Sâmbătă,
25.03.2023
Partial Noros
Acum
16°C

Turismul în Sibiu: Au dispărut străinii. Pe lângă problema războiului, ”orașul nostru nu e asimilat cu un loc în care să poți face o baie”

Turismul în Sibiu: Au dispărut străinii. Pe lângă problema războiului, ”orașul nostru nu e asimilat cu un loc în care să poți face o baie”

În ciuda Festivalului Internațional de Teatru, numărul turiștilor străini din municipiu este mic, semnalează proprietarii de apartamente închiriate în regim hotelier. Problema e sesizată și de organizatorii de evenimente, dar și de Asociația Județeană de Turism (AJT) Sibiu.

”Nu mai sunt turiștii pe care îi aveam în anii de dinainte de pandemie. Avem foarte mulți români, spre 90% din închirieri. Sunt oameni de clasă medie care vin pentru un week-end sau câteva zile, în trecere într-un concediu prin Transilvania”, spune un proprietar de apartamente închiriate prin Airbnb și Booking.com.

Cristian Cismaru, președintele Asociației My Transylvania, spune și el că turiștii străini sunt tot mai puțini.

”Noi avem stornări de 90%, cetățeni străini. Turiștii din străinătate nu mai vin în Europa de est, în general și în România și Sibiu, în particular, din cauza războiului. La brunch-urile pe care le organizăm noi, acum avem 99% români. Înainte de pandemie aveam o treime turiști străini. Cei care caută astfel de experiențe sunt la fel de mulți, dar au dispărut turiștii străini”, spune el.

Citește și: Județul Sibiu, promovat ca destinație atractivă pentru ecoturism la nivel internațional

Cismaru este de părere că pe lângă principala cauză, războiul, turiștii nu văd în Sibiu o destinație de vară și din cauza lipsei ștrandurilor și lacurilor.

”Un motiv e, așa cum am spus, clar, războiul. Dar, pe de altă parte, Sibiul, pe perioadele caniculare de vară, tot timpul a fost în această situație, iar motivul ține de faptul că orașul nostru nu e asimilat cu un loc în care să poți face o baie. Noi nu avem un resort, lacuri, idei de a face un turism de acest nivel, iar oamenii aleg destinații în care pot face o baie. Asta se poate observa, de altfel, și în Europa. Acum, cele mai accesate locații sunt cele cu litoral.

Dar lipsa turiștilor străini, repet, poate fi observată și în Polonia, și mai ales în țările baltice. Dacă noi avem o scădere de 90% a turiștilor străini, acolo nivelul e de 100%, în scădere. Cauza e simplă: războiul”, a explicat Cristian Cismaru.

Simina Manea, director executiv al Asociației Județene de Turism, spune și ea că numărul turiștilor din străinătate e mic în această perioadă, în oraș, în comparație cu perioada de dinaintea pandemiei de coronavirus.

”Același semnal îl primim și noi din piață. În continuare, numărul de turiști străini este destul de redus. Nu putem spune că nu ne așteptam la asta. Aveam o predicție în acest sens a fost dată după ce principalii tour-operatori au anunțat că anulează rezervările. Toate grupurile de turiști administrate de marile agenții de turism au fost anulate. Creșterea numărului turiștilor individuali se va face treptat.

Pe perioada Festivalului de Teatru s-a putut observa o creștere a numărului de turiști străini. Spun turiști, pentru că există și turism business, nu doar unul de vacanță. Vor mai fi creșteri și acum, cu ocazia Turului Ciclist și poate pe perioada Festivalului ASTRA Film.

Avem în schimb grupuri de turiști veniți la noi încurajați de zborurile low-cost. Avem inclusiv grupuri de turiști americani, iar ghizii sunt asaltați în această perioadă. Dar vorbim de grupuri mici, turism individual.

Noi continuăm campaniile de promovare în Italia, Spania și Irlanda și avem un feed-back pozitiv. Chiar cluburile de drumeții ne-au transmis că se simte o creștere a numărului de turiști din Irlanda”, spune Simina Manea, director executiv al Asociației Județene de Turism.

Citește și: Sibiul, pe locul 6 la turism, în 2021. Pandemia ne-a dat 7 ani înapoi

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

16 comentarii

Gerlinde von Hermanndorf

Acum 8 luni

Sibiul nu are nevoie de resorturi, unde sa vina strainii sa se balaceasca! Asta se poate face pe Coasta de Azur, in Grecia sau Dubai! Sibiul este capitala mondiala a culturii, aici se respira cultura, orasul musteste a cultura!!! Plus ca nici de parcuri si spatii verzi nu avem nevoie! Administratia locala, geniala, a scapat de spatiile verzi si a creat strazi cu betoane si borduri smart, adecvate caniculei de afara si mileniului 3! Multumim administratiei saxone a orasului! Votam sasalai si aplaudam soldatii americani!!! Suntem sibieni!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 8 luni

vrei să duci turiști la baie, cismare, da n-ai bani să-ți muți coșmelia la Mamaia?
Raspunde

Newman

Acum 8 luni

Turistii straini nu sant impresionati de noua baza de agrement lacul lui Binder ? Cata lipsa de respect!!!
Raspunde

Emil

Acum 8 luni

Romania e raiul hoților si criminalilor.
Raspunde

Contra

Acum 8 luni

Și al pedofililor...
Raspunde

Filomina Colceriu

Acum 8 luni

Acesti straini sunt rau-voitori, dupa ca le facem onoarea de a-i primi in burgul nostru milenar! Sibiul are una din cele mai bogate si variate oferte estivale: resortul Binder, bulboanele Cibinului, Aqua Park-ul din Strand, unde am inteles ca micii si mustarul plutesc in apa, plajele din Subarini de pe tarmul paraului Trinkbach, complexul balnear de la Dumbrava si salba de lacuri salbatice de pe camp, in Turnisor. Ce alta capitala europeana mai are asa ceva? A fi sibian semnifica un dar al divinitatii!
Raspunde

Aburita

Acum 8 luni

Simina Manea nu face nimic la acea Asociatie. Doar vorbe și atat. Manea, Chipaila, Iordănescu aceasi corupți!
Raspunde

Claus

Acum 8 luni

Situatia e ca odata cu,covidul plus razboi urmat de scumpiri in lant,totul pe fundamentul serviciilor proaste,lumea mai educata se gandeste la nesigurata viitorului in detrimentul unor vacante in niste locuri unde ar lasa cateva sute de euro,pe nimic. Dupa ani in care am mers intr o locatie pt bugetul meu,anul asta am platit peste dublu pt servicii si mai proaste precum din anii trecuti.
Raspunde

Kukuruku

Acum 8 luni

Nu prea pare asa cand mergi pe centru (si nu numai). Dar poate compar cu ultimii 2 ani...
Raspunde

Ghita, din Sibiu

Acum 8 luni

Daaa, sunt de acord cu tot ce s-a scris aici. Dar s-a uitat un aspect foarte, foarte important. Teatrul din Sibiu. Este constructia deosebit de frumoasa, emblema orașului. Este polul de cultura, rezultat al muncii de aproape 30 de ani a lui Constantin Chiriac și a celorlalți, rezultat al faimei adusa orașului de FITS! Voi ați văzut acea construcție? Nu ? Nici eu, pentru ca nu exista! Felicit administrația sibiana pentru ca a reușit performanta de a remodela stadionul din chiar centrul orașului! Sigur, la ce echipa avem, stadionul acesta se potrivește! Un teatru nou? Nuuuu, nu ne trebuie cultura! Ne trebuie un loc unde sa ne hahaim cât ne țin bobocii, un loc care sa deranjeze cât mai plenar jumătate din oraș! Bravo administrației! Halal sa îți fie!
Raspunde

Ion Băieșu

Acum 8 luni

Ba se poate face baie la Baia Populară Neptun !
Raspunde

Mihai

Acum 8 luni

Turistii vin in Sibiu la festivalul de teatru sa vada gratuit, circul din piata mare.Vin dimineata si seara pleaca spre alte locatii
Raspunde

Mișu Mare

Acum 8 luni

Turiști sunt. Când ajung la Bâlea lac și în Piața Mare ,scot telefonul din buzunar,îl ridică în sus și exclamă fascinați "Să moară mama ce mișto eeee!".
Raspunde

Gigi contra

Acum 8 luni

Nu știu de ce n-ar veni turiști la Sibiu. Și la Brașov sunt preturi mari, dar e plin de turiști.in afara de Poiana Brașov șionumentele pe care le știm de ani de zile, ce oferă? Sibiul evocolit de străini. Le-or fi spus ceva sașii.
Raspunde

Muresan

Acum 8 luni

Aiurea, nu vin straini! 1. E plin de ucrainieni. 2. Aceasta gogorita au lansat-o cei care inchiriaza apartamente in regim hotelier in centru. Se plang ca nu mai pot cere 100 de euro pe noapte/apartament. Zaaattt, lacomia! Mai uitati-va si in punga goala!
Raspunde

Justin

Acum 8 luni

Am vb eu cu niste turisti jupuiti de aia cu terasele si pensiunile .au zis ca nu isi mai permit sa vina in sibiu si cica e mai ieftin in monaco.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus