Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Ganț cere salarizare unitară pentru personalul din muzee

Alin Bratu
0
fdgr-gant-16-8ejs

Ministrul Culturii, Ioan Vulpescu anunță că a propus Ministerului Muncii propunerea de majorare a salariilor personalului din toate instituțiile de cultură, indiferent că sunt în subordinea administrației publice centrale sau locale. În plus, ministrul susține că se are în vedere în special personalul care nu a beneficiat de recentele măriri salariale.

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Anunțul ministrului vine în urma unei solicitări a deputatului minorității germane, Ovidiu Ganţ, care i-a adresat ministrului o interpelare parlamentară cu privier la decalajul semnificativ care există între salarizarea personalului din muzeele aflate în subordinea administraţiei publice locale şi judeţene şi cel din muzeele aflate în subordinea Ministerului Culturii, decalajul fiind adâncit odată cu majorarea salariilor primilor menţionaţi prin O.U.G. nr.2/2017. “Consider că acelaşi gen de muncă trebuie să beneficieze de aceiaşi retribuire, adică se impune o majorare a salariilor în cazul instituţiilor subordonate Ministerului Culturii şi Identităţii Naţionale”, susține deputatul Ovidiu Ganţ.

Publicitate
Publicitate

Alin Bratu
Alin Bratu

Politic

0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate