Ordinul prin care sunt concediați peste 4.000 de profesori a fost semnat de fostul ministru Valentin Popa, anunță președintele PNL Sibiu, Raluca Turcan. ”Ministrul aruncă vina pe sindicate, deși recunoaște că mai este nevoie de încă 10.000 de noi posturi în școli. Cu alte cuvinte, deși avem puțini profesori, deși personalul auxiliar şi administrativ este insuficient, Guvernul taie din bugetul educației și dă afară câteva mii de angajați. Este limpede: fostul ministru minte! Despre nevoia de a reduce cheltuielile se știa încă de acum un an, mai precis din data 7 decembrie, atunci când a fost publicată OUG nr. 90/2017. Art.5, în baza căruia ministrul Popa și-a fundamentat ordinul sinistru de concedieri în sistemul de învățământ, scrie negru pe alb: ” În anul 2018, numărul maxim de posturi care se finanţează din fonduri publice ... se stabileşte astfel încât să se asigure plata integrală a drepturilor de natură salarială ... cu încadrarea în cheltuielile de personal aprobate prin buget”. Pe românește, dacă Guvernul rămâne fără bani în timpul anului, atunci dă oameni afară”, susține Turcan.
Liderul PNL Sibiu este de părere că guvernul a premeditat această acțiune, încă de anul trecut, alocând educației bani insuficienți. ”Nici salariile nu au fost acoperite în integralitate! La rectificare educația nu a primit bani suficienți pentru salarii. Cert este că, în acest moment, tot mai multe școli au primit somații de la Inspectoratele Școlare, să reducă imediat numărul de posturi de profesori și personal auxiliar din școli. Câte astfel lovituri trebuie să mai primească școala românească din partea acestui guvern cinic și incompetent?”, se întreabă Turcan.
Fostul ministru al Educaţiei,Valentin Popa, a susținut că nu vor fi concediaţi 4.000 de angajaţi din învăţământ, cum a anunţat Federaţia Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret”, ci este vorba despre faptul că 4.000 de posturi nu se creează. Popa a spus că nu vor fi oameni daţi afară din învăţământ, în condiţiile în care numărul de posturi în sistemul de învăţământ preuniversitar este cu aproximativ 10 la sută mai mare decât numărul de angajaţi.
Federaţia Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret” i-a solicitat premierului Viorica Dăncilă să blocheze aplicarea unui ordin al ministrului Educaţiei prin care peste 4.000 de angajaţi din învăţământ ar urma să fie concediaţi.
Foto: Mediafax
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Inspectoratele Școlare Județen , Raluca Turcan , ministerul Educatiei , PNL , Spiru Haret , Valentin Popa , Viorica Dancilă , Federația Sindicatelor
Vizualizari: 7145
Ultimele comentarii
Acum 51 minute
IR
Acum 58 minute
Eva
Acum 1 oră
Robert
Acum 1 oră
Sibian
Acum 1 oră
Emil