Duminică,
04.12.2022
Cer Senin
Acum
4°C

GRAFIC Rezultate finale Primăria Sibiu. FDGR, 12 mandate în Consiliul Local. PSD peste PNL

GRAFIC Rezultate finale Primăria Sibiu. FDGR, 12 mandate în Consiliul Local. PSD peste PNL

Biroul Electoral Municipal a încheiat numărătoarea voturilor și a transmis rezultatele finale înregistrate în urma alegerilor locale de duminică.

Pentru Primăria Sibiu au votat 48.922 sibieni, iar dintre aceștia 27.948 (57,13%) au încredințat votul candidatului FDGR Astrid Fodor. Ovidiu Sitterli, candidatul PSD a obținut aproape dublul voturilor primite de Răzvan Pop, candidatul PNL, 9.202 voturi, față de 5.339, cât a luat candidatul PNL (18,81% față de 10,91%). În urma lor s-a clasat candidatul independent Ana Alexandrina Matei, care a obținut 1565 voturi (3,20%). Candidatul PMP, Ioan Gligor a obținut 1348 voturi, Ioan Zară, candidat independent a obținut 982 voturi, Marius Popescu, reprezentantul ALDE a obținut 719 voturi, candidatul UNPR, Daniel Galan a fost votat de 463 sibieni, candidatul PU, Ovidiu Zeicu a obținut 399 voturi, în timp ce Lucian Gabriel Pițu, reprezentantul PSRO, a fost votat de 328 sibieni.

grafic alegeri primaria sibiu

Pentru Consiliul Local, FDGR a obținut 22.664 voturi (46,54%), însă va avea 12 consilieri locali și va deține majoritate simplă în viitorul for al municipiului. Pe locul doi se află PSD, care a obținut în municipiul Sibiu 10.502 voturi (21,57%), iar ultimul partid care intră în Consiliul Local Sibiu este PNL, care a luat 8.594 voturi (17,65%). PMP este partidul care s-a situat pe poziția a patra, însă cu 1706 voturi nu va intra în noul Consiliu Local.

grafic alegeri CL sibiu

 distributia mandatelor in consiliul local sibiu

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

59 comentarii

Gigi

Acum 6 ani

Rusine mai mare ca la Sibiu, PSD sa bata PNL nu exista ptr pnl-isti. Viitorul suna bine ...ptr unii. Oameni de toata isprava
Raspunde

Brian Loman

Acum 6 ani

In toata tara PNL a avut candidati ridicoli. Nici in Sibiu nu s-au dezmintit cu Fuego de SIbiu. Daca PNL nu se reformeaza urgent, va avea soarta PNTCD.
Raspunde

VL-69-BMW

Acum 6 ani

Lasa-te ba de scris articole. Zici ca sunt la scoala. Unu a obtinut dublul fata de altul care a obtinut....
Raspunde

Cu numar de SB

Acum 6 ani

Grea matematica este? Mai ales cand e vorba de numere mai mari decat 69.. vai de noi daca si voi mai aveti drept de vot!
Raspunde

CrisV

Acum 6 ani

Chestia cu "Unul a obtinut dublulfata de altul care a otinut..." nu ar trebui sa te deranjeze....e matematica de clasa a doua ;)...nu inseamna ca e un jurnalist atat de prost.
Raspunde

Săndel

Acum 6 ani

Felicitări Forumului pentru rezultatul frumos obținut! Însă cea mai mare bucurie e că o alternativă politică e în devenire, mă refer aici la Uniunea Salvați România care va deveni în următoarele luni o forță care va conta la alegerile parlamentare din toamnă.
Raspunde

Gruia

Acum 6 ani

Te referi la partidul Urzeala Soros in Romania de la stanga internationalista? :)
Raspunde

:)

Acum 6 ani

felicitari sibieni si fdgr! tot ce sper e ca doamna fodor sa fie mai hotarata si sa faca lucruri de mai mare anvergura in acest mandat decat in cel interimar.
Raspunde

mircea

Acum 6 ani

vl-69-bmw du-te voteaza la tine acasa si ia-ti si confratii migratori
Raspunde

gaby

Acum 6 ani

Corect !!!! Vine ulul din valcea sa comentete ca la ei tot ped-ul este votat !!
Raspunde

Aurelian

Acum 6 ani

PSD=VICTORIE! Neamul romanesc, traditia noastra seculara ne indeamna sa votam PSD, romani pentru romani! PSD in ADN!
Raspunde

@Aureluan de la Vicent

Acum 6 ani

Ba du-te tu .....!
Raspunde

gaby

Acum 6 ani

Marsi ma cu psd-ul tau !! impusca-te !!
Raspunde

...

