Miercuri,
19.01.2022
Parțial Noros
Acum
-4°C

Un fond de investitii a cumparat 25 la suta din Polisano pentru 30 de milioane de euro. Construiesc un spital nou

Președintele grupului Polisano, Remus Borza, a anunțat că banii vor fi investiți mai departe în construcția unui nou spital și în dezvoltarea rețelei de farmacii.

Un fond de investiții din străinătate, al cărui nume nu a fost încă dezvăluit din motive de confidențialitate, a achiziționat săptămâna trecută 25 la sută din acțiunile Gupului Polisano, cu suma de 30 de milioane de euro.

„Există o clauză de confiden­ţialitate, astfel că voi face public numele fondului peste două luni. Banii se duc în companie pentru a susţine proiectele de dezvoltare din radioterapie, farmacii şi încă un spital“, a spus Remus Borza, preşedintele Polisano, citat de Ziarul Financiar.

Remus Borza a mai spus că va urma un audit consolidat al grupului pe cele patru linii de business principale: fabrica Polisano, distribuitorul de medicamente Polisano, serviciile medicale grupate sub umbrela Clinica Polisano SRL şi farmaciile Polisano.

Ca urmare a intrării fondului, Polisano se pregăteşte de un sistem dualist de conducere, format dintr-un consiliu de supraveghere (cu cinci membri) şi un directorat (cu trei membri).

În urmă cu aproape două săptămâni, Remus Borza a vorbit și despre alte proiecte de afaceri ale gupului Polisano. „Deocamdată, am renunţat doar la proiectul de golf din Cisnădie. Mai avem un hotel în faţa gării din Sibiu (aflat la stadiul de finisaje n. red.) pe care am vrea să îl vindem, dar nu am avut timp să intrăm în discuţii pentru vânzarea lui pentru că nu a fost o prioritate. Şi firma de construcţii (Impala n. red.) poate fi vândută, pentru că noi nu mai avem alte proiecte interne pe această zonă şi are un palmares impresionant de lucrări“, spune Remus Borza, pentru sursa citată.

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

21 comentarii

borza gandacul

Acum 6 ani

cum se numeste mancatorul de cadavre? necrofag. asta este borza. daca ar sti vonica ca urmasii lui s-au lasat pradati de unul ca asta s-ar intoarce in mormant.
Raspunde

@1

Acum 6 ani

Dar natangul tau din Sibiu care spunea ca Polisano valoreaza 300 milioane de ce nu zice nimic? Pai Polisano numai la furnizorii e plina de datorii. Intreaba pe oricine vrei tu si iti va spune ca nici gand sa fi obtinut 30 milioane cum spune Borza .dar deh incearca si el marea cu deshtu\'
Raspunde

@2

Acum 6 ani

Ai văzut tu contractul confidențial??? Numai specialiști anonimi pe aici!
Raspunde

Marcell

Acum 6 ani

E un escroc acest Borza,a mai falimentat si alte Spitale private Brasov,poate va da socotela pentru raul pe care-l face
Raspunde

@2

Acum 6 ani

Esti contabilul Polisano? De le sti tu pe toate? Ai acces la numere?
Raspunde

@ 2

Acum 6 ani

de ce nu-ti arati inteligenta prin alte parti...eventual la tine in Oltenia!!!
Raspunde

@2

Acum 6 ani

Vezi-ti ba de latrina 3 cu popa gidea si nu mai tot intra aici
Raspunde

alzara

Acum 6 ani

In timpulasta la Spitalul Judetean e dezastru . Consuluil judtean (de cand proprieter ....)e resposabil.
Raspunde

sibian

Acum 6 ani

Incet dar sigur guzganii isi ating scopul . Se vede ca familia ( o anumita familie) vrea cu tot dinadisul sa puna mana pe afacere !
Raspunde

terente

Acum 6 ani

bai frustrat de serviciu ,mai dai mult cu zoale spurcate pe sibiu ,ba husane tu cind intri in judetu sibiu ,trebuie s-a te descalti ,esti pin de balega de la vaci ,dute si nu mai hai ,frustrat platit de antena 3 ,dute la gidea ,ca ala nu i-si mai revine de cind va dat boboru ,batalia de la 16 noiembrie 2014 ,cred ca era multi marafeti [euro ] in joc ,,uitativa cum se vaita mirciulica de la gaura presei si sfu luii gidea ,i-si musca buzele ,esec total ,cautativa pupincuristilor alte joburi de lachei ca voi este mare nevoie ,ba emisiuni zilnice cu ala de a jignit 6 000 000 de romani ,facindule nevestele curve si copii bagabonzi ,aia din diaspora .lacheilor s-a gata cu prosteala mediatica ,vinavati de saacia din tara sunteti voi ziaristi de tipu ,ardei umplut [cirstoiu ] etc ,va-ti acoperit hoti care va plateste s-a indobitociti boboru cu televizoru .a mai aparut unu cu stiri senzationale [visan ] card stie el ca ,johannis demoleaza vila in care a stat cel mai mare demolator de tara [basescu cu ale lui ,fetite de campanie ,si sa comandat un pat de 200 m ,sunteti disperati ciocoilor va taiat ,johannis de la conductele cu multi bani ,plingeti ca nu mai aveti posibilitatea s-a va platiti lachei [ziaristi ] s-a ne indobitoceasca s-a gatat cautativa joburi adevarate nu multa gargara si nema munca
Raspunde

