Luni,
27.06.2022
Cer Senin
Acum
13°C

S-a mai deschis o dugheana in Vasile Aaron. Ii zice Super Mamma

De parcă nu erau destule restaurante de duzină în cel mai aglomerat cartier al Sibiului, de tipul Bistro Vasile, Acasă sau Colibry, lanțul de fast-food-uri Super Mamma a mai venit cu unul, pe strada Semaforului.

Prima întâlnire cu noul local a avut loc acum mai bine de o lună, imediat după deschidere. Și a fost atât de dezastruoasă încât n-am spus la nimeni nimic. De rușine. Dar vă zic acum. Prima dezamăgire a fost că au un meniu extrem de mărunt, doar niște prăjeli pe care le poți asocia cu o mână de cartofi prăjiți. Și nici acestea nu existau toate. Cam orice am cerut mi s-a răspuns că nu au. Nu mai țin minte exact ce am mâncat atunci, cert este că după ce mi-au făcut comanda doamna de la casierie a găsit de cuvință să-mi comunice că nu funcționează plata cu cardul. Ce făceam dacă nu aveam și cash?

Am lăsat toate în urma, am mers mai departe și am cunoscut alte restaurante. Până zilele trecute, când împins de foame mi-am adus aminte de Super Mamma, aflat la câteva minute. Lipsit de orice prejudecăți, m-am dus din nou. Același meniu sărac, aceleași prăjeli. Cam zece la sută, așa estima eu, din meniul restaurantului cu același nume de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu sau de pe Calea Dumbrăvii. Am cerut o șaorma cu pui. ”Nu avem”, mi s-a răspuns de partea cealaltă a tejghelei. Atunci piept de pui la grătar cu legume. ”Daaaniiii… mai avem piept de pui?”, a răspuns domnișoara. ”Nu!”, zice Dani, plictist, de undeva din spate. Am reușit, împreună, să găsim o șaorma de carne de vită și cartofi prăjiți, plus ceva legume. Și un suc acidulat. Visul oricărui gurmand. Not!

Nu-s mare cunoscător de șaorme, recunosc, așa că o să încerc s-o descriu cât mai obiectiv. Puteți vedea și în imaginile alăturate. O farfurie mare din carton cu carne de vită uscată, niște cartofi prăjiți de tipul celor înghețați de fast-food, câteva legume mărunțite și un castravete murat, totul stropit cu sosuri: maioneză, ketchup și un fel de iaurt cu mărar. M-ar bate Dumnezeu dacă aș spune acum că a avut un gust oribil, dar m-aș bate singur dacă aș spune că a fost un deliciu. Nu mi-au plăcut deloc roșiile pentru că erau vechi și foarte moi, chiar amărui, probabil ținute o bucată bună de timp prin vitrină. Singur avantaj față de restul restaurantelor din cartier este curățenia.

Dacă sunteți interesați de prețuri, ele sunt similare cu orice fast-food din Sibiu. Eu unul nu mai trec pe la Super Mamma din Vasile Aaron oricâtă foame mi-ar fi. Le-am dat și a doua șansă și tot nu m-au convins. Sunt sigur însă că sunt convinși tinerii din caminele studențești aflate în imediata vecinătate, altă explicație pentru acest restaurant, zău că nu văd.

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

35 comentarii

@gigi

Acum 7 ani

nu conteaza cine ii atata timp cat mancarea este buna!
Raspunde

nik

Acum 7 ani

De ce iti e frica sa te semnezi, cine a scris articolu acesta?
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

nik, Îți spun eu cine l-a scris, dar rămâne între noi: obergefreiterul joseph l-a scris.
Raspunde

nik

Acum 7 ani

tot mereu lauzi cate un restaurant,in ziar ,pe acesta nu ,oare de ce?.daca a trebuit sa platesti si nu ai primit nimic gratis nu ebun,hai laso
Raspunde

Contribuabil

Acum 7 ani

De ce va mirati ca la un ”amarat” de chiosc nu poti plati cu cardul, cand, la Administratia Finantelor Publice nu se poate face o asemenea plata. Iar la intrebarea mea ”Cum de e posibil asa ceva?”, raspunsul prompt al umfaltei de dupa ghiseu a fos ”Daca nu va convine, aveti condica de sugestii si reclamatii la intrare!„.....Ei ce ziceti
Raspunde

marius

Acum 7 ani

pentru cei care nu cunosc substratul acestui articol va spun eu care este smecheria..... a ti auzit de sibiu 100%?....cel care detine acest saptamanal, detine si reteaua de respectiva de restaurante.... probabil nu cotizeaza....dar asta e viata, nu tot ce zboara se mananaca!!! iar de caliatatea mancari pot sa spun ca se inscrie in mediocritatea restaurantelor sibiene. nici mai buna nici mai rea. frumos era ca autorul articolului sa se semneze...sa si asume cele spuse.
Raspunde

dia

Acum 7 ani

Caut persoane dinamice, ambitioase si organizate, care vor un loc de munca part- time (un al doilea job sau venituri suplimentare). Doresc in echipa mea doar persoane serioase, instruibile, ce-si doresc sa ajunga persoane de succes, cu viziune, dornice sa castige bani in functie de munca depusa si de gradul de implicare. Pentru mai multe detalii despre inscriere si modalitatile de colaborare va rog sa ma contactati pe email:dyadya80@yahoo.com
Raspunde

marius

Acum 7 ani

dupa exprimare, autorul articolului este numitul Dobre, oltean la origine.
Raspunde

Super Mamma

Acum 7 ani

1. „au un meniu extrem de mărunt, doar niște prăjeli pe care le poți asocia cu o mână de cartofi prăjiți.” Meniul locaţiei Semaforului este următorul: Aripioare de pui (picante/ simple); Piept de pui la grătar; Şniţel de pui; Crispy piept de pui; Kebap pui, vită; Cartofi prăjiţi; Salată cu ton; Salată cu pui/crispy; Salată de crudităţi; Salată de varză; Castraveţi muraţi; Kebap pui sandwich; Kebap vită sandwich; Baby kebap; Shaorma mare; Shaorma medie; Baghetă cu pui; Baghetă mix; Baghetă muşchi file & ardei copt; Baghetă salam & mozzarella; Baghetă cu ton şi maioneză; Baghetă de post; Pui sandwich (şniţel); Baby pui (şniţel); Crispy roll mediu; Crispy roll mare; Sandwich pui grill; Big burger vită; Tiramisu; Papanaşi; Cremă de zahăr ars; Ceai; Cafea cu lapte, espresso, Cafe Americano, Latte Machiatto, Cappuccino; Fresh de portocale; Limonadă; Băuturi răcoritoare. 2. “nu funcționează plata cu cardul.” Plata cu cardul nu a fost posibilă într-adevăr primele 2 săptămâni de la deschidere (din 3 februarie). Vă amintesc că acceptarea la plată a cardului nu este o obligaţie a comerciantului, este o facilitate pe care o oferim clienţilor. 3. “Cam zece la sută, așa estima eu, din meniul restaurantului cu același nume de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu sau de pe Calea Dumbrăvii.” Spaţiul nu ne permite să punem la vânzare acelaşi meniu ca pe cele două locaţii amintite mai sus, plus că nu a fost gândit de la început să includă şi masa caldă. Meniul diferă pe fiecare locaţie, nu există două locaţii cu meniu identic. 4. “Am cerut o șaorma cu pui. ”Nu avem”, mi s-a răspuns...” Shaorma este în lipie. Ce aveţi dvs. în poză este kebap la farfurie. Nu există să nu avem kebap de pui. Cu atât mai mult să avem de vită şi să ne lipsească cel de pui. Există posibilitatea să avem de pui şi să nu fie de vită, pentru că din motive de securitate alimentară, vita se expune începând cu ora 10 dimineaţa şi pe la 10 seara se scoate. În poza dvs. este totuşi kebap de pui, nu de vită.
Raspunde

@ 5

Acum 7 ani

da...si mie mi-a spus exact acelasi lucru aia de la ANAF...dar si noi suntem de vina...ia sa aiba cateva sute de oameni in strada care isi spun punctual de vedere...sa vezi cum descopera si cei de la ANAF plata cu cardul!!!
Raspunde

@1

Acum 7 ani

Urmatorul restaurant criticat care va fi?
Raspunde

Dorel

Acum 7 ani

un articol de *** ca si autorul... mi-am pierdut cateva minute din viata sa ajung la concluzia ca presa din sibiu e face contra cost. cotizezi ai reclama buna, nu cotizezi nu ai reclama buna, ci negativa.
Raspunde

LaFlemme

Acum 7 ani

Hahaha! Frumos dreptul la replica @9.
Raspunde

adi

Acum 7 ani

Turnul Sfatului,ziar de fomisti ,la fel ca toata presa Sibiana,dati in cei cu afaceri doar ca sa vina la voi dupa sa cotizeze!!!!
Raspunde

Mihai

Acum 7 ani

Sincer Super Mama erau mult mai buni , dar in ultimul timp au scazut rau calitatea si serviciile
Raspunde

Mihai

Acum 7 ani

Calitatea mancarii. Chiosc gara.....
Raspunde

luci

Acum 7 ani

de acord cu mihai la calitatea mancarii,lasa de dorit,dar oricum cel care a scris articolul trebuia sa-si asume ce a scris si sa se semneze...oricum parca vad ca pana maine dispare articolul dupa ceva interventii
Raspunde

@@@

Acum 7 ani

SuoerMama n-a dar lovitura cu acest ... restaurant în Vasile Aaron, chit că este aproape lipit de căminele studențești... Probabil studenților le place mai mult vizavi la Meniul zilei unde cu 12 lei mănânci 2 feluri cu carne plus salată...
Raspunde

