Marţi,
18.02.2025
Ninsori Usoare
Acum
-4°C

Autostrada Orăștie-Sibiu se închide pentru 24 de ore. Restricții la Sebeș

Autostrada Orăștie-Sibiu se închide pentru 24 de ore. Restricții la Sebeș

O porțiune din Autostrada A1 Orăștie-Sibiu se va închide total pentru 24 de ore. Restricția va fi impusă peste o săptămână în legătură cu realizarea lucrărilor la nodul Sebeș care va face legătura cu Autostrada A10.

Continuarea lucrărilor la realizarea Nodului Sebeș – Autostrada Sebeș-Turda (A10) impun închiderea pentru o zi a circulației rutiere pe Autostrada Orăștie-Sibiu (A1), între Nodul Rutier Sebeș Nord (Lancrăm) și Nodul Rutier Sebeș Vest (Vințișoara), a anunțat CNAIR în această după amiază, cureferire la un anunț al Direcției Regionale de Poduri și Drumuri Cluj.

„IMPRESA PIZZAROTTI & C.S.p.A., în calitate de Antreprenor General în cadrul contractului ”Proiectare și execuție Autostrada Sebeș-Turda, Lot 1, km 0+000 – km 17+000” informează participanții la trafic că pentru continuarea lucrărilor de realizare a Nodului Sebeș (conexiunea A10 cu A1 și DN 1) sunt programate următoarele activități:

- Lansarea tablierului metalic aferent structurii PN05 – Pasaj pe breteaua 5 (km 0+293) peste autostrada A1, care face conexiunea între autostrada A 10 cu DN 1 prin sensul giratoriu existent al Nodului Rutier Sebeș Nord (Lancrăm); - Lansarea tablierului metalic aferent structurii PN02 – Pasaj pe breteaua 2 (km 0+860) peste autostrada A1, care face conexiunea între autostrăzile A 10 și A1, sens de mers Orăștie-Turda.

În data de 10.10.2019 va începe atât montarea deschiderii centrale a tablierului metalic la pasajul PN05, cât și montarea deschiderii centrale a tablierului metalic la pasajul PN02, iar circulația rutieră pe autostrada A1 se va închide între Nodul Rutier Sebeș Nord (Lancrăm) și Nodul Rutier Sebeș Vest (Vințișoara) și se va devia pe DN 1(E81) și DN 7 (E68)”, se menționează în comunicat.

Astfel, traficul rutier pe autostrada A1 va fi închis timp de 24 de ore, respectiv până în data de 11.10.2019, ora 08:00.

Închiderea circulației pe autostrada A1 și devierea traficului rutier pe DN 1 și DN 7 se realizează în baza unui aviz comun CNAIR SA și IGPR – Direcția Rutieră, cu respectarea condițiilor prevăzute în documentul de avizare, a precizat instituția.

Drumarii transmit că restricția va fi anulată dacă vremea nu va permite efectuarea lucrărilor.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Ion Surdu

de Ion Surdu

Redactor

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus