Marţi,
20.10.2020
Cer Senin
Acum
0°C

Marius Popescu, candidat ALDE la Primăria Sibiu. Scrisoare către alegători

29 Mai 2016 22:03

Marius Popescu, candidat ALDE la Primăria Sibiu. Scrisoare către alegători

La alegerile locale se alege omul și nu partidul care îl susține. De aceea, cetățenii se pot orienta după cel mai bun, cel mai cinstit, cel mai gospodar candidat. Sibiului îi trebuie un candidat care să poată organiza orașul și zona sa adiacentă pe termen lung. Doar proiectele mari care sunt implementate în timp pot avea succes. Dar omul respectiv, candidatul trebuie susținut de un partid politic; partid care este o emanație socială, o organizație a cetățenilor cu idei și țeluri comune. Candidatul trebuie să se bucure de sprijinul partidului sau la nivel de Consiliu Local, Consiliu Județean și Parlamentul României, pentru a putea implementa acele proiecte pe termen lung. Nu e neapărat vorba de continuitatea unui singur om în acest sens, ci de "Legacy Management" cum se numește în multinaționale. Asta înseamnă continuarea proiectelor bune ale primarului anterior și adaptarea, repararea din mers a celor geșite. Trebuie construit pentru cetățean, pentru omul de rând. Facându-i viața mai ușoară, acesta se poate gândi mai mult la problemele lui, poate deveni mult mai productiv pentru societate și implicit va plăti taxe și impozite mai mari comunității. Acestea sunt valorile liberale pe care eu, din postura de candidat ALDE, le promovez: încurajarea liberei inițiative, încurajarea cetățeanului de a deveni activ și productiv în viața sociala și economică a comunității sale, a Sibiului. Așadar, ne trebuie o administrație apropiată de cetățean, aflată în slujba acestuia care să meargă și să întrebe de nevoile si problemele cetățeanului, ale sibianului. Marele avantaj al nostru este ca sibienii noștri gândesc cu mintea proprie. Ei știu ce au de făcut. Ceea ce avem cu toții nevoie la ora actuală pentru a ne dezvolta este un stat suplu, o administrație minimală, care să nu pună opreliști cetățeanului activ. Trebuie amplificată comunicarea cu cetățeanul prin ghișee de informare, prin chat online disponibil 12 ore pe zi. De asemenea, trebuie descentralizate și externalizate, chiar privatizate anumite servicii publice. Doar concurența poate crea servicii bune și apropiate de cetățean, pentru că îl transformă pe acesta în client. Cetățenii Sibiului sunt buni plătitori de taxe și impozite, așadar plătesc pentru serviciile Primăriei și ale administrației publice locale. Să-i tratăm ca pe niște clienți. Clientul mulțumit va reveni.

În duminica anterioară votului, mă adresez concitadinilor mei cu următorul mesaj:

Dragi sibieni,

În ziua votului trebuie să va gândiți că sunteți mai importanți decât orice analiști politici, orice grupuri de interese și orice conducători, pentru că puterea este în mâna voastră. Votul vostru poate schimba tot! Trebuie să vă gândiți foarte bine ce faceți cu el, pentru că doar odată la patru ani aveți aceasta putere. Vă cer votul de bun simț pentru că eu cred că vă pot reprezenta interesele în cel mai onest și onorabil mod cu putință. Eu nu fac politică, politica se face la București. La Sibiu, în comunitatea mea, voi face politici. Pentru cetățean, pentru sibian. Pentru omul de rând. Ca să nu mai dați cu mașina în gropi, să nu mai fiți blocați de străzi și poduri care stau în "reabilitare" ani de zile, ca să nu mai dureze o oră drumul dimineața până la "lucru", ca să putrți parca lejer si în siguranță (mai ales în zonele centrale), ca să înscrieți copiii la ce școală vreți, ca să aveti un loc de joacă frumos și curat în apropiere, ca să aveți spitale sigure și curate, fără microbi, fără dezinfectanți diluați și fără ore lungi de așteptare. Schimbând acestea dorim să trăim mai bine! Vă cer votul de bun simț pentru a putea organiza o administrație publică aplecată în primul rând spre cetățean, spre sibian și nu făcută în ciuda lui. Trebuie să știți că o comunitate își poate face singura legile ei. Acestea se numesc Hotărâri de Consiliu Local și sunt luate de către acesta prin reprezentanții voștri. Așadar, căutați-vă consilierul dumneavoastră local, cel din cartier sau din zona în care locuiți și raportați-i problemele cu care vă confruntați. Partidul pe care îl reprezint, ALDE are lista completă de consilieri pentru Sibiu. Sunt oameni tineri care nu au mai fost implicați politic. Aceștia va vor asculta pentru a vă îndruma sau a vă rezolva doleanțele. Împreună vrem să progresăm! Vă cer votul de bun simț pentru a putea atrage finanțări sau cofinanțări din fonduri europene pentru proiecte noi sau aflate deja în derulare. Acestea vor viza în special dezvoltarea comunităților locale prin crearea de facilități de petrecere a timpului liber pentru copii și seniori, inclusiv un nou ștrand la nivel european (gen aqua-park). Persoanele în vârstă trebuie să aibă și alte opțiuni decât a juca șah, afară, în parc atunci când e cald. La fel, copiii, trebuie implicați în evenimente culturale și sportive pentru buna lor dezvoltare și integrare în societate. Să ne cinstim bătrânii, dar să investim în copii, pentru că ei sunt viitorul! Vă cer votul de bun simț pentru a rezolva problemele reale ale comunității mele, ale sibianului ca individ. Acestea sunt cele care dor cel mai tare. Bineînțeles, că aș putea veni în fața dumneavoastră cu promisiuni bombastice, așa cum s-au mai făcut în decursul anilor. Cu cât mai umflată promisiunea - cu atât mai mare dezamăgirea. De aceea, va propun să ne rezumam la lucrurile simple, la nevoile de baza ale individului, care în orice societate liberă și liberală se afla în centrul ei!