Acum 6 ani

am infrant! iar a crescut psd-ul....nu vom avea o tara normala la cap cu asemenea votaci
Raspunde

cetateanul

Acum 6 ani

Ai dreptate! Consider ca "neamul romanesc are PSD in ADN", adica coruptie, hotie, manipulare, prostie si multe alte" calitati". Din aceasta cauza, multi dintre noi care am observat asta la timp, incercam sa evoluam, sa ne batem ADN-ul prin educatie! Abia astept " revenirea" triumfala a lui Ponta si declaratiile altor penali ca sa stiu sigur ca vor infuria " neamul romanesc" si ca vor pierde ceea ce conteaza- parlamentarele!
Raspunde

Anna

Acum 6 ani

Pasiune, Superlativ, Dragoste! PSD! Este momentul sa subordonam România! O tara pesedista este o tara bogata și cu valori.
Raspunde

...

Acum 6 ani

esti tra-la-la?
Raspunde

Sandu Bellu

Acum 6 ani

Pune si tu un emoji, sa se prinda lumea ca e la misto.
Raspunde

Haha

Acum 6 ani

Pai cum sa nu si-o ia pnl-ul in freza cand vine cu umflatul ala de Fuego, care doar cara vinul la referendum si a fost dat afara si de la doctorat. O nulitate. Apoi martaloaga de turcan cand o vad oamenii vomita. Si la Bucuresti si la sibiu pnl a ajuns sub psd. Asa este cand ajung alde Gurgiu ( cu facultate privata la cantemir), Bulldogul de scrie numai cu greseli ortografice si sasaila ala corupt de predoiu in frunte. Pnl isi merita soarta. Fuege acum fugi iarasi la sefi sa te puna sa freci iarasi menta ca staroste la cultura. Sa ajungi la 120 de kg. ca 100kg. ai facut in aia 3 ani in care stateai la program de la 11-13.
Raspunde

:)

Acum 6 ani

corect :)))))
Raspunde

un cititor

Acum 6 ani

Cum naiba sa poti sa votezi cu vre-unul dintre politicienii din Romania ??? Partide politice vachi = corupti si punincuristi care spera un post caldut. Partidele nou infiintate = personaje fara scrupule din vechile partide migrati, deci mai rau decat primii. Independentii...nu se prea aud. Deci, despre ce discutam ???
Raspunde

Papa

Acum 6 ani

Clasa politica actuala e VARZA. Nici acum n-au inteles ca dreapta, daca nu se uneste, PSD va avea mult timp majoritate. In toata lumea civilizata sunt 2-3 partide, maxim 4 daca socotim si extrema dreapta care mai nou prinde bine in Europa.
Raspunde

TAVI OCTAVIAN

Acum 6 ani

....EVIDENT CA PRINDE BINE EXTREMA DREAPTA ,DE CIND NE SUFOCA GLOBALISMUL...IN CARE SE PRACTICA HAIDUCIA...LUAM DE LA TARILE SARACE ,SI DAM LA TARILE BOGATE....!!!
Raspunde

ovidiu

Acum 6 ani

USBul respectiv viitorul USR va reprezenta adevarata dreapta in toamna si va spulbera PNLul + vopsitii de la PMP si ALDE. Cel putin in mediul urban asa va fi.
Raspunde

un cititor

Acum 6 ani

Daca USB sau USR sau cu s-o mai numi, o sa "contina" vechi politicieni fugiti de prin alte partide, doar doar o sa prinda vre-o functie, nu o sa faca nimic ! Nu contest ca si in partidele actuale sunt oameni corecti si competenti, dar cum naiba sa ii identifici printre gramezile de hoti ?
Raspunde

Săndel

Acum 6 ani

@Ovidiu: nu cred că va chiar spulbera vechiul establishement, dar va fi o victorie dacă reușește o astfel de structură nouă 15-20%. Și nu, nu va primi migranți de la ALDE, PMP, noul PNL.
Raspunde

TAVI OCTAVIAN

Acum 6 ani

.DA USB VERSUS USR ADICA UNIUNEA SOCIALA DIN RUSIA....SUSTINUT DE BANCILE RUSESTI...???... UNDE ATI MAI VAZUT PARTID DE DREAPTA CU DOCTRINA SOCIALA ...DACA ARE DOCTRINA.....!!1 SOCIALE SINT PARTIDELE DE STINGA....CINEVA N-A FOST ATENT CIND A DENUMIT PARTIDUL...DAR CE MAI CONTEAZA...MULTI VAD PUTINI II INTERESEAZA...!!!
Raspunde

un cititor

Acum 6 ani

Mi-ar placea o statistica cu cei care au votat (din sondaje bineinteles) in care sa fie precizate: varsta, studii, locul nasterii (zona din tara) si data migrarii in Sibiu ...
Raspunde

el

Acum 6 ani

Pai s.a cam spus: scoala elementara, mare parte peste 50 ani, origini-sud. Nu.i nimic nou in ultimii 25 ani. De remarcat: statornici in op.politice. In ceea ce priveste USB-USR va avea soarta PP. Dispar ca DD.
Raspunde

