Duminică,
28.11.2021
Innorat
7°C

Hermannstadt a pierdut în Cupa României! Sibienii au fost eliminați de CSO Filiași, echipă din Liga 3

AFC Hermannstadt a pierdut după loviturile de la 11 metri meciul din optimile Cupei României, joc disputat în această după-amiază în Filiași, în companie echipei locale.

După 90 de minute, scorul era 1-1 după ce sibienii au deschis repede scorul prin Sîntean, care profită de o eroare a portarului advers. Filiași a revenit în minutul 44, prin Rogoveanu. Mijlocașul a marcat dintr-o lovitură liberă, de la marginea careului.

În minutul 92 sibienii au marcat din nou, însă din offside. Petrișor Petrescu a reușit să înscrie, dar golul este anulat corect de către arbitru.

În minutul 107, Hermannstadt înscrie prin Călin Popescu, cu un șut trimis din stânga porții lui Șerban.

Cu doar trei minute înainte de final, Crețu marchează pentru gazde și astfel s-a ajuns la penalty-uri, iar după trei penalty-uri ratate de sibieni, SCO Filiași se califică în ”sferturile” cupei.

CSO Filiași ocupă locul 8 în clasament, cu 10 puncte obținute după 10 partide jucate. Pe ultimele două poziții ale seriei se află Petrolul Potcoava și Minerul Costești.

În etapa precedentă a Cupei României, echipa din Filiași a trecut de oformație din Liga 1, UT Arad, scor 1-0.

Până acum s-a mai calificat în etapa următoare FC Voluntari, care a trecut de FCSB cu 3-0, după ce bucureștenii nu au putut alinia o echipă cu minim 13 jucători, din cauza infecțiilor cu SARS CoV-2.