@18

Acum 7 ani

:)) ... problema e ca \"cel de vis-a-vis\" chiar a recunoscut intr-un cerc restrans ca a pierdut mare parte din clienti de cand s-a deshis fast-food-ul cu pricina. fac si eu ca jurnalistii: \" spun surse din anturajul patronului\" :))
Raspunde

chris

Acum 7 ani

ATENTIE: nu comandati la caserola ca ajungeti acasa si descoperiti ca pentru 14,90 RON nu ati primit un meniu \"maxi\" Kebab ci doar cartofi plus o groaza de varza... in cazul meu carnea era element decorativ (sub 70 grame)
Raspunde

florin

Acum 7 ani

Vorbesc unii despre acest restaurant de rău. ...săracii de ei , nici la mama lor nu au mâncat așa mâncare buna, dar au ajuns și ei sa-si dea cu părerea. ....și ei se scobesc în buzunar după cate-un leu....
Raspunde

nelutu

Acum 7 ani

Ha hala. ...sa făcut de ras cu articolul. Nu știe sa facă diferența între Saorma și chebap ...Dacă e de vita sau pui. Prost mai ești. ....ZIARISTULE ..
Raspunde

@21

Acum 7 ani

suferi de personalitate multipla? am observat ca si nelutu si florin au comportament schizofrenic....sper ca mai ai o personalitate normala!!!
Raspunde

nelutu

Acum 7 ani

Tu vorbești mă? Fără nume???!!!
Raspunde

Calmini

Acum 7 ani

A mai aparut un site de kkt care traieste din mila celor la care le face reclama pozitiva si afisaza bannere pe site.
Raspunde

Afara cu oltenii din Sibiu!!!

Acum 7 ani

Mancarea e buna,eu nu sunt deacord cu nesimtiti de angajati. Din cauza lor si-au pierdut multi clienti. La ei nu e valabila zicala \"clientul nostru,stapanul nostru\". Bitangi de 18-19 ani care se uita urat si stramba din nas daca nu te hotarasti prea repede asupra \"meniului\"
Raspunde

AFARA CU OLTENII DIN SIBIU!!!

Acum 7 ani

Nu este primul articol scris de un anonim!!! Nu asta conteaza,ce conteaza e sa nu-i mai imbogatim noi pe jegosiiastia care ne servesc boala in farfurie!!!
Raspunde

Ion

Acum 7 ani

Calitatea lasa de dorit,dar noi suntem fraieri si mancam orice. Cantitatea conteaza!
Raspunde

bula

Acum 7 ani

nu am mancat,nu mananc si nu o sa mananc niciodata de la SUPERMAMMA .........nici gratis
Raspunde

zerocratu

Acum 7 ani

hahaha, un articol care arunca cu rahat dar nesemnat. de ce, bai fricosule? Nu iau apararea fast-food-ului sa dar ce faceti voi nu mai prinde la public. Ne-am cam desteptat si stim ce incercati sa faceti. Daca vrei sa ne maniPULAti, mai bine va potoliti.
Raspunde

gicu

Acum 7 ani

pizza proasta, pui congelat si uscat, cartofi congelati, ketchup si maioneza la butoi de la metro, restul mancarurilor nu le-am testat.
Raspunde

@31

Acum 7 ani

hai sa fim seriosi!!!! zi-mi mie un local care gateste pui proaspat! te pomeni ca si-l taie dimineata, pe la ora 12 il jumuleste si la 15 il ai in farfurie:)) simandicosule, sunt sigur ca acasa iti cumperi tot pui congelat
Raspunde

jack

Acum 7 ani

Sincer sa va spun eude cate ori vin in tara si sunt la sibiu merg sa mananc la supermama.mie imi pare destul de buna mancarea
Raspunde

traian

Acum 7 ani

Asa ca o discutie care nu se mai termina niciodata ,ce spuneti de asta povesteam cu un prieten mai zilele trecute care chiar are un local de profil si primeste un telefon de la un domn ,care ii propune sa-i faca o recenzie despre produse ,mod de servire etc. Domnul respectiv a tinut sa mentioneze ca recenzia costa 400 de euro. La 3-4 saptamini dupa discutie apare o recenzie in care localul avea si plusuri si minusuri dar chestia naspa ca minusurile erau mult mai multe ca plusurile . Imi pun intrebarea daca platea omu articolul arata mai bn ?
Raspunde

Ares

Acum 6 ani

Nu vreau sa critic nici sa jignesc... Sunt unele locatii Super Mamma carora nu am ce sa le zic, dar cel de pe Semaforului... Fratilor: Varza stricata pentru ca o tineti prea mult pe caldura asta? Chiar la varza v-ati poticnit? Not good... Voiam sa va chem protectia consumatorului dar cu prostii nu te pui ca au mintea odihnita ;) eu NU RECOMAND super mamma de pe semaforului. Si m-am si semnat ;)
Raspunde