PNL-ist

Acum 6 ani

Rusineeeeeeeeeeeee PNL
Raspunde

ion

Acum 6 ani

Macar sunteti sincer. Felicitari!
Raspunde

tot ala de acum o luna

Acum 6 ani

pt. Daniel galan ti-am spus ca ai gresit partidul
Raspunde

Săndel

Acum 6 ani

Voi nu vă dați seama că asta cu numărul de Vâlcea trolează pe aici? Adică nu e pe bune, vrea doar să genereze comentarii.
Raspunde

victor

Acum 6 ani

aceste alegeri nu au facut altceva decat sa mai trezeasca la realitate asa zisa ”clasa politica ” din romania si bineinteles fiecare sa isi mai faca curatenie in propria ”casa” . pana la alegerile parlamentare,asteptam ca DNA -ul sa ajute la purificarea formatiunilor si inlaturarea celor cu ”bube”in cap.
Raspunde

TAVI OCTAVIAN

Acum 6 ani

....DNA-UL CA POLITIE POLITICA NU FACE DECIT SA-I INLATURE PE CEI INCOMOZI DAR NU PURIFICA NIMIC.....MAI DEGRABA MIZGALESTE CU DOSARE FABRICATE...!!!
Raspunde

Alexandru

Acum 6 ani

Imi pare rau ca PSD a luat mai multe voturi fata de PNL!
Raspunde

cisnadian

Acum 6 ani

PNL daca este partid serios si vrea sa fie votat si la urmatoarele alegeri ,RETRAGE sprijinul politic consilierului local din Cisnadie Cosmin Aron Bobeanu pentru lipsa de respect fata de ceilalti candidati si implicit si fata de electorat!!
Raspunde

Nicu

Acum 6 ani

Rezultatul.obtinut de PSD la Sibiu se datoreaza in primul rand lui Sitterli dar si profesorului doctorGhiorghe Talaucare a avut un rol pozitiv pe lista consilierilor locali,unde a si reusit sa fie consilier local.Felicitari!
Raspunde

...

Acum 6 ani

rezultatul obtinut de psd se datoreaza urmatorilor 2 factori: 1. votacii psd-isti, aia care mananca rahat dar zic ca-i franzela 2. greata cetatenilor fata de politicieni manifestata prin gradul de prezenta la vot
Raspunde

Nicu

Acum 6 ani

Pnl la Sibiu a pierdut din mai multe motive ,enumar slaba organizare tehnica,Razvan Pop a avut o echipa slaba chiar dezinteresata,afisarea alaturi de pdl ista Turcan n a fost pe placul multor sibieni ,program electoral neinspirat.Acestea sunt cateva din motivele care au dus PNL pe locul 3 la Sibiu pentru CL.Recomand schimbarea totala a conducerii organizatiei municipale SIBIU.
Raspunde

...

Acum 6 ani

si psd-ul a fost organizat zici? un penal la conducere si un papa-lapte care si-a dat demisia de la prefectura in loc sa-l dea jos pe penal. o marioneta a unui penal. asta da organizare. singura sansa a psd-ului sunt votacii comunisti care nu se mai vindeca la cap. nici talau nu-i mai face bine
Raspunde

TAVI OCTAVIAN

Acum 6 ani

....SCIMBAREA CONDUCERII CU ALTII ...MAI RAI...ASTIA ERAU CEI MAI BUNI...!!!
Raspunde

Silviu

Acum 6 ani

Nu reusesc sa gasesc niciunde pe net cate voturi a obtinut d-na Eugenia Florescu. Ma poate ajuta cineva cu aceasta informatie, va rog?
Raspunde

Daniel

Acum 6 ani

Va salut! Sunt nascut si crescut in Sibiu si iubesc acest oras. Nu le prea am cu politica insa sunt sigur ca la ora actuala cu FDGR suntem pe drumul cel bun. Legat de cei care migreaza in orasul nostru: Va multumesc ca ati venit sa ne ajutati la dezvoltarea orasului! Sper ca in curand o vom lua inaintea putinelor orase care la ora actuala o duc mai bine in ceea ce priveste nivelul de trai. Uitati-va putin cum sta treaba cu locurile de munca in Sibiu acum: E aproape ca pe vremea lui Ceausescu, locuri de munca la greu! Numai puturosii sau cei care nu doresc sa munceasca nu au un acum un serviciu. Toate celelalte probleme, se vor rezolva de la sine atat timp cat cauza radacina(nivelul salarial) e aproape rezolvata complet. Asadar pentru asta nu putem decat sa multumim celor care au condus orasul pana acum si au favorizat companiile mari sa vina in Sibiu!
Raspunde

alt sibian

Acum 6 ani

Pupincurism, Daniele!
Raspunde

TAVI OCTAVIAN

Acum 6 ani

....DA ...SIBIUL E O EXCEPTIE IN BINE IN RAPORT CU ALTE ORASE......AI DREPTATE DANIEL...!!!
Raspunde