Vineri,
23.10.2020
Cer Senin
Acum
16°C

Conducerea Sibiului invită locuitorii la consultări publice pe cartiere

28 Ianuarie 2016 16:43

Conducerea Sibiului invită locuitorii la consultări publice pe cartiere

Din 2 februarie încep consultările publice în vederea definitivării Strategiei de Dezvoltare Urbană Durabilă a Municipiului Sibiu până în 2023. La prima întâlnire sunt invitați locuitorii cartierelor Hipodrom I și II, urmând ca pe 3 februarie să aibă loc consultări publice cu locuitorii cartierelor Calea Dumbrăvii, Hipodrom III și IV, iar pe 4 februarie cu cei din cartierul Vasile Aaron. Scopul acestor întâlniri, susțin reprezentanții administrației locale, este de a implica sibienii în luarea deciziilor la nivel local.

“Am dorit să ne întâlnim direct cu cetăţenii din fiecare cartier, să mergem noi, administraţia locală, spre aceştia. Este ocazia noastră de a afla direct cum văd locuitorii dezvoltarea zonei sau a cartierului în care locuiesc, dar şi evoluţia întregului oraş. Mi-aş dori să fie un dialog real care să ne ajute să identificăm nevoile cetăţenilor şi apoi să găsim o modalitate de a le introduce în documentul strategic la care lucrăm. Îi invit pe sibieni să participe în număr cât mai mare”, declară Astrid Fodor, primarul interimar al Sibiului, potrivit unui comunicat de presă emis de administrația locală. Până la finalul lunii martie a acestui an vor fi mai organizate alte opt întâlniri de acest gen. ”Proiectele fezabile şi viabile vor fi introduse în Strategia de Dezvoltare Urbană Durabilă a Municipiului Sibiu pentru 2015 – 2023, alcătuită din direcţii de dezvoltare şi proiecte concrete care vor fi finanţate din bugetul local şi din alte surse atrase, rambursabile şi nerambursabile”, mai arată sursa citată. Strategia este dezvoltată în parteneriat cu Fundația Heritas și Camerea de comerț, industrie și agricultură a Sibiului.

Programul primelor trei întâlniri Sursa: comunicat Primăria Sibiu

Cartierele Hipodrom I şi II – marţi, 2 februarie, ora 18, sala festivă a Colegiului Economic George Bariţiu (strada Oituz, nr. 31) Cartierele Calea Dumbrăvii, Hipodrom III şi IV – miercuri, 3 februarie, ora 18, sala festivă a Colegiului Naţional Pedagogic Andrei Şaguna (Aleea Turnu Roşu, nr. 2) Cartierul Vasile Aaron – joi, 4 februarie, ora 18, sala festivă a Şcolii gimnaziale Regele Ferdinand (strada Şureanu, nr. 1)

A treia rundă de consultări

Pentru elaborarea strategiei în discuție, prima consultare publică a fost realizată în iulie 2015 când Primăria Sibiu a transmis spre completare un chestionar care se referea la realităţile din prezent ale Sibiului. ”Un număr de 850 sibieni au răspuns acestui chestionar, oferind astfel administraţiei locale un feedback cu privire la realitatea prezentă în oraş, dar şi propuneri de proiecte care se referă la un cartier sau la întreg oraşul”, informează reprezentanții Primăriei. Alte patru întâlniri au constituit cea de-a doua rundă de consultări, în august anul trecut. Întâlnirile au avut loc cu reprezentanții ai administrației locale, ai asistenţei sociale, culturii, sportului şi turismului, protecţiei mediului şi ocupării forţei de muncă.

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

14 comentarii

Ardelean Rãzvan

Acum 4 ani

Pe strada Lupeni ,când vor începe modernizãrile,în ce lunã?E ruptã de câțiva ani...Și o pasarelã peste linile de la garã ar fi foarte utilã,ploile inundã vara pasaju ce e între strada Lupeni și garã
Raspunde

Claudiu

Acum 4 ani

Propun un tunel subteran pe b-dul Milea de la intrare in Sibiu si pana la intersectia cu B-dul Coposu, iar pe deasupra acesui tunel sa se puna multa verdeata si sa fie spatiu pietonal. Daca merge si e ok proiectul sa se implementeze si in alte zone ale Sibiului. E o idee sf, dar implementabila.
Raspunde

:))

Acum 4 ani

Prea costisitor dar ce e azi SF, e maine banalitate ! Degraba cateva linii de tramvai rapid aerian (cale sustinuta de piloni) care sa lege punctele extreme ale orasului, chiar comune suburbane, prin centru. Transportul public trebuie cat mai rapid, accesibil si CLAR SEPARAT de restul traficului local/tranzit ! Exemplu linia 1.Valea Aurie - Centru (P-ta Unirii) - Gusterita, in lungul parcului Sub Arini poate avea cale rulare la nivel. Alte linii: 2. Selimbar - Milea - Piata Unirii - Turnisor - Zona Vest 3. Daia - Zona Est - Milea (conectare cu 2) 4. Sura Mare - Obor - Terezian - Turnisor (conectare cu 2) 5. Zona Est - V.Aaron - Hipodrom(Rahovei) - V.Aurie - Aeroport/Zona Vest (conectare cu 2) 6. Ruta turistica : Gara Mare - Piata Mare - Victoriei (conectare cu 1) - Valea Aurie - Padurea Dumbrava - Tropini - Rasinari
Raspunde

:))

Acum 4 ani

No asa, consultati oltenii, o sa ceara cluburi de manele cu cadane, ca la Costinesti :))) Tara si oras fara viitor, cu oi, fara speranta, pacat de inaintasii nostrii
Raspunde

Impartial

Acum 4 ani

Ce "jmecherie" de doi lei! Consultari cu cetatenii din cartiere chiar acum inainte de alegeri. Adica cum se fura startul in campanie sau campanie pe banii primariei...
Raspunde

Boala

Acum 4 ani

Astrid Fodor are o caciula prea mare pe cap. Nivelul ei de perceptie vis-a-vis de administratie e puternic influentat de smecherul sas Johannis
Raspunde

cetatean

Acum 4 ani

Dar cu cetateni din cartierele Turnisor, Terezian, Cibin, Tiglari cand v/a vrea doamna Fodor sa aiba intalnire . Noi nu suntem tot cetateni ai acestui oras? Numai cu cei bogati se poate vedea cu noi cei mai saraci de la periferie nu se poate vedea? Cand vom primi raspunsul la aceasta intrebare? Si noi am depus nenumarate memorii si propuneri la primarie si toate le-ati tratat cu indiferenta Astept raspuns doamna te rog nu ne uita!
Raspunde

UN Cetatean din GUSTERITA

Acum 4 ani

DA DESIGUR SI GUSTERITA ?? RAMINE DIN NOU PE DINAFARA. GUSTERITA DE CE NU E CHEMATA, SA SPUNEM SI NOI CE TREBUIE REABILITAT! Strada Vaii si Viilor Sunt de atata timp, si nu sunt asfaltate. Si allte probleme cu minoritatile de Romi din Cartier. Pentru gusterita 2016- pana in 2023 sa inteleg ca e neinteresant, nici pentru Primarie nici pentru Investitori
Raspunde

alzara

Acum 4 ani

Foarte buna imitiațiativa , mai ales permanentizarea ei ; ideile bune vin im campamia ) pre... ) electorala .Cam pripotă convocarea .
Raspunde

@alzara

Acum 4 ani

alzara ,tu aproape fiecare postare o scrii cu greseli gramaticale ,cuvinte scrise aiurea ,tastatura iti joaca feste,ai tremurici la mana ,esti tot pe fuga sau care e problema? ca te tineai pe vremuri pe aici "alzara liberalul"!:)))de nivelul postarilor tale sa fie liberalii?
Raspunde

alzara

Acum 4 ani

Pentru că n ' am reușit ( încă ?) să mă unesc în cuget și ' n simțiri !
Raspunde

B

Acum 4 ani

Felicitari primariei, felicitari D-nei primar pentru initiativa si implicare!
Raspunde