Joi,
18.08.2022
Partial Noros
Acum
30°C

Șoferii filmați că au parcat pe spațiile verzi sunt amendați. 19 mașini au și fost ridicate în Sibiu de la începutul anului

Șoferii filmați că au parcat pe spațiile verzi sunt amendați. 19 mașini au și fost ridicate în Sibiu de la începutul anului

Șoferii care parchează pe spațiile verzi și sunt surprinși prin sistemul de supraveghere video al Sibiului sunt amendați, anunță reprezentanții Primăriei Sibiu.

137 de amenzi au fost aplicate de la începutul anului pe numele posesorilor de mașini care au fost surprinse de camerele video ca fiind parcate pe spațiile verzi. Amenzile sunt de maxim 200 de lei, potrivit normelor legale adoptate la nivel local.

”Investim constant în dezvoltarea spațiilor verzi din Sibiu, așa încât Poliția Locală va monitoriza îndeaproape șoferii care staționează în locuri nepermise. 137 de procese verbale de contravenție, în valoare totală de 14.650 lei au fost întocmite pentru acest tip de contravenție de la începutul anului, iar pentru 19 autovehicule s-a dispus și măsura complementară de ridicare”, se arată într-un anunț publicat de reprezentanții Primăriei Sibiu pe pagina lor de Facebook.

Anunțul este însoțit și o imagine surprinsă de camerele video ale Sibiului, administrate de Poliția locală, imagine cu un BMW parcat parțial pe spațiul verde. ”Reamintim faptul că Hotărârea de Consiliu Local nr. 210/2001, art. 7, lit. e ), interzice «accesul, staționarea și circulația autovehiculelor pe trotuare și zone verzi, cu excepția locurilor semnalizate ca atare» și sancționează fapta prin amenzi cuprinse între 100-200 lei, cu măsura complementară de ridicare și plata despăgubirilor, atunci când este cazul”, se mai arată în anunțul Primăriei.

Din 2019, de când Sibiul a găzduit Summit-ul UE, în oraș a fost amplasată o rețea cu 123 de camere de supraveghere performante, conectate la un centru de monitorizare administrat de către Poliția locală Sibiu.

Citește și În Sibiu ești filmat de 123 de camere de supraveghere ale Poliției locale. Cum îți poți ”șterge urmele”?

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

15 comentarii

Dana

Acum 4 luni

Cautati mai bine pe Mihai Viteazu si strzile aferente... "dupa blocuri". E plin de bizoni care parcheaza in fata intrarii in bloc si pe spatii verzi sa nu mai discutam. Mergeti din zona aia cu cinema-ul pana la Cedonia. O sa va minunati... mai ales seara sau noaptea. Haos si nesimtire.
Raspunde

@Dana

Acum 4 luni

Si unde sa parcheze? Daca ajungi acasa dupa ora 18 nu ai niciun loc de parcare. Pe Biruintei iar nu sunt locuri disponibile, pe Bulevard (zona cu magazine/farmacii) iar sunt ocupate, peste drum sunt doar pe baza de abonament/tichet de parcare (asta in cazul in care gasesti ceva liber)... Sunt vreo 3 locuri in spatele blocului 13, langa copacul mare din stanga. N-ai cum sa le folosesti ca toate ciorile iti vor face varza masina. Sunt cateva locuri spre blocul 17 care sunt ocupare de aceleasi masini "pe pana" de ani de zile. Dar alea nu te deranjeaza, nu? Nici eu nu sunt de acord cu parcatul pe spatiu verde, dar jumatate urcata pe trotuar (ca sa ramana si spatiu pt pietoni si pt masini) e solutia de compromis.. Te rog lumineaza-ne si spune-ne unde sa ne lasam masina daca tura noastra de serviciu se termina seara...
Raspunde

Mircea

Acum 4 luni

S-a inventat o chestie numita autobuz. mind blow
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Radu

Acum 4 luni

În final vor fi și la noi abonamente pentru locurile de parcare de la blocurile făcute de tătucu' țării, iar cine nu mai prinde nu are decât să caute altă locuință, cu loc de parcare.
Raspunde

@Mircea

Acum 4 luni

Autobuz care nu circula peste tot. Autobuz in care nu se poarta masca. Si nu se purta nici macar cand era obligatoriu. Autobuz unde din cand in cand sunt prinsi oamenii intre usi... desigur, cum de nu m-am gandit la asta?
Raspunde

@ Radu

Acum 4 luni

Tu gandesti nitel?? Sa renunte lumea la apartament in bloc de caramida, cu 4 camere pe Mihai Viteazu pt un apartament mai mic in Arhitectilor sau pe te miri unde doar de dragu parcarii? Ca sa fie obligat sa faca o ora pana in centru cu masina si inca una inapoi, ca de autobuz nu poate fi vorba... din simplu motiv ca nu exista in zona Arhitectilor? Sau in Tineretului sau pe te miri unde s-or mai facut cartiere noi? Unde fie nu s-or pus geamurile cum trebuie fie sunt constant santiere? Daca nu stii la ce ma refer uita-te in arhiva TS si convinge-te ca nu ai gandit ce ai zis mai sus... In plus, pretul apartamentelor noi e muuult peste ce isi permite lumea chiar daca si-ar vinde apart de pe Mihai Viteazu... si asta doar pt ca te deranjeaza pe tine o masina, 2, 5 parcate pe trotuar. Hai, lasa-ne...
Raspunde

Kokos

Acum 4 luni

Wow , maxim 200 lei amenda??? O avere pentru nesimtiti ! Pai de ce nu faceti amenda 10 lei , ca sa-i usture la buzunare???
Raspunde

Precup V.

Acum 4 luni

Bravo! Si eu raportez astfel de clienti prin City App cand ii prind.
Raspunde

Un sibian

Acum 4 luni

povesti cu primaria Sibiu!!! e unul "parcat" pe str. Scoala de Inot, in apropiere de hotel Parc (un microbuz VW negru)...e cu rotile din fata pe zona verde si e nemiscat de macar 1 an...ii pasa cuiva de la primaria Sibiu???
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Vetuța Adochiței

Acum 4 luni

Lucram in Sibiu, platim impozite si ne sacrificam sanatatea pentru acest oras! Sa ne unim toti cei din neamul romanesc impotriva dictaturii locurilor de parcare! Este orasul nostru stramosesc, romanesc si sfant, nu al administratiei straine care a furat toate casele din Sibiu!
Raspunde

Adina

Acum 4 luni

N-ai cu cine. Ce am observat in orasul asta este ca pana si lumea de rand isi doreste sa dopte modelul de gandire german, au fost toti la munca sau vizita prin Germania sau Austria si li se pare ca e un lucru bun sa te plangi de absolut orice, sa nu fie loc de compromis pentru nimic, sa dovedesti tuturor ca ai dreptate in toate, sa fie sanctionati oamenii din jurul tau cu orice pret. Nemtii au o pasiune pentru a raporta tot ce misca, au facut o pasiune pentru neiertare. Usor dar sigur se estompeaza de tot spiritul autentic romanesc de a ierta, de a fi bun si bland cu cei din jur si de a avea o viziune de ansamblu asupra unei situatii. Se trece incet spre spiritul asta de raceala sufleteasca si rautate. Se vede asta si in discutia parcarilor in Sibiu. Avem un oras supraaglomerat cu strazi inguste, cu locuri de parcare mult, mult prea putine dar stim sa fim ocosi si sa ridicam masini si sa dam amenzi. Daca era vreun oras cum e Giurgiu, Vaslui etc. nu as fi zis nimic. Aceste orase au parcari berechet, daca parchezi acolo ca un bizon, intr-adevar nu e ok. Dar in orase ca Sibiul cred ca e ciudat sa vezi cum primaria in loc sa vina cu mai multe locuri de parcare, ridica masini si da amenzi. Adica tu ca primarie lasi o problema nerezolvata si daca oamenii nu se stiu descurca cu ea, tot ei sunt sanctionati. Nu e cinstit.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

V

Acum 4 luni

Mai usor cu dictatura, dacule persecutat.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Heinz Joachim Flockenwald

Acum 4 luni

Valahilor sibieni le poate face primaria 5 miliarde de locuri de parcare, ei tot de neam prost vor parca!
Raspunde

Adina

Acum 4 luni

Da? Stii tu?
Raspunde

Nu exista parcare

Acum 4 luni

Daca efectiv nu ai unde sa parchezi, lasi masina in aer??? Atata timp cat nu incurca circulatia sau nu opreste unde este marcat garaj, nu vad care este deranjul! Problema se pune ca sunt tot mai multe masini iar locurile de parcare raman la fel de putine!!! In loc sa traseze linii unde este interzisa stationarea, mai bine ar construi locuri de parcare!
Raspunde