.

Medicii mai spun că părinţii pot observa primele semne la un copil cu o problemă cardiacă, căci acesta prezintă trei simptome; are o creştere lentă, nu mănâncă şi respiră cu greutate.

„O astfel de inetervenţie este deconatată de Stat, pentru cei care îşi operează copiii în străinătate, cam la 23.000 euro. La Polisano, în funcţie de gravitatea malformaţiei, costă între 4.000-5.000 euro. Dar nu avem programe care să faciliteze accesul la astfel de intervenţii şi copiilor care provin din familii fără posibilităţi finanaciare. Eu lucrez în Suedia, dar sunt educat aici şi revin în ţară cu bucurie de câte ori sunt solicitat. Dar mă întristez când aflu de cazuri cu copii din familii sărace care nu îşi permit să îşi opereze copilul, chiar multe au nevoie doar de tratament şi care pleacă să îl facă în străinătatea pe baza formularului E112, care le permite să primească tratament în altă parte. Guvernul trebuie să se ocupe de această problemă şi să investească pe termen lung în cardiologia pediatrică”, a spus dr. Petru Liuba, şef Secţa de Cardiologie Intervenţională la Universitatea din Lund (Suedia).

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Dorina Nitu

de Dorina Nitu

Social
Telefon:
0742 381 305

Comentarii

19 comentarii

Felicitari

Acum 7 ani

Felicitari pentru puterea de a lucra in echipa. Lucrurile de valoare se fac in echipa. Am senzatia ca Polisano intelege valoarea personalului medical si apreciaza munca lor. Astfel vedem rezultate similare celui prezentat mai sus. Cred ca viitorul va prezenta si alte situatii reusite.
Raspunde

just me

Acum 7 ani

felicitari intregi echipe
Raspunde

geo

Acum 7 ani

Ia uite ca firma fam. Vonica face si lucruri bune.... de care suntem siguri! De celelalte, nu suntem siguri deloc, dimpotriva!
Raspunde

@2

Acum 7 ani

Dar de unde îți vine (ne)siguranța asta? Dintr-o profundă cunoaștere a mediului de afaceri? Mă îndoiesc. E foarte ușor să ponegrim, să înjurăm și să batjocorim. Când vreunul dintre cunoscătorii ca tine vor construi la viața lor mai mult decât o bucată de gard sau un coteț de porci după/în care să se ascundă și să arunce cu lături, atunci mai vorbim. Până atunci însă, lăsați-o mai moale...
Raspunde

scuze, @geo !!

Acum 7 ani

Erată @3. - geo
Raspunde

pt Geo

Acum 7 ani

Fiindca ai dreptate........... ia mergi tu si cauta medicii ce lucreaza prin suedia si cred ca serbia. Si inainte du-te si sprijina peretii pe la Bucuresti ca sa primesti formularul si apoi aduna niste banuti prin donatii. In cazul in care ai avea nevoie de un tratament ultraspecializat si conform codului riguros de comportament nu ai putea sa mergi la spitalul Polisano fiindca a fost construit de niste persoane foarte rele.
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

4, În caz că n-ai observat, domnu\' geo tocmai îți punea batista pe țambal, nu era cazul să-l iei la refec, dar țâfna tembelă din capul tău probabil că ți-a încețoșat rațiunea. Deh, se mai întâmplă. Cât privește nesiguranța ea provine mai ales din ancheta penală în curs de desfășurare în care este implicată conducerea Polisano, remember?
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

6, Ptiu, altu\' cu ochii injectați de dimineață, băi, mai sunteți mulți?
Raspunde

marginean

Acum 7 ani

Felicitari si tot respectul! Cei care beneficiaza de formularul E 112 nu sunt fitecine, nu vin ei sa se opereze la Sibiu ca sa faca economii statului, luati o lista de romani tratati la spitalul vienez preferat de romani si bolile lor, sa vedeti ce nume sonore profita de E 112.
Raspunde