Cu speranța că voi obține votul dumneavoastră de bun simț,

Marius Popescu Candidat ALDE la Primăria Sibiu

Comentarii

27 comentarii

Pravale Baba

Acum 4 ani

Scoate mainile din buzunare!!!!!
Raspunde

Johan Straus

Acum 4 ani

Nici un om normal la cap nu are rabdare sa citeasca mesajul astui "neica-nimeni"...
Raspunde

Nea costel

Acum 4 ani

E smecher tipul ne sfideaza pe toti cu mainile in Buzunare. Asa o sa ne sfideze si dacă iese primar. Cum a făcut taică-său ca primar. ( nimic)
Raspunde

sibian

Acum 4 ani

tatal lui a fost primar?
Raspunde

Cicco

Acum 4 ani

Bai, nea costele, tu esti pastrav, ma! Ai inotat in amonte pana la Sibiu. :-) Hai, mars la tine la mancat praz & legume! Lasa Sibiu' cu sibienii!
Raspunde

Daniel

Acum 4 ani

Da ce ai vrea? Sa stea drepti ca pe vremea lui Ceasca cand se canta imnul? De unde sti tu ce a facut tatal lui ca primar?
Raspunde

Olingpia Gafozdea

Acum 4 ani

Onorabile candidat -ma adresez astfel pentru ca pana la proba contrarie consider ca fiecare cetățean are dreptul sa se bucure de stima si respectul celorlalți- este indicat ca atunci când nu stăpânești un subiect sa-l ignori. Știi, exista o vorba din bătrâni care spune ca" atunci când nu scoate o vorba, un prost poate fi confundat cu înțeleptul care tace" Dvs. veniți sa ne propuneți acum in al-12-ceas, când un nou scandal de corupție planează asupra partidului pe care-l reprezentați , sa ignoram acest fapt si sa alegem omul. Nu vreau sa cred ca ne considerați tampitei pe toți, tot așa cum nu cred c-ați fost atât de naiv încât sa nu analizați istoricul, statutul partidului, programul si ideologia acestuia, precum si criteriile de moralitate si onestitate. Si totuși, dac-ați omis acest lucru, pot sa vi le amintesc eu, cu mențiunea ca toate acestea se constituie ca motive pentru care cererea Dvs. mi se pare cel puțin deplasata. In primul rând va spun ca un partid este o organizație politica constituita cu scopul de-a cuceri puterea in vederea satisfacerii intereselor membrilor acestuia, interese cu care am avut ocazia sa ne familiarizăm de-a lungul celor 26 de ani scurși de la Revoluție. Pot sa afirm fără nici un dubiu ca scopurile celor care au pus bazele partidului au fost imbogatirea personală prin orice mijloace ( retrocedări ilegale vezi cazul ICA, falimentarea fostelor întreprinderi si achiziția activelor acestora la prețuri Subevaluate, neplata taxelor carta buget), O alta trăsătura caracteristica membrilor acestui partid sunt jocurile politicianiste la care aceștia se pretează in vederea perpetuării avantajelor rămânerii la putere. Ultima Isprava consta in înseși epopeea constituirii partidului acum nici doi ani, atunci când Manequin Tariceanu liderul Dvs, frustrat fiind de nealegerea In fruntea PNL a rupt partidul si opoziția si cu ajutorul imoral al PSD care l-a si recompensat cu președinția Senatului, a constituit actuala formațiune politica lipsită de reprezentativitate. Si dacă mai doriți încă o dovada ca aceastei formațiuni politice ii sunt străine principiile de onorabilitate. știți asta pentru ca încercați sa va disociati de aceata imagine, este propriul Dvs. caz in care candidatul formațiunii la fotoliul de primar este trecut pe poziția secunda pe liste de consilieri locali. Ne induceți in eroare când afirmați ca lista consilierilor ALDE conține Candidați tineri cand de fapt mare parte sunt trecuți de prima tinerețe unii fiind chiar pensionari. Ne spune-ți ca aceștia sunt personaje noi in arena politica, aceștia fiind in realitate activiști din eșaloanele inferioare ale altor partide, fie îndepărtați de către acestea datorită incompetentei, fie migrați datorită frustrării. Deși sunteți o formațiune tânara din punct de vedere istoric, se poate scrie o carte, in care sa fie menționate motivele pentru care acest partid si membrii care-l reprezintă nu merita sa fie votați, ci mai degrabă ar trebui scosi de pe scena politica pe aceeași usa pe care au intrat.
Raspunde

