Examenul național de bacalaureat național 2018, sesiunea iunie – iulie, debutează luni, 12 februarie, cu Probele A, B, C, D de evaluare ale competențelor lingvistice și digitale.
La examenul de bacalaureat din sesiunea iunie - iulie s-au înscris în unitățile de învățămant din județul Sibiu un număr de 2746 de candidați, dintre care 2495 din seria curentă și 251 din seriile anterioare, anunță reprezentanții Inspectoratului Școlar al Județului Sibiu.
Potrivit Calendarului examenului de bacalaureat național 2018, luni se va desfășura Proba A de evaluarea a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba romană. Această probă se desfășoară și în data de 13 februarie și va fi urmată de Proba B de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă (14 - 15 februarie 2018).
În zilele de 16, 19 și 20 februarie este programată evaluarea competențelor digitale (proba D), iar în perioada 21-22 februarie se va desfășura evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională studiată pe parcursul învățământului liceal (proba C).
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 938
Ultimele comentarii
Acum 57 minute
@Barosanu
Acum 1 oră
@AndreiM fascistul de serviciu
Acum 1 oră
Periscop
Acum 1 oră
Emil
Acum 2 ore
Emil