Luni,
26.07.2021
Partial Noros
Acum
30°C

Ministrul Sănătății, la Sibiu: cadrele medicale care nu se vaccinează se vor testa pe banii lor

Ministrul Sănătății, la Sibiu: cadrele medicale care nu se vaccinează se vor testa pe banii lor

În contextul în care doar aproximativ jumătate din cadrele medicale din județ s-au vaccinat, ministrul Sănătății a anunțat că cei care nu s-au imunizat vor fi obligați să se testeze pe banii lor. 

”Campania de vaccinare de la Sibiu este una dintre cele mai eficiente la nivel național”, a declarat Ioana Mihăilă, ministru al Sănătății, în urma unei vizite în județul Sibiu. Vizită în care a participat la o campanie de vaccinare la Porumbacu de Jos, dar și la o discuție cu medicii de familie.

”Am fost dimineață în Porumbacu de Jos, unde împreună cu medicii de familie, la cabinetele medicilor de familie am vaccinat doritorii. Am aflat că există centre fixe care se organizează în caravane mobile care vor vaccina în mediul rural”, a mai declarat ministrul Sănătății.

Întrebată despre situația cadrelor medicale care refuză vaccinarea, ministrul a anunțat modificări pentru cei care lucrează în clinici și spitale. ”Urmează să modificăm ordinul referitor la infecțiile asociate activității medicale, astfel încât să facem mai indezirabilă absența vaccinării pentru personalul medical. Când vrem să facem lucrul acesta avem în gând în primul rând pacientul, care și el are drepturi, are dreptul de a veni în contact cu un cadru medical – fie că e de medic, asistentă medicală sau infirmieră – care nu îl supune unui risc. Adică are șanse extrem de reduse de a fi infectat. Și asta o obținem prin vaccinare”, a descris Ioana Mihăilă.

Ministrul a spus că nu intră în discuție obligativitatea vaccinării. ”Dorința noastră este să informăm și să facilităm activitatea celor care sunt vaccinați. La nivelul la care am creionat lucrurile, fără să ajungem la o concluzie finală, personalul medical care nu este vaccinat probabil că va trebui să se testeze periodic, cu costuri suportate de persoana care se testează, nu de către management sau de către Ministerul Sănătății. Astfel încât pacientul să fie în siguranță și să aibă certitudinea că este tratat și diagnosticat de personal medical fie vaccinat, fie testat”.

În ceea ce privește medicii de familie, pentru aceștia va fi organizată o campanie de informare. ”Împreună cu experți în vaccinologie și în sănătate publică vom demara o campanie de comunicare adresată medicilor de familie, astfel încât să venim în susținerea lor pentru a-și convinge, mai departe pacienții”. Pentru celelalte categorii de persoane vulnerabile (vârstnici sau persoane cu boli cronice) urmează să fie înființate centre de vaccinare la nivelul spitalelor, astfel încât aceste categorii să se poată vaccina și la internare sau când apelează la instituțiile medicale pentru diferite servicii.

Ministrul Sănătății a mai anunțat că, într-un interval cuprins între câteva săptămâni până la câteva luni, autoritățile române se așteaptă ca și în țara noastră tulpina ”delta” să fie dominantă. În prezent, această tulpină cu un grad mult mai ridicat de infectivitate a dus la creșterea incidenței în Marea Britanie și Germania, de exemplu.

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

26 comentarii

Ati mai inventat ceva

Acum 1 lună

Asta nu e tot un mod de a obliga pe cineva sa faca injectia cu serul experimental? Incepeti cu medicii, continuati cu cine? Ce tehnici de fortarea a oamenilor aveti...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Siana Dodoaca

Acum 1 lună

Lua-ti miinile dupa medici! Vreti sa ai omoriti ca sa baga-ti medici straini an spitalele rominesti! Lumea sa prins si nu va merge smecheria!!!
Raspunde

Aci Duțu

Acum 1 lună

Păi și pe ăia străini îi vaccinează, deci care-i ghișeftu'? :) Vă cam bate logica
Raspunde

Javert

Acum 1 lună

Dodoacă vorbește la mișto!
Raspunde

Dr. Who Han :)

Acum 1 lună

Doamna ministru USR e influentata, obosita sau si-a lasat ratiunea in Capitala. Draga doamna Mihaila- de la medic la medic am o intrebare: daca la un medic nevaccinat vine un pacient vaccinat, prin ce metoda medicul nevaccinat ar putea sa il infecteze pe pacientul protejat prin vaccin? Apropo, in ultimul timp tot veniti cu amenintari la adresa medicilor si altor cadre medicale care au decis sa nu se vaccineze- fie ca ii veti obliga sa poarte combinezoanele incomode ( asa cum eu si alti colegi de ai mei le-am purtat in cortul cu pacientii infectati COVID-in timp ce dvs. va etalati garderoba ca proaspat secretar de stat in Ministerul (ne) Sanatatii), fie ca ii veti pune sa se testeze pe banii lor. Iata stimabila doamna, ne-am gandit si noi ce vom face: ne vom lua concediile de odihna si pe anul trecut, si pe anul acesta. Toti, deodata. Iar daca nu ni le veti da, sigur vom face burnout si ne vom lua concediu medical. Dragi pacienti, sigur nu vom face ceea ce am scris anterior, din drag pentru dumneavoastra. Am dorit doar sa ii sochez putinii neuroni functionali ai ministresei careia aerul rarefiat din inalta functie se pare ca ii cauzeaza disfunctionalitati in gandire...
Raspunde

Iancujianu

Acum 1 lună

Suntem pe mana unor incompetenti din pacate care se succed pe scaunul ministerial cu duiumul. Numai agiami. Nu ar strica puțina documentare inainte de-a deschide gura, doamna ministru. Sunteți praf... Ps. Ts puneti sj voi mana pe carte. Nu există tulpini diferite doar variante. Varianta in cauza e delta si nu e mai rea ca celelalte. Incetati sj voi cu panica.
Raspunde

No name

Acum 1 lună

Dati mai legea vaccinarii si incercati sa bagati si vaccinul asta daca puteti, numai asumati-va efectectele secundare, tot impingeti oamenii sa dea cu semnatura pentru un vaccin in faza de testare. Sa raspundeti pentru el, nu noi!
Raspunde

Aci Duțu

Acum 1 lună

Cum a făcut Israel? Care în 2 luni au scăpat? Și au avut 16 cazuri de efecte secundare, puse pe seama vaccinului, la 10 milioane de persoane?
Raspunde

Hai sa ne informam putin mai bine

Acum 1 lună

De unde pana unde a scapat Israelul in 2 luni de pandemie? In Romania nu este la fel oare? Foarte putine cazuri, 0 decese, de ce puneti pe seama vaccinului ceva ce s-a intamplat la fel in tari cu diferite grade de vaccinare. Sa luam examplul Bulgariei, putini vaccinati si putine cazuri de imbolnavire. Iar putinele persoane vaccinate de cate spuneti, daca erati dumneavoastra sau copilul sau cineva apropiat.. nu stiu daca mai erau doar victime colaterale si atat ca aia e.
Raspunde

No name

Acum 1 lună

Numai la Israel te-au invatat astia sa te uiti? Uita-te la China unde campania de vaccinare e aproape Zero, uita-te la Japonia care a interzis transfuziile de sange de la cei vaccinati la cei nevaccinati! Doar ce auzi de la propagandistii astia stii sa argumentezi? Vrei Israel du-te acolo, lucreaza pe salariile de acolo, beneficiaza de conditiile din sistemul sanitar de acolo!
Raspunde

Ina

Acum 1 lună

Nu mai dezinforma, cele 10 milioane sunt doze, nu persoane, iar in ce priveste efectele secundare nu stiu de unde ai scos 16 cazuri...
Raspunde

Eva

Acum 1 lună

Cred că ți se pare sau ești cam prost informat! Nu mai da exemple, ci pune mâna și citește și adevărul despre acest vacc. Terminați cu obligativitatea pentru un vacc experimental și mai ales, lăsați copii in pace !!
Raspunde

Un cititor

Acum 1 lună

Du-te in Israel, daca nu iti place aici ...
Raspunde

Miron Florea

Acum 1 lună

China vaccineaza cca. 20 de milioane de persoane zilnic!! UIte aici, din sursa americana sa nu zici ca e de la bulgari: https://www.nature.com/articles/d41586-021-01545-3
Raspunde

Alta documentare

Acum 1 lună

China vaccineaza 20 milioane zilnic cu serul lor care ce sa vezi: Vaccinul chinezesc are eficacitate aproape de zero, după studii! Nu mai caut linkuri pentru ca e promovat chiar si pe antena24. Parca si ungurii au avut probleme cu vaccinul asta (folosit la ei in tara) pentru ca declarandu-se eficienta aproape Zero nu este considerat ca fiind ok pentru pasaportul verde!
Raspunde

Javert

Acum 1 lună

N-ar fi mai bine să mergi tu în Congo?!
Raspunde

Andrei

Acum 1 lună

Pai ce China este exemplu pentru tine? China este comunista. Oamenii sunt sub dictatura. Sunt arestati pe strada daca vorbesc ce nu trebuie. Ii vaccineaza ca pe animale. Ce ma intereseaza pe mine ce face China? A fost folosita pentru pLandemia Covid tocmai ca este comunista si ce se intampla acolo este ireal.
Raspunde

Sibi

Acum 1 lună

Da de unde stiti ca vine valu' al nu stiu catelea si nu poate dispărea virusul la fel de brusc cum a apărut? Si de ce trebuie un om sănătos sa isi asume un risc atât de mare cu un vaccin experimental? Cine doreste, se poate vaccinat, dar fiecare trebuie sa isi ia propriile decizii, altfel ne trezim maine ca suntem forțați să facem cine stie ce.. iar cand te gândești că ne conduc unii care nu au sa dea câțiva lei in plus alocațiilor copiilor, dar au pentru fel si fel de firme de consultanta si minuni... Nu, nu doresc să mă vaccinez, am trecut prin boala, 2 zile cu dureri de cap, lipsa miros câteva zile si o noapte cu dureri musculare. Apreciez ca inca mai pot decide pentru propria viață.
Raspunde

Lilu

Acum 1 lună

Nu știu cum se face dar se vede și din avion că numărul medicilor vaccinați crește în funcție de valoarea spitalului de care aparțin; la Cluj sunt peste 90% vaccinați
Raspunde

Munteanu

Acum 1 lună

Dna ministru, dvs. cu ce v-ati vaccinat? Cu ser fiziologic?
Raspunde

Emilia

Acum 1 lună

Si doctorita sefa la sectia cardiologie nu se astepta sa moara... A crezut ca va face o forma usoara si va scapa repede... S a imbolnavit si a murit... Nu va vaccinati oameni buni, macar asa aveti certitudinea ca ajungeti pe lumea cealalta!
Raspunde

Ina

Acum 1 lună

Nici mama nu se astepta sa moara atunci cand s-a vaccinat si totusi vaccinul a ucis-o. Nu e chiar atat de simplu de luat hotararea de a te vaccina, mai ales cu niste vaccinuri experimentale, care nu au parcurs toate etapele de testare.
Raspunde

Nume

Acum 1 lună

Asa ar trebui facut cu toti bugetarii, nu mai cu medicii de paie din comuna primitiva Sibiu.
Raspunde

Mauze

Acum 1 lună

Eu vreau sa o intreb pe d-na ministeroasa cand isi vaccineaza copilul?A sustinut sus si tare ca vaccinarea copiilor e absolut necesara,campania a inceput si era nerabdatoare ea si copilul ei sa se vaccineze.
Raspunde

Andrei

Acum 1 lună

Stai linistit ca se pot "vaccina" de forma. S-au filmat sefi de state si prim-ministri vaccinandu-se fara sa fie injectati. Asta este chiar usor de falsificat. Mai bine o intrbam cand isi da demisia. Daca nu raspunde, iesim in strada si protestam pana este data jos.
Raspunde

Altul

Acum 1 lună

Dar profesorii de ce sa nu se testeze pe banii lor?
Raspunde