Magna Horreum

Acum 4 ani

In pozele de afis, unii isi sufleca manecile ca sa dea impresia ca sunt pusi pe treaba. Asta si-a suflecat pantalonii ((ha, ha, ha!) aproape pana la genunchi. Sau poate or fi de imprumut? Ce sa inteleg, ca e pus pe fuga?
Raspunde

Blue jeans

Acum 4 ani

Poate ca baiatul asta e prea tanar, prea neimplicat in viata orasului, intr-un cuvant, prea necunoscut. Poate ca n-a avut tone de bani ( ca altii) ca sa bage in campanie. De aceea lumea inca nu si-a facut o parere despre el. Dar ceed ca stabilind o relatie directa cu cetatenii ( mai ales cu cei din cartiere) poate obtine un scor bun. Si ulterior mai vedem...
Raspunde

Pravale Baba

Acum 4 ani

Scoate mana din buzunar!
Raspunde

Paul

Acum 4 ani

Sibiul merita un primar asa cum este Marius Popescu! Cred ca acest om ar putea rezolva problemele cu, care se confrunta Sibiul! Noi tinerii trebuie sa schimbam ceva, sa mergem spre bine, sa dam sansa candidatilor tineri sa isi faca treaba! 5 iunie este data la care putem face schimbarea de care Sibiul are nevoie, 5 iunie ziua in care indrum alegatorii sa puna stampila la pozitia 3!
Raspunde

Olingpia Gafozdea

Acum 4 ani

Paul draga, bănuiesc ca ești tânăr după ideile exprimate ceea ce este foarte bine. Apreciez siguranța ta cand afirmi ca Sibiul merita in primar de calibrul celui la care faci referire. Nu ai reușit însă sa ne edifici dacă afirmația ta suna a recompensa sau pedeapsa la adresa noastră, a sibienilor. Apoi siguranța ta se diluează, credința devine speranța " ca ar putea rezolva problemele" Folosind imperativul ne informezi ca "noi tinerii trebuie sa schimbam ceva" (expresie ce surprinde neclaritate in idei, lipsa obiectivului) confirmat de" sa mergem spre bine" si am adauga noi ca sa nu mergem spre rău. Intrezaresc frustrarea ta atunci cand spui sa" dam o șansa tinerilor sa-si facă treaba. Am o întrebare pentru tine: te referi cumva la job? Cine va impiedica sa sa va îndepliniți atribuțiunile? Cine va impiedica sa va desăvârșiți nivelul de educație pe voi cei aflați pe bancile școlilor? Dacă prin "Treaba" te referi la implicarea in politica, în viața socială, cine va împiedicat pana acum sa mergeți la vot? Sigur in viața se pot face multe, iar pentru aceasta nu este nevoie sa aștepți ziua de 5 Iunie, poți începe chiar azi, cât despre partea cu Indrumatul ia-o cu începutul si încearcă sa-ți croiești întâi propriu-ți drum.?
Raspunde

Daniel

Acum 4 ani

In politica e nevoie de oameni si structuri cu experienta, in special de politica centrala. Daca despicam fiecare formatiune politica veti vedea ca toti au uscaturile lor. S-au facut atatea in tara asta ca pana la urma toti cei imoplicati politic, in special la nivel central, pot fi anchetati. Pana la urma nu asta e important. Conteaza finalul, condamnarea sau achitarea. Doar atunci putem eticheta. Un partid politic nu poate sa-si schimbe toti membrii peste noapte, dar daca reimprospateaza si vine cu oameni noi si mai bine pregatiti cred ca are viitor. L-am cunoscut personal pe d-l Tariceanu si indiferent de ce se spune e un adevarat lider, cu o prestanta rar intalnita. D-l Popescu este un tanar cu mult elan si foarte entuziast, dornic sa se implice in comunitatea lui. Si asa este! Are calitati si o experienta pe care nu poate sa i le ia nimeni. Provine dintr-o familie buna, de oameni educati si culti. Asta e important. I s-au dat limite de bun simt prin educatie si se poate avea incredere in el. Comentariile pe care le faceti voi aici, lipsite de esenta,cu un limbaj de balta si fara argumente pertinente nu au nici o valoare. Veti ramane in aceeasi mocirla in care a ramas si Ponta dupa alegeri.
Raspunde

Iosip Broz Tito

Acum 4 ani

Tinerii la putere? Decat ametzitu' ala de Razvan Pop, mai bine asta. Macar are carnet de conducere nu ca pnelistu-pedelist din scarboasa telenovela Raluka+Razvan=Love.
Raspunde

SB10NUT

Acum 4 ani

Degeaba se mai agita toti looseri astia..... oricum nu au sanse
Raspunde

Todor Jivkov

Acum 4 ani

Las ca ai tu... Nici alea.
Raspunde

Cetatean

Acum 4 ani

Sibiul are nevoie de un tanar, adevarat liberal, care ne inspira incredere si ,,fara carnet de pedelist'' asa cum zicea DANIEL, Multu succes ! Votez ALDE! De ce ?! Simplu: ALDE ESTE SINGURUL PARTID LIBERAL DIN ROMANIA!
Raspunde

cetateanul

Acum 4 ani

Daca d-nul candidat este un " adevarat liberal", ar trebui sa demisioneze instant din ALDE, formatiune aliata cu neo-comunistii din PSD care , pentru un liberal adevarat ar trebui sa fie principalul inamic! Asta vorbind principial, legat de istoria liberalismului si ca semn de respect pentru seniorii liberali morti in inchisorile comuniste! In rest, felicitari pentru un tanar ca are curajul sa se implice desi nu vad neaparat o mare calitate in faptul ca e tanar...era un proverb ca " cine nu are batrani, sa-si cumpere..." As fi vrut sa vad un proiect in locul scrisorii lacrimogene!
Raspunde

Diana

Acum 4 ani

ALDE! ..,:Un suflu tânăr in politica. E bine! România are nevoie de asa ceva! Am avut ocazia sa discut cu Marius Popescu, placut impresionata de un tânăr cu un puternic simt al educației, intelectului, umorului, placut la vorba si cu o carisma deosebita! Chiar mi a insuflat un aer proaspăt, liber, sincer pe care doar noua generație il poate avea!!!! Bravo tie, parinților tai pentru felul in care te au educat si tânărului partid ca susține NOUL!!!! Eu voi susține ALDE si candidatul sau pentru Sibiu: Marius Popescu!!!!
Raspunde

Mara

Acum 4 ani

Stimata doamna, sau domn Oling... cu siguranta dumneavoastra stiti sau faceti politica, dar nu despre asta vorbim noi aici, nu asta ne intereseaza pe noi. Nu vedeti ca tinerii sibieni care il sustin pe Marius Popescu nu fac politica, ci pur si simplu isi indreapta votul catre o persoana tanara, educata, care a crescut, a invatat si a muncit in Sibiu, alaturi de sibieni si care da!!! are entuziasm si asta ne place! Eu ma bucur ca l-am cunoscut pe Marius Popescu si ca am avut ocazia sa discut cu el personal si va rog sa ma credeti ca rar am intalnit o persoana atat de tanara care sa fii invatat istorie cu atata placere! Este dintr-o familie buna de intelectuali, are o cultura vasta, vorbeste fluent germana si engleza, iar de limba romana sa nu mai discutam, este fiu de profesor de limba romana. In dezbaterea de la TVR s-a putut observa foarte bine acest lucru. In concluzie noi ne dorim un astfel de primar, acesta este viitorul!
Raspunde

Janos Kadar

Acum 4 ani

Sa mergeti la vot si sa-i votati pe Pop(escu)... 2 copii care vor primari. Macar Marius nu-i ghidonat de basisti penali.
Raspunde