Joi,
30.06.2022
Cer Senin
Acum
28°C

O ucraineancă și-a adus afacerea cu rochii de lux la Sibiu. „Este orașul perfect pentru a trăi și pentru a-ți crește copiii”

O ucraineancă și-a adus afacerea cu rochii de lux la Sibiu. „Este orașul perfect pentru a trăi și pentru a-ți crește copiii”

Anna Chala este ucraineancă și are 30 de ani. A venit la Sibiu în urmă cu trei luni, iar de puțin timp și-a mutat în orașul nostru afacerea de care se ocupa în Ucraina. De profesie inginer civil și designer, tânăra coase manual rochii, iar o parte din ele a reușit deja să le aducă la Sibiu și dorește să-și facă populare creațiile printre sibience.

Anna a venit la Sibiu împreună cu fiica sa de trei ani. Soțul său a rămas în Ucraina, unde lucrează ca inginer electric la Siemens. „Compania ne-a ajutat să ajungem la Sibiu. Le mulțumim foarte mult pentru asta. Să te muți cu un copil într-o altă țară pe timp de război este foarte dificil”, își începe Anna povestea.

„Sibiul este orașul perfect pentru a trăi și pentru a-ți crește copiii”

De când a ajuns în orașul nostru, Anna a primit ajutor din toate părțile. Locuiește într-un apartament cu fiica sa în vârstă de trei ani și cu sora sa care, la rândul ei, are doi copii: o fetiță în vârstă de cinci ani și un băiat de doar câteva zile.

„Oamenii m-au impresionat. Sunt foarte buni și generoși. Mă simt aici de parcă aș fi într-o familie. Țin să le mulțumesc foarte mult pentru asta. Desigur, cred că Sibiul este orașul perfect pentru a trăi și pentru a-ți crește copiii. Parcurile verzi imense, priveliștile frumoase ale munților creează impresia de viață liniștită și încrezătoare. Ne ajută foarte multă lume în Sibiu. Avem deja prieteni români”, detaliază Anna.

Cum și-a descoperit pasiunea pentru crearea rochiilor

Încă din copilărie a început să coasă haine. Au fost primele momente în care a experimentat acest lucru și i-a plăcut. Inspirația pentru ceea ce face acum o găsește la oamenii din viața ei, dar și la trăirile pe care le are.

„Sunt o persoană creativă. Inspirația îmi vine mai ales noaptea. Stau, desenez și apoi cos. De fapt, la 7 ani am cusut prima dată. Mama m-a învățat să cos haine simple. Am făcut multe greșeli în această perioadă. Dar mi-au oferit o experiență valoroasă. Cel mai multe creații ale mele sunt cusute manual. Sunt rochii couture. Oamenii din viața mea sunt importanți, de la ei îmi vine toată inspirația”.

Deși a absolvit universitatea tehnică, Anna a fost atrasă întotdeauna de partea de design și a încercat să-și îndrepte atenția către această pasiune a sa. A lucrat cinci ani de zile ca inginer civil, iar apoi a găsit momentul potrivit ca să se dedice cu totul design-ului.

„În tot acest timp visam să proiectez rochii, nu structuri. Când eram în concediu de maternitate am început să-mi realizez marele vis. Am început să cos. Prima colecție am realizat-o în doi ani din cauza presiunii timpului. După aceea a început războiul”.

Rochiile Annei au ajuns la Sibiu

În aceste momente, creațiile Annei se găsesc la Sibiu. Și-a adus colecția în orașul nostru din dorința de a câștiga un venit, dar și de a-și umple timpul liber pe care îl are. Dacă sunteți curioși să vedeți rochiile pe care le face tânăra, puteți accesa pagina de Instagram chala_couture. Prețurile pentru o rochie lungă variază între 780 și 1.100 de euro, o rochie scurtă costă între 340 și 550 de euro, iar corsetele între 40 și 150 de euro.

„Încerc să găsesc soluții pentru orice situație. De aceea am decis să-mi mut colecția la Sibiu. A trăi în timp de război este foarte greu. Dar trebuie să căutăm câteva moduri de a trăi mai departe. Munca mea mă tratează de frică și incertitudine. Nu am încă cliente aici, dar sper ca sibiencelor să le placă ceea ce fac eu”, detaliază Anna.

Vrea o viață normală

Annei îi este foarte dor de soțul ei. Tot ce vrea acum este să se oprească războiul și să revină la viața pe care o avea înainte. Vrea să se întoarcă acasă, dar va păstra legătura cu toți oamenii pe care i-a întâlnit în orașul nostru. Ba chiar ia în calcul posibilitatea de a lucra din două țări.

„Mi-e foarte dor de soțul meu. Îmi iubesc țara și plâng când citesc știri despre situația de pe front. Plâng pentru că armata rusă ne omoară copiii și soldații în fiecare zi. Plâng pentru că mi-e teamă pentru părinții și prietenii mei. Viața mea nu mai e cum a fost înainte. Nu am niciun plan pentru viitor. E dificil să spun ce vreau să fac. Vreau să am o viață normală. Acum îmi doresc un singur lucru, să se oprească războiul. Este un genocid împotriva ucrainenilor. Când războiul se va opri, o să mă întorc la casa mea iubită. Dar mă voi întoarce la Sibiu la prietenii mei români. O să văd dacă voi putea să lucrez pentru două țări. Dar aceasta va fi o altă poveste”, încheie ucraineanca.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Adina Torop

de Adina Torop

Reporter Speciale

adina@turnulsfatului.ro

Comentarii

10 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

???

Acum 1 săptămână

Hmmm... Și aceasta duduie are statut de refugiat și a fost ajutată de statul și cetățenii români?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dislike for ever

Acum 1 săptămână

Dati dislike degeaba! O romanca n-ati ajuta...
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 săptămână

Romancele au parte de pace in tara lor, asa ca se pot ajuta singure.
Raspunde

Dsdadw

Acum 1 săptămână

Alea care au "frezoane" si nu vor sa munceasca? Pe unii pica tavanul peste ei din cauza bombelor, pe altii din cauza lenii. N-ai creier.
Raspunde

Alex

Acum 1 săptămână

Mda, culmea, vin strainezii astia sa strice "vibe-ul" si sa ne arate ca se se mai si munceste prin lumea asta ..

Raspunde

Dsfdf

Acum 1 săptămână

la preturile respective poate daca ar fi in RON nu EURO ar avea o sansa, sunt putini cei care isi permit sa plateasca aceste sume fabuloase pe o rochie. este de apreciat insa ca munceste si incearca sa isi castige traiul. ii doresc succes si daca va reusi sa aduca rochiile la preturi romanesti va avea succes
Raspunde

@Dsfds

Acum 1 săptămână

Cum munceste ea, muncesc si alte romance. Zdrente pe care putina lume si le permite. As aprecia daca ar face haine de serie mica pe care sa si le permita multa lume. Altfel, creatoare de rochii de lux avem destule si noi, nu ne putem plange.
Raspunde

ValKer

Acum 1 săptămână

Puca-te si tu de afaceri... cu mintea aia n-ai putea vinde nici castraveti in piata. Face femeia ce vrea si piata decide sau nu, daca e ok.
Raspunde

@Valker

Acum 6 zile

Te las pe tine sa vinzi castraveți la grădinar, fraiere! Nu știi tu ce minte am și ce știu să fac, tiriplivule! Mergi la baie c-au început sezonul și nu mai comenta aiurea! Zzzaattt!
Raspunde

Contra

Acum 2 zile

Să le expună pe Bălcescu, poate le fura cineva, cum s-a mai văzut, că de cumpărat, nici vorba!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus