Joi,
09.02.2023
Ceata
Acum
-19°C

VIDEO-Accident evitat la limită la intrare în Șelimbăr, la intersecția cu DN1

VIDEO-Accident evitat la limită la intrare în Șelimbăr, la intersecția cu DN1

Un șofer sibian a filmat cu camera montată pe bord cum a evitat la limită un accident de circulație, la intrare în Șelimbăr.

În imagini se poate vedea cum un alt șofer vine pe strada principală din Șelimbăr, încetinește la intersecție însă nu se asigură și nu oprește la ”Stop”, ci iese pur și simplu în fața celuilalt șofer, care circula dinspre Tălmaciu spre Sibiu. Acesta din urma a reușit să evite impactul profitând de faptul că pe banda doi de circulație, paralel cu el, nu se afla o altă mașină.

Imaginile au fost postate pe site-ul de profil Trafictube.ro de către utilizatorul cristy_sb.

În ultimele două săptămâni, în exact aceeași intersecție, au avut loc două accidente de circulație, ambele din cauza neacordării de prioritate. 29258434_10211412214880411_2927857756923579315_n

Zona este cunoscută autorităților ca un loc unde se produc constant accidente, însă până acum nu s-a venit cu nicio soluție pentru rezolvarea problemei.

Citește și:

http://www.turnulsfatului.ro/2018/03/17/un-nou-accident-pe-dn-1-in-zona-extaz/

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

21 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Speedbump

Acum 4 ani

Trebuie Speedbump
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ionutz Vl

Acum 4 ani

Eu cand am zis ca trebuia anchisa intrarea aia au sarit sibieni mandrii pe mine ca de obicei a avut mortul ala noroc ca si asta de a filmat clipul l-a filmat avea decat vreo 80-90 ca daca eram eu acolo ala de a iesit conducea cu angerii acum..
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

sofer

Acum 4 ani

dar cristy-sb al nostru nu cred ca mergea cu viteza regulamentara prin zona respectiva, ca ia trebuit ceva distanta sa opreasca ori nu a fost atent si a realizat tarziu de individ, din filmare cristi ar aveam 80-90 km/h problema celui care iasa in principala este ca drumul lor este mai jos si nu au vizibilitate destul, dar in codul rutier spune ca trebuie sa iesi pana la limita vizibilitati, iar ceilalti ar trebuii sa circule cu viteza mica
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Marius Enescu

Acum 4 ani

Analfabeti nar trebuii sa aive carnet de sofer nu crezii?
Raspunde

coasa neagră

Acum 4 ani

Acea ființă care nu poate fi calificată drept OM, are evident tendințe suicidale. Nu îl ajută nimeni ?
Raspunde

Un Sibian

Acum 4 ani

Oare bunul simt in trafic si respectul unde este ? Mai mult ca sigur cel care circula pe drumul european avea banda 2 libera si se putea muta din timp pe cealalta banda ca sa ii acorde "inconstientului" posibilitatea sa intre si el pe european. Asa ca terminati cu sinucigasi si alte epitete de genul.
Raspunde

Marius Enescu

Acum 4 ani

Sper ca n-ai carnet...
Raspunde

Misu

Acum 4 ani

Bai prietene? Stii semnificatia indicatorului STOP???????
Raspunde

sibian

Acum 4 ani

Pentru UN SIBIAN ,-domnul sau doamna ARE STOP! acolo nu cedeaza trecerea - nu mai stim semnele de circulatie??? , treaba lui pe ce banda mergea respectivul poate avea o masina in partea stanga si banda nu era libera ....TREZITI-va la STOP se opreste masina clar!!!!!
Raspunde

noname

Acum 4 ani

Un sibian, "bunul simt" in trafic inseamna sa respecti regulile de circulatie!
Raspunde

dinu

Acum 4 ani

"Un sibian" are dreptate, trebuie si preventie si politete in trafic. Peste tot in Europa am vazut cum soferii schimba banda I cu banda II atunci cind vad ca din lateral alt sofer incearca sa se inscrie pe drumul principal. Atunci cind se poate, desigur. Cel mai frecvent este pe autostrada in zonele de intrari. Bineinteles ca cel care are stop trebuie sa acorde prioritate, dar sa stiti o chestie: sofer bun nu e ala care nu provoaca accidente ci cel care ii fereste pe ceilalti.
Raspunde

unu

Acum 4 ani

acolo e limita de 70, mistretilor! la amandoi le-as anula carnetul!
Raspunde

dinu

Acum 4 ani

Din calculele mele, bazate pe film, Cristy are cca. 72km/h, deci mergea foarte corect. In caz de accident ar fi fost nevinovat. Vina ar fi fost doar a celuilalt care nu a respectat semnul stop. Insa ideea in trafic nu e sa ai neaparat dreptate ci sa eviti sa mori sau sa te schilodesti. Ca nu te incalzeste cu nimic sa fii mort ori schilod, dar "io aveam dreptate, domne!" Un sofer corect este un sofer care respecta regulile de circulatie. DAR un sofer corect nu este neaparat si un sofer BUN! Ca sa fii bun trebuie sa fii corect PLUS inca niste lucruri.
Raspunde

Marius Enescu

Acum 4 ani

Insistati sa il scoateti din rahat pe ineptul ala care a iesit in fata ca la ma-sa la tara cu caruta? Nu ma mir ca se circula cum se circula, daca va intereseaza doar mila fata de altii si alte sentimente nobile care nu au nici o legatura cu fizica, o stiinta exacta care iti explica EXACT de ce mori daca esti prost...
Raspunde

somonu negru

Acum 4 ani

taranul din selimbar stie doar caruta sa o jongleze..motiv pentru care inchideti intrarea...ca pe DN nu merg carute
Raspunde

...

Acum 4 ani

De foarte multe ori, accidentele se produc atunci cand are loc o dubla neatentie, o dubla prostie sau o combinatie a acestora. #Respect ar trebui sa fie inscriptionat pe masini... Daca Cristy sb avea #Respect, se muta pe banda 2 (daca era libera!) si il lasa pe bizon sa intre, daca bizonul avea #Respect, vedea ca Cristy sb nu il lasa sa intre si nu se baga ca un bivol... Colegilor mei din trafic : #Respect !
Raspunde

Sofer Sibiu

Acum 4 ani

"Unghiul mort" . Cel care filmeaza ,nu este in campul vizual al soferului ,care nu acorda prioritate, pt ca el, nu vede pe nimeni, fiind ascuns dupa stalp. Atentie mare la "unghiurile moarte"! Mai sunt si alte poziiti in care nu te poate observa celalant conducator auto.
Raspunde