141 sibieni au fost confirmați cu infecție cu noul coronavirus, iar trei pacienți, toți nevaccinați, au murit ieri, în județul nostru. Între timp, s-a înregistrat o scădere semnificativă a pacienților internați – de la 205 raportați ieri de dimineață, la 162 astăzi.
141 din cele 395 de teste efectuate ieri au ieșit pozitive pentru infecția cu SARS CoV-2. Zece confirmați au mai avut virusul înainte, arată datele transmise de Instituția Prefectului Sibiu. Din totalul testelor, 110 au fost RT-PCR și 285 au fost teste rapide.
Trei pacienți au murit, în ultimele 24 de ore. Este vorba despre două femei, în vârstă de 80 și 87 de ani, respectiv un bărbat de 67 de ani. Cu toții au murit la ATI, în Sibiu. La ora 08:00 erau spitalizate 162 de persoane, dintre care pe secția Anestezie și Terapie Intensivă 17 persoane (14 adulți, 3 minori).
Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției are în monitorizare 535 persoane aflate în carantină și 1.276 persoane în izolare.
De la debutul pandemiei și până în prezent au fost confirmate pozitiv în urma testării SARS CoV-2 un număr de 72.980 ( adulți: 72.156, copii: 824), au fost vindecate 55.490 persoane, iar 1.799 persoane au decedat.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: covid-19 sibiu , covid-19 România , sare cov-2 , bilanț covid , noul coronavirus , COVID-19 , romania , știri , coronavirus , stiri sibiu
Vizualizari: 1613
Ultimele comentarii
Acum 19 minute
Rob
Acum 32 minute
Bitt Dannman
Acum 36 minute
John Doe
Acum 38 minute
Newman
Acum 1 oră
Un sibian vero