Miercuri,
10.08.2022
Ploi Scurte
Acum
19°C

”Își lua rămas bun de la trandafiri în fața excavatoarelor”. Tristețea celor care plâng după spațiile verzi de pe Calea Dumbrăvii

”Își lua rămas bun de la trandafiri în fața excavatoarelor”. Tristețea celor care plâng după spațiile verzi de pe Calea Dumbrăvii

Mihai Balaban, unul din cei mai implicați oamenii de afaceri sibieni în acțiuni civico-sociale, a publicat câteva fotografii pentru a-și exprima dezamăgirea în ceea ce privește modul în care administrația locală permite distrugerea spațiilor verzi în cadrul șantierele de modernizare a infrastructurii.

”Astăzi am experimentat și eu durerea celor care și-au pierdut spațiile verzi / plante - pomi / trandafiri din jurul caselor și blocurilor aflate pe spații aparținând domeniului public. Magnolia, pomii și trandafirii au rămas doar amintiri plăcute ale unei străzi (Calea Dumbrăvii din Sibiu) care era plină de pomi, verdeață și flori îngrijite”, a scris Mihai Balaban, directorul Unimat și președinte al Crucii Roșii Sibiu, în dreptul unor fotografii făcute pe șantierul de pe Calea Dumbrăvii.

Citește și Primăria Sibiu: Calea Dumbrăvii, prima arteră smart a Sibiului

Printre fotografii este și cea a unei sibience care își ia ”rămas-bun” de la trandafirii din fața casei ei, trandafiri care tocmai urmau să fie excavați, după ce trei pomi de pe o stradă adiacentă Căii Dumbrăvii tocmai au fost smulși din pământ.

”Pun aici câteva poze cu cei trei pomi tăiați pe Strada Anton Pann, poza cu colaboratorul sau angajatul lui Terra Building care la întrebarea dacă a avut autorizație de tăiere a celor trei pomi mi-a spus, citez: «du-te dracului la Primăria municipiului Sibiu dacă ai ceva de întrebat sau comentat”... Mai pun aici o poză și cu o doamnă care își lua rămas bun de la trandafiri în fata excavatoarelor. Mă alătur și eu celor care realmente plâng după natură și normalitate asemeni doamnei Cristina Voicu, inițiatoarea petiției «Opriți mutilarea Parcului Sub Arini»”, a mai scris Mihai Balaban pe pagina sa de Facebook.

Promisiuni că va fi verde

La semnarea contractului pentru lucrările de modernizare a Căii Dumbrăvii (lucrări începute în martie 2021, cu 14 luni termen de finalizare, fără lunile de iarnă), Primăria Sibiu arăta că situația spațiilor verzi și a copacilor de pe traseu beneficiază de o atenție deosebită. Tocmai de aceea, 80 de copaci au fost transplantați în diferite alte zone ale orașului. Totodată, Primăria anunța că trandafirii de pe domeniul public vor fi, de asemenea, transplantați.

Înaintea finalizării lucrărilor vor fi amenajați 10.000 de mp de gazon în preajm trotuarelor și vor fi plantați 200 de copaci, mai anunța Primăria Sibiu.

Citește și VIDEO Cum au ajuns zeci de copaci de pe Dumbrăvii în cimitir și pe strada Maramureșului. ”Din păcate, nu avem cultura transplantării”

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

23 comentarii

Emil

Acum 1 lună

Capitalistii fura si distrug mult mai mult decat comunistii
Raspunde

Carcotel

Acum 1 lună

Felicitari echipei de incompetenti de la primarie! Felicitari primaritei! Suntem mandri ca suntem sibieni!
Raspunde

Ganz

Acum 1 lună

Ce ai omorât, omorât rămâne! PMS, o instituție care nu-si respectă cetățenii, minte de îngheață apele. În realitate, plătește lucrări inutile. În câți ani se reface vegetația? Și pana atunci ne bucuram de CIMENT.
Raspunde

Emil

Acum 1 lună

Barbarii de tirani romani nu inteleg legea universala nici in secolul XXI.
Raspunde

Adriana

Acum 1 lună

Din păcate, arborii transplantați de pe Calea Dumbrăvii la intrarea în Cimitir au murit,doar 1-2 au supraviețuit.Doar cei care îndrăgesc natura suferă pentru orice agresiune asupra viului.Mai avem multe de învățat despre cum să îngrijim aceste frumuseți care au nevoie de zeci ani să se dezvolte pentru că noi să ne bucurăm de ele . Ar trebui mai multă atenție la gestionarea spațiilor publice care nu aparțin doar primăriei ci tuturor locuitorilor acestui oraș.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 1 lună

ia demonstrează tu că au murit arborii ăia, să nu zică lumea că bagi fake news
Raspunde

Cristian Seceleanu

Acum 1 lună

Primaria Sibiu a reusit sa faca ce nu a reusit Ceausescu! A distrus zone rezidentiale ale Sibiului si le-a transformat in zone cu blocuri inghesuite fara nici o noima si fara nici o legatura cu aspectul vechiului Sibiu. Conducerea FDGR nu a priceput nimic din ce fac nemtii la ei in orase, si-a batut joc impreuna cu Serviciul de Urbanism de oras si de cetateni!
Raspunde

EU

Acum 1 lună

Sa speram ca nu va atinge performanta celor din Primaria Cisnadie, care emit autorizatii de construire pentru blocuri, considerand dalele inierbate,cu care sunt amenajate parcarile,ca spatii verzi. Legea 24/2007 privind reglementarea și administrarea spațiilor verzi din intravilanul localităților: art 4 lit j " spații verzi aferente locuințelor de tip condominiu = spații verzi formate dintr-un cadru vegetal, amplasate adiacent blocurilor de locuințe de tip condominiu, cu rol estetic și de protecție, de ameliorare a climatului și a calității aerului". Nu iintereseaza pe nimeni de calitatea aerului. Betoane sa fie !
Raspunde

Sibianul vesel

Acum 1 lună

Sibiul are cumva Serviciul de Urbanism? La cum arata tot ce se construieste nou si la cat de greu se obtin actele de la acesta, pare totusi ca nu exista. Cei responsabili nu vad ca orasul arata tot mai haotic si neprietenos cu cetatenii.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 1 lună

hai zău, știi tu ce fac nemții în orașele lor? ia caută niște poze din Karlsruhe
Raspunde

Ileana

Acum 1 lună

Primăria Municipiului Sibiu. Cuib de viespi care te tratează cu aroganță si te consideră gunoiul lor. Bine ca participam zilnic la "binemeritatele " lor salarii.
Raspunde

Che

Acum 1 lună

Vai ! Aceste cuvinte ne doare !
Raspunde

Bobo

Acum 1 lună

"PRIMA ARTERA SMART" HAHAHAHA
Raspunde

Ghita

Acum 1 lună

Eu afirm cu tărie ca serviciul de arhitect al orașului trebuie...primenit, măcar. Cum este posibil sa aprobe construirea de blocuri și bloculete în vatra orașului. Vezi Dumbravii, vezi Victoriei, și nu numai aici. Oare sa conteze doar banii ??
Raspunde

Adrian

Acum 1 lună

cum sa fie prima artera smart cand spatiile verzi s-au redus drastic in favoarea betoanelor si a asfaltului? Este o tampenie si nu are nimic destept in asta...si nici cei care au.."gandit" enormitatea asta
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Teo

Acum 1 lună

Sa nu exageram,pentru doi trandafiri si cativa pomi nu se poate opri amenajarea unei zone sau strazi.Unii vor sa traiasca la oras, dar sa le cante cocosul dimineata sau chiar sa le guite porcul in cotet,ca asa a fost acum 40 de ani si sa nu se schimbe nimic in jurul lor.E foarte bine ca se asfalteaza strazi,cartiere,iar pentru asta unii sa nu se mai lamenteze atata, ca li se strica stratul de ceapa de langa bloc sau a fost taiat corcodusul pentru rachiu.
Raspunde

Sibian

Acum 1 lună

Am plantat brazi in jurul blocului. I am ingrijit, i am stropit zilnic, s au prins, au crescut. Au venit niste dobitoci cu motocoasa si i au retezat. Erau vizibili, 50 cm, inmuguriti. S a rupt inima in mine de necaz. Ce au plantat firmele contractate de primariept spatii verzi, s a uscat. Ideea e ca patronii si angajatii acestor firme habar nu au de gradinarit. Sug banii primariei, ai nostri. La randul ei, primaria nu supravegheaza lucrarile.
Raspunde

Gicu

Acum 1 lună

Intr-adevar nu inteleg de ce in Sibiu se rade iarba pana la radacina. Nu am vazu asta in nici o alta localitate. Peste tot se lasa cativa centimetrii de vegetatie, mai ramane ceva verde vizibil. La noi la Sibiu nu se poate. Barbarii astia cu motocoasele lor rad, barberesc efectiv spatiile verzi pana la radacina, de se vede stratul de pamant. In fiecare vara e la fel. Sa vezi parcurile si spatiile "verzi" ale orasului din luna Iunie raman galben, maronii, uscate precum desertul pana in luna martie anul viitor cand mai se indura sa dea ploia.
Raspunde

Ionica

Acum 1 lună

Teo...asfaltati-ar tie capul ala plin de beton!
Raspunde

Jiji Berbecali

Acum 1 lună

Ieri am vazut doi arbori proaspat taiati in Parcul Sub Arini linga coltul Spitalului Militar. Rumegusul este acolo.Se pot vedea ,nu erau bolnavi, probabil cineva are nevoie de lemn de foc la iarna. Este bataie de joc ce face primaria !!!!
Raspunde

Maria

Acum 1 lună

In condițiile asfaltării extinse de pe Calea Dumbrăvii nu ni se spune care va fi soluția pt refacerea zonei verzi! De ex in zona intersecției cu str Putnei.In prezent,poate funcționa Ff bine un heliport…
Raspunde

Luci

Acum 1 lună

Frumos, Sibiul urmeaza modelul capitalei la defrisari de vegetatie vechi de decenii. Felicitari si la mai mare, pe cand un cartier de blocuri sau un centru de spa si agrement pe locul Parcului SubArini? Parca si Turnul Sfatului ar arata mai bine din metal si sticla, nu credeti? Iar de rugina aia de Podul Minciunilor ce sa mai zic?! Parerea mea e sa radeti tot orasul vechi, Muzeul Brukenthal included, si toate zonele verzi, si sa faceti in loc numai zgarie-nori. Modern asa, futuristic, tzais!
Raspunde

Max rasinareanul

Acum 1 lună

La placinte înainte,la razboi înapoi!Strangeti-va mai multi,actionati în justitie: plangeri penale,actiuni civile etc.Da' banutu' nu vrea nimeni sa-l dea, vorba-i gratis.Cu vorbe si amintiri sa ramâneti !
Raspunde