''Am luat act de această demisie. Îi voi transmite preşedintelui Klaus Iohannis această demisie pentru a putea să se emită decretul de revocare. Aproape cinci luni de zile Victor Costache a făcut parte din Guvernul pe care îl conduc, am făcut echipă şi împreună am luat o serie de decizii importante, benefice pentru sistemul medical. Regret demisia domnului ministru, pe de altă parte o înţeleg şi îi mulţumesc pentru buna colaborare pe care am avut-o'', a spus Orban, într-o declaraţie de presă susţinută la Palatul Victoria.
Totodată, el a anunţat că secretarul de stat Nelu Tătaru este propunerea lui pentru a prelua conducerea Ministerului Sănătăţii.
"Îi voi propune preşedintelui României, Klaus Iohannis, pentru funcţia de ministru al Sănătăţii pe domnul secretar de stat Nelu Tătaru. Domnul secretar de stat face parte din echipa de la Ministerul Sănătăţii, a fost, este şi va fi în prima linie a bătăliei contra coronavirus, stăpâneşte foarte bine toate procedurile, tot planul de măsuri", a afirmat Orban, citat de Agerpres.
Premierul a precizat că l-a sunat pe Tătaru, care se află la Suceava, pentru a-l informa despre intenţia sa de a-l propune ca ministru al Sănătăţii, iar acesta urmează să vină la Bucureşti pentru a pune la punct cu şeful Executivului toate detaliile privind preluarea funcţiei.
foto Libertatea
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Ludovic Orban , Ministerului Sănătății , klaus iohannis , Palatul Victoria , victor costache , Ministrul Sănătăţii , Nelu Tătaru , Ministerul Sănătății
Vizualizari: 1483
Ultimele comentarii
Acum 11 minute
Hermannstadt
Acum 37 minute
John
Acum 1 oră
HBomb
Acum 1 oră
HBomb
Acum 1 oră
HBomb