Duminică,
27.11.2022
Ceata
Acum
2°C

În luna inaugurării Târgului de Crăciun Sibiul a avut mai puțini turiști decât Mureșul. Cu Brașovul nu ne putem compara

În luna inaugurării Târgului de Crăciun Sibiul a avut mai puțini turiști decât Mureșul. Cu Brașovul nu ne putem compara

În luna noiembrie, când Sibiul a fost în centrul atenției presei din toată țara prin deschiderea Târgului de Crăciun din Piața Mare, întreg județul Sibiu a fost vizitat de 42.183 de turiști. Cu vreo 500 mai puțini decât a avut Mureșul și cu aproximativ 60.000 mai puțini decât a avut Brașovul.

Direcția Regională de Statistică Alba a publicat vineri date privind turismul în Regiunea Centru pentru luna noiembrie.

”Cele mai multe sosiri s-au înregistrat în judeţul Braşov (101 069, reprezentând 44,7% din totalul regional) iar cele mai puţine sosiri înregistrate au fost în judeţul Covasna (10 492, reprezentând 4,6% din total)”, arată specialiștii DRSA.
statistica 1

În luna noiembrie 2018, turiştii români cazaţi în Regiunea Centru deţin o pondere de 90,7% din numărul total de turişti înregistraţi la nivelul Regiunii Centru şi de 24,7% din numărul de sosiri ale turiştilor români înregistrate la nivel naţional. Numeric, se înregistrează o scădere cu 7,5% faţă de luna anterioară şi o creştere de 17,2% faţă de luna noiembrie 2017.

Sosirile turiştilor străini în Regiunea Centru (20 974 persoane) reprezintă 11,7% din numărul turişti străini înregistraţi la nivel naţional, distribuţia pe judeţe fiind inegală (Braşovul şi Sibiul deţin 33,4% respectiv 31,9% din totalul la nivel regional). Valoarea acestui indicator la nivel regional este mai mică cu 52,1% faţă de luna anterioară, iar faţă de luna noiembrie 2017  indicatorul este mai mic cu 5,8%.

statistica 2

Situația nu este deloc încurajatoare pentru turismul sibian nici dacă ne uităm la durata medie pe care o petrece un turist în Sibiu. Din acest punct de vedere suntem pe ultimul loc în Transilvania de Sud, chiar și în spatele Covasnei sau Harghitei.

”Durata medie a sejurului la nivelul Regiunii Centru, în noiembrie 2018 a fost de 2,0 zile, iar la nivel judeţean, cea mai mare durată a sejurului s-a înregistrat în Covasna  (5,63 zile), iar cea mai mică în judeţul Sibiu (1,60 zile)”, mai explică specialiștii Direcției de Statistică Alba, într-un comunicat de presă.
Nu în ultimul rând, indicele de utilizare netă a locurilor de cazare din Regiunea Centru a fost în luna noiembrie 2018 de 26,3% pe total structuri de cazare turistică, peste nivelul celui din luna noiembrie 2017 (23,8%) şi sub nivelul calculat pe ţară pentru noiembrie 2018 (30%). Judeţul Covasna a avut cel mai mare grad de ocupare (51,3%), urmat de  Mureş (34,2%) şi Sibiu (26,4%).

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

47 comentarii

K.Samuel

Acum 3 ani

Uau! Adica Sibiul nu e cel mai tare oras din Romania? Uau... De cand avem oare PUZ-ul pentru extinderea Paltinisului si nu facem nimic? Ar bubui Sibiul in timpul sezonului de schi si Paltinisul s-ar dezvolta foarte puternic. A, si mai era si centrul de spectacole care de vreo 10 ani, cel putin, e in stadiu de PUZ. Acolo poti forma o opera si sa ai turism cultural, e drept, nu foarte numeros, dar totusi. Festivalele ce erau mai rasarite, cum era ArtMania, le-am exilat pe nu stiu unde, ca sa nu mai mearga nici moartea la ele... Chiar ma gandeam ca daca ar vrea cineva sa faca un Untold sau ceva in Sibiu, efectiv n-ai unde. Daca vrei turism, trebuie sa te dezvolti mai ales in directia tineretului, ca ei circula cel mai mult...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

dan sb

Acum 3 ani

E usor sa fi meltean si sa te bucuri ca in sibiu a fost mai slab targul de craciun fata de alti ani, dupa ce Sibiul te hraneste, practic. S-au taiat banii de la buget in sibiu si cluj...iar orase ca vaslui de exemplu sau galati, primesc de 10 ori mai multi bani...de la psd cu deducatie. Sibiu si cluj sunt printre primele ca si contributie si ultimii la primit .... Daca asta nu e FURT, atunci ce e. Sa lase meltenii banii din sibiu in sibiu si sa mai discutam atunci care ce targ sau puz sau sala sau ce vrei tu mai are... Hm? Ia, mesteca la chestia asta.
Raspunde

C.T.

Acum 3 ani

Normal, daca nimeni nu baga la statistica sutele de unitati cazare tip apartament, majoritatea functionand ilegal. Muresul in general are turisti ca Sibiul in Ianuarie, norocul lor cu Sighisoara, care chiar este vizitata!
Raspunde

Eu

Acum 3 ani

Minciuni, nu cred statisticile prezentate. Aici e mana lui "Trif cel mic"...
Raspunde

george

Acum 3 ani

Normal ca e o incercare patetica....dupa furtul banilor din sb si cluj, urmeaza atacul la primarii ca nu-si fac "treaba". Delapidare si executie tipic bolsevica de la capitala.
Raspunde

Campioni la turism

Acum 3 ani

Important e ca avem mai multi turisti ca Valcea si le suntem superiori, e singura lupta care conteaza pentru noi sibienii adevarati!
Raspunde

Dumi

Acum 3 ani

Cel mai bun comentariu!!! Asa e!
Raspunde

Jean Luc

Acum 3 ani

Sibiul a avut targ de Craciun ?? Pt a avea un targ de Craciun e nevoie de un brad. In piata mare, mareata cucoana fodor a infipt o gluma proasta de schlet metalic. Cine sa vina sa vada asa hidosenie ?
Raspunde

Adio, Craciun

Acum 3 ani

Respect. Aveti perfecta dreptate . Si la anul vor pune o poza cu un brad, sa fie mai ieftin
Raspunde

dancp2

Acum 3 ani

chestie de management defectuos relama etc................. afara i vopsit gardu!!! sibienii meritau mai mullt,nu e vina lor
Raspunde

fake

Acum 3 ani

Iarasi comparati orase cu judete?
Raspunde

caramela

Acum 3 ani

Lol, buna asta... Intr-adevar. Inca o chestie.... Nu poti compara numarul turistilor din Sibiu cu cel din Brasov, prin simplul fapt ca...in Brasov vin multi bucuresteni, ca e mai aproape. Plus ca vin multi la ski pe v prahovei, predeal si e nirmal ca se ventureaza si la brasov... Cat despre mures, da... Comparam judetul cu orasul. Foarte inteligent.. Dar e corect ca anul asta targul de craciun a fost mai slab.... Dar sa nu uitam ca s-au taiat bani de la bugetul sibiului...noi si clujul suntem campioni la contribuit si ultimii la primit. Degeaba se lauda altii ca si-au pus mai multa instalatie de pom, pe banii nostrii... ! Asta face parte tot din strategia melteneasca anti cluj si sibiu..
Raspunde

Zoldi Tibor

Acum 3 ani

Cum no,io stiam ca Sighiul ii cel mai tare!!!!!
Raspunde

Cibiniensis belensis

Acum 3 ani

1, 2, 3 şi, hai toată ţara: Hahahahahahahahahahahahahaaaaa!!!
Raspunde

Hermannstadt die Hauptstadt der Welt

Acum 3 ani

Mai dragi sibieni, intelectuali din tata-n fiu, problema e asa: 1. Nu va puteti apara toata existenta voastra ca la Brasov merg bucurestenii si la voi nu. Bucurestenii sunt turisti si ei, se pun la socoteala si inca au bani multi de cheltuit. Da, bucurestenii merg la Brasov si nu la Sibiu pentru ca aici nu prea au ce sa faca. Te plimbi 2 ore prin centru pana sa-ti cada vreo tigla in cap, dar mai mult ce sa faci? 2. Bani din buget s-au taiat si la Brasov si la toate marile orase, nu ati sponsorizat voi pe nimeni. Nu are nici o legatura cu faptul ca aveti turisti mai putini. Dar are legatura cu faptul ca Sibiul ca oras si judet nu prea are ce oferi. Adica tot ce vezi la Sibiu, vezi la Brasov la o scara mai mare si mai buna. 3. Instalatiile de pom nu au fost puse nicaieri din banii vostri. A fost decizia primariei voastre sa organizeze un targ de Craciun sub orice critica, nu brasovenii si nici Dragnea nu sunt de vina. 4. Da, strategia melteneasca impotriva Sibiului exista. Dar ea apartine alesilor vostri locali pe care i-ati votat din sindromul Stockholm (dragostea victimei fata de calau) si care nu misca cu nimic orasul vostru. Ma indoiesc ca Dragnea va opreste sa reabilitati cladirile istorice cu adevarat si nu doar cu spoiala, sa aveti si voi mall, stadion, sala polivalenta, statiune de ski, etc, etc. Mai iesiti si voi din case mai departe de Valcea si Bungard!
Raspunde

Sibian

Acum 3 ani

Foarte corect comentariul tau... si sunt sibian... ;)
Raspunde

andrew

Acum 3 ani

Foarte bine, nici sa nu vina ☺. Nu inteleg unde e problema si de ce ai impresia ca isi apara cineva existenta. Noi suntem OK in Sibiu...doar observam ca multi altii, in special melteni au doar cuvinte naspa la adresa noastra si nu intelegem de ce nu stau acolo la ei si nu isi fac granita, daca tot suntem asa hidosi si cu bube.
Raspunde

dana

Acum 3 ani

Stai linistit... Ca iesim destul de departe. Daca mergi spre Viena o sa intalnesti multi sibieni.
Raspunde

Dumi

Acum 3 ani

Genial!! Ar trebuii sa inteleaga unii ca daca esti sas sau ungur nu inseamna ca esti miezul!!
Raspunde

Alzara 1918

Acum 3 ani

Oradea - un exemplu de administrație locală neurmat de alte municipalități ( Moise Guran )
Raspunde

carcotasul de serviciu

Acum 3 ani

Saptamana asta am fost la Brasov... Sibiul este mai frumos, dar Brasovul mai bine gospodarit si n-a avut timp de 14 ani primar sas...
Raspunde

Sibian mândru

Acum 3 ani

1. Suntem bucuroși că nu vin bucureșteni la noi. Oricum s-a umplut orașul de creaturi necivilizat. 2. Din punct de vedere turistic, ce are orașul Brașovul, la scară mai mare și mai bună, ce nu are orașul Sibiul? 3. Bradul nu a fost cel mai frumos, dar mai e mult până Brașovul va avea un târg de craciun cum are Sibiul. 4. Noi trebuie să fim mulțumiți cu ce am ales și nu meltenii. Fie Cluj, Timișoara, Brașov sau Sibiu, toate sunt orașe frumoase cu cultură și o istorie interesantă. Toate orașele au frumusețea lor și eu nu le-aș compara unul cu altul. Mai repede aș spune să ne bucurăm că în Transilvania și Banat avem orașe așa frumoase și atrăgătoare pentru turiști. Pari a fii un sudist frustrat așa cum te exprimi. Un ardelean cu siguranță nu ești, deoarece un ardelean adevărat nu gândește ca tine. Problemele care le avem noi cu oltenii, le au și brașovenii cu moldovenii.
Raspunde

Eva

Acum 3 ani

Perfect adevarat ! Sibiul este un oras intepenit ! Nici macar un necajit de patinoar sau un strand nu avem ( sau veti zice ca avem ?)
Raspunde

konrad

Acum 3 ani

Sibiu = Piata Mare si atat...
Raspunde

Erwin

Acum 3 ani

Asta pt ca doar acolo ai fost tu... Brașovul e doar strada Sforii , dacă e sa intru in logica ta. Vorbind strict de orașe, Sibiul e mai frumos decât Brașovul, asta o spun toți cei care ne vizitează, dacă compari tot județul Brașov cu orașul Sibiu , atunci obții ce vrei!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Vlad

Acum 3 ani

Asta-i realitatea! De vreo 3 ani de cand ne-am pricopsit cu aceasta conducere dam inapoi nu stam pe loc. P.S. Zilele trecute am avut tb la primarie iar in fata Muzeului de Istorie d-ul viceprimar statea la suete , sa nu spun altceva , cu muzeografele single . Eu nu cred ca isi permitea asa ceva daca era Iohanis primar.
Raspunde

Călin Oprescu

Acum 3 ani

Un târg suprasaturat de Crâciun! Prea plin până la refuz de căbănuțe și kich! Zahăr, vin fiert și mâncare tip fast food. Totul scump! Sibiul pentru ce oferă este oricum un oraș prea scump. A devenit un oraș de pensionari cu o agendă cultural sportivă, previzibilă și repetitivă. Originalitate foarte puțină spre deloc iar ce merită este suprasaturat și în locații nepotrivite. Punctajele pentru proiecte ar trebui să fie mai mari pentru originalitate și creativitate nu pentru "prietenii de familie". Iar cetățenii Sibiului ar trebui să voteze ei în proporție de 51% pentru fiecare proiect propus. Ia ca să fi Capitală Culturală EUROPEANĂ în 2007 (!?) și să nu ai galerii de artă sau artă contemporană adevărată la Sibiu după 11ani, e trist. Iar "Sibiu Capitala Gastronomică Europeană 2019" e deja un fiasco.… Spital, tribunal, stadion, teatru, sală de concerte, o piață modernă, dezăpezire, curățenie, Paltinișul, bazinul Olimpia urât și murdar, cladirile degradate, gara praf, autogări jenante, aeroport mic, pavajul pietruit mereu degradat, ziduri istorice deteriorate sau reparate de mântuială, parcări puține și scumpe, piețele centrale Huet și cea Mică ocupate de mașini, drumuiri proaste etc sunt doar o parte mică dar vizibilă a problemelor acestui oraș condus prost de o comunitate secularizată a unor foști sași pierduți în rutină, nepăsare și dezinteres. Primăria, Prefectura și Consiliul Județean sunt doar exponenții publici a unor nepregătiți delăsători și combinatori. Avizi de putere și funcții doar de amorul vizibilității și al afacerilor proprii. Ce să vadă turiștii după o zi în Sibiu? Păcat.
Raspunde