terente

Acum 6 ani

bai frustrat de serviciu ,mai dai mult cu zoale spurcate pe sibiu ,ba husane tu cind intri in judetu sibiu ,trebuie s-a te descalti ,esti pin de balega de la vaci ,dute si nu mai hai ,frustrat platit de antena 3 ,dute la gidea ,ca ala nu i-si mai revine de cind va dat boboru ,batalia de la 16 noiembrie 2014 ,cred ca era multi marafeti [euro ] in joc ,,uitativa cum se vaita mirciulica de la gaura presei si sfu luii gidea ,i-si musca buzele ,esec total ,cautativa pupincuristilor alte joburi de lachei ca voi este mare nevoie ,ba emisiuni zilnice cu ala de a jignit 6 000 000 de romani ,facindule nevestele curve si copii bagabonzi ,aia din diaspora .lacheilor s-a gata cu prosteala mediatica ,vinavati de saacia din tara sunteti voi ziaristi de tipu ,ardei umplut [cirstoiu ] etc ,va-ti acoperit hoti care va plateste s-a indobitociti boboru cu televizoru .a mai aparut unu cu stiri senzationale [visan ] card stie el ca ,johannis demoleaza vila in care a stat cel mai mare demolator de tara [basescu cu ale lui ,fetite de campanie ,si sa comandat un pat de 200 m ,sunteti disperati ciocoilor va taiat ,johannis de la conductele cu multi bani ,plingeti ca nu mai aveti posibilitatea s-a va platiti lachei [ziaristi ] s-a ne indobitoceasca s-a gatat cautativa joburi adevarate nu multa gargara si nema munca
Raspunde

@11@@6@5

Acum 6 ani

Bilantul Polisano e dezastruos.. Datoriile catre banci ioc platite...catre furnizori la fel..de cand cu cardul de sanatate nici medicamentele pt omcologie nu mai merg la fel..a ajuns sa reruteze spre Oncocard Brasov o groaza de cazuri , asadar ce naiba mai vrei. Acum poti da vina ca natangul sibian pe cei din Brasov care au fyrat deconcentratele sau pe mitici..dar buba a fost chiar in Sibiu, probabil traind in Sighii regretatul Vonica ( care era un om de isprava de felul sau) a fost cuprins de grandomania voastra si a riscat mult prea mult peste nivelul oraselului si consecinta a fost bancruta. Chestia cu terenul de golf de la Sibiu era vestita in lumea afacerilor , in conditiile in care oarasul vostru inca se imbraca de la second hand. Borza stie prea bine aceste lucruri si daca va reusii sa salveze Polisano o sa fie erou acolo la voi , Ce este sigur este ca familia Vonica nu va mai ramane in targul vostru sinistru care predispune la depresii si frustrari
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Poate ne dai și sursa, pentru că altfel se poate spune că vorbești tâmpenii, singurul bilanț publicat pe mfinante.ro este din 2013 și e pe profit de 12.731.930 lei.
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

SURSE Concesiunea A3 Comarnic - Braşov a picat. Autorităţile se pregătesc să anunţe eşecul şi ce vor măsuri vor lua. Victor Ponta, în februarie 2013: \"Dacă Autostrada Comarnic-Braşov nu e gata până in 2016, nu mai candidez la următoarele parlamentare\" / Dan Şova: \"Mă mut cu cortul acolo şi tot va fi gata\" Mooorr de râs!
Raspunde

@12

Acum 6 ani

Pai tu esti in frustrari si depresii sinistre continue, kakanare. Nu te simti bine in targul tau, bag sama, din moment ce te arde grija de altii. Mars ba de aici !
Raspunde

@13

Acum 6 ani

Sursa e taica Remus 30 milioane pentru 25 % prin aport la capital pentru o firma cu rulajul in 2013 de 413 milioane de euro ...haida nu trebuie sa fi genial sa vezi ca miroase a mortaciune ca de fapt tot orasul vostru . Asta este ce sa ii faci daca v-ati nascut prea departe de CAPITALE
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

Nu știu cum interpretezi tu ce zice Borza, dar eu înțeleg asta, că din aportul ăla de capital de 30 de milioane se vor face investiții nicidecum nu se plătesc datorii. Și-apoi, Mare Șef Economist, ce are rulajul cu valoarea unei firme? Rulajul îți spune doar cât muncești nu cât câștigi.
Raspunde

@joseph

Acum 6 ani

Bai economistul lui peste care n -a vazut decat Sibiul iti dau pe gratis asta informatia ...la un rulaj de o juma de miliard daca se vinde prin aport la capital 25 % din firma cu 30 milioane este vorba de un muribund , ce naiba voi acolo chiar habar nu aveti de nimic In alta ordine de idei vezi ca Sibiul a pierdut azi cam 2100 de locuri de munca dar clar ca in TS nu se pomeneste nimic Retine te rog ca nu e o bucurie ba din contra chiar ma afecteaza si pe mine , doar ca asta era un eveniment local ce merita comentat si nu rahaturile de top turism pachistaneze care va ridica egoul
Raspunde

@18

Acum 6 ani

Ești oligofren tot timpul??? Sau ai episoade aleatorii, sporadice și întâmplătoare?
Raspunde

joseph

Acum 6 ani

18, Nț, nț ce urât vorbești, Mare Șef. Vezi, de-aia ți se întâmplă chestii nasoale că nu gândești pozitiv și nu ești suficient de zen.
Raspunde

@18

Acum 6 ani

Mare economist, daca era un muribund nu se baga niciun fond de investitii pentru ca nimeni nu investeste intr-o companie pe moarte. Intr-adevar valuationul este mic si asta denota datorii dar banii luati de la fond sunt pentru cresterea businessului. Nu-ti da niciun fond bani ca sa platesti datoriile. Pentru cash-flow si investitii insa, da !
Raspunde