spectator

Acum 7 ani

CNAS consideara ca e mult mai \"rentabil\" sa deconteze in strainatate >20.000 euro decat in Romania 4-5000. Ce concluzie putem trage? Una singura: este de neacceptat pentru domniile lor sa permita sistemului privat, mult mai performant decat cel de stat, sa-l eclipseze, chiar sa-l umileasca pe cel din urma, unde se duc toti banii nostri si se pierd in asa zise investitii care, de fapt, sunt doar spoieli de ochii lumii. A, si inca ceva: a astepta aprobarea acelui formular A112 inseamna, in 90% din cazuri, condamnarea la moarte. Fam. Vonica, oameni rai?! Rasfoiti TS din ultimii ani si puteti vedea cate interventii, de zeci de mii de euro, au facut pro bono. Ce nu inteleg unii este ca o clinica facuta exclusiv cu fonduri private nu poate exista facand acte de caritate. Stiti ca multe spitale din strainatate refuza tratamentele/interventiile pentru romani din cauza restantelor enorme? Intrebare: de ce in Romania nu se aplica principiul \"banii urmeaza pacientul\", ci e taman pe dos? Raspund tot eu: pentru ca sistemul public ar muri nu prea incet, dar sigur.
Raspunde

Pt respectabilul Joseph

Acum 7 ani

Cu ochii injectati iti scriu cu drag de ziua femeii. In cazul in care iar iti vine ciclul si ne stropesti pe toti. Ma intreb de unde le stii tu pe toate? Si mai ales despre probleme in care cred ca iti dai doar cu parerea. Si uite asa imi dau si eu dar te asigur ca stiu mult mai multe fata de tine si surpriza si fac ceva in timpul cand nu iti urmaresc elucubratiile nonsensuale. Cu respect.
Raspunde

@11

Acum 7 ani

Așa frumos ai spus, că nu mai am ce completa. El e stăpânul inelelor și al adevărului absolut !!! Pentru oricine are vreo idee de la șamponul antimătreață până la alifia de bătături, joseph intervine. Indiferent că observația sau ideea sunt bune, pertinente și la obiect, sau sunt la ani lumină de subiect, EL are răspunsuri pregătite bazate cunoștințe vaste.... După el intervine și alter-ego-ul său, nătângu\', și postul poate fi considerat închis. De fapt e o nulitate, dar aici e singurul loc unde se poate face și el remarcat. În viața reală se pare că nu e prea băgat în seamă.
Raspunde

True

Acum 7 ani

11.12 voi sunteți tampiti de-a dreptu.
Raspunde

@13

Acum 7 ani

Bine că ești tu deștept !!!! Nu avem aceeași părere și imediat suntem catalogați de idioți ca tine. Nu te-am obligat să fi de acord cu mine. Dar nici nu pot să accept ca orice looser să-mi pună mie pumnul în gură. Ai grijă că libertatea ta se termină unde începe a mea. Păstrează tonul adecvat și învață să accepți și părerile altora.
Raspunde

@14

Acum 7 ani

Daca-mi permiti, in esenta e corect ce-ai scris, dar, daca tot te-ai decis sa fii (deci, sa FII, cu 2xi, nu cum ai scris tu) sau sa pari doct, scrie lOser, nu lOOser. Poti accepta parerile altora? Just for the record :).
Raspunde

ttttt

Acum 7 ani

bai geo ce nume conspirativ ti-ai tras ,ba te doare concurenta ,felicitari bai medicilor ca au salvat un suflet nevinovat in dauna unu-ia ca tine sufonar la bani publici ,ba tarane sibiu trebuie s-a i-si ia locul medical pe care l-a avut adica nr 1 national ,ai afinitati cu ,aia de la cluj ,iasov ,tg mures ,,acum inteleg de ce va opuneti proiectuluisi construiri noului spital regional ,felicitari corpului medical au salvat un inger [copil 1 luna]
Raspunde

@16 alias sibian adevarat

Acum 7 ani

Sibiul trebuie in primul rand sa fezolve problema nebunilor ca si tine care sunt liberi pe strada, apoi sa priveasca spre Cluj si Tg Mures. Cat priveste Brasovul , deja e o problema ! Eu voi propune ca sutele de pacienti din Sibiu care se trateaza la Oncocard ( si nu vina lor ca trebuie sa bata atata drum) sa iti dedice cate o vorba buna de fiecare data cand ii injuri pe cei din Brasov. Nu cred ca te vei vindeca dar macar te vor tine ocupat!
Raspunde

@14

Acum 7 ani

Nu pot să accept părerile analfabeților ca tine! Învață conjugarea verbului \"a fi\" și după aceea mai vorbim !!! Adică nu, că n-am ce învăța de la tine ! Hai pa !
Raspunde