Luni,
21.06.2021
Partial Noros
Acum
16°C

Un șofer cu mașina blocată în parcare la Penny a sunat la 112, apoi și-a cerut scuze. Reacția reprezentanților magazinului

Un șofer cu mașina blocată în parcare la Penny a sunat la 112, apoi și-a cerut scuze. Reacția reprezentanților magazinului

Un șofer a aflat săptămâna trecută pe propria piele că supermarketul Penny de pe Șoseaua Ștrandului blochează roțile celor care nu respectă regulamentul parcării.

Nemulțumit că și-a găsit roata blocată și mașina indisponibilizată, șoferul în cauză a sunat la 112. În câteva minute la fața locului a sosit un echipaj de Poliție din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu. După ce i-au explicat șoferului nervos că se află într-o parcare privată, unde trebuie să respecte regulile impuse de proprietar, bărbatul și-a cerut scuze și a plecat fără să primească o amendă.

Situația a fost filmată de un alt participant la trafic, care a postat clipul pe rețelele de socializare, unde s-au iscat discuții aprinse cu privire la dreptul marilor lanțuri de magazine de bloca roțile clienților indisciplinați.

Măsura nu este unică în Sibiu, cazuri similare înregistrându-se și în parcările Lidl sau Supeco, în trecut. Reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu spun că atunci când merg la cumpărături șoferii sunt obligați să respecte regulamentul stabilit și prezentat la intrare de administratorul proprietății private. De cele mai multe ori asta înseamnă o limită de timp în care mașina poate fi lăsată în parcare.

De partea cealaltă, reprezentanții de la București ai lanțului de magazine Penny contactați de reporterul Turnul Sfatului spun că regulamentul de utilizare al parcărilor este același în toată țara și el trebuie respectat de toți clienții, inclusiv cei din Sibiu.

”PENNY Market are în vigoare un contract ce are ca obiect prestarea de servicii pentru monitorizarea parcărilor, avertizarea și notificarea celor care nu respectă regulamentul, cât și blocarea roților, atunci când prevederile regulamentului sunt încălcate. Acest contract se aplică doar pentru anumite magazine PENNY Market, acolo unde ne confruntam cu fenomenul de ocupare abuzivă a locurilor de parcare.
În vederea contracarării acestui fenomen, a fost elaborat un regulament care se aplica în mod gradual. În parcările magazinelor PENNY Market exista postere cu regulamentul și alte materiale informative, adaptate în funcție de configurația acestora. Parcarea magazinului PENNY Market de pe Strada Ștrandului din Sibiu nu face excepție”, au transmis reprezentanții Penny.

parcare penny

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

19 comentarii

wick

Acum 1 an

adica: cel putin un om si-a pierdut timp sa verfice cat a stat masina parcata. apoi a informat pe altcineva care a pierdut timp verificand si sunand la politie presupun, unde si acolo mai multi au pierdut timp inclusiv cu deplasarea a 2 oameni, costul benzinei, pt a ajunge sa blocheze rotile omului. apoi a fost ocupat nr 112 si din nou politistii , minim 2 s-au deplasat sa-i explice:)) omului ce a facut, cu probabil un reprezentatnt al magazinului....dar nu s-a intamplat nimic. a plecat fara amenda...deci chiar suntem o tara de cretini? sau stirea e iar aiurea?
Raspunde

A

Acum 1 an

Legal au voie sa blocheze rotile si sa ceara cati bani vor. Ce fac ilegal este sa nu deblocheze roata proprietarului atunci cand vina la masina pana nu da banii cash(poate nu mai are la el). Atunci legal fie se face o factura, iar magazinul se va ocupa de recuperarea datoriei sau daca proprietarul nu vrea sa dea datele personale pentru factura se cheama politia, iar reprezentanții magazinului apeleaza instanta pt. recuperarea datoriei dar si a cheltuielilor de judecată.
Raspunde

A

Acum 1 an

Subliniez ca NU au voie sa mai tina blocat bunul omului in parcare dupa ce se face factura sau dupa ce vine politia chiar daca nu plateste pe loc.
Raspunde

Romani isterici

Acum 1 an

Este extraordinar cum romanii se filmeaza unii pe altii si fug sa posteze pe fb toate dejectiile. Filmatul asta isteric a ajuns sport national, filmam in trafic, filmam violurile, furturile, bataile, dar Doamne feri sa intervenim intr-un fel! Natie fara coloana vertebrala, fara curaj, dar plina de isterie agresiva si pupincurism agravat!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

PamPam

Acum 1 an

Am tot cautat legea in care zice ca Penny poate sa iti restranga dreptul de proprietate asupra unui bun personal dar nu am gasit nimic. Ce a facut Penny este ilegal, doar anumite entitati ale statului pot face asa ceva, mai ales ca parcarea respectiva, fie ea si privata, este cu acces public. Asa e la noi la Sibiu, politie nu avem (sunt toti prin tufisuri la panda) si legea se aplica dupa ureche. De ce Politia nu a amendat Penny pt miselia asta ? Sa le fie rusine.....legislatia e clara in acest domeniu, daca aia de la Penny au vazut ca cineva nu respecta regulile parcarii, trebuiau sa cheme politia si sa actioneze in judecata proprietarul masinii pentru daune, nicidecum sa ii blocheze masina.
Raspunde

Marius

Acum 1 an

Dacă cineva parchează mașina în fața porții tale si pleacă la muncă pentru 8 ore iar tu nu poți să intri sau sa ieși din curtea ta,cum ai vedea rezolvarea acestei situații? Sau dacă pur și simplu intra in curtea ta si isi lasă mașina acolo? In cazul de față desigur ca legile au lacune si trebuie îmbunătățite,însă acest magazin și parcarea lui funcționează după niște legi în vigoare. În momentul în care ai parcat acolo, egal ce te așteaptă, trebuie să te supui. Nu iti convine? Parchează altundeva. Iar Penny nu a restrâns nici un drept, doar ți-a limitat accesul la dreptul tău, la fel cum ai facut și tu abuzând de acel loc de parcare. Parca asta cu dinte pentru dinte sună mai românește, nu?
Raspunde

S

Acum 1 an

Șoseaua Ștrandului fiind o combinație între strada Ștrandului și Soseaua Alba Iulia, nu?
Raspunde

un sibian

Acum 1 an

asta e marea problema...A PLECAT FARA AMENDA!!!
Raspunde

cititor

Acum 1 an

Se poate rezolva si cu un polizor unghiular cu acumulator ...
Raspunde

Un PSDist mandru

Acum 1 an

Si apoi ai si dosar penal pt distrugere. Bai cap de pluta , respecta proprietatea privata! Penny are reguli de parcare , nu le respecti nu parchezi sau platesti amenda.
Raspunde

sibian

Acum 1 an

Cei de la Penny au gresit , trebuia sa-i cheme pe cei care ridica masini , sa ii ridice masina si respectivul sa plateasca exact suma pe care o platesi cand parchezi aiurea . Cu dromaderii asa trebuie procedat poate se invata minte si alta data parcheaza corect .Si la Lidl se parcheaza aiurea de tot . Este cam acelasi lucru cand gaseti cate un berbec ( sa ma exprim frumos) care pune avaria si merge sa-si cumpere tigari , nu conteaza ca incurca rau circulatia.
Raspunde

Nycky

Acum 1 an

Mi se pare normal ce au făcut reprezentanții Penny. Parcarea lor este mai tot timpul ocupata de mașinile angajaților din zona. Și dacă vrei sa mergi la magazin sa faci cumpărături nu ai unde parca. Eu zic sa ne mai civilizat și sa respectam regulamentele din tara asta,in orice domeniu se aplica, nu sa tot fim noi jmecheri. La fel se întâmplă și pe locurile Pt persoanele cu dizabilități în toate parcările de la orice magazin. În alte state se procedează la fel, ai timp Pt cumpărături de 1 ora sau 2, dupa care ori plătești ori ți se blocheaza roată.
Raspunde

HHH

Acum 1 an

Cea mai buna solutie mi se pare ridicarea masinii de catre o firma specializata, sa umble bizonul pana behaie sa-si recupereze averea abandonata in ograda altuia. Asa s-ar mai domoli si poate ar invata ca regulile sunt pentru toti, nu ca-n fabula.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Hua Wey

Acum 1 an

Nu am orea înțeles ce anume a păcătuit omul respectiv. A staționat prea mult ? A parcat pe loc de handicapați ? A parcat oe rampa de descărcarea mărfii ? Nu ni se spune. Din ce observ eu acolo, era loc arhisuficient, ba daca ne uităm mai atent, mașina acelui șofer era SINGURA din parcare. Chiar a foat neviie de tot ra.atul ăsta? Eu, în locul lui, nu aș mai cumpăra de la Penny nici măcar un chibrit ! Never, ever
Raspunde

Sofer

Acum 1 an

Sa inteleg ca nu au deblocat roata decat dupa ce omul a platit?parca suna a sechestru pe bun privat asta o poate face doar o instanta, gresesc? Ar trebuii sa fie ca la politie iti da procesul verbal poti plecat. Dar a fost in timisoara de a venit politia si a deblocat rotile masinilor. Este ilegal ca a firma sa blocheze rotile masinilor, asa toti isi fac firme de ridicat masini si blocat roti. Eu zic soferul sa mearga la un avocat mai serios va avea de castigat https://youtu.be/G73nc1SKhmM
Raspunde

Marian Selaru

Acum 1 an

Pai parcarea pe locurile destinate persoanelor c de abilități este alta discuție. Chiar dacă în parcare sunt locuri libere, și nu numai la Penny se întâmplă, zici ca suntem o tara plina de oameni cu probleme. Locurile sunt ocupate toate. Am văzut cu ochii mei la Kaufland. Parchează cine vrea și cine nu vrea pe aceste locuri.
Raspunde

Dodoc Adrian

Acum 1 an

Penny se află pe șoseaua Alba Iulia, nu soseaua Strandului.
Raspunde

Anemona Perisoreanu

Acum 1 an

Magazinul asta al unei tari straine nu ne face legea la noi in tara, nu ne spune noua sibienilor ce si cum sa facem! Suntem romani in tara noastra, sa plece de aici acest magazin!
Raspunde

Un PSDist mandru

Acum 1 an

Si parcarea sa o lase sibienilor mandrii si civilizati!
Raspunde