Sâmbătă,
28.01.2023
Ceata
Acum
0°C

Comparație Sibiu – Brașov. Suntem bătuți la economie și turism, dar suntem peste la educație și siguranță

Comparație Sibiu – Brașov. Suntem bătuți la economie și turism, dar suntem peste la educație și siguranță

Brașovul este peste Sibiu la capitolele care produc bani: economie și turism. Județul nostru este în statistici peste brașoveni la infrastructura în educație, siguranță și cultură.

O analiză comparativă între județul Cluj și Sibiu la începutul acestei luni a arătat că sibienii sunt mai muncitori decât clujenii, însă infrastructura sanitară de acolo este cu mult peste ce există în județul nostru. Continuăm acum această analiză cu o comparație Sibiu vs. Cluj cu date extrase din serviciul Tempo online al Institutului Național de Statistică.

Populație urbană în Brașov vs. Sibiu: 71,97% - 66,52%

Brașovul avea la 1 ianuarie 2020 o populație rezidentă de 553.520 locuitori, față de Sibiu - 401.301. În funcție de populația după domiciliu, Brașovul avea 638.702 de locuitori, în timp ce populația Sibiului era de 468.831 locuitori. În situația Brașovului, 311.876 de locuitori locuiesc în mediul urban, ceea ce reprezintă 66,52% din total. Sibiul are în urban 311.876 de locuitori - 66,52%. În situația ambelor județe, predomină populația feminină: 51,64% (Brașov), respectiv 51,34% (Sibiu)

Vârsta medie a locuitorilor din Brașov este de 41,9 ani, în timp ce în Sibiu vârsta medie este de 41,7 ani.  În comparație, în 1992, media de vârstă în județul Sibiu era de 33,5 ani, iar în Brașov de 33,4 ani. Sporul natural al populației în 2019 era în Sibiu de plus 211 locuitori, în timp ce în Brașov era de minus 16. În 1990, diferența dintre nașteri și decese era de 1725 în județul Sibiu și de 2.439 în județul Brașov.

Brașovul, peste Sibiu la economie

Județul Brașov ocupa la sfârșitul anului 2019 locul 5 la nivel național în privința contribuției la Produsul Intern Brut. Brașovul aducea un aport de 32.246 milioane de lei, în timp ce Sibiul se afla pe locul 10 cu 22.586 milioane de lei. Conform datelor Comisiei Naționale de Prognoză publicate la începutul acestui an, Sibiul avea un PIB pe cap de locuitor de 12.999 euro, plasând județul nostru pe locul șase la nivel național. Însă sub Brașov, care avea un PIB pe cap de locuitor de 13.695 de euro. Comisia Națională de Prognoză arată că PIB-ul Sibiului ar putea crește în următorii trei ani până la 17.500 de euro pe cap de locuitor, în anul 2023, apropiindu-se de cel al județelor din topul clasamentului. Doar că în același an, prognoza pentru județul Brașov este de 18.434, păstrându-se proporțional aproximativ aceeași diferență.

În 2019, în Brașov au apărut în informările oficiale 570 de imigranți definitiv și 5.717 imigranți temporar. În județul Sibiu au fost 272 de imigranți definitiv și 4.042 de imigranți temporar.

Procentul de persoane salariate din totalul populației este foarte asemănător între cele două județe 30,23% în cazul Brașovului, respectiv 30,41% în cazul Sibiului.  

Interesant este că 19,86% din toți salariații din județul Brașov lucrează în firme cu capital integral străin, în timp ce în Sibiu procentul este de 23,75%. ”La privat” procentul este de 59,71% în cazul Brașovului, în timp ce în Sibiu lucrează în societăți private un procent de 54,45%.

Câștigul salarial mediu net lunar este puțin mai mare în Sibiu decât în Brașov: 2.976 de lei față de 2916 lei, cât a fost în Brașov la sfârșitul anului 2019. În schimb, pensia medie este mai mare în Brașov decât în Sibiu. În trimestrul IV din 2020, pensia medie în Brașov era de 1.883 de lei, în timp ce în Sibiu era de 1.603 lei.

