Sâmbătă,
04.07.2020
Ploi Scurte
Acum
16°C

Mesajul hotelierilor către sibianul Trif, noul ministru al turismului

28 Ianuarie 2018 10:47

Mesajul hotelierilor către sibianul Trif, noul ministru al turismului

Președintele Federației Industriei Hoteliere din România (FIHR) îi transmite noului ministru al Turismului, sibianul Bogdan Trif un mesaj prin care îl roagă să rezolve problemele care există în turism. „Viitorul ministru al Turismului, Bogdan Trif, trebuie să se implice în rezolvarea celei mai importante probleme din turism, și anume lipsa forței de muncă, să stimuleze incoming-ul, să schimbe modul în care este promovată România, să stimuleze investițiile în turism și să digitalizeze, simplifice și debirocratizeze activitatea ministerului”, a declarat Călin Ile, citat de Profit.ro.

Industria turismului din România traversează o criză a forței de muncă și, în pofida numeroaselor semnale de alarmă ridicate pe parcursul anului trecut de toți actorii din domeniu, Ile susține că, la modul concret, nu a fost întreprins niciun demers care să dea speranțe că situația se va îmbunătăți câtuși de puțin în 2018. Ba din contră, semnalele arată că această criză se va agrava, și atunci hotelierii așteaptă din partea ministrului Turismului să vină cu propuneri, împreună cu industria.

„Să vedem că se implică într-un dialog cu Ministerul Educației, Ministerul Muncii și cu orice alte autorități publice sau private care pot da soluții acestei probleme. Criza forței de muncă nu este o temă care timp de 1 an să fie lăsată pe planul doi și la care să vii cel mult cu intenția de a lansa două centre naționale de pregătire", a afirmat Ile, citat de aceeași sursă.

Ile mai arată că România are nevoie, la momentul actual, de un ministru puternic, care să își asume o discuție cu primarul general pentru poziționarea Capitalei  ca destinație turistică și folosirea taxei de promovare. „ Avem nevoie de un minister care să fie la masa discuțiilor pentru stabilirea calendarului Centenar sau pentru președinția UE din 2019 ori Campionatul de Fotbal Euro 2020, ca să dăm doar câteva exemple. Nu putem continua promovarea României în același fel în care s-a făcut până acum. Nici măcar bugetele alocate pentru promovare nu au fost folosite în 2017, nu am mai fost reprezentați în străinătate odată cu desființarea birourilor de turism, iar prezența noastră la târguri este desprinsă din secolul trecut. Suntem în anul 2018, iar cuvântul cheie în promovarea turismului astăzi este online", afirmă Ile.

El își dorește și ca noul ministru să stimuleze investițiile în turism, dar și să digitalizeze, simplifice și debirocratizeze activitatea ministerului. Totodată, șeful Federației hotelierilor crede că ministrul ar trebui să fie atent la ce specialiști alege pentru consultare. "Este evident că fiecare ministru își alege consilierii în funcție de preferințele personale, fiind la latitudinea sa să ia decizia în acest subiect. Dar atunci când alegi numai consilieri <>, care spun ce ne place să auzim, atunci când intri în conflicte cu cei care te provoacă, cu cei care ridică problemele stringente ale industriei, este la fel de clar că drumul spre progres nu poate fi găsit. Țineți cont de relevanța acestor sfătuitori, uitați-vă la ce au făcut de-a lungul timpului pentru turism și asumați-vă cu curaj un dialog cu specialiștii din domeniu", mai spune Președintele Federației Industriei Hoteliere din România, citat de Profit.ro.

Comentarii

35 comentarii

Loredana Artimon

Acum 2 ani

Trebuie sa faca in Sibiu hoteluri, spa-uri si mall-uri la nivelul Dubaiului. Sa fim seriosi, este mare nevoie pentru ca la Sibiul nivelul de trai este mult superior celui din restul Europei! La Sibiu bunastarea este la ea acasa! O ducem bine!
Raspunde

#Ajunge cu pesede

Acum 2 ani

Asa de incruntat asta ne sperie toti turisti! :) Mai in gluma mai in serios macar daddy are grija de slugi! N-a suportat degeaba tanarul necomunist "agresiunile" repetate ale protestatarilor! A primit sansa lui sa jupoaie un intreg minister!
Raspunde

Nelly

Acum 2 ani

"Turistii", mai laba trista! Shovaiala te lasa sa-i lingi ghetele, postac analfabet?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ale

Acum 2 ani

Ce mai judecam pe aici, bravo romani, asa trebuie...de aia merge tara asta asa prost, ca existati voi. Inainte sa judecati uitati-va la voi si apoi la cei din jur. Nu mai dati cu pietre degeaba... Fiti si voi in stare sa ajungeti acolo si incercati sa fiti mai buni ca el si apoi scrieti porcarii. E usor sa scrii porcarii si sa arunci cu pietre in celalalt cand tu nu esti bun de nimic. Acest om a muncit foarte mult pentru funcția lui si cu siguranță va face o treaba foarte buna. Aveti incredere si cu siguranță nu veti fi dezamagiti.
Raspunde

