Luni,
23.05.2022
Acum
0°C

Câți bani a câștigat președintele Iohannis, în 2016, pe urma chiriilor din Sibiu

Câți bani a câștigat președintele Iohannis, în 2016, pe urma chiriilor din Sibiu

Președintele Klaus Iohannis și-a publicat declarația de avere pe site-ul Administrației Prezidențiale, unde a specificat veniturile obținute anul trecut.

Conform declarației, preşedintele Klaus Iohannis deţine în continuare, alături de soţia sa, Carmen, două apartamente şi trei case, toate în Sibiu, iar veniturile sale obţinute din chirii în 2016 au fost de aproximativ trei ori mai mici în 2016 faţă de 2015. Anul trecut preşedintele a obţinut 19.017 lei din chirii, iar soţia sa o sumă egală. Cu un an înainte, cei doi au primit drept chirii câte 59.960 de lei.

Klaus Iohannis are depozitaţi în bancă, într-un cont deschis în 1999, 221.000 lei, mai puţini decât în 2015, când avea 295.000 lei.

Şeful statului a continuat să primească şi în 2016 drepturi de autor, dar şi la acest capitol suma a fost mai mică decât cea primită în 2015, respectiv 34.654 lei faţă de 82.000 lei.

În 2016 preşedintele Iohannis a câştigat mai mulţi bani în anul trecut din salarii, adică 196.000 lei, faţă de 133.879 lei în 2015. Şi soţia sa, Carmen, a primit mai mulţi bani din salarii, adică 28.122 lei, faţă de 22.554 în anul anterior.

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

12 comentarii

wow

Acum 4 ani

ce stire!
Raspunde

///

Acum 4 ani

La mai mare si sa-i folositi sanatos, dle presedinte!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dan

Acum 4 ani

singurul politician din Romania care merita o pensie speciala.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Vecina

Acum 4 ani

Cam Penibil sa faceți public veniturile fam Iohannis nici chiar așa sau credeți ca in Germania știu cetățeni ce venituri are Merkel?
Raspunde

Gheorghe D. Gheorghe

Acum 4 ani

Fă proasta sulii, sunt publice oricum...
Raspunde

Gheorghe D. Gheorghe

Acum 4 ani

Bă ca să vezi, s-au mărit salariile la profesori!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Vecina

Acum 4 ani

Zise Gheorghe țăranul mitocanul
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Vasile V. Vasile

Acum 4 ani

Fă, vorbește frumos! Și șterge-te la bot de cocomârz când deschizi gura!
Raspunde

joseph

Acum 4 ani

@gheorghe,vasalie si vecina plii...sunteti toti prosti gramada....mutalaul sas chiolhannis cred ca foloseste acesti asa zisi bani din chirii doar pt parfumuri si pantofi de firma...greul banilor cred ca vin si din alte parti(vezi mafia lemnului Schweighofer-austriecii pu,lii etc!)!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

hmhm

Acum 4 ani

Asa si? Poate maine faceti un articol despre cat castiga Dragnea, ce domeniu imens are si ce mita a mai luat/dat. Nu aveti ce scrie.
Raspunde

politrucul

Acum 4 ani

Ce-i rau in a-i informa pe cei interesați? E secret, cumva??...
Raspunde

Geo

Acum 4 ani

Dar cat ii revine din chiriile caselor celor de la FDGR nu stiti?
Raspunde