Sibiu are o infrastructură școlară mai bună decât a Brașovului

Județul Sibiu are în medie o unitate școlară la 361 de elevi, în timp ce în Brașov raportul este de o unitate la 772 de elevi.  La începutul anului școlar 2019, în județul Brașov se înscriau 87.810 elevi, în timp ce în Sibiu erau 64.651. În total, acești elevi aveau la dispoziție 3.777 de săli de clasă în Brașov, respectiv 3.755 în Sibiu. Raportul sălilor de clasă la numărul de elevi arată un avantaj clar pentru Sibiu. Aici, în medie există o sală de clasă pentru 17 elevi, în timp ce în Brașov există o clasă pentru 23 de elevi. Același lucru poate fi observat și la infrastructura sportivă din educație. Cu 130 de terenuri de sport, Brașovul oferă un teren pentru 675 de elevi, în timp ce Sibiul cu 106 terenuri are unul la 609 elevi. Legat de PC-uri, în județul vecin există unul pentru 6,7 elevi, în timp ce în Sibiu situația este puțin mai bună: unul la 5,17 elevi. ȘI la nivelul cadrelor didactice Sibiul stă puțin mai bine decât Brașovul. Sibiul, cu 5.341 de persoane – personal didactic, are un raport de unu la 12 elevi. În Brașov raportul este de unul la 13, aici fiind angajate 6.687 de persoane – personal didactic. În privința personalului didactic din învățământul universitar, Sibiul este superior Brașovului. În Sibiu sunt 453 de profesori în sistemul de învățământ universitar, în timp ce în Brașov sunt doar 131.

Sănătate. Sibiul are mai mulți dentiști

Brașovul are 25 de spitale. Sibiul, doar 10. Brașovul are șase cabinete medicale de medicină generală. Sibiul – 41. Brașovul are 81 de cabinete medicale școlare. Sibiul, doar 34. Județul nostru are mai multe cabinete stomatologice (506, față de 393), iar Brașovul mai multe farmacii (237, față de 156 câte apar în statistica județului). Linia destul de echilibrată dintre județe poate fi observată și la raportarea numărului de paturi față de populație. În Brașov sunt 3.820 de paturi, față de 2.781, câte sunt în Sibiu. Raportat la populație, în Brașov există un pat la 167 de locuitori, iar în Brașov unul la 169.  Împărțirea acestor paturi între sistemul public și cel privat ne arată că Brașovul este mai dezvoltat în sectorul medical privat decât Sibiul. Aici sunt 682 de paturi în sistem privat, în timp ce în Sibiu, doar 207. Și la capitolul pediatrie, Brașovul stă puțin mai bine decât Sibiul. Sunt 193 de paturi dedicate copiilor în sistemul medical brașovean, față de 134, câte sunt în județul nostru.

Legat de medicii de familie, în Brașov există în medie un medic la 2.047 locuitori, în timp ce în Sibiu este unul la 1.953 locuitori. Sibiul stă însă mult mai bine la capitolul medici stomatologi. Cu 521 de dentiști înregistrați, Sibiul are în medie un medic stomatolog la 899 locuitori. În Brașov raportul este mult mai mare, un dentist la 1.458 de locuitori. La farmaciști, Brașovul are unul la 1.093 de locuitori, în timp ce Sibiul, unul la 899 locuitori.

Rata criminalității e mai mare în Brașov decât în Sibiu

La sfârșitul anului 2019, Brașovul avea 1.181 de persoane condamnate definitiv. Sibiul avea 704 persoane condamnate. Raportat la numărul de locuitori, Sibiul are o situație mai bună din acest punct de vedere: un condamnat la 666 de locuitori, în timp ce Brașovul avea un condamnat la 540 de locuitori. La finalul aceluiași an, Brașovul dădea 923 de persoane aflate în penitenciare, în timp ce Sibiul 460. Raportat la populație: unul la 692 locuitori în Brașov, față de unul la 1.019 locuitori, cât era în Sibiu.

Aceste date sunt confirmate de rata criminalității. În 2019,  numărul persoanelor condamnate definitiv la 100 de mii de locuitori era în Brașov de 2.211, în timp ce în Sibiu era de 1.517.

În Brașov se construiește mai mult

La finalul anului 2019, în Brașov existau 256.319 de locuințe. Raportat la populație: una pentru 2,49 locuitori. În Sibiu erau 187.168 de locuințe. Una la 2,5 locuitori. La finalul anului 2020, erau eliberate în județul Brașov 1.068 de autorizații de construcții pentru clădiri rezidențiale. O autorizație la 598 de locuitori. În Sibiu erau emise 596 de autorizații. Una la 786 de locuitori.  Pe parcursul aceluiași an se emiteau autorizații de construcție pentru trei imobile administrative. În Sibiu, pentru două.  

Turism. Avantaj Brașov

În anul 2020, în județul Brașov ajungeau 725.471 de turiști care au fost cazați în structuri de primire turistică. În Sibiu, în același an ajungeau 262.807 turiști. Ca o comparație, în acest an, în Brașov ajungeau mai mulți turiști decât populația județului. În Sibiu, au ajuns de două ori mai puțini decât locuitori.  Aceeași diferență evidentă în turism este dată și de infrastructura turistică, Brașovul având un număr net superior față de Sibiu.

Concluzie: Unde-ți place

În concluzie, diferențele dintre Sibiu și Brașov sunt mici, însă pot fi esențiale pentru cineva care vrea să se mute în unul din aceste județe. E posibil ca în Brașov să-ți găsești mai ușor un loc de muncă, însă datele legate de infrastructura din învățământ arată că în Sibiu copiii pot avea o educație mai bună. La sănătate, datele sunt echilibrate, însă dacă ai nevoie de un dentist, de exemplu, Sibiul stă mult mai bine. Pe de altă parte, în Brașov se construiește mai mult, are o perspectivă de dezvoltare mai bună decât a Sibiului. Doar că în Sibiu, rata criminalității este puțin mai mică decât în Brașov.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

14 comentarii

Kukuruku

Acum 1 an

cui ii pasa?! nu suntem in competitie cu nimeni decat cu noi insine nici nu am citit articolul, nu ma intereseaza
Raspunde

Teo

Acum 1 an

Sibiul nu ajunge nici la degetul mic al Brasovului.
Raspunde

Ornitorincul amorez

Acum 1 an

Sibiul este in liga cu Mioveni, Dorohoi si Baia Sprie, nu cu Brasovul sau Clujul. Procentul masiv de olteni paduchiosi trage enorm de mult totul in jos! Culmea e ca moldovenii care au cucerit Brasovul sunt cu ani lumina peste borhotul Romaniei care a urcat in sus pe Olt la noi in burg.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Iasov, ghena romanaiei!

Acum 1 an

Da, cum sa compari sb cu iasov ? Comarati mere cu mere si pere cu pere! Ati uitat de aeroport ! Sibiul are, iasovul nu! Ati uitat de gara ! Sibiul are, iasovul nu! La iasov exista o cocina in care nu poti respira, plina de tigani ! Ati uitat de autostrada si deschidere spre civilizatie! Sibiul are, iasovul e izolat in cotet! Ati uitat de educatia celor nou veniti in Sibiu/Bv! Sibiul, de bine de rau, are oameni mai educati(chiar si valcea) decat ceea ce aterizeaza la iasov( br, bz, ph, gl, vs, sv, bt, is etc)! Ati uitat de cultura si traditie! Iasovul a fost subordonat sibiului intotdeauna, pe linie de educatie, cultura, religie etc Bv a fost o sucursala a sibiului! Ati uitat asezarea sibiului, mult mai buna fata de iasov, fundul imperiului austro ungar! Ati uitat clima din sb, fata de iasov: umiditate, soare, caldura, lumina, etc muult mai bine pt sb! La iasov, de la 60 de ani femeile merg in baston! La iasov e mama mafiei romaniei, toata mafia cu bani negri merge la iasov si ii spala in imobiliare! La iasov e mama serviciilor secrete rusesti si din republica... nu e deloc sigur sa traiesti in iasov! Nu mai zicem de calitatea aerului: iasov e locul 2 la cel mai prost aer din UE !!! Asta inseamna sa stai intr-o galeata unde se ard gunoaie importate, unde nu circula aerul etc Mafia gunoaielor la iasov este si a deseurilor chimice importate! Mafia imobiliara moldoveneasca si jidoveasca, tot la iasov este: cand un ap cu 2 cam la sb era 35.000 la iasov era 80.000. Afi, aeroportul, clinicile private medicale, toate sunt investii evreiesti ! Asa ca atentie mare si la sb cu cine va imprieteniti ca administratie! Sunt multe de spus, dar toate trebuie luate de la firul ierbii, nu din grafice date de institutiile unui stat mafiot securistoid roman!
Raspunde

Mario

Acum 1 lună

Esti frustrat CA traiesti in ghetoul ala de Sibiu?
Raspunde

Birtu

Acum 1 an

Odata jucam si noi in aceeasi liga,dar de ceva vreme am retrogradat. Mergem undeva spre coada clasamentului. pen oi doar Viena si Amsterdm ne bat in rest nu ne facem de rusine cu smart-ul sibian reprezentat de conducere si de grumul foarte numeros de amici lipitori ai conducerii.
Raspunde

Silviu

Acum 1 an

Asta este genul de articol bun doar de hating. Rusine Turnul Sfatului!

Raspunde

Neumann

Acum 1 an

Comparații anapoda. La Turism, Brașovul e normal să stea mai bine, e cel mai mare oraș din România (300 de mii) care se întâmplă să fie lângă munți, are nenumărate trasee turistice pentru drumeții, ca să nu mai spunem de pârtii și stațiuni. Deci comparăm mere cu pere. În Sibiu vii ca să mergi la munte? Da, poate dacă te duci la Păltiniș, dar care nu se compară nici pe departe cu ce pot oferi munții din jurul Brașovului, mult mai spectaculoși. Și da, e și un oraș aproape dublu ca populație. De unde obsesia de a compara Sibiul cu Brașovul? E din aceeași categorie cu ”Sibiu vs. Cluj”. Comparați Sibiul cu orașe similare. Dacă vreți neapărat să puneți Sibiul într-o lumină proastă, comparați-l măcar cu Târgu Mureș (mai ales în următorii 2, 3 ani), oraș de 150 de mii de locuitori, care o să depășească orașul nostru la multe capitole. Asta dacă vreți să faceți comparații rezonabile. Folosiți și unele date vechi pe deasupra. De pildă, salariul mediu net în 2019. Păi, suntem în 2021. Datele astea se schimbă enorm. Măcar dacă dădeam din martie, 2020. https://preview.redd.it/ljw6k5uy98251.png?auto=webp&s=6c1f82747a5bb6ca784f4f1b9722fe69c87f1ae2 Atunci Sibiul avea 3.253 net, iar Brașovul: 2.959. Dar presupun că pe urmă nu mai dădea bine tema articolului.
Raspunde

Marioara

Acum 1 an

Si la civilizatie! Sa vedeti ce magazine are Brasovul! Fostul lor magazin universal, numit acum Star, e ca in Occident: marfuri de calitate, branduri celebre, raioane aranjate cochet, nu ca la Dumbrava unde gasesti marfa ca in targul porcilor, dar mai scumpa. La Brasov, lumea e mai civilizata si mai eleganta!
Raspunde

Somon balcanic

Acum 1 an

Sibiul nu are termen de comparatie! Noi credem ca este peste Geneva si Dubai!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Brasoave

Acum 1 an

Poate sa zica oricine ce ar zice.... Sibiul e mai la vest si e un motiv pentru care sediul NATO din sud est e aici si nu la Brasov, cu toate ca nu e un motiv de mandrie, asta. Nu stiu ce perspective extraordinare de dezvoltare are Brasovul... dar e cam inghesuit si intunecat, comparativ cu orasul nostru. E frumos, oras de weekend, vacanta dar sincer n-as vrea sa ma mut acolo. E casa de vacanta a beizadelelor comuniste care s-or mutat in "Orasul Stalin" pe care il construiau ca pe o noua capitala coumista a ardealului, cu un nume pe masura, la vremea respectiva... de unde si investitiile alea cu Aro, Tractorul, Semanatoarea si toate centrele regionale plasate acolo... simteau nevoia sa conduca ceva, doar nu credeati ca isi trimit odraslele si neamurile din regat sa munceasca la banda, prin Orasul Stalin. Aia o faceau sclavii cum o fac si acum... Asa ca sa nu uitam istoria si cum orasele istoric importante ca Sibiu sau Cluj, au fost lasate la o parte, in planurile comuniste, iar Brasovul a primit toata atentia... plus vreo cateva zeci de mii de moldoveni stramutati, pentru lucru la banda si pentru ca erau obedienti. Prostia asta continua si acum... cu noul Bucuresti, tot un oras plin de indivizi cu mintea stearpa care observam ce au facut din tara pe care au mostenit-o/furat-o de la vechea oranduire comunista... am ajuns renumiti pentru ingrijitoare de batrani, videochat, sparanghel, prostitutie si sclavie in toate felurile posibile. In fine, e frumos Brasovul, dar e puternic corupt, inca... la noi poti vorbi de incompetenta, prostie, olteni, dar in Brasov inca se simte prezenta coruptiei, grandomaniei si a frustrarilor unor comunisti care si-au ros cotetul de 30 de ani incoace si nu le mai ramane decat sa se compare cu noi sau altii pentru a fi relevanti... pacat.
Raspunde

Dan BV

Acum 1 an

Tu sustii ca eu ma compar cu tine? Uitete pe ce site suntem....si pana la urma astfel de articole nu sunt rele, bravo celor de la Turnul Sfatului, este o modalitatea de a iesi din propriati bula de referinta, doar asa poti evolua. Preoblema nu e articolul, ci cei care dupa ce il citesc se apuca sa comenteze. Vrei sa evoluezi? Citeste articolul, vezi unde ciferele nu sunt ceea ce vrei si fa ceva. Te invit pe orice site din Brasov sa vezi daca gasesti atat de multe comentarii cu rol de a jigni (nu zic ca nu exista, orice padure are uscaturile ei, plus ca mai sunt si unii ce joaca la doua mingi, dar deviem). In concluzie, nu cred ca eu m-am comparat cu tine, cred ca tu ai impresia ca eu ma compar cu tine, pentru ca doar asa poti sa treci peste cifrele pe care le-ai citit. Numai bine.

Raspunde

Munteanu

Acum 1 an

Magazinul Dumbrava e o rusine pt. Sibiu. Nu doar ca n-are marfuri de calitate, dar cladirea nerenovata de pe vremea lui Ceausescu strica peisajul ambiental...
Raspunde

Popa

Acum 1 an

UniversitateaTransilvania din Brasov e cu cateva clase peste Universitatea Lucian Blaga. La aceasta universitate n-ai sa vezi profesori dictand de pe foi ori venind cu fise de pe care sa scrie la tabla ca la Sibiu. Noroc ca acum sunt cursurile online si nu mai vede nimeni incompetenta cadrelor didactice universitare de la Sibiu.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus