Vineri,
12.09.2025
Innorat
Acum
20°C

Braconier prins pe Olt cu o plasa de aproape un kilometru. Era venit din judetul vecin

Un braconier a fost prins ieri pe râul Olt, în zona localității Porumbacu de Jos, acesta având în portbagajul mașinii mai multe plase care însumează peste 800 de metri.

Mai exact, polițiștii Postului de Poliție Porumbacu de Jos au fost sesizați telefonic ieri cu privire la faptul că personalul ce asigură paza într-o zonă piscicolă situată pe râul Olt au surprins două persoane de sex masculin, reușind prinderea uneia dintre acestea.

”La fața locului s-au deplasat cu operativitate polițiști din cadrul Postului de Poliție Porumbacu de Jos, fiind identificat unul din bărbați suspecți (în vârstă de 40 de ani, domiciliat în județul Vâlcea). În imediata apropiere, polițiștii au identificat un autoturism ce îi aparține bănuitului, iar în interior au găsit 16 plase tip setca, însumând 800 metri lungime, din care 500 metri plasa monofilament si 300 metri plasa plurifilament”, au transmis reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu.

În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit identitatea și a celui de-al doilea bărbat, fiind vorba despre un localnic. Paznicii i-au surprins pe cei doi bărbați în momentul în care încercau să introducă plasele în apă.

Sursa foto

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de utilizare a uneltelor de plasă de tip monofilament, faptă prevăzută și pedepsită de OUG 23 /2008.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

6 comentarii

Huoooo

Acum 10 ani

Oltenii-s un fel de capuse: sunt peste tot si masurile luate impotriva lor sunt inutile.
Raspunde

Huoooo2

Acum 10 ani

Valcenii-s*
Raspunde

satane

Acum 10 ani

arsi pe rug
Raspunde

dljekyll

Acum 10 ani

Daca ar fi existat un Cinema Multiplex in Sibiu, nu ar mai fi riscat sa fie prins braconand :)))
Raspunde

fishpolice

Acum 10 ani

confiscare unelte + masina ---vanzarea lor spre achizitionarea de puiet pt repopulare,fiindca cien detine atatea \'ustensile\' nu e la prima....a pagubit destul deja....
Raspunde

leu

Acum 10 ani

....dupa fapta si rasplata......proportional...
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus