Sâmbătă,
16.08.2025
Partial Noros
Acum
31°C

Horațiu Rusu, noul președinte al Senatului ULBS: Vom continua procesul de transformare a universității

Horațiu Rusu, noul președinte al Senatului ULBS: Vom continua procesul de transformare a universității

Începând de luni Constantin Oprean a predat conducerea Senatului Universității ”Lucian Blaga” lui Horațiu Rusu.

Conf. univ. dr. Horațiu Rusu este director al Departamentului de jurnalism, relații publice, sociologie și psihologie din cadrul Facultății de Științe Socio-Umane a Universității ”Lucian Blaga” din Sibiu.

În urma votului din această dimineață, 29 februarie, conf. univ. dr. Horațiu Rusu a obținut 39 de voturi, în timp ce contracandidatul său, prof. univ. dr. inginer Daniel Volovici, de la Facultatea de Inginerie a obținut 31 de voturi, iar trei voturi au fost nule.

”Este o mândrie și o onoare pentru mine să fiu reprezentantul celui mai înalt for decizional al Universității ”Lucian Blaga” din Sibiu. Împreună cu colegii din Senat, cu dl. prof. univ. dr. ing rector Ioan Bondrea și întreg mediul academic al ULBS vom căuta cele mai bune soluții pentru a continua procesul de transformare a universității într-o instituție implicată activ în dezvoltarea comunității, o instituție de interes regional și, în acelasi timp, să continuăm pe drumul internaționalizării ULBS”, a declarat conf. univ. dr. Horațiu Rusu.
La ședința de Senat au fost prezenți 73 din cei 84 de membri, astfel că cvorumul de două treimi (56 membri) a fost atins.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

4 comentarii

Agentul 009

Acum 9 ani

Departamentul de jurnalism?Suna sofisticat.Sa inteleg ca in cadrul ULBS se pregatesc jurnalisti?Multi,boier Motoc?
Raspunde

karl

Acum 9 ani

Ba omule! Pai daca tu zici ca vei continua, din start esti pe un drum gresit! Pai ce vrei tu sa continui? Prostia si hotia lui Oprean? Cu oameni ca tine nu avem niciun viitor...vai de capul nostru.
Raspunde

senator

Acum 9 ani

No, ce să-i faci....degeaba au facut unele pregatiri intense (din concediu. ha ha ha) ca nu le-a iesit....
Raspunde

anonymous

Acum 9 ani

o studenta felicitari pentru aceasta functie si va urez multa putere de munca sa continuati proiectele incepute de fostul presedinte al Senatului Constantin Oprean.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus