Comisarul european pentru afaceri economice, Pierre Moscovici, a declarat că în ”Cartea Albă” privind viitorul Uniunii Europene, prezentată miercuri de președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, se regăsește și opțiunea desființării blocului comunitar și ea trebuie examinată la fel ca celelalte, transmite Agerpres. ”Putem continua în general la fel ca până acum, cu pași mărunți, să revenim la competențe mai naționale, să ne limităm la piața unică sau, de ce nu, să desființăm UE”, a spus Moscovici, citat de Agerpres. Comisarul european a precizat totodată că el nu dorește ca această ultimă opțiune să se materializeze, dar că ea ”trebuie evaluată”.
Președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a susținut miercuri în plenul Parlamentului European un discurs în care a descris cinci scenarii posibile privind reforma proiectului european post-Brexit, care presupun fiecare niveluri diferite de integrare și merg de la limitarea acestuia la piața unică europeană și până la opțiunea care ar corespunde unei Europe federaliste.
Într-o declarație dată presei înaintea acestui discurs, ale cărui linii generale erau atunci deja cunoscute, Moscovici a spus că opțiunea pe care el o susține este ”un impuls proeuropean pentru ca UE să fie capabilă să-și apere mai bine cetățenii, să-i protejeze mai bine, să avanseze către mai multă democrație și mai mult dinamism economic, în special în interiorul zonei euro”.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Comisiei Europene , Uniunii Europene , Parlamentului European , Cartea Albă , Claude Juncker , Preşedintele Comisiei Europene , Pierre Moscovici
Vizualizari: 1818
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
O sibianca
Acum 1 oră
Eu
Acum 2 ore
Kokos
Acum 2 ore
LOL
Acum 2 ore
Hermannstadt