McD

Acum 2 ani

Cred ca si acest ministru va realiza la fel de mult ca si precedentul adica...nimic...la fel ca si ministrul transporturilor...la fel ca si ministrul mediului si apelor...s.a.m.d....nu ca nu ar vrea, dar nu se poate mai mult,... poate cineva ne spune de ce ministrii se schimba mai nou la 12 luni!?
Raspunde

Guess who

Acum 2 ani

Bai in loc sa fiti mandrii ca avem un sibian ministru voi intrati in polemici si certuri. Haideti sa il cunoastem personal pe Dl. Trif si daca greseste sa il corectam. Nu e firesc sa arunci direct cu pietre in el.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Andrei

Acum 2 ani

Consider cã dl Bogdan Trif, este un profesionist ! Este singurul ministru nominalizat, dupã revoluție ! O parte din sibieni, vã sunt alãturi !
Raspunde

zzz

Acum 2 ani

probabil ai 12 ani si revolutia pentru tine a fost in 2010 de Dejeu ai auzit? de Ariton?
Raspunde

sibian_modest

Acum 2 ani

Sunteti niste frustrați !
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

sibian_modest

Acum 2 ani

Aveti un limbaj , agramat ! Da, Bogdan Trif este o persoană serioasã și inteligentã ! De ce aruncati cu noroi, sunteti niste frustrări! Succes, domnule ministru !
Raspunde

Urmasul lui Adrian Nastase

Acum 2 ani

Trif asta are o moaca de zici ca inspira aer si uita sa expire. Pare ca-si tine respiratia... Figura lui spune totul despre el: lipsa de credibilitate, un mic profitor.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@

Acum 2 ani

Hai , arata-ne moaca ta......ca sa putem compara . Nebunule, vei fi vreun plaiboy de pe valea sapunului
Raspunde

Un mic lingau

Acum 2 ani

Cat de prost trebuie sa fi incat sa-i scri unui Ministru sa-ti rezolve problemele cu personalul. Oare ce asteapta acesti hotelieri sa faca ministru? Sa oblige oamenii sa munceasca pe bani putini in Romania?
Raspunde

Guess who

Acum 2 ani

Cat de prost sa fii sa scrii cu un i scrii si fii?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

#nedistrammaximpeseamafrustratilor

Acum 2 ani

Hahaha, vesnicii frustrati : zzz, cucurigu, red ciuma....dar unde o fi biciclistul ? Intr-o zi ii cauta pe aia de la isis. I-o fi gasit.
Raspunde

Red ciuma

Acum 2 ani

Prostu’ rade dacă-i arați un deget ...la nivelul tău razi din orice, dar nu mai e mult și o sa va cam înghețe zâmbetul pe buze , dragi infractori roșii , deja s-au prins toți ce vreți sa faceți !!!! Judgment day will come...
Raspunde

PSD = ciuma rosie

Acum 2 ani

Nu face nimic pentru Sibiu/Romania !!! Este Psdist !!!!
Raspunde

HOP

Acum 2 ani

care munca ? credeti ca ASTA ? va face ceva ptr. Turismul DIN TARA ASTA ?apai va inselati !!!!! tare de tot !!!!! Nu va faceti iluziii ! NIMIC NU SE INTIMPLA !
Raspunde

Teo

Acum 2 ani

Ce poate sa faca in domeniul turismului aceasta marioneta a infractorului dragnea?Ce stie sa faca,in afara de a trece sub tacere hotiile grupului infractional care a acaparat psdul ?Nu poti sa fii de partea unor hoti,doar daca esti din aceeasi tagma sau ai avantaje ca urmare a acestei situatii.
Raspunde

Guess who

Acum 2 ani

Dar ce avantaje ai tu sa fii contra? Eu sunt optimist. Il cunosc personal pe Dl. Trif si nu este deloc cum il descrieti voi. Daca aveti ochi o sa vedeti schimbari in bine.
Raspunde

zzz

Acum 2 ani

cum ce poate sa faca? spre deosebire de sediul PSD Sibiu, ministerul turismului este foarte aproape de DNA iar cand daddy suna goarna toti catelusii si lingaii se aduna pe scari la parchet sa linga ciubota...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@teo

Acum 2 ani

Te-au resuscitat ? Vezi ca acum, prietena ta din botshani , are nevoie de mancatori de kkt, ca tine. In rest, numai de bine !
Raspunde

zzz

Acum 2 ani

decat sa scrii astuia o scrisoare mai bine o scrii unui caine de vanatoare sau sa iti faci calul imparat, cam acelasi lucru
Raspunde

Nelly

Acum 2 ani

Of, zazaila, iarasi dai cu copitele in taste?. Scrie-i calului meu, e imparatul lui Gunther.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@zzz

Acum 2 ani

Omul caruia tu ii spui " asta" a ajuns (prin multa munca si seriozitate), MINISTRU. In rest, tu esti acelasi mancator de kkt.
Raspunde