În primul trimestru al anului 2021, autoritățile au intervenit la 223 cazuri de violență domestică. Dintre acestea, doar 63 au fost cazuri cu risc iminent, în 11 cazuri victima refuzând emiterea unui ordin de protecție provizoriu. Situația nu este aproape cu nimic diferită de cea înregistrată în aceeași perioadă a anului 2020.
Instanțele de judecată au emis, în prima parte a acestui an, 52 ordine de protecție (dintr-un total de 57 ordine provizorii), cele mai multe (40) fiind emise la cererea victimelor și 17 la solicitarea procurorului, se arată în raportul elaborat de Inspectoratul de Poliție al Județului Sibiu. Același document arată că toți cei 52 de agresori erau bărbați, adulți.
Restul situațiilor semnalate, din totalul de 223, în număr de 158 au fost fără risc iminent și în două situații cele sesizate nu s-au confirmat. Este vorba despre două cazuri sesizate pe raza Secției de Poliție Rurală nr. 5 Axente Sever.
În primul trimestru al anului 2020 situația a fost asemănătoare, fiind emise 56 ordine de protecție.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 1264
Ultimele comentarii
Acum 2 ore
Alte natiuni erau demult reunite - noi lucru slab
Acum 2 ore
HBomb
Acum 2 ore
Q
Acum 3 ore
Q
Acum 3 ore
Q - erau limacși